ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 10 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

49

tävlingar

153

matcher

153

resultat

58

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sant Julià
0-2
FC Santa Coloma

Encamp
2-2
Engordany

UE Santa Coloma
1-3
Inter Club d'Escaldes

Lusitanos
1-5
Ordino

 
Artsakh
0-0
Ararat

Shirak
0-2
Pyunik

 
Qəbələ
2-1
Səbail

Sumqayıt
1-2
Neftçi

 
Anderlecht
2-0
Kortrijk

Gent
2-1
KV Oostende

Genk
1-0
Lokeren

Royal Excel Mo…
1-1
Sint-Truiden

AS Eupen
0-4
Club Brugge

Cercle Brugge
1-2
Standard Liège

Antwerp
1-2
Sporting Charleroi

Waasland-Beveren
1-1
Zulte-Waregem

 
Široki Brijeg
0-3
Sarajevo

 
Septemvri Sofia
1-2
Slavia Sofia

1-1 Christopher Mandiangu (57)

0-1 Tsvetelin Chunchukov (straff, 9)
1-2 Darko Tasevski (67)

Cherno More
0-0
Botev Plovdiv

Levski Sofia
0-2
Ludogorets

 

0-1 Marcelinho (21)
0-2 Jody Lukoki (90+2)

 
Mästerskapsserien
APOEL
0-0
AEK

 
Nedflyttningsserien
Anorthosis
1-1
Enosis

Alki Oroklini
2-1
Ermis

 
Randers
2-0
Horsens

SønderjyskE
3-1
Esbjerg

Nordsjælland
2-2
FC København

Brøndby
3-3
AaB

 
Liverpool
4-2
Burnley

1-1 Roberto Firmino (19)
2-1 Sadio Mané (29)
3-1 Roberto Firmino (67)
4-2 Sadio Mané (90+3)

0-1 Ashley Westwood (6)
3-2 Johann Guðmunds­son (90+1)

Publik 53 310

Chelsea
1-1
Wolverhampton Wanderers

1-1 Eden Hazard (90+2)

0-1 Raul Jiménez (56)

Publik 40 692

Arsenal
2-0
Manchester United

1-0 Granit Xhaka (12)
2-0 Pierre-Emerick Aubameyang (straff, 69)

 

Publik 60 000

 
Birmingham City
0-1
Aston Villa

 

0-1 Jack Grealish (67)

Publik 26 631

 
Tammeka
2-2
Maardu

Flora
2-0
Tulevik

 
Montpellier
2-2
Angers

1-0 Andy Delort (3)
2-0 Ellyes Skhiri (16)

Utvisning Mateo Pavlović (73)
2-1 Angelo Fulgini (80)
2-2 Stephane Bahoken (90+2)

Saint-Étienne
0-1
Lille

Utvisning Mathieu Debuchy (90)
Utvisning Wahbi Khazri (90+4)

0-1 Nicolas Pépé (87)

Toulouse
1-0
EA Guingamp

1-0 Yaya Sanogo (20)

Utvisning Marcus Coco (44)

Stade rennais
3-1
Caen

1-1 Benjamin Bourigeaud (39)
2-1 Adrien Hunou (58)
3-1 Mbaye Niang (62)

0-1 Casimir Ninga (20)
Utvisning Yoel Armougom (35)

Olympique Marseille
1-0
Nice

1-0 Mario Balotelli (61)

 

 
Víkingur
3-0
ÍF

0-0
HB

NSÍ
1-0
EB/Streymur

B36
1-0
Skála

TB/FCS/Royn
2-1
AB

 
Dinamo Tbilisi
0-1
Dinamo Batumi

Saburtalo
2-1
Rustavi

 
Lions Gibraltar
0-3
Lynx

 
AEL
2-0
Levadiakos

1-0 Milo Deletić (straff, 71)
2-0 Yeggeny Schikavko (83)

Utvisning Savvas Panteliadis (77)

Apollon Smirnis
0-0
OFI

PAOK
3-0
Atromitos

1-0 Sérgio Oliveira (39)
2-0 Diego Biseswar (straff, 45+3)
3-0 Karol Świderski (82)

Utvisning Bruno Souza (90)

Lamia
1-1
PAS Giannina

1-0 Apostolos Karamanos (56)

1-1 Fabry Castro (86)

Olympiakos
4-1
Aris

1-0 Giorgos Masouras (27)
2-0 Daniel Podence (35)
3-1 Daniel Podence (75)
4-1 Guerrero (90)

2-1 Nicolas Martínez (74)

 
Första omgången, gruppspel
Magni
2-1
Leiknir Reykjavík

 
Maccabi Petah Tikva
2-0
Ashdod

Bnei Sakhnin
0-0
Hapoel Be'er Sheva

 
Bologna
2-0
Cagliari

1-0 Eric Pulgar (straff, 34)
2-0 Roberto Soriano (77)

