ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 16 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

52

tävlingar

176

matcher

176

resultat

87

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Skënderbeu Korçë
1-0
Kukësi

1-0 Bruno Dita (5)

 

 
Pyunik
1-0
Artsakh

1-0 Mohamed Konaté (29)

 

 
Sloboda Tuzla
0-1
Čelik

Mladost Doboj Kakanj
0-3
Radnik Bijeljina

 
Vereya
3-4
Levski Sofia

Ludogorets
6-0
Septemvri Sofia

CSKA Sofia
2-0
Beroe

 
Mästerskapsserien
Nea Salamis
1-0
AEK

Omonia
3-1
AEL

 
Bournemouth
2-2
Newcastle United

1-1 Joshua King (straff, 48)
2-1 Joshua King (81)

0-1 Salomon Rondón (45+5)
2-2 Matt Ritchie (90+4)

Publik 10 625

Burnley
1-2
Leicester City

1-1 Dwight McNeil (38)

Utvisning Harry Maguire (4)
0-1 James Maddison (33)
1-2 Wes Morgan (90)

Publik 20 719

West Ham United
4-3
Huddersfield Town

1-0 Mark Noble (straff, 15)
2-3 Angelo Ogbonna (75)
3-3 Javier Hernández (84)
4-3 Javier Hernández (90+1)

1-1 Juninho Bacuna (17)
1-2 Karlan Ahearne-Grant (30)
1-3 Karlan Ahearne-Grant (65)

Publik 59 931

 
Leeds United
0-1
Sheffield United

Utvisning Kiko Cassilla (90+1)

0-1 Chris Basham (71)

Publik 37 004

Aston Villa
3-0
Middlesbrough

1-0 Anwar El Ghazi (28)
2-0 John McGinn (44)
3-0 Albert Adomah (88)

 

Publik 36 263

Brentford
0-1
West Bromwich Albion

 

0-1 Kyle Edwards (51)

Publik 11 488

Hull City
2-2
Queens Park Rangers

1-0 Jarrod Bowen (7)
2-0 Jarrod Bowen (44)

2-1 Josh Scowen (62)
2-2 Tomer Hemed (84)

Publik 11 227

Ipswich Town
1-1
Nottingham Forest

1-0 Collin Quaner (5)

1-1 John Nolan (självmål, 31)

Publik 16 709

Preston North End
1-0
Birmingham City

1-0 Sean Maguire (90+4)

 

Publik 17 509

Rotherham United
1-2
Norwich City

1-1 Semi Ajayi (52)

0-1 Kenny McLean (45)
1-2 Be Godfrey (57)

Publik 11 026

Sheffield Wednesday
4-2
Blackburn Rovers

1-0 Steven Fletcher (10)
2-0 Atdhe Nuhiu (60)
3-1 Dominic Iorfa (79)
4-1 Marco Matias (86)

2-1 Craig Conway (72)
4-2 Elliott Bennett (88)

Stoke City
0-0
Reading

Publik 24 368

Wigan Athletic
5-2
Bolton Wanderers

1-0 Joe Garner (4)
2-0 Gavin Massey (51)
3-0 Nick Powell (55)
4-1 Michael Jacobs (69)
5-2 Leon Clarke (81)

3-1 Gary O'Neil (62)
4-2 Sam Ameobi (80)

 
Bristol Rovers
0-0
Charlton Athletic

Burton Albion
3-0
Blackpool

Fleetwood Town
2-0
Plymouth Argyle

Luton Town
2-2
Gillingham

Oxford United
1-0
Bradford City

Peterborough United
1-2
Coventry City

Portsmouth
2-0
Scunthorpe United

Shrewsbury Town
2-1
Wycombe Wanderers

Southend United
0-1
Wimbledon

Sunderland
2-1
Walsall

 
Crewe Alexandra
6-1
Crawley Town

Exeter City
3-0
Colchester United

Forest Green Rovers
1-1
Carlisle United

Grimsby Town
0-0
Northampton Town

Milton Keynes Dons
1-1
Stevenage

Notts County
0-0
Morecambe

Swindon Town
0-0
Port Vale

Yeovil Town
0-2
Macclesfield Town

 
Kvartsfinal
Watford
2-1
Crystal Palace

1-0 Etienne Capoue (27)
2-1 Andre Gray (79)

