ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 5 maj 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

56

tävlingar

168

matcher

168

resultat

1

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Mästerskapsserien
Sant Julià
3-2
Inter Club d'Escaldes

 
Nedflyttningsserien
Ordino
3-0
Lusitanos

Encamp
0-2
UE Santa Coloma

 
Pyunik
2-0
Shirak

 
Keşlə
1-3
Zira

Qəbələ
1-3
Neftçi

Qarabağ
4-0
Səbail

Sumqayıt
1-0
Sabah

 
Mästerskapsserien
Anderlecht
2-1
Standard Liège

Gent
0-1
Club Brugge

 
Europa League-playoff
Royal Excel Mouscron
3-0
Zulte-Waregem

 
GOŠK Gabela
0-3
Tuzla City

Željezničar
3-1
Mladost Doboj Kakanj

 
Nedflyttningsserien
Enosis
4-1
Ermis

Anorthosis
1-1
Paphos

Doxa
0-1
Alki Oroklini

 
Mästerskapsserien
OB
3-1
Midtjylland

FC København
3-2
Brøndby

 
Danmark Danmark » Kval till Europa League
Omgång 1:3, match 1:2
AaB
0-1
AGF

SønderjyskE
1-1
Randers

 
Chelsea
3-0
Watford

Huddersfield Town
1-1
Manchester United

Arsenal
1-1
Brighton & Hove Albion

 
Aston Villa
1-2
Norwich City

Blackburn Rovers
2-2
Swansea City

Brentford
3-0
Preston North End

Derby County
3-1
West Bromwich Albion

Hull City
1-1
Bristol City

Ipswich Town
3-2
Leeds United

Nottingham Forest
1-0
Bolton Wanderers

Reading
0-0
Birmingham City

Rotherham United
1-2
Middlesbrough

Sheffield Wednesday
1-2
Queens Park Rangers

Stoke City
2-2
Sheffield United

Wigan Athletic
1-0
Millwall

 
Nõmme Kalju
2-1
FCI Levadia

 
Lahti
1-1
SJK

KuPS
3-1
KPV

 
Montpellier
1-1
Amiens

Nantes
3-0
Dijon

Toulouse
2-2
Stade rennais

Monaco
2-3
Saint-Étienne

Olympique Lyonnais
2-2
Lille

 
B36
3-0
ÍF

TB
0-3
NSÍ

AB
0-4

Skála
2-3
Víkingur

EB / Streymur
0-3
HB

 
Dila
2-0
Chikhura

Saburtalo
1-0
Lokomotivi Tbilisi

 
Lincoln Red Imps
10-0
Boca Juniors

 
Panathinaikos
4-0
Panaitolikos

AEL
0-3
Olympiakos

Aris
7-2
Xanthi

Asteras Tripolis
3-0
Panionios

Atromitos
0-2
OFI

Levadiakos
0-3
AEK

PAS Giannina
0-2
PAOK

 
KA
1-0
Valur

KR
3-0
ÍBV

Grindavík
1-1
Stjarnan

Fylkir
2-2
ÍA

 
Mästerskapsserien
Maccabi Tel Aviv
2-3
Bnei Yehuda

 
Empoli
1-0
Fiorentina

Lazio
1-3
Atalanta

Sassuolo
2-2
Frosinone

Parma
3-3
Sampdoria

Genoa
1-1
Roma

Napoli
2-1
Cagliari

 
Livorno
1-0
Carpi

Benevento
3-3
Padova

Salernitana
1-2
Cosenza

 
Okzhetpes
2-2
Shakhter Karagandy

Zhetysu
1-0
Taraz

Ordabasy
1-1
Atyrau

Kairat
0-1
Tobol

Aktobe
1-3
Kaisar

Astana
0-1
Irtysh

 
Ferizaj
3-1
Liria Prizren

KEK-u
0-3
Ballkani

Gjilani
0-1
Flamurtari

Llapi
4-1
Trepça'89

 
Slaven Koprivnica
1-0
Osijek

Dinamo Zagreb
3-0
Lokomotiva Zagreb

 
Palanga
0-3
Kauno Žalgiris

Sūduva
4-0
Atlantas

Žalgiris
2-1
Panevėžys

 
Fola Esch
2-0
RM Hamm Benfica

UNA Strassen
2-1
Etzella Ettelbrück

Racing
5-0
Progrès Niederkorn

Mondorf-les-Bains
2-2
Hostert

UT Pétange
2-1
Rumelange

Differdange 03
2-0
Jeunesse d'Esch

F91 Dudelange
2-0
Victoria Rosport

 
Match 1:1
St. Andrews
1-4
Santa Lucia

 
Final
Willem II
0-4
Ajax

 

0-1 Daley Blind (38)
0-2 Klaas Jan Huntelaar (39)
0-3 Klaas Jan Huntelaar (67)
0-4 Rasmus Kristensen (76)

Publik på Stadion Feijenoord, Rotterdam.

