ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 14 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

6

tävlingar

17

matcher

17

resultat

12

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

1/8-finaler, match 2:2
Dynamo Kyiv
0-5
Chelsea

 

0-1 Olivier Giroud (5)
0-2 Olivier Giroud (33)
0-3 Marcos Alonso (45)
0-4 Olivier Giroud (59)
0-5 Callum Hudson-Odoi (78)

Information Chelsea vidare med sammanlagt 8-0.

Salzburg
3-1
Napoli

1-1 Munas Dabour (25)
2-1 Fredrik Gulbrandsen (65)
3-1 Christoph Leitgeb (90+1)

0-1 Arkadiusz Milik (14)

Information Napoli vidare med sammanlagt 4-3.

FK Krasnodar
1-1
Valencia

1-0 Magomed Suleymanov (85)

1-1 Gonçalo Guedes (90+3)

Information Valenca vidare med sammanlagt 3-2.

Internazionale
0-1
Eintracht Fran…

 

0-1 Luka Jović (5)

Information Eintracht Frankfurt vidare med sammanlagt 1-0.

Benfica
3-0 f
Dinamo Zagreb

1-0 Jonas (71)
2-0 Francisco Ferreira (94)
3-0 Álex Grimaldo (105)

Utvisning Petar Stojanović (104)

Information Benfica vidare med sammanalagt 3-1.

Slavia Praha
4-3 f
Sevilla

1-0 Michael Ngadeu-Ngadjui (14)
2-1 Tomas Souček (straff, 46)
3-3 Mick van Buren (102)
4-3 Ibrahim Traore (119)

1-1 Wissam Ben Yedder (straff, 44)
2-2 Munir (54)
2-3 Franco Vázquez (98)

Information Slavia Praha vidare med sammanlagt 6-5.

Arsenal
3-0
Rennes

1-0 Pierre-Emerick Aubameyang (5)
2-0 Ashley Maitland-Niles (15)
3-0 Pierre-Emerick Aubameyang (72)

 

Information Arsenal vidare med sammanlagt 4-3.

Villarreal
2-1
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Gerard Moreno (29)
2-0 Carlos Bacca (47)

2-1 Branislav Ivanović (90+1)

Information Villarreal vidare med sammanlagt 5-2.

 
Kvartsfinal
Inter Club d'Escaldes
0-1 f
UE Santa Coloma

Engordany
2-1
Penya Encarnada

Sant Julià
3-0
Atlètic Club d'Escaldes

FC Santa Coloma
6-0
Lusitanos

 
Kvartsfinal
Næstved
1-3
AaB

1-2 Kristoffer Munksgaard (40)

0-1 Tom van Weert (7)
0-2 Tom van Weert (19)
1-3 Magnus Christensen (52)

 
Senglea Athletic
5-0
St. Andrews

1-0 Diego Venancio (9)
2-0 Diego Venancio (straff, 35)
3-0 Diego Venancio (52)
4-0 Leighton Grech (62)
5-0 Augusto Cáseres (77)

 

Qormi
1-2
Tarxien Rainbows

1-1 Yannick Yankam (35)

0-1 Alexander Nilsson (12)
1-2 Jens Wemmer (85)

 
Kvartsfinal
Puszcza Niepołomice
0-1
Miedź Legnica

 

0-1 Petteri Forsell (2)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Isloch
1-0
BATE Borisov

Information Isloch vidare med sammanlagt 2-1.