ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 22 maj 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

27

tävlingar

77

matcher

77

resultat

5

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andorra Andorra » Kval (K) till Europa League
Match 1:2
Carroi
1-0
Lusitanos

 
Belgien Belgien » Kval (K) till Europa League
Omgång 1:2, match 1:1
Kortrijk
1-2
Sporting Charleroi

 
Omgång 2:3, match 2:2
Vitosha Bistritsa
Inst
Vereya

Information Vitosha Bistritsa vidare sedan Vereya uteslutits.

Septemvri Sofia
2-3
Dunav 2010

Information Dunav 2010 vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

 
Final
APOEL
0-2
AEL

 

0-1 Dossa Júnior (10)
0-2 Marko Adamović (65)

Publik 8 980 på GSP Stadium, Nicosia

 
Trans
5-1
Maardu

Tammeka
0-2
Flora

 
Semifinal, match 2:2
0-1
HB

Information HB vidare med sammanlagt 2-1.

 
Grekland Grekland » Kval (K) till Europa League
Match 2:2
OFI
3-2
Platanias

Information OFI vinnare med sammanlagt 3-2.

 
Italien Italien » Kval till Serie A
Omgång 2:3, match 1:2
Hellas Verona
0-0
Pescara

 
Semifinal, match 1:2
Tobol
1-0
Kaisar

Ordabasy
1-1
Atyrau

 
Final
Dinamo Zagreb
1-3
Rijeka

1-2 Mislav Oršić (63)

0-1 Antonio Čolak (13)
0-2 Tibor Halilović (39)
1-3 Zoran Kvržić (84)

Publik på Stadion Aldo Drosina, Pula

 
Daugavpils/Progress
0-3
Ventspils

Rīgas FS
0-1
Valmiera/BSS

 
Första omgången
Salaspils
4-1
Jurnieks

 
Kauno Žalgiris
4-3
Stumbras

Sūduva
1-0
Žalgiris

 
Final
Makedonija GjP
2-2* f
Akademija Pandev

Information Akademija Pandev vinnare efter 4-2 på straffar.

 
Final
Sheriff
1-0 f
Sfîntul Gheorghe

1-0 Leandro Ribeiro (92)

 

 
Omgång 2:3, match 2:2
Den Bosch
0-1
Go Ahead Eagles

Information Go Ahead Eagles vidare med sammanlagt 3-2.

Excelsior
1-1
RKC Waalwijk

Information RKC Waalwijk vidare med sammanlagt 3-2.

Sparta Rotterdam
3-0
TOP Oss

Information Sparta Rotterdam vidare med sammanlagt 5-0.

De Graafschap
2-0
Cambuur

Information De Graafschap vidare med sammanlagt 3-1.

 
Andra omgången
Strømmen
2-1 f
Bodø / Glimt

Kvik Halden
1-4
Lillestrøm

Moss
1-2
Kongsvinger

Grorud
1-0 f
HamKam

Kjelsås
3-4 f
Skeid

Asker
2-3
KFUM

Bærum
2-1
Notodden

Lørenskog
1-3
Ullensaker / Kisa

Fram
*1-1 f
Raufoss

Information Fram vidare efter 4-3 på straffar.

Pors Grenland
2-4
Mjøndalen

Jerv
1-2
Sandefjord

Arendal
0-2
Odd

Egersund
2-2* f
Bryne

Information Bryne vidare efter 5-4 på straffar.

Vard
0-2 f
Sandnes Ulf

Sotra
1-3
Haugesund

Fyllingsdalen
0-4
Nest-Sotra

Florø
0-1
Aalesund

Hødd
0-2
Sogndal

Brattvåg
1-2 f
Kristiansund

Tiller
0-3
Rosenborg

Nardo
0-3
Ranheim

Levanger
3-0
Stjørdals-Blink

Melbo IL
1-3
Tromsø

Harstad
2-3
Tromsdalen

Fløya
0-3
Alta

Eidsvold
0-5
Vålerenga

Fredrikstad
0-2
Sarpsborg 08

 
Nedflyttningsserien
Dunărea Călăraşi
2-0
Concordia Chiajna

Dinamo Bucureşti
0-0
Politehnica Iași

 
Final
Lokomotiv Moskva
1-0
Ural

1-0 Dmitri Barinov (27)

 

Publik 38 018 på Samara Arena, Samara

 
Grasshopper
0-3
Sion

Neuchâtel Xamax
1-1
Lugano

Luzern
3-0
Zürich

St. Gallen
4-1
Young Boys

Thun
1-2
Basel

 
Serbien Serbien » Kval till Europa League
Match 1:2
Inđija
3-0
Dinamo Vranje

 
Maribor
2-0
Krško

Triglav
1-4
Domžale

Celje
0-2
Rudar

Olimpija
1-0
Mura

Gorica
0-0
Aluminij

 
Final
Baník Ostrava
0-2
Slavia Praha

 

0-1 Tomas Souček (straff, 36) 0-2 Luka Masopust (78)

Publik på Andrův stadion, Olomouc

 
Mästerskapsserien
Lviv
0-0
Zorya Luhansk

Mariupol
1-1
Oleksandria

Shakhtar Donetsk
1-1
Dynamo Kyiv

 
Vitebsk
3-0
Energetyk-BDU

Torpedo BelAZ
0-1
Shakhtyor Soligorsk

 
Andra omgången
Servolyuks Mogilev Region
2-6
Ivatsevichi

FC Detskoselskiy
0-0* f
FK Smolevichy-STI

Information FK Smolevichy-STI vidare efter 8-7 på straffar.

Montazhnik Mozyr
3-1
Dyush-3 Stenles Pinsk

Kovchegservis Minsk
0-5
Victoria Maryina Gorka

Dush Pinsk Region
1-3
FK Čist́

PK Im. Kremko
2-1
Energosbyt-BSATU