ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 9 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

54

tävlingar

182

matcher

182

resultat

71

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Luftëtari Gjirokastër
Inst
Kamza

Kastrioti Krujë
Inst
Tirana

Laçi
Inst
Flamurtari

 
Ararat-Armenia
2-0
Gandzasar

 
Keşlə
3-0
Sabah

Qarabağ
0-0
Zira

 
Čelik
3-1
GOŠK Gabela

Sloboda Tuzla
0-0
Željezničar

Mladost Doboj Kakanj
0-0
Zrinjski

Radnik Bijeljina
1-0
Zvijezda 09

Krupa na Vrbasu
0-2
Tuzla City

 
Lokomotiv Plovdiv
4-1
Dunav 2010

Etar
1-3
CSKA Sofia

 
Mästerskapsserien
AEL
0-3
Apollon

Omonia
0-0
Nea Salamis

 
Nedflyttningsserien
Doxa
0-0
Paphos

 
Vejle
1-1
Vendsyssel

1-1 Gustaf Nilsson (90+1)

0-1 Moses Opondo (8)

 
Crystal Palace
1-2
Brighton & Hove Albion

1-1 Luka Milivojević (straff, 50)

0-1 Glenn Murray (19)
1-2 Antony Knockaert (74)

Cardiff City
2-0
West Ham United

1-0 David Hoilett (4)
2-0 Víctor Camarasa (52)

 

Publik 32 458

Huddersfield Town
0-2
Bournemouth

 

0-1 Callum Wilson (20)
0-2 Ryan Fraser (66)

Publik 22 304

Leicester City
3-1
Fulham

1-0 Yoeri Tielemans (21)
2-1 Jamie Vardy (78)
3-1 Jamie Vardy (86)

1-1 Floyd Ayité (51)

Publik 32 017

Newcastle United
3-2
Everton

1-2 Salomon Rondón (65)
2-2 Ayoze Pérez (81)
3-2 Ayoze Pérez (84)

0-1 Dominic Calvert-Lewin (18)
0-2 Richarlison (32)

Publik 52 242

Southampton
2-1
Tottenham Hotspur

1-1 Yann Valery (76)
2-1 James Ward-Prowse (81)

0-1 Harry Kane (26)

Publik 31 890

Manchester City
3-1
Watford

1-0 Raheem Sterling (46)
2-0 Raheem Sterling (50)
3-0 Raheem Sterling (59)

3-1 Deulofeu (66)

Publik 54 104

 
Blackburn Rovers
0-1
Preston North End

 

0-1 Daniel Johnson (8)
Utvisning Darnell Fisher (90+2)

Publik 21 577

Sheffield United
2-0
Rotherham United

1-0 Jack O'Connet (5)
2-0 Mark Duffy (74)

Utvisning Will Vaulks (28)

Publik 27 402

Bolton Wanderers
2-1
Millwall

1-0 Pawel Olkowski (48)
2-0 Gary O'Neil (60)

2-1 Lee Gregory (87)

Publik 13 035

Bristol City
0-1
Leeds United

 

0-1 Patrick Bamford (9)

Publik 24 832

Derby County
1-1
Sheffield Wednesday

1-0 Bradley Johnson (10)

1-1 Dominic Iofra (57)

Publik 28 574

Middlesbrough
1-2
Brentford

1-0 Ashley Fletcher (6)

1-1 Ryan Shotton (självmål, 70)
1-2 Said Benrahma (73)

Publik 22 069

Nottingham Forest
3-0
Hull City

1-0 João Carvalho (72)
2-0 Karim Ansarifard (76)
3-0 Joe Lolley (straff, 82)

 

Publik 29 397

Queens Park Rangers
0-0
Stoke City

Utvisning Grant Hall (87)

Utvisning Sam Clucas (8)

Reading
3-2
Wigan Athletic

1-1 Jon Swift (45+3)
2-2 Modou Barrow (89)
3-2 Yakou Meïté (90+7)

0-1 Nick Powell (20)
1-2 Joe Garner (64)

Publik 15 401

West Bromwich Albion
1-1
Ipswich Town

1-0 Stefan Johansen (4)

