ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 13 juli 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

19

tävlingar

55

matcher

55

resultat

20

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Nya Kaledonien
1-0
Fiji

Vanuatu
0-0
Nya Zeeland

Samoa
2-0
Tonga

 
Ludogorets
2-0
Tsarsko selo

1-0 Claudiu Keșerü (straff, 7)
2-0 Claudiu Keșerü (67)

 

 
Första omgången
Maardu
12-0
Warrior

Tulevik
0-0
Kadrina

Trans
0-3
Maardu Aliens

Rakvere Tarvas
0-3
K-Järve JK Järve

Põhja-Tallinna JK Volta
18-0
Viking

Põhja-Sakala
5-2 f
Pärnu

 
Honka
3-0
HIFK

SJK
1-0
VPS

 
Sligo Rovers
0-0
Waterford

 
ÍBV
1-2
FH

 
Zhetysu
4-0
Irtysh

Aktobe
2-2
Shakhter Karagandy

 
Dinamo Zagreb
1-0
Rijeka

1-0 Amer Gojak (41)

 

Publik på Igralište umjetna trava Maksimir, Zagreb

 
Fjärde omgången
JDFS Alberts
0-1
Caramba

 
Rosenborg
5-1
Viking

1-0 Vegar Hedenstad (36)
2-0 Alexander Søderlund (40)
3-1 Anders Konradsen (50)
4-1 Alexander Søderlund (76)
5-1 Anders Konradsen (84)

2-1 Jostein Ekeland (44)

Publik 12 659

Bodø/Glimt
5-1
Ranheim

1-0 Amor Layouni (24)
2-0 Amor Layouni (67)
3-1 Geir Herrem (83)
4-1 Geir Herrem (86)
5-1 Philip Zinckermagel (90+3)

2-1 Mads Reginiussen (78)

Publik 3 322

 
Piast Gliwice
1-3
Lechia Gdańsk

1-3 Patryk Sokolowski (68)

0-1 Lukas Haraslín (2)
0-2 Jaroslaw Kubicki (21)
0-3 Lukas Haraslín (47)

Publik 6 791på Stadion Miejski, Gliwice

 
Astra
2-2
Botoşani

CFR Cluj
1-1
Politehnica Iași

 
Ural
3-2
Ufa

1-0 Eric Bicfalvi (14)
2-0 Eric Bicfalvi (49)
3-1 Yuri Bavin (81)

2-1 Andrey Kozlov (76)
3-2 Daniil Fomin (straff, 86)

Publik 14 614

Spartak Moskva
1-0
Sochi

1-0 Samuel Gigot (90+3)

 

Publik 29 892

Rostov
2-1
Orenburg

1-0 Eldor Shomurdov (11)
2-0 Alexei Ionov (42)

2-1 Đorde Despotović (49)

Publik 14 584

 
Första omgången, gruppspel
Cowdenbeath
2-0
East Fife

Forfar Athletic
3-0
Brechin City

Ross County
4-1
Montrose

Arbroath
2-1
Elgin City

Stirling Albion
1-1*
Hibernian

Information Hibernian vinnare efter 5-4 på straffar.

Peterhead
2-1
Cove Rangers

Raith Rovers
0-3
Dundee FC

Annan Athletic
0-1
Dumbarton

Queen of the South
0-3
Motherwell

Hamilton Academical
0-0*
Queen's Park

Information Queen's Park vinnare efter 6-5 på straffar.

Partick Thistle
1-0
Airdrieonians

Berwick Rangers
0-7
Ayr United

Falkirk
1-1*
Livingston

Information Livingston vinnare efter 4-3 på straffar.

East Kilbride
0-1
Albion Rovers

 
Tabor Sežana
0-2
Aluminij

 

0-1 Nikola Leko (24)
0-2 Luka Štor (27)

Publik 600

Maribor
1-2
Triglav

1-2 Jasmin Mešanović (88)

0-1 David Tijanič (22)
0-2 Egzon Kryeziu (85)

Publik 3 200

 
Falkenberg
1-1
IFK Göteborg

1-1 Carl Johansson (90+6)

0-1 Robin Söder (48)

Publik 6 214

AIK
3-0
Elfsborg

1-0 Kolbeinn Sigþórsson (24)
2-0 Kolbeinn Sigþórsson (39)
3-0 Henok Goitom

 

Publik 12 076

AFC Eskilstuna
3-1
Kalmar FF

1-0 Onyedikachuwu Nnamani (2)
2-0 Ousmane Camara (27)
3-1 Wilhelm Loeper (75)

2-1 Viktor Agardius (67)

Publik 1 826

 
Örgryte
2-0
Öster

1-0 Simon Nilsson (81) 2-0 David Engström (84)

 

Publik 2 099

Trelleborg
1-2
Syrianska

1-1 Erik Andersson (58)

0-1 Ammar Ahmed (straff, 22)
1-2 Beneyam Demte (73)

Publik 804

Frej
1-2
Mjällby

1-1 Marcus Degerlund (72)

0-1 Bubacarr Jobe (57)
1-2 Amer Eriksson-Ibragic (77)

Publik 627

Brage
3-1
Brommapojkarna

1-1 Christian Kouakou (28)
2-1 Bjarni Antonsson (41)
3-1 Christian Kouakou (straff, 55)

0-1 Isac Lidberg (17)

Publik 1 595

 
Baník Ostrava
1-2
Slovan Liberec

1-0 Nemanja Kuzmanovič (9)

1-1 Jakub Pešek (53)
1-2 Roman Potočný (90+4)

Publik 7 542

Příbram
1-1
Teplice

1-0 Michal Škoda (42)

1-1 Jakub Mareš (72)

Publik 2 862

Viktoria Plzeň
3-1
Sigma Olomouc

1-1 Joel Kaymba (40)
2-1 Jan Kopic (72)
3-1 Jan Kovařík (90+4)

0-1 Jakub Plšek (straff, 34)
Utvisning Jakub Yunis (70)

Publik 9 611

 
Tarpeda
1-2
Gomel

Neman Grodno
0-0
Slutsk

BATE Borisov
4-1
Torpedo BelAZ