ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 17 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

50

tävlingar

144

matcher

143

resultat

39

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kastrioti Krujë
1-0
Tirana

1-0 Taulant Marku (straff, 27)

 

Laçi
0-0
Flamurtari

Partizani Tirana
3-0
Teuta Durrës

 
Ordino
4-0
Encamp

Sant Julià
2-1
UE Santa Coloma

FC Santa Coloma
1-1
Engordany

Inter Club d'Escaldes
2-1
Lusitanos

 
Banants
3-1
Ararat

Alashkert
0-1
Ararat-Armenia

 
Club Brugge
1-2
Royal Excel Mo…

Standard Liège
4-3
Waasland-Beveren

Kortrijk
2-0
Antwerp

KV Oostende
0-2
Anderlecht

Zulte-Waregem
3-3
Genk

Lokeren
3-1
Cercle Brugge

Sporting Charleroi
1-2
AS Eupen

Sint-Truiden
0-2
Gent

 
Sarajevo
0-0
Krupa na Vrbasu

Zrinjski
1-0
GOŠK Gabela

Široki Brijeg
1-0
Tuzla City

Željezničar
1-0
Zvijezda 09

 
Vitosha Bistritsa
0-3
Lokomotiv Plovdiv

Dunav 2010
1-1
Cherno More

Slavia Sofia
0-1
Etar

 
Mästerskapsserien
Apollon
1-3
APOEL

 
Nedflyttningsserien
Paphos
0-1
Anorthosis

Alki Oroklini
1-4
Doxa

 
AaB
3-1
AGF

Vendsyssel
0-1
Nordsjælland

Midtjylland
2-1
SønderjyskE

OB
1-0
Randers

Esbjerg
2-1
Vejle

Horsens
1-3
Brøndby

FC København
3-1
Hobro

 
Fulham
1-2
Liverpool

1-1 Ryan Babel (74)

0-1 Sadio Mané (26)
1-2 James Milner (straff, 81)

Publik 25 043

Everton
2-0
Chelsea

1-0 Richarlison (49)
2-0 Gylfi Sigurðsson (72)

 

Publik 39 356

 
Kvartsfinal
Millwall
2-2* f
Brighton & Hove Albion

1-0 Alex Pearce (70)
2-0 Aiden OäBrien (79)
Utvisning Shane Ferguson (119)

2-1 Jurgen Locadia (88)
2-2 Solomon March (90+5)

Publik 17 137

Information Brighton & Hove Albion vidare efter 5-4 på straffar.

 
Paide
0-1
Flora

Maardu
0-5
Nõmme Kalju

 
Andra omgången
JS Hercules
0-2
Inter Turku

 

0-1 Timo Furuholm (31)
0-2 Filip Valenčič (61)

 
Olympique lyonnais
3-2
Montpellier

1-0 Martin Terrier (11)
2-1 Moussa Dembélé (58)
3-1 Houssem Aouar (86)

1-1 Florent Mollet (36(
3-2 Souleymane Camara (90+1)

Stade Reims
1-0
Nantes

1-0 Remi Oudin (59)

Utvisning Andrei Girotto (89)

Girondins Bordeaux
1-1
Stade rennais

1-0 Francois Kamano (59)

1-1 Mbaye Niang (90+2)

Paris Saint-Germain
3-1
Olympique Marseille

1-0 Kylian Mbappé (45)
2-1 Ángel Di María (55)
3-1 Ángel Di María (66)

1-1 Valere Germain (46)
Utvisning Steve Mandanda (62)

 
HB
1-1
NSÍ

Víkingur
2-2

Skála
2-0
TB / FCS / Royn

EB / Streymur
1-2
B36

AB
2-1
ÍF

 
Sioni
1-0
WIT Georgia

Lokomotivi Tbilisi
0-4
Dinamo Tbilisi

 
OFI
2-0
Levadiakos

1-0 Giorgos Giakoumakis (16)
2-0 Felipe Souza Ferreyra (72)
Utvisning Vajeba Sakor (90)

 