1-1 John Nolan (48)

Publik 23 973

 
Wimbledon
2-0
Doncaster Rovers

Barnsley
2-0
Accrington Stanley

Blackpool
2-2
Southend United

Bradford City
3-1
Peterborough United

Gillingham
1-0
Oxford United

Plymouth Argyle
0-0
Luton Town

Rochdale
2-1
Shrewsbury Town

Scunthorpe United
0-1
Bristol Rovers

Walsall
2-0
Fleetwood Town

Wycombe Wanderers
1-1
Sunderland

Charlton Athletic
2-1
Portsmouth

 
Northampton Town
2-1
Exeter City

Cambridge United
1-1
Oldham Athletic

Carlisle United
2-1
Swindon Town

Cheltenham Town
4-1
Notts County

Colchester United
3-0
Newport County

Crawley Town
2-1
Grimsby Town

Macclesfield Town
1-3
Milton Keynes Dons

Morecambe
3-0
Forest Green Rovers

Port Vale
2-1
Mansfield Town

Stevenage
0-1
Bury

 
Trans
0-0
Kuressaare

FCI Levadia
5-1
Tallinna Kalev

 
Nantes
Inst
Paris Saint-Germain

Strasbourg
2-2
Olympique Lyonnais

1-2 Ludovic Ajorque (69)
2-2 Ludovic Ajorque (70)

0-1 Moussa Dembélé (3)
0-2 Moussa Dembélé (straff, 51)

Amiens
2-1
Nîmes Olympique

1-0 Sehrou Guirassy (49)
2-1 Erik Pieters (64)
Utvisning Sehrou Guirassy (89)

1-1 Rachid Allioui (53)

Dijon
1-1
Stade Reims

Utvisning Senou Coulibaly (3)
1-1 Naim Sliti (straff, 13)

0-1 Arber Zeneli (9)

Monaco
1-1
Girondins Bordeaux

1-0 Radamel Falcao (48)

1-1 Jimmy Briand (straff, 65)

 
Lens
2-0
Auxerre

1-0 Arthur Gomis (straff, 37)
2-0 Grejohn Kyei (78)

 

30 126

 
Torpedo Kutaisi
0-2
Lokomotivi Tbilisi

 
Boca Juniors
0-5
Mons Calpe

St Joseph's
2-1
Gibraltar United

 
Xanthi
0-0
Asteras Tripolis

Utvisning Petar Đuričković (90+6)

Utvisning Franco Bellocq (81)

AEK
0-0
Panathinaikos

 
Sligo Rovers
1-0
UCD

 
Första omgången, gruppspel
ÍA
2-0
Grindavík

Thór
2-1
Stjarnan

Thróttur Reykjavík
0-2
ÍBV

KA
5-1
HK

Víkingur Reykjavík
2-4
Keflavík

 
Ironi Kiryat Shmona
2-3
Maccabi Haifa

Hapoel Haifa
2-2
Hapoel Ra'anana

Hapoel Hadera
2-2
Maccabi Netanya

Beitar Jerusalem
0-1
Hapoel Tel Aviv

 
Parma
1-0
Genoa

1-0 Juraj Kucka (78)

 

Chievo
1-2
Milan

1-1 Perparim Hetemaj (41)

0-1 Lucas Biglia (31)
1-2 Krzysztof Piątek (57)

 
Cosenza
2-3
Brescia

1-0 Mirko Bruccini (18)
2-0 Carlos Embalo (27)

2-1 Nikolas Špalek (53)
2-2 Alfredo Donnarumma (straff, 75)
2-3 Dimitri Bisoli (90+4)

Lecce
1-0
Foggia

1-0 Andrea La Mantia (59)

Massimiliano Busellato (90)

Cittadella
4-1
Pescara

1-0 Manuel Iori (20)
2-1 Gabriele Moncini (32)
3-1 Gabriele Moncini (45)
4-1 Federico Proia (83)

1-1 Gennaro Scognamiglio (25)

Spezia
0-2
Padova

 

0-1 Federico Bonazzoli (16)
0-2 Federico Bonazzoli (56)

