ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 30 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

61

tävlingar

203

matcher

202

resultat

51

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Luftëtari Gjirokastër
1-0
Skënderbeu Korçë

Kamza
0-3
Flamurtari

Tirana
1-1
Laçi

Teuta Durrës
1-0
Kastrioti Krujë

 
Shirak
1-1
Alashkert

 
Zira
1-2
Səbail

Keşlə
0-1
Neftçi

 
Mästerskapsserien
Genk
3-0
Anderlecht

 
Europa League-playoff
Kortrijk
3-1
Royal Excel Mouscron

Oostende
1-2
Eupen

Union Saint-Gilloise
3-1
Cercle Brugge

Zulte-Waregem
0-0
Waasland-Beveren

 
Krupa na Vrbasu
2-2
Radnik Bijeljina

Tuzla City
1-1
Sloboda Tuzla

Zvijezda 09
1-1
Široki Brijeg

Sarajevo
0-1
Zrinjski

 
Mästerskapsserien
Ludogorets
0-0
Beroe

CSKA Sofia
1-0
Cherno More

 
Mästerskapsserien
AEK
2-1
Apollon

Nea Salamis
0-2
AEL

APOEL
1-1
Omonia

 
Nedflyttningsserien
Enosis
1-2
Paphos

 
Mästerskapsserien
Midtjylland
0-0
Nordsjælland

 
Fulham
0-2
Manchester City

 

0-1 Bernardo Silva (5)
0-2 Sergio Agüero (27)

Publik 25 001

Brighton & Hove Albion
0-1
Southampton

 

0-1 Pierre Højbjerg (53)

Publik 30 636

Burnley
2-0
Wolverhampton Wanderers

1-0 Conor Coady (självmål, 2)
2-0 Dwight McNeil (77)

 

Publik 20 990

Crystal Palace
2-0
Huddersfield Town

1-0 Luka Milivojević (straff, 76)
2-0 Patrick van Aanholt (88)

 

Publik 25 193

Leicester City
2-0
Bournemouth

1-0 Wes Morgan (11)
2-0 Jamie Vardy (82)

 

Publik 31 530

Manchester United
2-1
Watford

1-0 Marcus Rashford (28)
2-0 Anthony Martial (72)

2-1 Abdoulaye Doucouré (90)

Publik 74 543

West Ham United
0-2
Everton

 

0-1 Kurt Zouma (5)
0-2 Bernard (33)

Publik 59 988

 
Aston Villa
2-1
Blackburn Rovers

Derby County
6-1
Rotherham United

Ipswich Town
0-2
Hull City

Leeds United
3-2
Millwall

Nottingham Forest
2-1
Swansea City

Queens Park Rangers
1-2
Bolton Wanderers

Reading
2-1
Preston North End

Sheffield United
2-3
Bristol City

Stoke City
0-0
Sheffield Wednesday

Wigan Athletic
0-0
Brentford

Middlesbrough
0-1
Norwich City

 
Accrington Stanley
0-1
Fleetwood Town

Barnsley
2-2
Coventry City

Blackpool
2-2
Plymouth Argyle

Bristol Rovers
1-2
Luton Town

Charlton Athletic
1-0
Bradford City

Doncaster Rovers
3-1
Walsall

Gillingham
1-1
Rochdale

Oxford United
2-1
Wycombe Wanderers

Scunthorpe United
1-2
Wimbledon

Southend United
0-2
Shrewsbury Town

 
Bury
1-3
Swindon Town

Cambridge United
0-1
Colchester United

Crewe Alexandra
1-3
Cheltenham Town

Exeter City
1-4
Mansfield Town

Forest Green Rovers
1-2
Milton Keynes Dons

Lincoln City
1-1
Macclesfield Town

Morecambe
1-0
Crawley Town

Northampton Town
1-2
Port Vale

Oldham Athletic
2-0
Grimsby Town

Stevenage
0-3
Notts County

Tranmere Rovers
3-0
Carlisle United

Yeovil Town
1-3
Newport County

 
Paide
2-0
Tallinna Kalev

Trans
0-0
Nõmme Kalju

Flora
4-1
Tammeka

 
Kvartsfinal
Inter Turku
1-2
VPS

RoPS
1-2
KPV

Honka
1-1* f
Ilves

Information Ilves vidare efter 4-3 på straffar.

