ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 12 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

41

matcher

41

resultat

33

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Åttondelsfinaler, match 2:2
Manchester City
7-0
Schalke 04

1-0 Sergio Agüero (straff, 35)
2-0 Sergio Agüero (38)
3-0 Leroy Sané (42)
4-0 Raheem Sterling (56)
5-0 Bernardo Silva (71)
6-0 Philip Foden (78)
7-0 Gabriel Jesus (84)

 

Information Manchester City vidare med sammanlagt 10-2.

Juventus
3-0
Atlético Madrid

1-0 Cristiano Ronaldo (27)
2-0 Cristiano Ronaldo (49)
3-0 Cristiano Ronaldo (straff, 86)

 

Information Juventus vidare med sammanlagt 3-2.

 
Kvartsfinal, match 1:2
Partizani
1-2
Luftëtari Gjirokastër

1-0 Bruno Telushi (42)

1-1 Realdo Fili (54)
1-2 Rustem Hoxha (90)

Teute Durrës
2-2
Kukësi

1-2 Tomislav Bušić (85)
2-2 Esin Hakaj (90)

0-1 Reginaldo (45)
0-2 Vasil Shkurtaj (53)

 
Blackburn Rovers
3-0
Wigan Athletic

1-0 Danny Graham (straff, 39)
2-0 Danny Graham (54)
3-0 Bradley Dack (86)

 

Publik 12 763

Bristol City
1-1
Ipswich Town

1-0 Adam Webster (32)

1-1 Lloyd Kelly (sjölvmål, 68)

Publik 18 411

Sheffield United
2-0
Brentford

1-0 Oliver Norwood (straff, 26)
Gary Madie (35)

 

Publik 24 463

Bolton Wanderers
0-2
Sheffield Wednesday

 

0-1 Steven Fletcher (44)
0-2 Rolando Aarons (59)

Publik 13 624

Reading
0-3
Leeds United

 

0-1 Mateusz Klich (14)
0-2 Pablo Hernández (22)
0-3 Pablo Hernández (43)

Publik 17 101

 
Wimbledon
1-0
Peterborough United

1-0 Joe Pigott (straff, 87)

Utvisning Rhys Bennett (85)

Publik 2 737

Barnsley
0-0
Sunderland

Publik 18 282

Blackpool
1-1
Doncaster Rovers

1-0 Michael Nottingham (49)

1-1 Tommy Rowe (73)

Publik 7 404

Bradford City
0-1
Luton Town

 

0-1 Jack Stacey (16)

Publik 15 992

Charlton Athletic
2-1
Burton Albion

1-0 Lyle Taylor (straff, 6)
2-1 Ben Reeves (33)

1-1 Lukas Akins (straff, 19)

Publik 9 505

Coventry City
2-1
Fleetwood Town

1-0 Amadou Bakayoko (6)
2-1 Jordie Hiwula-Mayifuila (42)

1-1 Ched Evans (33)

Publik 9 220

Gillingham
0-1
Bristol Rovers

 

0-1 Jonson Clarke-Harris (57)

Publik 3 938

Plymouth Argyle
2-1
Shrewsbury Town

1-0 Freddie Ladapo (8)
2-1 Graham Carey (straff, 89)

1-1 Oliver Norburn (60)

Publik 8 572

Rochdale
0-0
Oxford United

Publik 2 331

Scunthorpe United
4-1
Southend United

1-1 Tom Pearce (23)
2-1 Anthony McMahon (68)
3-1 George Thomas (73)
4-1 James Perch (77)

0-1 Smon Cox (3)

Publik 3 233

Walsall
2-3
Portsmouth

1-3 Jon Guthrie (75)
2-3 Jon Guthrie (90+4)

0-1 Brett Pitman (straff, 13)
0-2 Omar Bogle (25)
0-3 Viv Solomon-Otabor (68)

Publik 4 097

Wycombe Wanderers
1-3
Accrington Stanley

1-0 Paris Cowan-Hall (23)

1-1 Billy Kee (straff, 45+10)
1-2 Billy Kee (66)
1-3 Paul Smyth (71)

Publik 3 819

 
Cambridge United
0-0
Crewe Alexandra

Publik 3 448

Carlisle United
1-3
Notts County

1-2 Hallam Hope (76)

0-1 Kane Hemmings (37)
0-2 Kane Hemmings (straff, 66)
1-3 Lewis Alessandra (90+4)

Publik 3 514

Colchester United
0-3
Forest Green Rovers

Utvisning Frank Nouble (85)

0-1 Liam Shephard (21)
0-2 Reece Brown (33)
0-3 Christian Doidge (81)

Publik 2 871

Crawley Town
0-0
Mansfield Town

Publik 1 909

Lincoln City
2-0
Oldham Athletic

1-0 Harry Toffolo (30)
2-0 Danny Rowe (58)

Utvisning Jose Baxter (43)

Publik 8 454

Macclesfield Town
Inst
Exeter City

Morecambe
4-2
Milton Keynes Dons

1-0 Richie Bennett (21)
2-0 Ousseynou Ciss+e (självmål, 41)
3-0 Richie Bennett (57)
4-1 Aaron Collins (86)

3-1 Kieran Agard (70)
3-2 Kieran Agard (76)

Publik 1 460

Northampton Town
1-0
Newport County

1-0 Joe Powell (88)

 

Publik 4 064

Port Vale
3-0
Yeovil Town

1-0 Emmanuel Oyeleke (26)
2-0 Tom Conlon (62)
3-0 Christian Montaño (84)

 

Publik 3 430

Stevenage
2-0
Swindon Town

1-0 Alex Revell (36)
2-0 Ilias Chair (90+5)

 

Publik 2 194

Tranmere Rovers
4-1
Grimsby Town

1-0 Conner Jennings (18)
2-1 Emmanuel Monthe (34)
3-1 James Norwood (39)
4-1 Conner Jennings (44)

1-1 Martyn Woolford (33)

Publik 5 269

 
Dijon
0-4
Paris Saint-Germain

 

0-1 Marquinhos (7)
0-2 Kylian Mbappé (40)
0-3 Ángel Di María (50)
0-4 Eric Choupo-Moting (90+2)

 
Kvartsfinal
Gibraltar United
4-2
Olympique

St Joseph's
1-4
Mons Calpe

 
Första omgången, gruppspel
KR
0-0
Fylkir

 
Hibernians
2-2
Sliema Wanderers

 
Kvartsfinal, match 2:2
Odra Opole
0-2
Jagiellonia Białystok

 

0-1 Patryk Klimala (73)
0-2 Patryk Klimala (90+2)

Publik 3 897

Information Jagiellonia Białystok vidare med sammanlagt 2-0.

 
Kvartsfinal
Žilina
4-1
Skalica

Senica
5-1
Nitra

 
Kvartsfinal, match 1:2
Debrecen
1-0
Mezőkövesd-Zsóry

1-0 Daniel Zsóri (58)