ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 23 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

58

matcher

58

resultat

38

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Grupp D
Georgien
0-2
Schweiz

 

0-1 Steven Zuber (56)
0-2 Denis Zakaria (80)

Gibraltar
0-1
Irland

 

0-1 Jeffrey Hendrick (49)

 
Grupp F
Sverige
2-1
Rumänien

1-0 Robin Quaison (33)
2-0 Viktor Claesson (40)

2-1 Claudiu Keșerü (58)

Malta
2-1
Färöarna

1-0 Kyrian Nwoko (13)
Utvisning Andrei Agius (62)
2-0 Steve Borg (straff, 77)

2-1 Jakup Thomsen (90+8)

Spanien
2-1
Norge

1-0 Rodrigo (16)
2-1 Sergio Ramos (straff, 71)

1-1 Joshua King (straff, 65)

 
Grupp J
Liechtenstein
0-2
Grekland

 

0-1 Konstantinos Fortounis (45)
0-2 Anastasios Donis (80)

Italien
2-0
Finland

1-0 Nicolo Barella (7)
2-0 Moise Kean (74)

 

Bosnien-Hercegovina
2-1
Armenien

1-0 Rade Krunić (33)
2-0 Deni Milosevic (80)

2-1 Henrikh Mkhitaryan (straff, 90+3)

 
Gruppspel
Dominica
4-0
Bahamas

Sint Maarten
4-3
St Martin

Antigua och Barbuda
2-1
Curaçao

Suriname
2-0
St Kitts & Nevis

Giuyana
2-1
Belize

Guadaloupe
0-1
Martinique

El Salvador
2-0
Jamaica

 
Gruppspel
Burundi
1-1
Gabon

Kamerun
3-0
Komorerna

Niger
1-1
Egypten

Zambia
4-1
Namibia

Guinea-Bissau
2-2
Mocambique

Elfenbenskusten
3-0
Rwanda

Ghana
1-0
Kenya

Senegal
2-0
Madagaskar

Mali
3-0
Sydsudan

 
Afganistan
1-2
Malaysia

Oman
1-1
Singapore

Information Oman vinnare efter 5-4 på straffar.

Jordanien
0-1
Syrien

 

0-1 Firas Al Khatib (86)

Brasilien
1-1
Panama

1-0 Lucas Paquetá (32)

1-1 Adolfo Machado (36)

 
Walsall
0-1
Barnsley

 

0-1 Jacob Brown (90+2)

Publik 4 969

Wimbledon
2-4
Gillingham

1-0 Michael Folivi (22)
2-4 James Hanson (90+7)

1-1 Brandon Hanlan (40)
1-2 Graham Burke (42)
1-3 Leonardo Lopes (50)
1-4 Tom Eaves (83)

Publik 4 847

Bradford City
1-4
Blackpool

1-4 David Ball (90+2)

0-1 Armand Gnanduillet (24)
0-2 Matthew Virtue-Thick (50)
0-3 Armand Gnanduillet (68)
0-4 Chris Taylor (80)

Burton Albion
5-2
Accrington Stanley

1-2 Scott Fraser (44)
2-2 Kyle McFadzean (68)
3-2 Lukas Akins (straff, 78)
4-2 David Templeton (82)
5-2 Lukas Akins

0-1 Sean McConville (37)
0-2 Billy Kee (straff, 40)

Publik 2 916

Coventry City
0-1
Oxford United

 

0-1 Curtis Nelson (57)

Publik 14 044

Luton Town
4-0
Doncaster Rovers

1-0 Pele Ruddock (33)
2-0 Danny Hylton (57)
3-0 Kazenga LuaLua (82)
4-0 Luke Berry (90+2)

 

Publik 10 071

Peterborough United
2-0
Southend United

1-0 Marcus Maddison (41)
2-0 Ben White (58)

 

Publik 7 585

Plymouth Argyle
2-2
Bristol Rovers

1-0 Ruben Lameiras (51)
2-1 Tony Craig (självmål, 75)

