ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 14 juli 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

16

tävlingar

41

matcher

41

resultat

29

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Semifinaler
Senegal
1-0 f
Tunisien

1-0 Dylan Bronn (självmål, 100)

 

Algeriet
2-1
Nigeria

1-0 William Troost-Ekong (självmål, 40)
2-1 Riyad Mahrez (90+5)

1-1 Odion Ighalo (straff, 72)

 
Arda
0-0
Botev Plovdiv

Slavia Sofia
3-2
Vitosha Bistritsa

1-1 Yanis Karabelyov (13)
2-2 Darko Tasevski (60)
3-2 Kaloyan Krastev (88)

0-1 Georgi Amzin (11)
1-2 Emil Gargorov (23)

Cherno More
3-1
Lokomotiv Plovdiv

1-1 Aristode N'Dongala (29)
2-1 Ismail Isa (51)
3-1 Dimitar Iliev (självmål, 68)

0-1 Ante Aralica (16)

 
SønderjyskE
2-1
Randers

1-0 Christian Jakobsen (30)
2-1 Marco Rojas (65)

1-1 Marvin Egho (53)

Publik 4 734

Horsens
0-3
Nordsjælland

 

0-1 Ulrik Jenssen (28)
0-2 Isaac Atanga (59)
0-3 Matias Rasmussen (84)

Publik 1 653

Lyngby
2-0
AaB

1-0 Frederik Gytkjær (35)
2-0 Frederik Gytkjær (48)

 

Publik 2 971

OB
2-3
FC København

1-0 Troels Kløve (1)
2-0 Troels Kløve (31)

1-1 Jonas Wind (42)
2-2 DameN'Doye (48)
2-3 DameN'Doye (70)

Publik 9 067

Brøndby
3-0
Silkeborg

1-0 Paulus Arajuuri (14)
2-0 Dominik Kaiser (36)
3-0 Kamil Wilczek (74)

 

Publik 13 056

 
IFK Mariehamn
3-0
KPV

Lahti
1-0
Ilves

 
HK
2-1
KA

 
Okzhetpes
3-1
Taraz

Kairat
5-1
Kaisar

Ordabasy
0-0
Tobol

 
Fjärde omgången
Tukums
4-1
Ventspils

Smiltene
0-4
Liepāja

Valmiera/BSS
1-2
Rīgas FS

Super Nova
0-6
Riga

 
Mjøndalen
2-0
Odd

1-0 Olivier Occéan (57)
2-0 Tonny Brochmann (straff, 83)

 

Publik 2 358

Haugesund
5-1
Tromsø

1-0 Ibrahima Koné (31)
2-1 Benjamin Tiedemann (39)
3-1 Jacob Karlstrom (självmål, 45+2)
4-1 Torbjörn Kallevåg (63)
5-1 Ibrahima Koné (86)

1-1 Robert Taylor (37)

Publik 3 421

Lillestrøm
2-1
Strømsgodset

1-0 Arnar Smárason (42)
2-0 Arnar Smárason (45+2)

2-1 Kristoffer Tokstad (73)

Publik 4 337

 
Universitatea Craiova
3-2
Academica Clinceni

1-0 Andrei Răuță (självmål, 13)
2-1 Ivan Martic (41)
3-2 Vasile Constantin (90+5)

1-1 Adrian Şut (29)
2-2 Philippe Nsiah (90+3)

FCSB
4-3
Hermannstadt

1-0 Florinel Coman (23)
2-0 Adrian Hora (30)
3-1 Dennis Man (53)
4-2 Dragos Nedelcu (80)

2-1 Juvhel Tsoumou (45)
3-2 Alexandru Dandea (57)
4-3 Gabriel Debeljuh (90+3)

 
Krylya Sovetov
2-0
CSKA Moskva

1-0 Alexander Sobolev (51)
2-0 Alexander Sobolev (straff, 58)

 

Publik 25 287

Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Tambov

1-0 Alexandr Erokhin (46)
2-0 Artem Dzyuba (48)

2-1 Olabiran Muyiwa (71)

Publik 46 231

Akhmat Grozny
1-0
FK Krasnodar

1-0 Bernard Berisha (28)

 

Publik 27 535

 
Första omgången, gruppspel
St. Mirren
2-3
Dunfermline Athletic

 
Bravo
0-2
Olimpija

 

0-1 Endri Çekiçi (26)
0-2 Asmir Suljić (77)

Celje
2-2
Mura

1-2 Jakob Novak (53)
2-2 Žan Benedičič (88)

0-1 Luka Bobičanec (31)
0-2 Andrija Bubnjar (34)

Domžale
2-2
Rudar

1-1 Gregor Sikošek (2)
2-1 Senijad Ibričić (straff, 10)

0-1 Žiga Škoflek (1)
2-2 Žiga Škoflek (50)

 
Östersund
2-1
IFK Norrköping

1-0 Dino Islamovic (56)
2-1 Hosam Alesh (90+3)

1-1 Jordan Larsson (65)

Publik 4 519

Häcken
3-0
Örebro

1-0 Daleho Irandust (56)
2-0 Alexander Jeremejeff (62)
3-0 Paulinho (74)

 

Publik 5 162

Djurgården
1-1
Malmö FF

1-1 Jesper Karlström (68)

0-1 Guillermo Molins (57)

Publik 18 316

 
GAIS
1-5
Dalkurd

1-2 Leonard Pllana (45)

0-1 Besard Sabovic (18)
0-2 Kerfala Cissoko (31)
1-3 Irfan Jašarević (60)
1-4 Joseph Ceesay (75)
1-5 Ferhad Ayaz (90+1)

Publik 2 039

Norrby
0-1
Halmstad

 

0-1 Rasmus Wiedesheim-Paul (straff, 21)

Publik 702

 
Mladá Boleslav
1-0
Karviná

1-0 Nikolay Komlichenko (straff, 82)

Utvisning Marek Hanousek (62)

Publik 3 728

České Budějovice
0-1
Opava

 

0-1 Vaclav Jurečka (31)

Publik 4 381

Sparta Praha
0-2
Slovácko

 

0-1 Jan Kalabiška (19)
0-2 Vlastimil Daníček (30)

Publik 14 155

 
Dinamo Brest
1-2
Dinamo Minsk