 
Ordabasy
3-0
Shakhter Karagandy

Zhetysu
5-1
Okzhetpes

Tobol
3-0
Irtysh

 
Drita
1-0
Ferizaj

Llapi
3-1
Trepça'89

 
Slaven Koprivnica
1-2
Hajduk Split

Istra 1961
0-3
Gorica

 
Jelgava
0-1
Riga

Daugavpils/Progress
1-0
Metta/LU

 
Kauno Žalgiris
6-1
Palanga

Panevėžys
0-3
Žalgiris

 
St. Andrews
0-2
Qormi

Valletta
3-0
Pietà Hotspurs

Gzira United
3-1
Senglea Athletic

Floriana
0-0
Balzan

 
Zeta
0-3
Budućnost

Grbalj
1-0
OFK Titograd

Sutjeska
2-0
Iskra

Lovćen
1-3
Petrovac

 
VVV
1-0
Excelsior

1-0 Jonathan Opoku (45+2)

 

Publik 6 382

PSV
2-0
NAC Breda

1-0 Luuk de Jong (5)
2-0 Donyell Malen (71)

 

Publik 34 300

ADO Den Haag
2-3
Heerenveen

1-1 Tomas Necid (63)
2-3 Abdenasser El Khayati (straff, 90)

0-1 Michel Vlap (21)
1-2 Michel Vlap (67)
1-3 Sam Lammers (90+2)

Publik 13 118

Willem II
3-2
De Graafschap

1-0 Alexander Isak (13)
2-0 Alexander Isak (22)
3-1 Fernando Lewis (64)

2-1 Bart Straalman (33)
3-2 Youssef El Jebil (straff, 70)

 
Cliftonville
1-0
Institute

Coleraine
0-4
Ballymena United

Dungannon Swifts
2-1
Newry City

Glentoran
1-1
Ards

Warrenpoint Town
Inst
Crusaders

 
Cracovia Kraków
2-1
Zagłębie Sosnowiec

1-0 Airam Cabrera (39)
2-0 Airam Cabrera (straff, 55)

2-1 Tomasz Nawotka (73)

Publik 9 413

Korona Kielce
2-6
Wisła Kraków

1-0 Vakhtang Arveladze (14)
2-1 Vakhtang Arveladze (29)

1-1 Krzysztof Drzazga (25)
2-2 Jaukb Blaszczykowski (37)
2-3 Krzysztof Drzazga (51)
2-4 Vukan Savićević (55)
2-5 Łukasz Burliga (65)
2-6 Krzysztof Drzazga (80)

Publik 9 644

Arka Gdynia
1-2
Legia Warszawa

1-2 Maciej Jankowski (68)

0-1 Carlitos López (59)
0-2 Sandro Kulenovic (64)

Publik 10 000

 
Marítimo
3-2
Moreirense

1-2 Getterson (37)
2-2 Joel (54)
3-2 Joel (70)

0-1 Arsénio (3)
0-2 Chiquinho (13)

Sporting Braga
1-0
Vitória Guimarães

1-0 Ricardo Horta (34)

 

Boavista
1-2
Sporting CP

1-0 Neris (3)

1-1 Edu Machado (självmål, 17)
1-2 Bruno Fernandes (straff, 90+3)

 
Mästerskapsserien
CFR Cluj
3-1
Sepsi

 
Nedflyttningsserien
Hermannstadt
0-2
Gaz Metan Mediaş

 
Krylya Sovetov
4-0
Yenisey

1-0 Paul Anton (straff, 37)
2-0 Maksim Kanunnikov (60)
3-0 Sergey Kornilenko (straff, 62)
4-0 Ramil Şeydayev (81)

 

CSKA Moskva
3-0
Rubin Kazan

1-0 Takuma Nishimura (24)
2-0 Fedor Chalov (83)
3-0 Jaka Bijol (90+3)

 

Publik 18 489

 
Cosmos
2-0
Virtus

Cailungo
1-0
San Giovanni

Faetano
1-2
Juvenes/Dogana

 
Grasshopper
0-1
Young Boys

 

