ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 12 maj 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

50

tävlingar

153

matcher

153

resultat

2

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Partizani Tirana
2-1
Tirana

Skënderbeu Korçë
0-2
Teuta Durrës

Luftëtari Gjirokastër
3-2
Kukësi

Kastrioti Krujë
2-0
Flamurtari

Laçi
Inst
Kamza

 
Mästerskapsserien
Sant Julià
3-0
Engordany

Inter Club d'Escaldes
2-1
FC Santa Coloma

 
Ararat-Armenia
2-1
Alashkert

 
Mästerskapsserien
Royal Antwerp
1-1
Anderlecht

Club Brugge
3-2
Genk

 
Europa League-playoff
Sint-Truiden
2-2
Eupen

 
Mästerskapsserien
Levski Sofia
5-1
Cherno More

 
Mästerskapsserien
Apollon
1-2
AEK

 
Nedflyttningsserien
Alki Oroklini
1-0
Anorthosis

Paphos
0-2
Enosis

Doxa
1-0
Ermis

 
Mästerskapsserien
Midtjylland
4-0
FC København

 
Danmark Danmark » Kval till Europa League
Omgång 2:3, match 1:2
Randers
4-3
SønderjyskE

AGF
2-0
AaB

 
Brighton & Hove Albion
1-4
Manchester City

Burnley
1-3
Arsenal

Crystal Palace
5-3
Bournemouth

Fulham
0-4
Newcastle United

Leicester City
0-0
Chelsea

Liverpool
2-0
Wolverhampton Wanderers

Manchester United
0-2
Cardiff City

Southampton
1-1
Huddersfield Town

Tottenham Hotspur
2-2
Everton

Watford
1-4
West Ham United

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 1:2
Doncaster Rovers
1-2
Charlton Athletic

1-2 Matt Balir (87)

0-1 Lyle Taylor (32)
0-2 Joe Aribo (34)

Publik 11 140

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 2:2
Mansfield Town
0-0* f
Newport County

Publik 7 361

Information Newport County vidare med sammanlagt 1-1 och 5-3 på straffar.