1-1 Michy Batshuayi (62)

Publik 18 104

Swansea City
2-3
Manchester City

1-0 Matt Grimes (straff, 20)
2-0 Bersant Celina (29)

2-1 Bernardo Silva (69)
2-2 Kristoffer Nordfeldt (självmål, 78)
2-3 Sergio Agüero (88)

Wolverhampton Wanderers
2-1
Manchester United

1-0 Raul Jiménez (70)
2-0 Diogo Jota (76)

2-1 Marcus Rashford (90+5)

Publik 31 004

 
Kuressaare
0-1
FCI Levadia

Tulevik
0-4
Tammeka

Tallinna Kalev
0-4
Trans

 
Andra omgången
Haka
0-1
RoPS

 

0-1 Agnaldo Moraes (54)

KTP
0-2
Ilves

 

0-1 Iiro Järvinen (25)
0-2 Emile Tendeng (45+1)

Oulu
0-1
Honka

 

0-1 Gideon Baah (85)

Kiisto
0-5
Lahti

 

0-1 Tomi Kult (31)
0-2 Jasin Assehnoun (58)
0-3 Jasin Assehnoun (76)
0-4 Teemu Jäntti (85)
0-5 Jasin Assehnoun (89)

TPV
0-2
Mariehamn

 

0-1 Riku Sjöroos (69)
0-2 Aristote Moma (90+3)

 
Angers
0-0
Amiens

Caen
0-5
Saint-Étienne

 

0-1 Romain Hamouma (4)
0-2 Robert Berič (20)
0-3 Arnaud Nordin (30)
0-4 Lamine Ghezali (85)
0-5 Valentin Vada (90+1)

EA Guingamp
1-0
Dijon

1-0 Ludovic Blas (straff, 86)

 

Nîmes Olympique
2-2
Strasbourg

1-2 Herve Lybohy (66)
2-2 Teji Savanier (straff, 90+2)

0-1 Lebo Mothiba (9)
0-2 Youssouf Fofana (53)

 
Lorient
1-1
Stade brestois 29

1-0 Alexis Claude Maurice (55)

1-1 Yoann Court (69)

 
Rustavi
1-1
Chikhura

Dianmo Batumi
1-0
Dila

 
Asteras Tripolis
0-0
Lamia

Panaitolikos
1-2
PAOK

1-0 Admir Bajrovic (straff, 55)

1-1 Vieirinha (64)
1-2 Léo Matos (67)

PAS Giannina
0-0
AEL

 

Utvisning Marko Nunič (74)

 
Första omgången, gruppspel
Grótta
1-1
Keflavík

Breidablik
1-2
FH

Njardvík
1-2
ÍBV

Víkingur Ólafsvík
0-1
Fylkir

Fram
6-3
HK

Haukar
1-3
Víkingur Reykjavík

Þór
1-3
Grindavík

 
Mästerskapsserien
Maccabi Tel Aviv
2-0
Hapoel Hadera

Maccabi Haifa
0-2
Bnei Yehuda

 
Nedflyttningsserien
Hapoel Ra'anana
2-2
Bnei Sakhnin

Hapoel Tel Aviv
5-1
Ashdod

 
Sassuolo
3-5
Sampdoria

1-2 Jeremie Boga (38)
2-4 Alfred Duncan (63)
3-5 Khouma Babacar (90)

0-1 Gregoire Defrel (15)
0-2 Fabio Quagliarella (36)
1-3 Karol Linetty (39)
1-4 Dennis Preat (46)
2-5 Manolo Gabbiadini (72)

SPAL
2-1
Roma

1-0 Mohamed Fares (22)
2-1 Andrea Petagna (straff, 59)

1-1Diego Perotti (straff, 53)

Torino
2-3
Bologna

1-0 Eric Pulgar (självmål, 6)
2-3 Armando Izzo (89)
Utvisning Temitayo Aina (90+2)