 
Olympique Marseille
2-2
Angers

1-0 Mario Balotelli (4)
2-0 Mario Balotelli (16)
Utvisning Bouna Sarr (78)

2-1 Thomas Mangani (straff, 36)
2-2 Thomas Mangani (straff, 77)

 
Final
Strasbourg
*0-0 f
EA Guingamp

Publik 49 161 på Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve d'Ascq/Lille

Information Strasbourg vinnare efter 4-1 på straffar.

 
AB
1-2
B36

Skála
2-0
NSÍ

 
Chikhura
5-0
Sioni

Dila
3-1
Lokomotivi Tbilisi

WIT Georgia
0-1
Dinamo Batumi

 
Gibraltar United
16 : 00
Boca Juniors

Lincoln Red Imps
5-1
Lions Gibraltar

 
Levadiakos
0-2
PAS Giannina

Lamia
1-0
Panionios

AEL
2-1
Asteras Tripolis

 
Semifinal
KR
3-2
FH

 
Mästerskapsserien
Hapoel Hadera
1-4
Hapoel Be'er Sheva

Bnei Yehuda
1-1
Maccabi Netanya

Maccabi Tel Aviv
1-0
Maccabi Haifa

 
Nedflyttningsserien
Ashdod
3-2
Ironi Kiryat Shmona

 
Udinese
2-0
Genoa

1-0 Stefano Okaka (4)
2-0 Rolando Mandragora (61)

 

Juventus
1-0
Empoli

1-0 Moise Kean (72)

 

Sampdoria
1-0
Milan

1-0 Gregore Defrel (1)

 

 
Ascoli
2-2
Benevento

Carpi
1-2
Crotone

Perugia
3-1
Livorno

Cittadella
1-1
Padova

Cosenza
1-1
Palermo

Salernitana
1-1
Venezia

Brescia
2-1
Foggia

 
Irtysh
0-1
Kaisar

Taraz
2-0
Atyrau

Zhetysu
0-2
Astana

 
KEK-u
1-5
Drenica Skënderaj

Gjilani
1-1
Trepça'89

 
Dinamo Zagreb
1-0
Inter Zaprešić

Istra 1961
0-2
Hajduk Split

 
Rīgas FS
2-1
Jelgava

Liepāja
0-1
Spartaks Jūrmala

 
Kauno Žalgiris
2-0
Panevėžys

Atlantas
0-3
Žalgiris

 
F91 Dudelange
1-1
UNA Strassen

Mondorf-les-Bains
4-1
UT Pétange

Differdange 03
2-0
Progrès Niederkorn

 
Tarxien Rainbows
2-2
Senglea Athletic

Gzira United
5-2
Pietà Hotspurs

St. Andrews
0-1
Balzan

Hibernians
1-1
Mosta

 
Codru Lozova
0-3
Milsami

Petrocub
0-1
Dinamo-Auto

 
Budućnost
1-0
Rudar

Iskra
2-1
Petrovac

OFK Titograd
3-2
Lovćen

Zeta
2-0
Mornar

Grbalj
0-0
Sutjeska

 
Willem II
3-2
Fortuna Sittard

1-1 Alexander Isak (straff, 44)
2-2 Alexander Isak (straff, 58)
3-2 Alexander Isak (straff, 61)

0-1 Andrija Novakovich (32)
Utvisning Andrija Balić (41)
1-2 Branislav Ňinaj (53)

Publik 14 270

ADO Den Haag
3-3
Vitesse

1-0 Sheraldo Becker (7)
2-2 Lex Immers (31)
3-3 Lex Immers (76)

1-1 Thomas Buitink (21)
1-2 Thomas Buitink (27)
2-3 Thomas Buitink (43)

Publik 13 721

De Graafschap
1-2
Heracles

1-0 Charlison Benshop (16)

1-1 Brandley Kuwas (66)
1-2 Lerin Duarte (70)

Publik 12 502

Heerenveen
1-0
Excelsior

1-0 Pelle van Amersfoort (90+1)

 

Publik 18 021

AZ
1-0
Groningen

1-0 Ron Vlaar (70)

 

Publik 15 404

 
Ballinamallard United
*0-0 f
Warrenpoint Town

Information Ballinamallard United vidare efter 5-4 på straffar.