 
Bodø / Glimt
4-0
Lillestrøm

Odd
2-1
Strømsgodset

Kristiansund
1-0
Tromsø

Haugesund
1-2
Molde

Brann
0-1
Ranheim

Rosenborg
1-0
Sarpsborg 08

 
Mästerskapsserien
Cracovia Kraków
2-0
Lechia Gdańsk

 
Nedflyttningsserien
Zagłębie Sosnowiec
2-4
Śląsk Wrocław

 
Tondela
1-3
Santa Clara

Belenenses
1-8
Sporting CP

Vitória Guimarães
2-2
Nacional

 
Mästerskapsserien
Universitatea Craiova
0-2
FCSB

 
Nedflyttningsserien
Voluntari
0-0
Politehnica Iași

 
Krylya Sovetov
1-1
Ufa

CSKA Moskva
2-2
Dinamo Moskva

Rostov
1-1
Krasnodar

 
Slutspel. Kvartsfinal, match 2:2
Folgore
1-1
Tre Penne

Information Tre Penne vidare med sammanlagt 2-1.

 
Lugano
1-0
Luzern

Thun
0-2
Neuchâtel Xamax

Sion
0-4
Young Boys

 
Mästerskapsserien
Spartak Subotica
3 - 3
Radnik Surdulica

Voždovac
1 - 1
Mačva Šabac

Bačka Palanka
1 - 2
Rad Beograd

Dinamo Vranje
1 - 0
Zemun

 
Nedflyttningsserien
Crvena Zvezda
1-0
Mladost Lučani

Čukarički
3-0
Proleter Novi Sad

Radnički Niš
0-0
Vojvodina

Partizan
2-1
Napredak

 
Mästerskapsserien
Rangers
1-0
Hibernian

 
Mästerskapsserien
Ružomberok
3-2
Slovan Bratislava

Žilina
1-2
DAC Dunajska Stredá

 
Mura
3-3
Rudar

Gorica
1-3
Maribor

Olimpija
4-2
Triglav

 
Getafe
2-0
Girona

Eibar
1-0
Real Betis

Real Madrid
3-2
Villarreal

Real Valladolid
1-0
Athletic Club

Huesca
2-6
Valencia

 
Lugo
4-2
Almería

Mallorca
2-1
Sporting Gijón

Albacete
0-0
Numancia

Elche
2-1
Rayo Majadahonda

Real Oviedo
1-1
Granada

Córdoba
1-0
Reus Deportiu

 
Falkenberg
1-2
Malmö FF

Kalmar FF
1-1
Östersund

Häcken
1-0
GIF Sundsvall

Örebro
2-3
Hammarby

 
GAIS
1-0
Jönköpings Södra

Halmstad
0-1
Öster

 
Mästerskapsserien
Viktoria Plzeň
2-1
Jablonec

 
Nedflyttningsserien
Slovácko
5-1
Příbram

Opava
1-0
Karviná

 
Akhisarspor
0-2
Yeni Malatyaspor

Göztepe
4-1
Antalyaspor

Galatasaray
2-0
Beşiktaş

 
Schalke 04
0-0
Augsburg

Freiburg
1-1
Fortuna Düsseldorf

Bayer Leverkusen
6-1
Eintracht Frankfurt

 
Holstein Kiel
0-2
MSV Duisburg

Jahn Regensburg
1-3
Erzgebirge Aue

Darmstadt 98
2-1
Union Berlin

 
Nedflyttningsserien
Desna
2-4
Chornomorets Odesa

Olimpik Donetsk
1-1
Vorskla Poltava

Karpaty Lviv
1-2
Arsenal Kyiv

 
Energetyk-BDU
1-2
Slavia

Slutsk
2-1
Dinamo Minsk

FK Minsk
1-2
Dinamo Brest

 
Mästerskapsserien
LASK
3-0
Wolfsberger AC

St. Pölten
0-1
Sturm Graz

Austria Wien
1-2
Salzburg