 
Tulevik
1-3
Flora

Tallinna Kalev
0-1
Nõmme Kalju

 
RoPS
0-1
Ilves

IFK Mariehamn
1-2
Inter Turku

HIFK
1-1
KuPS

 
Stade rennais
1-1
EA Guingamp

Lille
1-0
Girondins Bordeaux

Olympique Marseille
0-3
Olympique Lyonnais

 
ÍF
0-2
HB

NSÍ
5-1
AB

B36
1-0
TB

 
Lynx
2-1
Mons Calpe

 
KR
1-1
Fylkir

 
Nedflyttningsserien
Bnei Sakhnin
0-2
Ironi Kiryat Shmona

Maccabi Petah Tikva
0-2
Hapoel Tel Aviv

Ashdod
1-0
Hapoel Haifa

 
Torino
3-2
Sassuolo

Sampdoria
1-2
Empoli

Frosinone
1-3
Udinese

SPAL
1-2
Napoli

Roma
2-0
Juventus

 
Shakhter Karagandy
2-0
Zhetysu

Kaisar
5-1
Tobol

Atyrau
2-1
Kairat

Aktobe
0-2
Okzhetpes

 
Spartaks Jūrmala
1-0
Liepāja

Jelgava
0-0
Rīgas FS

Metta/LU
2-1
Ventspils

 
Atlantas
0-0
Stumbras

Panevėžys
2-1
Palanga

 
Rumelange
2-1
Racing

Jeunesse d'Esch
1-1
Progrès Niederkorn

Victoria Rosport
2-1
UNA Strassen

Differdange 03
0-4
Fola Esch

Hostert
3-4
F91 Dudelange

Etzella Ettelbrück
2-1
UT Pétange

RM Hamm Benfica
2-1
Mondorf-les-Bains

 
Pobeda
1-4
Shkendija

Renova
1-1
Akademija Pandev

Sileks
1-0
Vardar

Rabotnički
2-0
Makedonija GjP

Shkupi
2-2
Belasica

 
Semifinal
Gzira United
0-2
Valletta

 
Sfîntul Gheorghe
0-0
Speranţa Nisporeni

Zimbru
0-4
Sheriff

 
Heerenveen
2-1
NAC Breda

Feyenoord
0-2
ADO Den Haag

AZ
1-0
PSV

Willem II
2-3
Emmen

PEC Zwolle
2-4
VVV

Ajax
4-1
Utrecht

Heracles
4-5
Excelsior

Vitesse
6-1
De Graafschap

Groningen
3-0
Fortuna Sittard

 
Tromsø
1-2
Odd

Sarpsborg 08
0-1
Kristiansund

Ranheim
1-5
Vålerenga

Haugesund
1-1
Bodø / Glimt

Molde
1-0
Mjøndalen

Stabæk
0-1
Brann

 
Mästerskapsserien
Piast Gliwice
2-1
Jagiellonia Białystok

Legia Warszawa
1-1
Pogoń Szczecin

Lechia Gdańsk
1-1
Zagłębie Lubin

 
Chaves
1-2
Vitória Setúbal

Vitória Guimarães
5-1
Belenenses

Nacional
0-4
Porto

Rio Ave
2-3
Benfica

 
Mästerskapsserien
CFR Cluj
1-0
Universitatea Craiova

 
Spartak Moskva
1-0
Ufa

Zenit
3-1
CSKA Moskva

 
Slutspel. Semifinal, match 1:2
Tre Fiori
0-1
Tre Penne

 
Luzern
4-0
Grasshopper

St. Gallen
2-1
Sion

Young Boys
3-1
Basel

 
Mästerskapsserien
Rangers
2-0
Celtic

 
Triglav
0-3
Celje

 
Athletic Club
3-1
Celta de Vigo

Atlético Madrid
1-1
Sevilla

Barcelona
2-0
Getafe

Real Betis
2-1
Huesca

Girona
1-2
Levante

Rayo Vallecano
1-2
Real Valladolid

Valencia
3-1
Deportivo Alavés

Villarreal
1-0
Eibar

Leganés
0-2
Espanyol

Real Sociedad
3-1
Real Madrid

 
Almería
5-3
Elche

Rayo Majadahonda
2-3
Albacete

Deportivo La Coruña
1-1
Cádiz

Las Palmas
1-0
Córdoba

Osasuna
1-0
Reus Deportiu

 
Djurgården
0-2
AIK

Malmö FF
4-1
Elfsborg

 
Öster
0-0
Västerås SK

Brage
0-0
Norrby

Syrianska
1-2
Mjällby

 
Mästerskapsserien
Slavia Praha
3-1
Viktoria Plzeň

 
Kayserispor
2-1
Kasımpaşa

Konyaspor
2-2
Trabzonspor

İstanbul Başakşehir
2-1
Ankaragücü

Yeni Malatyaspor
3-1
BB Erzurumspor

 
Eintracht Frankfurt
0-2
Mainz 05

 
1. FC Köln
3-5
Jahn Regensburg

Holstein Kiel
3-0
Dynamo Dresden

MSV Duisburg
3-4
Heidenheim

Union Berlin
3-0
1. FC Magdeburg

Ingolstadt
3-0
Darmstadt 98

Sandhausen
0-3
Arminia Bielefeld

St. Pauli
0-0
Bochum

Erzgebirge Aue
1-1
Greuther Fürth

Paderborn
4-1
Hamburger SV

 
Nedflyttningsserien
Desna
2-1
Olimpik Donetsk

Arsenal Kyiv
3-3
Chornomorets Odesa

Vorskla Poltava
1-1
Karpaty Lviv

 
Dinamo Minsk
3-1
Gomel

Vitebsk
1-0
Shakhtyor

BATE Borisov
1-0
Tarpeda

 
Mästerskapsserien
Sturm Graz
1-3
Austria Wien

Wolfsberger AC
4-0
St. Pölten

Salzburg
2-1
LASK