1-1 Andrea Poli (29)
1-2 Eric Pulgar (straff, 34)
1-3 Riccardo Orsolini (64)
Utvisning Lyanco (88)

 
Foggia
1-1
Cittadella

1-1 Fabio Mazzeo (straff, 81)

0-1 Denis Tonucci (självmål, 55)

Padova
0-1
Perugia

 

0-1 Han Kwang-Song (18)

Livorno
1-0
Salernitana

1-0 Michele Rocca (23)

 

Benevento
2-3
Spezia

1-1 Roberto Insigne (34)
Utvisning Massimo Volta (84)
2-3 Samuel Armenteros (88)

0-1 Matteo Ricci (straff, 32)
1-2 Alessio da Cruz (64)
1-3 David Okereke (67)

Hellas Verona
1-1
Ascoli

1-1 Giampaolo Pazzini (36)
Utvisning Lee Seung-Woo (85)

0-1 Lorenzo Rosseti (10)

 
Llapi
1-1
Ballkani

Drita
2-0
Liria Prizren

Drenica Skënderaj
0-0
Ferizaj

 
Lokomotiva Zagreb
3-1
Slaven Koprivnica

Hajduk Split
3-0
Rudeš

 
Spartaks Jūrmala
2-3
Rīgas FS

Jelgava
2-1
Ventspils

 
Stumbras
2-0
Atlantas

Sūduva
1-0
Kauno Žalgiris

 
Akademija Pandev
2-0
Sileks

Shkendija
1-0
Rabotnički

Vardar
1-0
Shkupi

Makedonija GjP
2-1
Belasica

Pobeda
2-3
Renova

 
Zimbru
0-1
Petrocub

Sheriff
1-0
Speranţa Nisporeni

 
Heerenveen
0-3
De Graafschap

 

0-1 Charlison Benshop (3)
0-2 Javier Vet (68)
0-3 Delano Burgzorg (70)

Publik 19 020

Feyenoord
2-3
Willem II

1-0 Steven Berghuis (22)
2-1 Eric Botteghin (55)

1-1 Freek Heerkens (27)
2-2 Fernando Lewis (61)
2-3 Alexander Isak (69)

Publik 37 000

NAC Breda
0-4
Utrecht

 

0-1 Jean Bahebeck (34)
0-2 Simon Gustafson (straff, 44)
0-3 Willem Janssen (54)
0-4 Jean Bahebeck (58)

Publik 18 613

Heracles
3-2
Vitesse

1-0 Adrián Dalmau (5)
2-1 Adrián Dalmau (26)
3-2 Dario Van den Buijs (61)

1-1 Navarone Foor (7)
Utvisning Max Clark (38)
2-2 Matu Bero (straff, 45+3)

Publik 11 086

 
Ards
0-1
Warrenpoint Town

Ballymena United
0-2
Glentoran

Crusaders
2-0
Cliftonville

Glenavon
1-0
Dungannon Swifts

Linfield
2-0
Institute

 
Jagiellonia Białystok
1-3
Korona Kielce

1-2 Jesús Imaz (78)

0-1 Vakhtag Arveladze (37)
0-2 Matej Pučko (43)
1-3 Felicio Brown Forbes (90+5)

Publik 7 660

Zagłębie Sosnowiec
0-1
Lechia Gdańsk

 

0-1 Daniel Lukasik (8)

Publik 2 624

Legia Warszawa
1-0
Śląsk Wrocław

1-0 Carlitos López (straff, 53)
Utvisning Cafú (90+8)

 

Publik 24 209

 
Belenenses
2-2
Portimonense

1-2 Licá (49)
2-2 Jonatan (67)

0-1 Aylton Boa Morte (3)
0-2 Jackson Martínez (18)

Vitória Setúbal
0-1
Sporting Braga

 

0-1 Murilo (35)

Vitória Guimarães
3-1
Boavista

1-0 Mattheus (7)
2-1 Davidson (57)
3-1 Pedrão (70)

1-1 Federico Falcone (53)

Porto
3-0
Marítimo

1-0 Alex Telles (straff, 57)
2-0 Moussa Marega (72)
3-0 Yacine Brahimi (88)