Atromitos
0-1
AEK

Panathinaikos
Avbr.
Olympiakos

Panionios
1-0
Xanthi

 
Första omgången, gruppspel
Thróttur Reykjavík
0-5
KR

KA
1-1
Fjölnir

 
Mästerskapsserien
Maccabi Netanya
0-1
Hapoel Be'er Sheva

 
Nedflyttningsserien
Ironi Kiryat Shmona
0-1
Maccabi Petah Tikva

Hapoel Haifa
0-0
Beitar Jerusalem

 
Genoa
2-0
Juventus

1-0 Stefano Sturaro (72)
2-0 Goran Pandev (81)

 

Atalanta
1-1
Chievo

1-1 Josip Iličić (55)

0-1 Riccardo Meggiorini (32)

Empoli
2-1
Frosinone

1-0 Francesco Caputo (straff, 20)
2-0 Marko Pajač (38)

2-1 Luca Valzania (70)

Napoli
4-2
Udinese

1-0 Adam Marušić (22)
2-0 Luis Alberto (straff, 26)
3-0 Luis Alberto (38)
4-0 Senad Lulić (44)

4-1 M Sprocati (77)

Lazio
4-1
Parma

1-0 Amin Younes (17)
2-0 José Callejón (26)
3-2 Arkadiusz Milik (57)
4-2 Dries Mertens (69)

2-1 Kevin Lasagna (30)
3-2 Seko Fofana (36)

Milan
2-3
Internazionale

1-2 Tiemoue Bakayoko (57)
2-3 Mateo Musacchio (71)

0-1 Matias Vecino (3)
0-2 Stefan de Vrij (51)
1-3 Lautaro Martínez (straff, 67)

 
Palermo
4-1
Carpi

Venezia
1-1
Cremonese

Crotone
2-2
Lecce

 
Feronikeli
5-0
Trepça'89

Gjilani
2-0
KEK-u

 
Gorica
1-2
Dinamo Zagreb

Rijeka
3-1
Osijek

 
Valmiera / BSS
2-0
Daugavpils / Progress

 
Palanga
1-1
Panevėžys

 
Etzella Ettelbrück
16:00
Victoria Rosport

 
Dinamo Auto
3-0
Codru Lozova

Milsami
0-3
Sfîntul Gheorghe

 
Grbalj
1-1
Budućnost

Sutjeska
1-0
Zeta

Mornar
0-3
OFK Titograd

Lovćen
1-2
Iskra

Petrovac
3-2
Rudar

 
VVV
0-1
PSV

 

0-1 Hirving Lozano (86)

Publik 8 000

AZ
1-0
Ajax

1-0 Guus Til (56)

Publik 17 023

Groningen
1-0
ADO Den Haag

1-0 Lex Immers (självmål, 34)

Publik 16 240

Excelsior
0-2
PEC Zwolle

0-1 Kingsley Ehizibue (82) 0-2 Younes Namil (84)

 
Piast Gliwice
2-1
Miedź Legnica

Zagłębie Lubin
0-0
Arka Gdynia

Wisła Kraków
3-2
Cracovia Kraków

 
Desportivo Aves
0-1
Chaves

Nacional
0-1
Rio Ave

Moreirense
0-4
Benfica

Tondela
1-1
Feirense

 
Mästerskapsserien
Astra Giurgiu
0-2
FCSB

 
Nedflyttningsserien
Gaz Metan Mediaş
2-1
Dinamo Bucureşti

 
Ufa
0-1
Akhmat Grozny

 

0-1 Anton Shvets (72)

Publik 8 526

Lokomotiv Moskva
1-0
Krasnodar

Spartak Moskva
1-1
Zenit

 
Cosmos
4-1
San Giovanni

Tre Penne
2-1
Faetano

Juvenes/Dogana
7-1
Virtus

 
Basel
2-2
Young Boys

Thun
1-1
Luzern

Zürich
2-1
Neuchâtel Xamax

 
Vojvodina
0-0
Čukarički

Rad Beograd
0-3
Crvena Zvezda

Mladost Lučani
3-1
Voždovac

 
Dundee
0-1
Celtic

 