 

Sampdoria
1-2
Atalanta

1-1 Fabio Quagliarella (straff, 67)

0-1 Duván Zapata (50)
1-2 Robin Gosens (77)

Internazionale
2-0
SPAL

1-0 Matteo Politano (67)
2-0 Roberto Gagliardini (77)

 

Frosinone
1-2
Torino

1-0 Luca Paganini (42)

1-1 Andrea Belotti (56)
1-2 Andrea Belotti (77)

Sassuolo
1-1
Napoli

1-0 Domenico Berardi (52)

1-1 Lorenzo Insigne (86)

Fiorentina
1-1
Lazio

1-1 Luis Muriel (61)

0-1 Ciro Immobile (23)

 
Cremonese
1-0
Benevento

1-0 Xian Emmers (90)
Utvisning Espeto (90)

 

Ascoli
1-1
Livorno

1-0 Giacomo Beretta (16)

1-1 Alessandro Diamanti (straff, 23)

Salernitana
0-2
Crotone

 

0-1 Simeon Nwankwo (11)
0-2 Simeon Nwankwo (55)

 
Kairat
2-0
Taraz

Kaisar
0-1
Atyrau

Astana
4-1
Aktobe

 
Liria Prizren
1-1
Drenica Skënderaj

KEK-u
1-2
Prishtina

Feronikeli
3-0
Gjilani

Flamurtari
0-0
Ballkani

 
Osijek
1-1
Lokomotiva Zagreb

Dinamo Zagreb
3-1
Rijeka

 
Ventspils
2-1
Spartaks Jūrmala

Rīgas FS
2-0
Liepāja

 
Atlantas
0-5
Sūduva

 
RM Hamm Benfica
2-0
Racing

Etzella Ettelbrück
1-1
Jeunesse d'Esch

Hostert
0-1
Progrès Niederkorn

Fola Esch
1-1
UNA Strassen

Mondorf-les-Bains
1-2
F91 Dudelange

Victoria Rosport
4-2
Rumelange

Differdange 03
1-5
UT Pétange

 
Belasica
0-0
Vardar

Shkupi
1-0
Shkendija

Rabotnički
1-2
Akademija Pandev

Renova
0-0
Makedonija GjP

Sileks
1-0
Pobeda

 
Sheriff
0-0* f
Milsami

Information Milsami vinnare efter 5-4 på straffar.

 
PEC Zwolle
0-0
AZ

Publik 13 954

Vitesse
1-1
Feyenoord

1-1 Mohammed Dauda (47)

0-1 Orkun Kökçü (45+1)

Publik 18 500

Emmen
1-1
Heracles

1-1 Sven Braken (85)

0-1 Adrián Dalmau (17)
Utvisning Tim Breukers (45)

Publik 8 185

Ajax
4-0
Fortuna Sittard

1-0 Dusan Tadić (4)
2-0 David Neres (27)
3-0 David Neres (63)
4-0 Dusan Tadić (85)

 

Publik 53 381

 
Pogoń Szczecin
0-3
Zagłębie Lubin

 

0-1 Damjan Bohar (18)
0-2 Filip Starzyński (straff, 65)
0-3 Patryk Tuszyński (69)

Publik 15 319

Miedź Legnica
3-2
Lech Poznań

1-0 Bozo Musa (4)
2-0 Petteri Forsell (36)
3-1 Omar Santana (straff, 83)

2-1 Maciej Gajos (56)
3-2 João Amaral (90+5)

Publik 5 462

 
Santa Clara
0-0
Desportivo Aves

Portimonense
5-1
Nacional

1-0 Julio (självmål, 23)
2-0 Lucas Fernandes (28)
3-0 Paulinho (straff, 40)
4-1 Aylton Boa Morte (58)
5-1 Jackson Martínez (83)

3-1 Okacha Hamzaoui (55)
Utvisning Kalindi (89)

Vitória Setúbal
0-0
Tondela

 

Utvisning Ricardo Alves (45+1)

Feirense
1-2
Porto

1-0 Felipe (självmål, 4)

1-1 Danilo Pereira (18)
1-2 Pepe (35)

 
Mästerskapsserien
Universitatea Craiova
1-0
Astra

 
Nedflyttningsserien
Politehnica Iași
0-2
Voluntari

 
Rostov
0-0
Arsenal Tula

Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Ufa

1-1 Sardar Azmoun (30)
2-1 Emiliano Rigoni (34)

0-1 Catlin Carp (25)

Dinamo Moskva
0-1
Spartak Moskva

 

0-1 Georgiy Dzhikiya (16)

Anzhi
0-2
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Jefferson Farfán (21)
0-2 Fyodor Smolov (80)

