ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 18 maj 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

43

tävlingar

123

matcher

123

resultat

1

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kamza
0-3
Luftëtari Gjirokastër

Kukësi
0-3
Skënderbeu Korçë

Teuta Durrës
2-0
Partizani Tirana

Tirana
0-0
Kastrioti Krujë

Flamurtari
1-0
Laçi

 
Banants
0-5
Gandzasar

 
Europa League-playoff
Sporting Charleroi
2-0
Eupen

Beerschot-Wilrijk
1-2
Oostende

Sint-Truiden
2-1
Westerlo

 
Krupa na Vrbasu
4-0
GOŠK Gabela

Sarajevo
4-0
Zvijezda 09

Zrinjski
5-1
Tuzla City

Željezničar
1-2
Čelik

Široki Brijeg
2-1
Radnik Bijeljina

Sloboda Tuzla
0-1
Mladost Doboj Kakanj

 
Mästerskapsserien
Cherno More
1-0
Botev Plovdiv

Ludogorets
1-1
Levski Sofia

Beroe
0-1
CSKA Sofia

 
Nedflyttningsserien
Anorthosis
0-3
Doxa

Enosis
3-2
Alki Oroklini

 
Danmark Danmark » Kval till Europa League
Omgång 2:3, match 1:2
Randers
2-1
AGF

 
Final
Manchester City
6-0
Watford

1-0 David Silva (26)
2-0 Raheem Sterling (38)
3-0 Kevin De Bruyne (61)
4-0 Gabriel Sterling (68)
5-0 Raheem Sterling (81)
6-0

 

Publik 85 854 på Wembley Stadium, London

 
Flora
2-2
Trans

Paide
2-1
Tammeka

 
SJK
1-2
Honka

 
Girondins Bordeaux
0-1
Stade Reims

EA Guingamp
2-2
Nîmes Olympique

Lille
5-0
Angers

Olympique Lyonnais
4-0
Caen

Monaco
2-0
Amiens

Montpellier
1-1
Nantes

Paris Saint-Germain
4-0
Dijon

Saint-Étienne
3-0
Nice

Strasbourg
0-2
Stade rennais

Toulouse
2-5
Olympique Marseille

 
Mons Calpe
2-0
Lincoln Red Imps

Europa
13-1
Boca Juniors

 
Sligo Rovers
0-0
Derry City

 
Udinese
3-2
SPAL

Genoa
1-1
Cagliari

Sassuolo
0-0
Roma

 
Italien Italien » Kval till Serie A
Omgång 1:3, match 1:1
Hellas Verona
4-1 f
Perugia

 
Okzhetpes
1-2
Kaisar

Zhetysu
1-1
Aktobe

Ordabasy
3-0
Taraz

Tobol
3-0
Atyrau

 
Inter Zaprešić
2-3
Dinamo Zagreb

Rijeka
1-0
Lokomotiva Zagreb

 
Ventspils
2-2
Valmiera/BSS

Daugavpils/Progress
0-3
Riga

 
Palanga
1-3
Riteriai

Panevėžys
1-1
Kauno Žalgiris

Sūduva
2-0
Stumbras

 
Codru Lozova
1-2
Sfîntul Gheorghe

Sheriff
3-0
Dinamo-Auto

 
Nederländerna Nederländerna » Kval till Europa League
Omgång 1:2, match 1:2
Heracles
0-2
Utrecht

Groningen
2-1
Vitesse

 
Nedflyttningsserien
Wisła Kraków
4-5
Miedź Legnica

Śląsk Wrocław
4-0
Arka Gdynia

Korona Kielce
0-3
Górnik Zabrze

Wisła Płock
0-0
Zagłębie Sosnowiec

 
Feirense
2-1
Desportivo Aves

Marítimo
0-1
Boavista

Vitória Setúbal
1-3
Rio Ave

Benfica
4-1
Santa Clara

Porto
2-1
Sporting CP

 
Mästerskapsserien
Universitatea Craiova
1-2
Viitorul

 
Nedflyttningsserien
Politehnica Iași
1-1
Hermannstadt

Concordia Chiajna
0-2
Dinamo Bucureşti

 
Ufa
0-2
Orenburg

CSKA Moskva
1-0
Akhmat Grozny

Krylya Sovetov
1-2
Spartak Moskva

 
Slutspel. Semifinal, match 2:2
Tre Penne
2-1
Tre Fiori

Information Tre Penne vidare med sammanlagt 3-1.

 
Nedflyttningsserien
Dundee FC
2-3
St Mirren

Hamilton Academical
2-0
St Johnstone

Motherwell
3-2
Livingston

 
Mästerskapsserien
Zemplín Michalovce
3-3
Slovan Bratislava

Sereď
2-3
Žilina

Ružomberok
1-0
DAC Dunajska Stredá

 
Nedflyttningsserien
Senica
3-1
Zlaté Moravce

Nitra
0-1
Spartak Trnava

Trenčín
4-0
Podbrezová

 
Rudar
1-2
Olimpija

Maribor
3-3
Triglav

Mura
3-0
Gorica

Domžale
1-1
Celje

 
Levante
2-2
Atlético Madrid

Espanyol
2-0
Real Sociedad

Getafe
2-2
Villarreal

Sevilla
2-0
Athletic Club

Real Valladolid
0-2
Valencia

Deportivo Alavés
2-1
Girona

Celta de Vigo
2-2
Rayo Vallecano

Huesca
2-1
Leganés

 
Alcorcón
0-1
Extremadura UD

Elche
3-0
Tenerife

 
AFC Eskilstuna
1-1
Helsingborg

 
Varberg
1-0
Halmstad

 
Nedflyttningsserien
Karviná
0-1
Bohemians 1905

Dukla Praha
0-0
Slovácko

Opava
2-1
Příbram

 
Antalyaspor
3-0
Yeni Malatyaspor

Trabzonspor
2-1
Beşiktaş

 
Bayern München
5-1
Eintracht Frankfurt

Schalke 04
0-0
VfB Stuttgart

Borussia Mönchengladbach
0-2
Borussia Dortmund

Hertha BSC
1-5
Bayer Leverkusen

Werder Bremen
2-1
RB Leipzig

Freiburg
5-1
1. FC Nürnberg

Mainz 05
4-2
1899 Hoffenheim

Wolfsburg
8-1
Augsburg

Fortuna Düsseldorf
2-1
Hannover 96

 
Mästerskapsserien
Dynamo Kyiv
2-1
Mariupol

 
Nedflyttningsserien
Vorskla Poltava
2-0
Arsenal Kyiv

Karpaty Lviv
2-0
Desna

Olimpik Donetsk
2-1
Chornomorets Odesa

 
Isloch
3-0
Vitebsk

Shakhtyor
3-0
Dinamo Minsk

Gomel
2-3
Torpedo BelAZ

 
Nedflyttningsserien
Rheindorf Altach
3-1
Hartberg

Admira
3-2
Wacker Innsbruck

Mattersburg
1-0
Rapid Wien