ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 11 maj 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

59

tävlingar

159

matcher

159

resultat

4

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Nedflyttningsserien
Encamp
4-1
Ordino

Lusitanos
0-0
UE Santa Coloma

 
Shirak
0-0
Gandzasar

 
Səbail
1-4
Keşlə

Sabah
0-3
Zira

Sumqayıt
1-0
Qəbələ

Neftçi
2-3
Qarabağ

 
Europa League-playoff
Beerschot-Wilrijk
0-3
Sporting Charleroi

Oostende
0-3
Westerlo

Waasland-Beveren
2-1
Cercle Brugge

Zulte-Waregem
0-5
Kortrijk

Union Saint-Gilloise
3-3
Royal Excel Mouscron

 
Sloboda Tuzla
1-2
Krupa na Vrbasu

Mladost Doboj Kakanj
1-0
Široki Brijeg

Radnik Bijeljina
0-1
Željezničar

Čelik
0-1
Zrinjski

Tuzla City
1-0
Sarajevo

Zvijezda 09
1-1
GOŠK Gabela

 
Mästerskapsserien
Botev Plovdiv
0-1
Beroe

CSKA Sofia
0-0
Ludogorets

 
Mästerskapsserien
Omonia
1-2
APOEL

AEL
5-2
Nea Salamis

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 1:2
Aston Villa
2-1
West Bromwich Albion

1-1 Conor Hourihane (75)
2-1 Tammy Abraham (straff, 79)

0-1 Dwight Gayle (16)

Publik 40 754

Derby County
0-1
Leeds United

 

0-1 Kemar Roofe (55)

Publik 31 723

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 1:2
Sunderland
1-0
Portsmouth

1-0 Christopher Maguire (62)
Utvisning Alim Öztürk (67)

 

Publik 26 610

 
England England » Kval till Premier League
Final
Fylde
0-3
Salford City

 

0-1 Emmanuel Dieseruvwe (15)
0-2 Carl Piergianni (53)
0-3 Ibou Touray (61)

Publik 8 049 på Wembley Stadium, London

 
FCI Levadia
7-0
Tammeka

Trans
0-1
Paide

 
Honka
1-1
VPS

KPV
0-0
Lahti

HJK
2-2
SJK

 
Angers
1-2
Paris Saint-Germain

Amiens
0-0
Toulouse

Caen
3-2
Stade Reims

Dijon
2-1
Strasbourg

Nice
1-1
Nantes

Nîmes Olympique
1-0
Monaco

 
Sioni
2-1
Dila

Chikhura
1-0
WIT Georgia

Dinamo Batumi
3-2
Dinamo Tbilisi

 
Boca Juniors
0-7
Lions Gibraltar

Lincoln Red Imps
2-0
Europa

 
Final
PAOK
1-0
AEK

1-0 Chuba Akpom (45+1)

 

Publik på Olympiako Stadio Spyros Louis, Aten

 
Waterford
3-3
Sligo Rovers

 
ÍBV
2-2
Grindavík

Valur
1-2
ÍA

 
Mästerskapsserien
Maccabi Tel Aviv
3-0
Maccabi Netanya

Bnei Yehuda
2-3
Hapoel Be'er Sheva

 
Nedflyttningsserien
Hapoel Ra'anana
1-2
Beitar Jerusalem

 
Atalanta
2-1
Genoa

Cagliari
1-2
Lazio

Fiorentina
0-1
Milan

 
Crotone
3-0
Ascoli

Brescia
2-3
Benevento

Palermo
2-2
Cittadella

Perugia
3-1
Cremonese

Hellas Verona
2-1
Foggia

Padova
1-1
Livorno

Pescara
2-0
Salernitana

Lecce
2-1
Spezia

Carpi
2-3
Venezia

 
Taraz
2-0
Astana

Irtysh
0-2
Ordabasy

 
Prishtina
1-0
Llapi

Feronikeli
4-1
Drita

Liria Prizren
3-1
KEK-u

 
Lokomotiva Zagreb
0-4
Osijek

Rijeka
0-0
Dinamo Zagreb

 
Riteriai
1-0
Žalgiris

Kauno Žalgiris
0-3
Sūduva

 
Semifinal
Balzan
3-2
Birkirkara

 
Dinamo-Auto
0-1
Petrocub

Milsami
0-0
Codru Lozova

 
Petrovac
0-0
Budućnost

Lovćen
0-1
Rudar

Mornar
1-3
Iskra

Sutjeska
1-2
OFK Titograd

Grbalj
0-0
Zeta

 
Nordirland Nordirland » Kval till Europa League
Omgång 2:2, match 1:1
Cliftonville
2-0 f
Glentoran