Coleraine
0-2
Crusaders

 
Odd
3-2
Brann

Vålerenga
2-0
Mjøndalen

 
Miedź Legnica
0-2
Zagłębie Sosnowiec

 

0-1 Giorgi Gabedava (17)
0-2 Mateusz Możdżeń (55)

Arka Gdynia
0-2
Śląsk Wrocław

 

0-1 Jakub Łabojko (60)
0-2 Igors Tarasovs (88)

Korona Kielce
0-0
Lech Poznań

 
Sporting Braga
2-3
Porto

1-0 Wilson Eduardo (4)
2-1 Murilo (47)

1-1 Tiquinho (26)
2-2 Alex Telles (straff, 69)
2-3 Tiquinho (straff, 79)

Chaves
1-3
Sporting CP

Utvisning Jefferson (52)
1-1 André Luis (60)

0-1 Luiz Phellype (23)
1-2 Bruno Fernandes (80)
Utvisning Stefan Ristovski (87)
1-3 Luiz Phellype (90+11)

Santa Clara
1-0
Vitória Guimarães

1-0 Zé Manuel (26)

 

Benfica
1-0
Tondela

1-0 Haris Seferović (84)

 

 
Mästerskapsserien
CFR Cluj
1-0
Astra

 
Yenisey
1-1
Rubin Kazan

Utvisning Fengor Ogude (43)
1-1 Ali Gadzhibekov (72)

0-1 Khoren Bayramyan (59)

Publik 7 804

Dinamo Moskva
0-1
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Anton Miranchuk (straff, 64)

Akhmat Grozny
1-3
Spartak Moskva

1-1 Bekim Balaj (9)
Utvisning Andrey Semenov (63)

0-1 Luiz Adriano (straff, 7)
1-2 Luiz Adriano (68)
1-3 Denis Glushakov (90+3)

Rostov
2-1
Ural

1-0 Alexei Ionov (10)
2-1 Pavel Pogrebnyak (självmål, 90+3)

1-1 Othman El Kabir (52)

 
Juvenes/Dogana
1-1
Cailungo

Tre Penne
4-0
Cosmos

San Giovanni
1-5
Faetano

 
Luzern
0-1
Basel

 

0-1 Marek Suchý (80)

Sion
1-0
Zürich

1-0 Anto Grgic (6)

 

 
Dinamo Vranje
1-3
Vojvodina

Spartak Subotica
1-0
Mladost Lučani

Čukarički
2-0
Radnik Surdulica

Radnički Niš
2-0
Rad Beograd

Crvena Zvezda
2-1
Mačva Šabac

 
St. Mirren
2-1
Dundee

1-1 Daniel Mullen (12)
2-1 Bradley Lyons (57)

0-1 Ethan Robson (1)

Publik 6 733

Motherwell
3-0
St. Johnstone

1-0 Elliott Frear (70)
2-0 David Turnbull (80)
3-0 Richard Tait (90+2)

 

Publik 4 083

Hearts
2-1
Aberdeen

1-1 Sean Clare (straff, 59)
2-1 Uche Ikpeazu (77)

0-1 Connor McLennan (16)

Publik 17 880

Kilmarnock
5-0
Hamilton Academical

1-0 Greg Taylor (5)
2-0 Conor McAleny (56)
3-0 Youssouf Mulumbu (63)
4-0 Chris Burke (84)
5-0 Mikael Ndjoli (90+2)

 

Publik 4 762

 
Mästerskapsserien
Ružomberok
1-1
Žilina

Zemplín Michalovce
2-0
Sereď

 
Nedflyttningsserien
Nitra
2-2
Trenčín

Senica
0-0
Podbrezová

Spartak Trnava
0-1
Zlaté Moravce

 
Domžale
1-3
Olimpija

Maribor
1-1
Celje

Rudar
2-2
Gorica

 
Getafe
0-2
Leganés

 

0-1 Michael Santos (49)
0-2 Juanfran (83)

