ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 3 april 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

45

tävlingar

114

matcher

114

resultat

30

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 2:2
Luftëtari Gjirokastër
1-0
Partizani

Information Luftëtari Gjirokastër vidare med sammanlagt 3-1.

Laçi
2-0
Tirana

Information Tirana vidare med sammanlagt 3-2.

Kukësi
1-0
Teute Durrës

Information Kukësi vidare med sammanlagt 3-2.

Skënderbeu Korçë
Inst
Kamza

Information Skënderbeu Korçë vidare på walkover.

 
Semifinal
UE Santa Coloma
0-0* f
Engordany

Information Engordany vidare efter 5-3 på straffar.

 
Mästerskapsserien
Gent
1-2
Standard Liège

1-1 Birger Verstraete (46)

0-1 Rnaud Emond (45)
1-2 Razvan Marin (straff, 89)

 
Europa League-playoff
Sporting Charleroi
1-2
Oostende

1-1 Adama Niane (41)

0-1 Fernando Canesin (5)
1-2 Sander Coopman (57)

Beerschot-Wilrijk
1-2
Sint-Truiden

1-0 Dante Vanzeir (10)

1-1 Kosuke Kinoshita (29)
1-2 Jordan Botaka (straff, 58)

Eupen
0-3
Westerlo

 

0-1 Lukas Van Eenoo (straff, 16)
0-2 Maxime Biset (32)
0-3 Christian Brüls (55)

 
Semifinal, match 1:2
Sloga Gornje Crnjelovo
1-4
FK Sarajevo

Široki Brijeg
2-0
TOŠK Tešanj

 
Kvartsfinal
Ludogorets
0-1
CSKA Sofia

 

0-1 Ruben Pinto (30)

 
Semifinal, match 1:2
Apollon
1-2
AEL

APOEL
1-0
Enosis

 
Semifinal
Midtjylland
4-0
OB

1-0 Troels Kløve (självmål, 31)
2-0 Paul Onuachu (47)
3-0 Paul Onuachu (72)
4-0 Gustav Wikheim (87)

 

 
Chelsea
3-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Olivier Giroud (38)
2-0 Eden Hazard (60)
3-0 Ruben Loftus-Cheek (63)

 

Tottenham Hotspur
2-0
Crystal Palace

1-0 Son Heung-Min (55)
2-0 Christian Eriksen (80)

 

Publik 59 215

Manchester City
2-0
Cardiff City

1-0 Kevin De Bruyne (6)
2-0 Leroy Sané (44)

 

Publik 53 559

 
Accrington Stanley
0-3
Sunderland

 
Tallinna Kalev
0-2
Tulevik

Maardu
1-0
Kuressaare

Trans
1-2
FCI Levadia

 
KuPS
2-2
RoPS

HJK
2-1
Inter Turku

 
Montpellier
2-0
EA Guingamp

1-0 Andy Delort (22)
2-0 Mihailo Ristić (78)

 

Strasbourg
4-0
Stade Reims

1-0 Nuno Da Costa (45)
2-0 Anthony Gonçalves (46)
3-0 Anthony Gonçalves (69)
4-0 Nuno Da Costa (straff, 76)
Utvisning Adrien Thomasson (88)

 

 
Semifinal
Paris Saint-Germain
3-0
Nantes

1-0 Marco Verratti (29)
2-0 Kylian Mbappé (straff, 85)
3-0 Dani Alves (90+2)

Utvisning Kalifa Coulibaly (72)

 
Rustavi
1-1
Sioni

Saburtalo
2-1
Dila

Torpedo Kutaisi
0-0
Dinamo Tbilisi

 
Semifinal, match 1:2
PAOK
2-0
Asteras Tripolis

1-0 Léo Matos (17)
2-0 Léo Matos (90+6)

 

AEK
2-0
Lamia

 
Semifinal
Bnei Yehuda
1-0
Maccabi Tel Aviv

1-0 Yuval Ashkenazi (77)

 

 
Empoli
2-1
Napoli

1-0 Diego Farias (28)
2-1 Giovanni Di Lorenzo (52)

1-1 Piotr Zieliński (44)

Roma
2-2
Fiorentina

1-1 Nicolo Zaniolo (14)
2-2 Diego Perotti (57)

 

Genoa
0-4
Internazionale

Utvisning Cristian Romero (39)

0-1 Roberto Gagliardini (15)
0-2 Mauro Icardi (straff, 40)
0-3 Ivan Perišić (54)
0-4 Roberto Gagliardini (80)

SPAL
1-0
Lazio

1-0 Andrea Petagna (straff, 89)

 

Frosinone
3-2
Parma

1-0 Andrea Pinamonti (12)
2-1 Luca Valzania (45+2)
3-2 Daniel Ciofani (straff, 90+13)

1-1 Antonio Barillà (18)
2-2 Fabio Ceravolo (straff, 58)

Torino
2-1
Sampdoria

1-0 Andrea Belotti (33)
2-0 Andrea Belotti (45+1)

2-1 Manolo Gabbiadini (83)

 
Lecce
3-1
Cosenza

Pescara
3-2
Palermo

 
Astana
3-1
Atyrau

 
Drenica Skënderaj
0-0
Gjilani

Drita
4-0
KEK-u

Llapi
2-0
Ferizaj

Trepça'89
1-0
Flamurtari

 
Inter Zaprešić
1-3
Osijek

Hajduk Split
0-1
Dinamo Zagreb

 
Kvartsfinal
Union Mertert
2-0
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
*1-1 f
UNA Strassen

Information Etzella Ettelbrück vidare efter 7-6 på straffar.