0-1 Odsonne Édouard (90+6)

Publik 7 608

 
Mästerskapsserien
DAC Dunajska Stredá
1-1
Ružomberok

 
Aluminij
4-0
Rudar

Gorica
2-1
Domžale

 
Eibar
1-2
Real Valladolid

1-0 Fabian Orellana (54)

1-1 Daniele Verde (straff, 90+1)
1-2 Sergi Guardiola (90+3)

Publik 4 508

Espanyol
0-1
Sevilla

Utvisning Sergi Darder (90+4)

0-1 Wissam Ben Yedder (straffm 53)
Utvisning Juan Soriano (90+4)

Publik 20 219

Valencia
0-0
Getafe

Publik 41 778

Villarreal
3-1
Rayo Vallecano

1-1 Karl Toko Ekambi (50)
2-1 Karl Toko Ekambi (52)
3-1 Gerard Moreno (88)

0-1 Mario Su+arez (20)

Publik 17 117

Real Betis
1-4
Barcelona

1-3 Loren Morón (82)

0-1 Lionel Messi (18)
0-2 Lionel Messi (45+2)
0-3 Luis Suárez (63)
1-4 Lionel Messi (85)

Publik 54 172

 
Reus Deportiu
Inst
Deportivo La Coruña

Real Oviedo
2-0
Gimnàstic Tarragona

1-0 Joselu (53)
2-0 Christian Fernández (80)

 

Publik 12 354

Córdoba
1-2
Sporting Gijón

Almería
0-0
Granada

Osasuna
3-0
Rayo Majadahonda

Las Palmas
1-2
Mallorca

 
Semifinal
AIK
1-1* f
AFC Eskilstuna

1-0 Panajotis Dimitriadis (55)

1-1 Sebastian Larsson (självmål, 82)

Publik 8 731

Information AFC Eskilstuna vidare efter 6-5 på straffar.

 
Bohemians 1905
0-0
Opava

Příbram
0-2
Slavia Praha

 
Yeni Malatyaspor
3-1
Ankaragücü

1-0 Adem Büyük (straff, 55)
2-0 Guilherme (58)
3-1 Ahmed Ildız (90+4)

2-1 Dever Orgill (72)

Kayserispor
1-0
İstanbul Başakşehir

1-0 Şamil Çinaz (20)

 

Bursaspor
2-3
Galatasaray

 
Bayer Leverkusen
1-3
Werder Bremen

1-2 Leon Bailey (75)

0-1 Max Kruse (13)
0-2 Milot Rashica (37)
1-3 Max Kruse (90+5)

Publik 30 210

Eintracht Frankfurt
1-0
1. FC Nürnberg

1-0 Martin Hinteregger (31)

 

Publik 51 500

Bayern München
6-0
Mainz 05

1-0 Robert Lewandowski (3)
2-0 James Rodríguez (33)
3-0 Kingsley Coman (39)
4-0 James Rodríguez (51)
5-0 James Rodríguez (55)
6-0 Alphonso Davies (70)

 

Publik 75 000

 
Arminia Bielefeld
3-1
Bochum

1-1 Andreas Voglsammer (68)
2-1 Fabian Klos (straff, 78)
3-1 Jonathan Clauss (79)

0-1 Patrick Fabian (63)
Utvisning Jan Gyalmerah (80)

Publik 18 192

MSV Duisburg
Inst
1. FC Köln

Paderborn
3-1
Ingolstadt

1-1 Philipp Klement (75)
2-1 Christopher Antwi-Adjej (77)
3-1 Christopher Antwi-Adjej (85)

0-1 Konstantin Kerschbaumer (53)

Publik 10 666

 
Desna
0-1
Lviv

Karpaty
1-1
Mariupol'

Olimpik Donetsk
1-2
Dynamo Kyiv

 
Sturm Graz
1-0
Austria Wien

Rapid Wien
2-2
Hartberg

Rheindorf Altach
1-2
LASK

Wolfsberger AC
2-2
Admira

St. Pölten
0-1
Mattersburg

Wacker Innsbruck
0-2
Salzburg