 
Folgore
3-2
Tre Fiori

Libertas
3-3
Domagnano

Pennarossa
1-1
Murata

La Fiorita
5-2
Fiorentino

 
Lugano
1-1
Basel

Luzern
3-0
St. Gallen

Thun
2-2
Zürich

 
Dinamo Vranje
0-0
Čukarički

Spartak Subotica
3-2
Radnik Surdulica

Voždovac
1-0
Partizan

Proleter Novi Sad
0-0
Rad Beograd

Bačka Palanka
0-1
Mačva Šabac

 
Krško
1-1
Celje

Rudar
1-0
Mura

Domžale
3-0
Aluminij

 
Celta de Vigo
0-1
Real Betis

 

0-1 Jesé (80)

Publik 18 005

Girona
2-3
Valencia

1-1 Ramalho (22)
2-2 Christian Stuani (straff, 83)

0-1 Gonçalo Guedes (14)
1-2 Dani Parejo (53)
Utvisning Facundo Roncaglia (72)
2-3 Ferrán Torres (90)

Publik 11 502

Levante
0-2
Villarreal

 

0-1 Rober (självmål, 90+3)
0-2 Samuel Chukwueze (90+6)

Publik 20 149

Sevilla
5-2
Real Sociedad

1-0 Pablo Sarabia (25)
2-1 Wissam Ben Yedder (48)
3-1 Wissam Ben Yedder (58)
4-1 Wissam Ben Yedder (61)
5-1 Mikel Oyarzabal (självmål, 69)

1-1 Mikel Oyarzabal (28)
5-2 Mikel Oyarzabal (straff, 77)

Publik 35 813

Real Valladolid
1-4
Real Madrid

1-0 Anuar Tuhami (29)

1-1 Raphael Varane (34)
1-2 Karim Benzema (straff, 51)
1-3 Karim Benzema (59)
Utvisning Casemiro (80)
1-4 Luka Modrić (85)

Publik 21 914

 
Lugo
Inst
Reus Deportiu

Rayo Majadahonda
2-0
Alcorcón

1-0 Benito Ramírez (38)
2-0 Isaac Carcelén (90+1)

 

Publik 3 081

Extremadura UD
3-0
Córdoba

1-0 Borja Granero (14)
2-0 Giovani Zarfino (45)
3-0 Kike Márquez (90+3)

Utvisning Yann Bodiger (54)

Publik 11 483

Granada
1-0
Real Zaragoza

1-0 Germán Sánchez (4)

 

Publik 13 139

Tenerife
1-1
Numancia

1-0 Luis Milla (24)

1-1 Higinio Marín (85)

Publik 9 337

Deportivo La Coruña
0-1
Las Palmas

Utvisning Edu Expósito (83)

0-1 Aythami Artiles (86)

Publik 16 215

 
Kvartsfinal
Djurgården
*0-0 f
Hammarby

Publik 20 750

Information Djurgården vidare efter 4-2 på straffar.

AFC Eskilstuna
2-1 f
Halmstad

1-0 Ferid Ali (28)
2-1 Gustav Jarl (118)

1-1 Karim Sadat (51)

Publik 487

 
Slavia Praha
4-0
Baník Ostrava

 
Alanyaspor
2-1
Erzurumspor

Göztepe
0-0
Kasımpaşa

Rizespor
3-0
Kayserispor

Beşiktaş
3-2
Konyaspor

 
1899 Hoffenheim
2-1
1. FC Nürnberg

1-0 Andrej Kramarić (straff, 25)
2-1 Andrej Kramarić (78)

1-1 Hanno Behrens (61)

Publik 29 015

Hannover 96
2-3
Bayer Leverkusen

1-2 Jonathas (51)
2-2 Mitchell Weiser (självmål, 73)

0-1 Kevin Volland (13)
0-2 Kevin Volland (28)
2-3 Kai Havertz (87)

Publik 33 800

 
St. Pauli
0-4
Hamburger SV

 

0-1 Pierre Lasogga (32)
0-2 Khaled Narey (53)
0-3 Pierre Lasogga (61)
0-4 Douglas Santos (88)

Publik 29 226

Greuther Fürth
Inst
Dynamo Dresden

1. FC Magdeburg
0-1
Sandhausen

 

0-1 Andrew Wooten (73)

Publik 19 615

 
Dynamo Kyiv
4-0
Arsenal Kyiv

Shakhtar Donetsk
5-0
Karpaty

Oleksandria
1-1
Olimpik Donetsk

 
Kvartsfinal, match 1:2
Shakhtyor Soligorsk
5-0
Belshina Bobruisk

Dinamo Minsk
2-0
Slutsk

 
Salzburg
0-0
Sturm Graz

LASK
2-0
Wacker Innsbruck

Admira
3-2
St. Pölten

Mattersburg
2-1
Rapid Wien

Austria Wien
1-3
Rheindorf Altach

Hartberg
1-1
Wolfsberger AC