ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 2 april 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

51

matcher

51

resultat

32

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Mästerskapsserien
Royal Antwerp
1-0
Genk

1-0 Lior Refaelov (4)

 

 
Europa League-playoff
Cercle Brugge
3-3
Zulte-Waregem

1-0 Xavier Mercier (13)
2-2 Benjamin Delacourt (71)
3-2 Serge Gakpé (straff, 90)

1-1 Davy De fauw (27)
1-2 Ewoud Pletinckx (37)
3-3 Hamdi Harbaoui (90+4)

Royal Excel Mouscron
0-2
Union Saint-Gilloise

Utvisning Frank Boya (38)

0-1 Faiz Selemani (straff, 51)
0-2 Roman Ferber (54)

Waasland-Beveren
2-3
Kortrijk

1-2 Stefan Milošević (83)
2-2 Franko Andrijašević (90+2)
Utvisning Nana Ampomah (90+4)

0-1 Brendan Hines-Ike (58)
0-2 Felipe Avenatti (59)
2-3 Aboubakary Koita (90+4)

 
Kvartsfinal
Etar
1-1* f
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Ivan Stoyanov (73)

1-1 Dimitar Iliev (81)

Information Lokomotiv Plovdiv vidare efter 7-6 på straffar.

 
Watford
4-1
Fulham

1-0 Abdoulaye Doucouré (23)
2-1 Will Hughes (63)
3-0 Troy Deeney (69)
4-1 Kiko Femenía (75)

1-1 Ryan Babel (33)

Publik 17 301

Wolverhampton Wanderers
2-1
Manchester United

1-1 Diogo Jota (25)
2-1 Chris Smalling (självmål, 77)

0-1 Scott McTominay (13)
Utvisning Ashley Young (57)

Publik 31 302

 
Middlesbrough
0-1
Bristol City

 

0-1 Adam Webster (31)

Publik 21 016

Swansea City
3-0
Brentford

1-0 Nathan Dyer (1)
2-0 Nathan Dyer (34)
3-0 Daniel James (78)

 

 
Bury
0-3
Cambridge United

Oldham Athletic
2-0
Tranmere Rovers

 
Tammeka
0-3
Paide

Nõmme Kalju
0-3
Flora

 
Semifinal
Olympique lyonnais
2-3
Stade rennais

1-1 Bertrand Traoré (47)
2-2 Moussa Demélé (straff, 75)

0-1 Mbaye Niang (40)
1-2 Benjamin André (55)
2-3 Rami Bensebaini (81)

 
Lokomotivi Tbilisi
0-1
WIT Georgia

Dinamo Batumi
0-0
Chikhura

 
Andra omgången
Derry City
3-0
Longford Town

Shelbourne
1-2
UCD

 
Semifinal
Maccabi Netanya
1-0
Hapoel Hadera

1-0 Gavriel Kanichowsky (25)

 

 
Milan
1-1
Udinese

1-0 Krzysztof Piątek (44)

1-1 Kevin Lasagna (64)

Cagliari
0-2
Juventus

 

0-1 Leonardo Bonucci (22)
0-2 Moise Kean (85)

 
Padova
1-2
Ascoli

Hellas Verona
2-2
Brescia

Benevento
3-1
Carpi

Venezia
1-1
Cittadella

Livorno
1-3
Cremonese

Crotone
2-0
Perugia

Spezia
2-1
Salernitana

 
Gorica
0-2
Lokomotiva Zagreb

Utvisning Farouq Miya (81)

0-1 Dejan Radonjić (37)
0-2 Dejan Radonjić (84)

Rijeka
2-0
Slaven Koprivnica

1-0 Robert Murić (21)
2-0 Jakov Puljić (69)

 

 
Riteriai
3-1
Palanga

 
Vitesse
2-2
AZ

1-2 Matu Bero (48)
2-2 Thomas Buitink (77)

0-1 Ron Vlaar (7)
0-2 Teun Koopmeiners (44)

Publik 14 162

Heracles
3-4
Willem II

1-3 Brandley Kuwas (72)
2-3 Joey Konings (81)
3-4 Adrián Dalmau (90)

0-1 Alexander Isak (45+3)
0-2 Alexander Isak (56)
0-3 Evangelos Pavlidis (63)
2-4 Marious Vrousai (87)

Publik 10 442

Groningen
1-0
De Graafschap

1-0 Paul Gladon (76)

 

Publik 18 008

 
Cracovia Kraków
2-1
Korona Kielce

1-0 Filip Piszczek (19)
2-1 Airam Cabrera (straff, 90+3)

1-1 Felicio Brown Forbes (49)

Publik 8 076

Śląsk Wrocław
0-0
Miedź Legnica

Arka Gdynia
0-0
Lechia Gdańsk

Zagłębie Lubin
1-1
Górnik Zabrze

1-1 Bartiomiej Pawłowski (83)

0-1 Mateusz Matras (79)

 
Semifinal, match 2:2
Sporting Braga
1-1
Porto

1-0 Paulinho (41)

1-1 Danilo Pereira (74)
Utvisning Felipe (88)

Information Porto vidare med sammanlagt 4-1.

 
Semifinal, match 1:2
Žilina
1-1
Zemplín Michalovce

 
Atlético Madrid
2-0
Girona

1-0 Diego Godín (76)
2-0 Antoine Griezmann (90+4)

 

Publik 40 863

Espanyol
1-1
Getafe

1-0 Borja Iglesias (56)

1-1 Ángel (72)

Publik 16 322

Villarreal
4-4
Barcelona

1-2 Samuel Chukwueze (23)
2-2 Karl Toko Ekambi (50)
3-2 Vicente Iborra (62)
4-2 Carlos Bacca (80)
Utvisning Álvaro González (86)

0-1 Philippe Coutinho (12)
0-2 Malcom (16)
4-3 Lionel Messi (90)
4-4 Luis Suárez (90+3)

19 515

 
Jönköpings Södra
0-1
Halmstad

 

0-1 Karim Sadat (85)

Publik 2 537

 
Kvartsfinal
Teplice
2-2* f
Sparta Praha

1-1 Michal Jeřábek (90)
2-1 Jan Hošek (100)

0-1 Srđan Plavšić (75)
2-2 Vaclav Drchal (120)

Information Sparta Praha vidare efter 4-2 på straffar.

Slavia Praha
5-0
Kraviná

1-0 Michal Frydych (40)
2-0 Alexandru Băluță (43)
3-00 Mick van Buren (51)
4-0 Josef Hušbauer (59)
5-0 Mick van Buren (67)

 

 
Semifinal, match 1:2
Galatasaray
0-0
Yeni Malatyaspor

 
Kvartsfinal
Paderborn
0-2
Hamburger SV

 

0-1 Pierre Lasogga (54)
0-2 Pierre Lasogga (68)

Publik 15 000

Augsburg
1-2 f
RB Leipzig

1-1 Alfredh Finnbogason (90+4)

0-1 Timo Werner (74)
1-2 Marcel Halstenberg (straff, 120+1)

 
Nedflyttningsserien
Karpaty Lviv
4-0
Vorskla Poltava

 
Kvartsfinal, match 2:2
Mezőkövesd-Zsóry
1-2
Debrecen

Information Debrecen vidare med sammanlagt 3-1.