ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 17 april 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

15

tävlingar

30

matcher

27

resultat

2

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 2:2
Porto
1-4
Liverpool

a Éder Militão (68)

0-1 Sadio Mané (26)
0-2 Mohamed Salah (65)
1-3 Roberto Firmino (77)
1-4 Virgil van Dijk (84)

Information Liverpool vidare med sammanlagt 6-1.

Manchester City
4-3
Tottenham Hotspur

1-0 Raheem Sterling (4)
2-2 Bernardo Silva (11)
3-2 Raheem Sterling
4-2 Sergio Agüero (59)

1-1 Son Heung-Min (7)
1-2 Son Heung-Min (10)
4-3 Llorente (73)

Information Tottenham Hotspur vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

 
Semifinal, match 1:2
Botev Plovdiv
3-2
CSKA Sofia

 
Semifinal, match 2:2
Enosis
2-2
APOEL

Information APOEL vidare med sammanlagt 3-2.

AEL
0-0
Apollon

Information AEL vidare med sammanlagt 2-1.

 
Nedflyttningsserien
AaB
1-1
Vendsyssel

 
Nantes
3-2
Paris Saint-Germain

 
Tredje omgången
Dinamo Batumi II
0-2
Rustavi

Gagra
2-0
Shukura

Telavi
3-0
WIT Georgia

Zugdidi
3-2 f
Tskhinvali

Betlemi
1-2
Guria

Borjomi
1-4
Torpedo Kutaisi

Zestafoni
0-2
Merani Tbilisi

Spaeri
5-1
Kolkheti Poti

Lokomotivi Tbilisi
1-0
Chikhura

 
Andra omgången
Fram
21 : 00
Ýmir

Leiknir Reykjavík
21 : 00
Fjölnir

KÁ Hafnarfjördur
22 : 00
Berserkir

 
Lazio
2-0
Udinese

 
Semifinal, match 1:2
Vëllaznimi
0-4
Trepça'89

Ballkani
1-2
Feronikeli

 
Semifinal, match 1:2
Zimbru
0-1
Sfîntul Gheorghe

 
Semifinal, match 1:2
Budućnost
1-1
Sutjeska

Lovćen
1-1
Petrovac

 
Semifinal, match 1:2
Partizan
1-0
Radnički Niš

 
Semifinal, match 2:2
Zemplín Michalovce
0-2
Žilina

Information Žilina vidare med sammanlagt 3-1.

 
Semifinal
Inhulets
2-1
Zorya Luhansk

Dnipro-1
0-2
Shakhtar Donetsk

 
Semifinal, match 1:2
Honvéd
2-1
Soroksár