ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 7 juni 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

25

matcher

25

resultat

12

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Montenegro
1-1
Kosovo

1-1 Stefan Mugoša (69)

0-1 Milot Rashica (24)

Tjeckien
2-1
Bulgarien

1-1 Patrik Schick (19)
2-1 Patrik Schick (50)

0-1 Ismail Isa (3)

 
Gruppspel
Ukraina
5-0
Serbien

1-0 Viktor Tsygankov (26)
2-0 Viktor Tsygankov (28)
3-0 Yevgeni Konoplyanka (46)
4-0 Roman Yaremchuk (59)
5-0 Yevgeni Konoplyanka (75)

 

Litauen
1-1
Luxemburg

Utvisning Saulius Mikoliūnas (42)
1-1 Arvydas Novikovas (74)

0-1 Gerson Rodrigues (20)

 
Gruppspel
Georgien
3-0
Gibraltar

1-0 Valeriane Gvilia (30)
2-0 Giorgi Papunashvili (59)
3-0 Vakhtang Arveladze (straff, 76)

 

Danmark
1-1
Irland

1-0 Pierre Højbjerg (76)

1-1 Shane Duffy (85)

 
Gruppspel
Sverige
3-0
Malta

1-0 Robin Quaison (2)
2-0 Viktor Claesson (50)
3-0 Alexander Isak (81)

 

Norge
2-2
Rumänien

1-0 Tarek Elyounoussi (56)
2-0 Martin Ødegaard (70)

2-1 Claudiu Keșerü (76)
2-2 Claudiu Keșerü (90+2)

Färöarna
1-4
Spanien

1-2 Klamin Olsen (30)

0-1 Sergio Ramos (5)
0-2 Jesús Navas (19)
1-3 Teitur Gestsson (självmål, 33)
1-4 José Gayá (71)

 
Gruppspel
Lettland
0-3
Israel

 

0-1 Eran Zahavi (9)
0-2 Eran Zahavi (59)
0-3 Eran Zahavi (80)

Nordmakedonein
0-1
Polen

Utvisning Visar Musliu (85)

0-1 Krzysztof Piątek (47)

Österrike
1-0
Slovenien

1-0 Guido Burgstaller (74)

 

 
Placeringsmatcher
Lesotho
2-2* f
Zimbabwe

Information Zimbabwe vinnare efter 5-4 på straffar.

Sydafrika
*0-0 f
Malawi

Information Sydafrik vinnare efter 5-4 på straffar.

 
Första omgången, match 1:2
Malaysia
7-1
Timor-Leste

 
Sydkorea
1-0
Australien

Kina
2-0
Filippinerna

Tadzjikistan
1-1
Afganistan

Uzbekistan
4-0
Nordkorea

Kenya
1-0
Madagasskar

Tunisien
2-0
Irak

Elfenbenskusten
3-1
Komorerna

Slovakien
5-1
Jordanien

Uruguay
3-0
Panama

Argentina
5-1
Nicaragua