1-1 Jonson Clarke-Harris (72)
2-2 Gavin Reilly (90+1)

Publik 12 003

Rochdale
3-1
Scunthorpe United

1-0 Aaron Wilbraham (14)
2-1 Kgosietsile Ntlhe (51)
3-1 Aaron Wilbraham (60)

1-1 Jordan Hallam (16)

Publik 3 361

Shrewsbury Town
0-2
Portsmouth

 

0-1 Ben Close (40)
0-2 Brett Pitman (79)

Publik 8 028

 
Carlisle United
2-2
Cambridge United

1-1 Jamie Devitt (37)
2-1 Nathan Thomas (45+1)

0-1 Rushian Hepburn-Murphy (3)
2-2 Jabo Ibehre (68)

Publik 4 673

Cheltenham Town
3-1
Northampton Town

1-0 Luke Varney (18)
2-0 Luke Varney (straff, 41)
3-0 Tyrone Barnett (73)

3-1 Dean Bowditch (89)

Publik 3 513

Colchester United
0-2
Tranmere Rovers

 

0-1 James Norwood (23)
0-2 David Perkins (46)

Publik 2 800

Crawley Town
0-3
Lincoln City

 

0-1 Bruno Andrade (37)
0-2 Shay McCartan (76)
0-3 Cian Bolger (85)

Publik 3 335

Grimsby Town
0-0
Bury

Publik 4 375

Macclesfield Town
2-2
Stevenage

1-0 Elliot Durrell (42)
2-2 Danny Whitaker (90+3)

1-1 Ben Nugent (44)
1-2 Danny Newton (52)

Publik 1 866

Mansfield Town
1-2
Crewe Alexandra

1-2 Krystian Pearce (90+2)

0-1 Callum Ainley (71)
0-2 Callum Ainley (84)

Publik 4 675

Milton Keynes Dons
2-0
Yeovil Town

1-0 Ryan Harley (13)
2-0 Chuks Aneke (82)

 

Publik 7 593

Notts County
0-1
Exeter City

 

Utvisning Ryan Bowman (23)
0-1 Nicholas Law (90+3)

Publik 9 505

Port Vale
0-2
Forest Green Rovers

 

0-1 Reece Brown (69)
0-2 Reece Brown (90+4)

Publik 4 429

Swindon Town
4-0
Morecambe

1-0 Theo Robinson (10)
2-0 Kaiyne Woolery (42)
3-0 Dion Conroy (66)
4-0 Kyle Bennett (81)

Publik 5 707

 
Lecce
7-0
Ascoli

1-0 Andrea Tabanelli (4)
2-0 Jacopo Petriccione (16)
3-0 Andrea La Mantia (19)
4-0 Marco Mancosu (24)
5-0 Filippo Falcao (straff, 31)
6-0 Andrea Tabanelli (60)
7-0 Marco Mancosu (66)

 

 
Första omgången, gruppspel
Didara Sıdıkbeka
0-2
Akademiya Ontustik

Arys
3-4
SDYuShOR 8

 
Institute
1-0
Coleraine

1-0 Aaron Jarvis (90)

 

Ballymena United
1-2
Warrenpoint Town

1-0 Adam Lecky (16)

1-1 Philip Donnelly (38)
1-2 Hernany Marques (81)

Ards
2-2
Crusaders

1-0 Mark Kelly (25)
2-0 Craig McClean (54)

2-1 Declan Caddell (69)
2-2 Ronan Hale (83)

Newry City
0-1
Glenavon

 

0-1 Andrew Mitchell (79)

 
Elche
3-1
Alcorcón

1-0 Josán Fernández (20)
2-1 Xavi Torres (straff, 42)
3-1 Gonzalo Verdú (71)

1-1 Juan Muñoz (31)

Publik 9 329

Lugo
0-3
Albacete

 

0-1 Gerard Valentín (självmål, 18)
0-2 Aleix Febas (63)
0-3 Álvaro Tejero (82)

Publik 3 626