ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 15 maj 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

68

matcher

68

resultat

6

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Alashkert
1-0
Shirak

Pyunik
1-1
Banants

 
Europa League-playoff
Oostende
1-1
Sint-Truiden

Westerlo
0-2
Sporting Charleroi

Eupen
1-0
Beerschot-Wilrijk

 
Final, match 2:2
Široki Brijeg
1-0
FK Sarajevo

Information FK Sarajevo vinnare med sammanlagt 3-1.

 
Final
Botev Plovdiv
0-1
Lokomotiv Plovdiv

 

0-1 Alen Ožbolt (73)

Information på Stadion Vasil Levski, Sofia.

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 2:2
Leeds United
2-4
Derby County

1-0 Stuart Dallas (24)
2-3 Stuart Dallas (62)
Utvisning Gaetano Berardi (78)

1-1 Jack Marriott (45)
1-2 Mason Mount (46)
1-3 Harry Wilson (straff, 58)
2-4 Jack Marriott (85)
Utvisning Scott Malone (90+1)

Information 36 326

Information Derby County vidare med sammanlagt 4-3.

 
Chikhura
0-0
Rustavi

Dila
1-0
Dinamo Batumi

Dinamo Tbilisi
1-3
Lokomotivi Tbilisi

 
Grekland Grekland » Kval (K) till Premier League
Match 1:2
OFI
Inst
Platanias

 
ÍA
2-0
FH

Víkingur
3-4
Stjarnan

KA
0-1
Breidablik

 
Final
Bnei Yehuda
*1-1 f
Maccabi Netanya

1-1 Dor Jan (82)

0-1 Guy Melamed (4)

Information på Sammy Ofer Stadium, Haifa

Information Bnei Yehuda vinnare efter 5-4 på straffar.

 
Final
Atalanta
0-2
Lazio

 

0-1 Sergej Milinković-Savić (82)
0-2 Joaquin Correa (90)

Information på Stadio Olimpico, Rom

 
Irtysh
0-4
Astana

 
Drenica Skënderaj
1-1
Ballkani

Drita
1-2
Flamurtari

Llapi
1-3
Feronikeli

Prishtina
3-0
Trepça'89

 
Slaven Koprivnica
1-1
Lokomotiva Zagreb

Dinamo Zagreb
3-1
Gorica

Osijek
2-1
Rijeka

 
Budućnost
5-3
Grbalj

Zeta
1-1
Sutjeska

OFK Titograd
6-1
Mornar

Iskra
2-0
Lovćen

Rudar
0-1
Petrovac

 
Utrecht
3-1
Heerenveen

NAC Breda
0-0
PEC Zwolle

PSV
3-1
Heracles

Fortuna Sittard
1-4
Feyenoord

Excelsior
4-2
AZ

De Graafschap
1-4
Ajax

VVV
1-3
Vitesse

ADO Den Haag
6-2
Willem II

Emmen
1-0
Groningen

 
Mästerskapsserien
Lech Poznań
2-1
Lechia Gdańsk

Zagłębie Lubin
1-2
Cracovia Kraków

Jagiellonia Białystok
1-0
Legia Warszawa

Pogoń Szczecin
0-0
Piast Gliwice

 
Nedflyttningsserien
Hermannstadt
0-0
Dinamo Bucureşti

Voluntari
2-1
Concordia Chiajna

 
Semifinal, match 2:2
Arsenal Tula
2-2
Ural

Information Ural vidare med sammanlagt 3-2.

Rostov
0-2
Lokomotiv Moskva

Information Lokomotiv Moskva vidare med sammanlagt 4-2.

 
Basel
3-2
Luzern

Sion
1-0
Neuchâtel Xamax

Zurich
3-0
Thun

 
Semifinal, match 1:2
Mladost Lučani
0-0
Crvena Zvezda

Radnički Niš
1-1
Partizan

 
Triglav
3-1
Krško

Olimpija
1-4
Domžale

Aluminij
0-1
Mura

Celje
1-3
Maribor

 
Helsingborg
1-3
AIK

Elfsborg
1-0
AFC Eskilstuna

Falkenberg
0-3
Djurgården

Häcken
1-0
Kalmar FF

Sirius
1-0
GIF Sundsvall

 
Örgryte
1-1
Varberg

Mjällby
2-1
Trelleborg

Frej
1-1
Brommapojkarna

 
Mästerskapsserien
Viktoria Plzeň
4-0
Sparta Praha

Slavia Praha
2-1
Jablonec

 
Final
Akhisarspor
1-3
Galatasaray

1-0 Elvis Manu (57)
Utvisning Miguel Lopes (78)

1-1 Sinan Gümüş (straff, 80)
1-2 Sofiane Feghouli (88)
1-3 Mbaye Diagne (90+4)

Publik på Yeni Sivas 4 Eylül Stadyumu, Sivas

 
Final
Shakhtar Donetsk
4-0
Inhulets

1-0 Mateus Martins (28)
2-0 Mateus Martins (39)
3-0 Júnior Moraes (45+2)
4-0 Manor Solomon (65)

 

Publik på Slavutych-Arena, Zaporizhzhya