Utvisning Lucas Áfrico (6)

 
Mästerskapsserien
Viitorul
0-1
CFR Cluj

 
Nedflyttningsserien
Dunărea Călăraşi
1-2
Politehnica Iași

 
Orenburg
1-0
Dinamo Moskva

1-0 Đorde Despotović (52)

 

Publik 3 850

Ural
0-1
CSKA Moskva

 

0-1 Mario Fernandes (75)

Publik 17 113

Rubin Kazan
0-2
Rostov

 

0-1 Roman Eremenko (83)
0-2 Roman Eremenko (89)

Publik 5 101

Arsenal Tula
2-0
Yenisey

1-0 Reziuan Mirzov (29)
2-0 Igor Gorbatenko (87)

 

Publik 8 957

 
Tre Fiori
5-1
Murata

Domagnano
1-2
Pennarossa

Fiorentino
2-3
Folgore

Libertas
1-1
La Fiorita

 
Sion
Avbr.
Grasshopper

1-0 Roberts Uldriķis (21)
2-0 Pajtim Kasami (30)

 

Information Avbruten i 56:e minuten sedan Grasshopper-anhängare kastat in pyroteknik på planen.

St. Gallen
0-2
Lugano

 

0-1 Alexander Gerndt (15)
0-2 Jonathan Sabbatini (49)

Publik 12 644

 
Zemun
0-1
Radnički Niš

Partizan
1-3
Spartak Subotica

Radnik Surdulica
1-0
Napredak

Mačva Šabac
2-1
Proleter Novi Sad

 
Hibernian
2-0
Motherwell

1-0 Mark McNulty (straff, 19)
2-0 David Gray (39)

 

Publik 17 184

Rangers
1-1
Kilmarnock

1-1 Alfredo Morelos (64)

0-1 Conor McAleny (29)

Publik 49 527

Aberdeen
1-1
Livingston

1-0 Niall McGinn (30)

1-1 Craig Sibbald (43)

Publik 14 366

Hamilton Academical
1-0
Hearts

1-0 Aaron McGowan (36)

 

Publik 2 082

 
Mästerskapsserien
Sereď
1-4
Slovan Bratislava

Žilina
4-0
Zemplín Michalovce

 
Nedflyttningsserien
Podbrezová
1-1
Nitra

Zlaté Moravce
3-2
Senica

Trenčín
0-1
Spartak Trnava

 
Celje
4-0
Triglav

Mura
5-0
Krško

Olimpija
0-0
Maribor

 
Huesca
1-3
Deportivo Alavés

1-1 Ezequiel Ávila (straff, 14)

0-1 Jonathan Calleri (straff, 11)
1-2 John Guidetti (80)
1-3 Jonathan Calleri (86)

Publik 6 811

Real Madrid
2-0
Celta de Vigo

1-0 Isco (62)
2-0 Gareth Bale (77)

 

Publik 65 054

Athletic Club
2-0
Atlético Madrid

1-0 Iñaki Williams (73)
2-0 Kenan Kodro (85)

 

Publik 39 659

Leganés
0-2
Girona

 

0-1 Portu (13)
0-2 Portu (22)

Publik 9 873

 
Albacete
1-0
Extremadura UD

1-0 Eugeni Valderrama (89)

Utvisning Roberto Oabe (81)

Publik 9 814

Cádiz
1-1
Lugo

1-1 Manu Vallejo (68)

0-1 Manu Barreiro (64)
Utvisning Edu Campabadal (90+3)

Publik 12 595

Alcorcón
1-1
Tenerife

1-0 Esteban Burgos (straff, 30)

1-1 Nano (77)

Publik 2 742

Real Zaragoza
1-0
Elche

1-0 Miguel Linares (5)

 

Publik 20 833

 
Semifinal
Djurgården
2-3 f
Häcken

1-0 Markus Danielsson (straff, 15)
2-1 Mohamed Buya Turay (38)
Utvisning Jesper Karlström (113)

1-1 Nasiru Mohammed (33)
2-2 Alexander Jeremejeff (60)
2-3 Mervan Çelik (108)