Publik 12 705

Barcelona
2-0
Espanyol

1-0 Lionel Messi (71)
2-0 Lionel Messi (89)

 

Publik 92 795

Celta de Vigo
3-2
Villarreal

1-2 Iago Aspas (50)
2-2 Maximiliano Gómez (71)
3-2 Iago Aspas (straff, 86)

0-1 Karl Toko Ekambi (11)
0-2 Alfonso Pedraza (15)

Publik 22 315

Deportivo Alavés
0-4
Atlético Madrid

 

0-1 Saúl (5)
0-2 Diego Costa (11)
0-3 Álvaro Morata (59)
0-4 Thomas Partey (84)

Publik 19 117

 
Almería
2-2
Rayo Majadahonda

Numancia
2-1
Granada

Albacete
2-2
Tenerife

 
Brommapojkarna
1-2
Västerås SK

1-1 Fritiof Björkén (43)

0-1 Stefan Batan (23)
1-2 Simon Johansson (73)

Publik 1 689

Örgryte
1-1
Norrby

1-0 Victor Sköld (22)

1-1 Richard Yarsuvat (88)

Publik 2 413

Trelleborg
2-2
GAIS

1-1 Zoran Jovanovic (16)
2-1 Felix Hörberg (25)

0-1 August Wängberg (5)
2-2 Nikola Ašćerić (29)

Publik 2 054

Mjällby
0-1
Varberg

 

0-1 Astrit Seljmani (85)

Publik 1 725

 
Opava
2-0
Dukla Praha

Mladá Boleslav
2-1
Sparta Praha

Zlín
0-2
Sigma Olomouc

Teplice
2-0
Slovácko

Slavia Praha
1-1
Slovan Liberec

 
Borussia Dortmund
2-0
Wolfsburg

1-0 Paco Alcácer (90+1)
2-0 Paco Alcácer (90+4)

 

Publik 81 365

Werder Bremen
3-1
Mainz 05

1-0 Milot Rashica (3)
2-0 Max Kruse (36)
3-1 Max Kruse (63)

2-1 Robin Quaison (52)

Publik 40 711

Freiburg
1-1
Bayern München

1-0 Lucas Höler (3)

1-1 Robert Lewandowski (22)

Publik 24 000

Fortuna Düsseldorf
3-1
Borussia Mönchengladbach

1-0 Rouwen Hennings (6)
2-0 Kevin Ströger (12)
3-0 Rouwen Hennings (16)

3-1 Denis akaria (83)

Publik 52 500

1. FC Nürnberg
3-0
Augsburg

1-0 Mikael Ishak (52)
2-0 Matheus Pereira (88)
3-0 Eduard Löwen (90+1)

 

Publik 42 658

RB Leipzig
5-0
Hertha BSC

1-0 Emil Forsberg (17)
2-0 Yussuf Poulsen (27)
3-0 Yussuf Poulsen (56)
4-0 Yussuf Poulsen (62)
5-0 Amadou Haidara (64)

 

Publik 41 939

 
Bochum
0-0
Hamburger SV

Publik 26 600

Union Berlin
1-3
Paderborn

1-3 Sebastian Polter (90+4)

0-1 Christopher Antwi-Adjej (41)
0-2 Sven Michel (87)
0-3 Philipp Klement (90+1)

Publik 20 789

Darmstadt 98
1-1
Jahn Regensburg

1-0 Serdar Dursun (55)

1-1 Andreas Geipl (69)

Publik 10 385

 
Mezőkövesd-Zsóry
3-1
Honvéd

Paksi SE
0-2
Újpest

Kisvárda
0-1
Ferencváros

Szombathelyi Haladás
3-0
Puskás

MTK
2-1
Diósgyőr

MOL Vidi
2-1
Debrecen

 
Isloch
2-0
Gorodeya

Shakhtyor Soligorsk
1-0
Tarpeda

BATE Borisov
2-0
Dnyapro

 
Semifinal
The New Saints
2-0
Barry Town United

 
Nedflyttningsserien
Rheindorf Altach
2-1
Mattersburg

Hartberg
0-2
Wacker Innsbruck

Rapid Wien
3-0
Admira