F91 Dudelange
3-2 f
Mondorf-les-Bains

Blue Boys Muhlenbach
0-3
Progrès Niederkorn

 
Rabotnički
1-1
Belasica

Sileks
1-1
Makedonija GjP

Renova
1-0
Shkupi

Pobeda
0-0
Vardar

Akademija Pandev
0-1
Shkendija

 
Dinamo-Auto
0-4
Sheriff

Milsami
2-0
Petrocub

 
Mornar
2-4
Grbalj

Lovćen
1-0
Zeta

Petrovac
0-1
OFK Titograd

Rudar
1-1
Iskra

Sutjeska
2-2
Budućnost

 
VVV
2-6
Utrecht

Excelsior
1-2
NAC Breda

Fortuna Sittard
0-0
ADO Den Haag

Emmen
2-5
Ajax

 
Lech Poznań
3-2
Pogoń Szczecin

Piast Gliwice
1-0
Wisła Płock

Legia Warszawa
3-0
Jagiellonia Białystok

Zagłębie Sosnowiec
4-3
Wisła Kraków

 
Semifinal, match 2:2
Sporting CP
1-0
Benfica

Information Sporting CP vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

 
Semifinal, match 1:2
CFR Cluj
1-3
Astra Giurgiu

 
Orenburg
3-1
Krylya Sovetov

 
Semifinal, match 1:2
Ural
1-0
Arsenal Tula

Lokomotiv Moskva
2-2
Rostov

 
Lugano
0-0
Neuchâtel Xamax

St. Gallen
0-0
Grasshopper

Zürich
0-2
Basel

 

0-1 Samuele Campo (54)
0-2 Albian Ajeti (89)

 
Proleter Novi Sad
0-0
Dinamo Vranje

Bačka Palanka
1-3
Crvena Zvezda

Mačva Šabac
0-0
Radnički Niš

Rad Beograd
0-1
Voždovac

Zemun
0-2
Spartak Subotica

Mladost Lučani
2-0
Napredak

Partizan
3-2
Čukarički

Radnik Surdulica
0-1
Vojvodina

 
St. Johnstone
2-0
Dundee

Aberdeen
3-1
Motherwell

Livingston
2-0
Hamilton Academical

St. Mirren
0-2
Celtic

Hibernian
0-0
Kilmarnock

Rangers
3-0
Hearts

 
Semifinal, match 1:2
Spartak Trnava
1-0
Senica

 
Semifinal, match 1:2
Maribor
1-0
Mura

 
Athletic Club
3-2
Levante

1-0 Yuri (5)
2-0 Aitor Fernández (självmål, 27)
3-2 Muniain (straff, 90+3)

2-1 Roger Martí (straff, 51)
2-2 Erick Cabaco (89)
Utvisning Erick Cabaco (90+6)

Publik 36 450

Eibar
2-1
Rayo Vallecano

1-1 Charles (64)
2-1 Pedro León (73)

0-1 José Ángel Pozo (40)

Publik 3 940

Huesca
3-3
Celta de Vigo

1-2 Enric Gallego (63)
2-2 Ezequiel Ávila (71)
3-2 Jorge Puildo (73)

0-1 Brais Méndez (14)
0-2 Iago Aspas (57)
3-3 Ryad Boudebouz (81)

Publik 6 552

Valencia
2-1
Real Madrid

1-0 Gonçalo Guedes (35)
2-0 Ezequiel Garay (83)

2-1 Karim Benzema (90+3)

Publik 44 274

 
Kvartsfinal
Baník Ostrava
2-1 f
Slovan Liberec

Bohemians 1905
1-0
Sigma Olomouc

 
Semifinal, match 1:2
Ümraniyespor
0-0
Akhisarspor

 

0-1 Jeremy Bokila (86)

 
Kvartsfinal
Bayern München
5-4
1. FC Heidenheim

1-0 Leon Goretzka (12)
Utvisning Niklas Süle (13)
2-2 Thomas Müller (53)
3-2 Robert Lewandowski (56)
4-2 Serge Gnabry (65)
5-4 Robert Lewandowski (straff, 84)

1-1 Robert Glatzel (26)
1-2 Marc Schnatterer (39)
4-3 Robert Glatzel (74)
4-4 Robert Glatzel (straff, 77)

Publik 75 000

Schalke 04
0-2
Werder Bremen

 

0-1 Milot Rashica (65)
0-2 Davy Klaassen (72)
Utvisning Nuri Şahin (90)

 
Mästerskapsserien
Oleksandria
0-1
Shakhtar Donetsk

Zorya Luhansk
2-3
Dynamo Kyiv

Lviv
2-3
Mariupol

 
Kvartsfinal, match 2:2
Honvéd
4-2
Budaörs

Information Honvéd vidare med sammanlagt 6-3.

Soroksár
*1-1 f
Puskás

Information Soroksár vidare med sammanlagt 2-2 och 5-4 på straffar.

Vidi
2-0
Ferencváros

Information Vidi vidare med sammanlagt 4-1.

 
Mästerskapsserien
Bala Town
0-7
The New Saints

 
Semifinal
Grazer AK
0-6
Salzburg

LASK
1-1* f
Rapid Wien

Information Rapid Wien vidare efter 4-3 på straffar.