ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 26 maj 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

30

tävlingar

91

matcher

91

resultat

1

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Laçi
1-3
Tirana

Kastrioti Krujë
2-1
Teuta Durrës

Partizani Tirana
1-1
Kukësi

Skënderbeu Korçë
2-0
Luftëtari Gjirokastër

Flamurtari
3-0
Kamza

 
Final
Engordany
2-0
FC Santa Coloma

 
Pyunik
2-1
Ararat

 
Belgien Belgien » Kval (K) till Europa League
Omgång 2:2, match 1:1
Royal Antwerp
3-2
Sporting Charleroi

 
England England » Kval till Premier League
Final
Charlton Athletic
2-1
Sunderland

1-1 Ben Purrington (35)
2-1 Patrick Bauer (90+4)

0-1 Mouhamadou Sarr (självmål, 5)

Publik 76 155 på Wembley Stadium, London

 
IFK Mariehamn
1-0
VPS

HJK
3-1
KPV

 
4-0
EB / Streymur

B36
4-1
AB

TB
1-0
ÍF

 
ÍA
2-0
Stjarnan

Fylkir
2-2
FH

Valur
0-1
Breidablik

 
Torino
3-1
Lazio

Sampdoria
2-0
Juventus

Internazionale
2-1
Empoli

Fiorentina
0-0
Genoa

SPAL
2-3
Milan

Roma
2-1
Parma

Atalanta
3-1
Sassuolo

Cagliari
1-2
Udinese

 
Italien Italien » Kval till Serie A
Omgång 2:3, match 2:2
Pescara
0-1
Hellas Verona

Information Hellas Verona vidare med sammanlagt 1-0.

 
Taraz
0-1
Tobol

Okzhetpes
1-1
Astana

Zhetysu
1-0
Kaisar

Shakhter Karagandy
1-2
Kairat

Irtysh
1-0
Atyrau

Aktobe
0-3
Ordabasy

 
Lokomotiva Zagreb
2-3
Gorica

Osijek
3-1
Inter Zaprešić

Dinamo Zagreb
3-1
Hajduk Split

 
Liepāja
1-0
Valmiera/BSS

Ventspils
1-0
Riga

 
Tredje omgången
Kauno Žalgiris
*1-1 f
Riteriai

Information Kauno Žalgiris vidare efter 4-3 på straffar.

Aukštaitija
2-3
Sūduva

Geležinis Vilkas
0-4
Babrungas

Atlantas
0-2
Žalgiris

Viltis Vilnius
2-4
Vilniaus Vytis

Ateitis
0-1
Palanga

 
Final
F91 Dudelange
5-0
Etzella Ettelbrück

 
Akademija Pandev
1-1
Vardar

Pobeda
1-3
Makedonija GjP

Sileks
2-1
Belasica

Renova
3-2
Shkendija

Rabotnički
1-2
Shkupi

 
Sfîntul Gheorghe
1-0
Petrocub

Milsami
1-2
Sheriff

 
Ranheim
1-0
Strømsgodset

Tromsø
2-1
Molde

Mjøndalen
1-4
Haugesund

Brann
0-1
Rosenborg

 
Nedflyttningsserien
Dunărea Călăraşi
0-1
Gaz Metan Mediaş

Concordia Chiajna
4-1
Politehnica Iași

 
CSKA Moskva
6-0
Krylya Sovetov

Akhmat Grozny
1-0
Rostov

Zenit Sankt-Petersburg
4-1
Yenisey

Dinamo Moskva
3-3
Arsenal Tula

Krasnodar
1-0
Rubin Kazan

Anzhi
0-2
Ural

Lokomotiv Moskva
1-0
Ufa

Orenburg
2-0
Spartak Moskva

 
Serbien Serbien » Kval till Europa League
Match 2:2
Dinamo Vranje
2-0
Inđija

Information Inđija vinnare med sammanlagt 3-2.

 
Skottland Skottland » Kval (K) till till Premiership
Omgång 3:3, match 2:2
St Mirren
*1-1 f
Dundee United

Information St Mirren vinnare med sammanlagt 1-1 och 2-0 på straffar.

 
Almería
0-0
Alcorcón

Gimnàstic Tarragona
3-3
Elche

Tenerife
2-1
Real Oviedo

Granada
1-1
Cádiz

Extremadura UD
0-0
Lugo

Numancia
1-0
Reus Deportiu

 
Djurgården
3-1
Östersund

Kalmar FF
1-1
Elfsborg

 
Mjällby
2-0
GAIS

Trelleborg
1-1
Öster

 
Mästerskapsserien
Viktoria Plzeň
1-1
Baník Ostrava

Slavia Praha
2-1
Sparta Praha

Jablonec
1-0
Slovan Liberec

 
Göztepe
2-1
Ankaragücü

Fenerbahçe
3-1
Antalyaspor

Kayserispor
0-2
BB Erzurumspor

Yeni Malatyaspor
1-2
Bursaspor

 
Mästerskapsserien
Dynamo Kyiv
2-1
Lviv

Zorya Luhansk
3-1
Oleksandria

Shakhtar Donetsk
4-0
Mariupol

 
Final
Vitebsk
0-2
Shakhtyor Soligorsk

 
Mästerskapsserien
Salzburg
7-0
St. Pölten

LASK
5-2
Austria Wien

Wolfsberger AC
2-1
Sturm Graz