Publik 8 434

 
Baník Ostrava
1-1
Mladá Boleslav

1-0 Vaclav Procházka (4)

1-1 Muris Mešanović (43)

Publik 10 593

Slovan Liberec
1-0
Zlín

1-0 Libor Kozák (21)

 

Publik 3 348

Slovácko
0-0
Jablonec

Publik 8 121

Sparta Praha
2-1
Sigma Olomouc

1-1 Guelor Kanga (straff, 72)
2-1 Guelor Kanga (straff, 77)

0-1 Šimon Falta (44)
Utvisning Martin Nešpor (82)

Publik 11 307

 
Konyaspor
0-2
Rizespor

Utvisning Nejc Skubic (76)

0-1 Vedat Muriqi (2)
0-2 Samu (68)

Akhisarspor
2-3
Kasımpaşa

1-1 Elvis Manu (32)
2-1 Jeremy Bokila (straff, 62)

0-1 Fode Koita (7)
2-2 Abdullah Khalili (87)
2-3 Trézéguet (90+5)

Erzurumspor
0-1
Trabzonspor

 

0-1 Anthony Nwakaeme (64)

Antalyaspor
3-0
Alanyaspor

1-0 Hakan Özmert (26)
2-0 Souleymane Doukara (32)
3-0 Amilton (48)

 

Beşiktaş
1-0
Göztepe

1-0 Burak Yılmaz (46)

 

 
Schalke 04
0-1
RB Leipzig

 

0-1 Timo Werner (14)

Publik 59 913

VfB Stuttgart
1-1
1899 Hoffenheim

1-1 Steven Zuber (66)

0-1 Andrej Kramarić (42)

Publik 56 743

Augsburg
3-1
Hannover 96

1-1 Sergio C´rdova (65)
2-1 Jonathan Schmid (78)
3-1 Andre Hahn (86)

0-1 Hendrik Weydandt (8)

Publik 28 136

Wolfsburg
5-2
Fortuna Düsseldorf

1-1 Admir Mehmedi (34)
2-1 Wout Weghorst (54)
3-1 Robin Knoche (57)
4-1 Wout Weghorst (59)
5-2 Wout Weghorst (88)

0-1 Kaan Ayhan (30)
4-2 Benito Raman (65)

Publik 25 350

Hertha BSC
2-3
Borussia Dortmund

1-0 Salomon Kalou (4)
2-1 Salomon Kalou (straff, 35)
Utvisning Jordan Torunarigha (85)
Utvisning Vedad Ibišević (90)

1-1 Thomas Delaney (14)
2-2 Dan Zagadou (47)
2-3 Marco Reus (90+2)

Publik 74 649

 
Hamburger SV
2-3
Darmstadt 98

1-0 Bakery Jatta (5)
2-0 Pierre Lasogga (straff, 16)

2-1 Marvin Mehlem (52)
2-2 Tobias Kempe (82)
2-3 Marvin Mehlem (90)

Publik 54 668

Sandhausen
4-0
St. Pauli

1-0 Andrew Wooten (34)
2-0 Philipp Förster (43)
3-0 Fabian Schleusener (46)
4-0 Philipp Förster (49)

 

Publik 10 657

Dynamo Dresden
1-1
1. FC Magdeburg

1-1 Lucas Röser (86)

0-1 Björn Rother (43)

Publik 30 500

 
Chornomorets
0-3
Oleksandria

Utvisning Volodymyr Koval (53)

0-1 Artem Sitalo (5)
0-2 Vladislav Baboglo (32)
0-3 Artem Sitalo (39)

Zorya
0-1
Shakhtar Donetsk

 

0-1 Júnior Moraes (25)

 
Puskás
3-2
MTK

Ferencváros
2-0
Szombathelyi Haladás

Újpest
1-0
Kisvárda

Honvéd
3-0
Paksi SE

MOL Vidi
1-0
Mezőkövesd-Zsóry

Debrecen
1-0
Diósgyőr

 
Kvartsfinal, match 2:2
Lokomotiv Gomel
1-2
Vitebsk

Information Vitebsk vidare med sammanlagt 3-1.

 
Mästerskapsserien
Barry Town United
0-2
Bala Town