 
Lillestrøm
1-1
Rosenborg

 
Mästerskapsserien
Cracovia Kraków
1-0
Lech Poznań

 
Nedflyttningsserien
Śląsk Wrocław
2-1
Wisła Płock

Miedź Legnica
0-1
Górnik Zabrze

 
Santa Clara
4-4
Feirense

Portimonense
3-2
Marítimo

Boavista
4-2
Sporting Braga

Sporting CP
1-1
Tondela

 
Mästerskapsserien
Sepsi
1-5
FCSB

 
Nedflyttningsserien
Hermannstadt
1-0
Concordia Chiajna

Politehnica Iași
4-0
Dunărea Călăraşi

 
Yenisey
0-4
Krasnodar

Akhmat Grozny
2-1
Krylya Sovetov

 
Slutspel. Semifinal, match 1:2
La Fiorita
1-0
Libertas

 
Neuchâtel Xamax
1-2
Zürich

Thun
1-0
Lugano

 
Mästerskapsserien
Mladost Lučani
1-1
Čukarički

Napredak
3-3
Radnički Niš

Vojvodina
1-2
Partizan

 
Nedflyttningsserien
Dinamo Vranje
2-1
Spartak Subotica

Voždovac
1-0
Bačka Palanka

Zemun
2-1
Radnik Surdulica

Mačva Šabac
0-0
Rad Beograd

 
Mästerskapsserien
Kilmarnock
1-0
Hibernian

 
Nedflyttningsserien
Livingston
0-1
Dundee FC

St. Johnstone
2-0
Motherwell

 
Mästerskapsserien
Zemplín Michalovce
0-3
Ružomberok

Slovan Bratislava
6-2
Žilina

DAC Dunajska Stredá
3-4
Sereď

 
Nedflyttningsserien
Spartak Trnava
3-1
Podbrezová

Zlaté Moravce
2-1
Trenčín

Nitra
2-3
Senica

 
Krško
0-3
Mura

Maribor
0-3
Olimpija

 
Sporting Gijón
0-0
Lugo

Gimnàstic Tarragona
2-1
Mallorca

Extremadura UD
0-3
Real Zaragoza

Numancia
2-0
Alcorcón

 
Östersund
1-1
Häcken

Kalmar FF
1-0
Helsingborg

AFC Eskilstuna
0-0
Falkenberg

GIF Sundsvall
1-2
Örebro

 
Trelleborg
0-1
Halmstad

Varberg
2-0
Dalkurd

Brommapojkarna
2-3
Degerfors

Örgryte
2-0
Jönköpings Södra

 
Mästerskapsserien
Jablonec
2-0
Baník Ostrava

Sparta Praha
1-0
Slovan Liberec

 
Nedflyttningsserien
Příbram
1-0
Karviná

Opava
3-2
Dukla Praha

Bohemians 1905
0-0
Slovácko

 
Rizespor
2-3
Galatasaray

Fenerbahçe
2-1
Akhisarspor

Göztepe
3-3
Sivasspor

 
1899 Hoffenheim
0-1
Werder Bremen

Borussia Dortmund
3-2
Fortuna Düsseldorf

Bayer Leverkusen
1-1
Schalke 04

RB Leipzig
0-0
Bayern München

VfB Stuttgart
3-0
Wolfsburg

Augsburg
3-4
Hertha BSC

Hannover 96
3-0
Freiburg

1. FC Nürnberg
0-4
Borussia Mönchengladbach

 
Mästerskapsserien
Mariupol
2-0
Lviv

Dynamo Kyiv
1-1
Zorya Luhansk

Shakhtar Donetsk
2-1
Oleksandria

 
Újpest
0-1
Puskás

Honvéd
4-4
Diósgyőr

MOL Vidi
4-2
MTK

Mezőkövesd-Zsóry
1-0
Szombathelyi Haladás

Paksi SE
1-0
Kisvárda

Ferencváros
2-1
Debrecen

 
Isloch
2-1
Energetyk-BDU

Dnyapro
0-3
Neman Grodno

Dinamo Brest
4-0
Gorodeya

Torpedo BelAZ
1-0
Slutsk

 
Wales Wales » Kval till Europa League
Omgång 1:2, match 1:1
Caernarfon Town
2-3
Cardiff MU

 
Nedflyttningsserien
Rheindorf Altach
2-2
Admira

Hartberg
2-1
Mattersburg

Rapid Wien
1-0
Wacker Innsbruck