ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 22 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

31

matcher

31

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Grupp A
Bulgarien
1-1
Montenegro

1-1 Todor Nedelev (straff, 82)

0-1 Stefan Mugoša (50)

England
5-0
Tjeckien

1-0 Raheem Sterling (24)
2-0 Harry Kane (straff, 45)
3-0 Raheem Sterling (62)
4-0 Raheem Sterling (68)
5-0 Toma Kalas (självmål, 84)

 

 
Grupp B
Portugal
0-0
Ukraina

Luxemburg
2-1
Litauen

1-1 Leandro Barreiro (45)
2-1 G Rodrigues (55)

0-1 Fedor Černych (14)

 
Grupp H
Moldavien
1-4
Frankrike

1-4 Vladimir Ambros (89)

0-1 Antoine Griezmann (24)
0-2 Raphael Varane (27)
0-3 Olivier Giroud (36)
0-4 Kylian Mbappé (87)

Andorra
0-2
Island

 

0-1 Birkir Bjarnason (22)
0-2 Viðar Kjartansson (80)

Albanien
0-2
Turkiet

 

0-1 Burak Yılmaz (21)
0-2 Hakan Çalhanoğlu (55)

 
Gruppspel
Anguilla
0-3
Amerikanska Jungfruöarna

St Lucia
3-2
Aruba

Caymanöarna
1-2
Monteserrat

 
Gruppspel
Sierra Leone
Inst
Etiopien

Malawi
0-0
Marocko

Sudan
1-4
Ekvatorialguinea

Nigeria
3-1
Seychellerna

Botswana
0-1
Angola

Burkina Faso
1-0
Mauritanien

Tunisien
4-0
Swaziland

Algeriet
1-1
Gambia

 
Japan
0-1
Colombia

 

0-1 Radamel Falcao (straff, 64)

Publik 63 302

Sydkorea
1-0
Bolivia

1-0 Lee Chung-Yong (86)

 

Publik 41 117

Uzbekistan
0-3
Uruguay

 

0-1 Gastón Pereiro (5)
0-2 Cristhian Stuani (25)
0-3 Cristhian Stuani (82)

Publik 18 771 i Nanning, Kina

Argentina
1-3
Venezuela

1-2 Lautaro Martínez (59)

0-1 Salomon Rondón (6)
0-2 John Murillo (44)
1-3 Josef Martínez (straff, 75)

Peru
1-0
Paraguay

1-0 Christian Cueva (4)

 

Guatemala
1-0
Costa Rica

1-0 Stefano Cincotta (31)

 

Mexiko
3-1
Chile

1-0 Raul Jiménez (straff, 52)
2-0 Hector Moreno (64)
3-0 Hirving Lozano (65)

3-1 Nicolas Castillo (69)

 
Finn Harps
0-1
Shamrock Rovers

 

0-1 Greg Bolger (85)

 
Första omgången, gruppspel
Ruzaevka
0-5
Kyzyl-Zhar

Altay
1-0
Ekibastuz

 
Dungannon Swifts
0-5
Linfield

 

0-1 Andrew Waterworth (7)
0-2 Andrew Waterworth (11)
0-3 Jimmy Callacher (25)
0-4 Andrew Waterworth (56)
0-5 Andrew Waterworth (72)

 
Deportivo La Coruña
0-0
Almería

Publik 16 086

Tenerife
3-2
Osasuna

1-2 Unai García (självmål, 62)
2-2 Isma López (79)
3-2 Isma López (84)

0-1 Robert Ibáñez (26)
0-2 Brandon (28)

Publik 9 268