0-1 Djibril Sow (90+5)

Publik 5 300

Neuchâtel Xamax
3-1
Sion

1-0 Afimico Pululu (7)
2-0 Afimico Pululu (38)
3-0 Rapha Nuzzolo (straff, 76)

3-1 Quentin Maceiras (90+1)

Publik 4 371

 
Radnički Niš
1-0
Mladost Lučani

Napredak
0-0
Vojvodina

Crvena Zvezda
4-0
Zemun

 
Dundee
0-1
Hearts

 

0-1 Sean Clare (15)

Publik 5 667

Motherwell
3-0
Hamilton Academical

1-0 David Turnbull (3)
2-0 David Turnbull (straff, 11)
3-0 Jake Hastie (37)

 

Publik 5 248

Celtic
0-0
Aberdeen

Publik 59 123

Livingston
3-1
St. Johnstone

1-1 Craig Halkett (38)
2-1 Craig Sibbald (46)
3-1 Scott Pittman (90+2)

0-1 Joe Shaughnessy (14)

Publik 1 615

 
Sereď
3-1
Spartak Trnava

Senica
1-2
Slovan Bratislava

Zlaté Moravce
1-2
DAC

Podbrezová
0-2
Žilina

Zemplín Michalovce
4-2
Trenčín

Nitra
0-0
Ružomberok

 
Triglav
2-1
Olimpija

Maribor
2-1
Gorica

 
Deportivo Alavés
1-1
Eibar

1-0 Takashi Inui (58)

1-1 Marc Cardona (71)

Publik 18 793

Atlético Madrid
1-0
Leganés

1-0 Saúl (50)

 

Publik 58 321

Barcelona
3-1
Rayo Vallecano

1-1 Piqué (38)
2-1 Lionel Messi (straff, 51)
3-1 Luis Suárez (82)

0-1 Raúl de Tomás (24)

Publik 74 158

Getafe
2-1
Huesca

1-1 Jaime Mata (50)
2-1 Jaime Mata (straff, 77)

0-1 Enric Gallego (35)

Publik 10 882

 
Mallorca
1-0
Real Oviedo

1-0 Pervis Estupiñán (68)

 

Publik 8 032

Sporting Gijón
1-0
Almería

1-0 Álex Alegría (64)

Utvisning Juan Fernández (90+3)

Publik 17 490

Gimnàstic Tarragona
1-0
Albacete

1-0 Berat Sadik (straff, 90+4)

 

Publik 4 118

Elche
1-0
Cádiz

1-0 Dani Calvo (33)
Utvisning Juan Cruz (40)

 

Publik 10 005

 
Kvartsfinal
Häcken
4-1
GAIS

1-0 Alexander Jeremejeff (20)
2-0 Paulnho (straff, 57)
3-0 Adam Andersson (63)
4-0 Joona Toivio (80)
Utvisning Paulnho (89)

4-1 Leonard Pllana (83)

Öster
2-4 f
AIK

1-1 Dragan Kapcevic (42)
2-1 Dragan Kapcevic (straff, 65)

0-1 Sebastian Larsson (7)
2-2 Daniel Sundgren (straff, 85)
2-3 Chinedu Obasi (98)
2-4 Chinedu Obasi (109)

 
Karviná
0-3
Bohemians 1905

Mladá Boleslav
2-0
Příbram

Zlín
2-1
Dukla Praha

Opava
2-2
Slovácko

Sparta Praha
4-0
Viktoria Plzeň

 
Trabzonspor
2-1
Akhisarspor

1-1 Anthony Nwakaeme (70)
2-1 José Sosa (straff, 76)

0-1 Jeremy Bokila (65)

İstanbul Başakşehir
2-1
Fenerbahçe

1-0 Robinho (18)
2-1 Stefano Napoleoni (83)

1-1 Soldado (73)

Ankaragücü
0-0
Bursaspor

 
Bayern München
6-0
Wolfsburg

1-0 Serge Gnabry (34)
2-0 Robert Lewandowski (37)
3-0 James Rodríguez (52)
4-0 Thomsa Müller (76)
5-0 Joshua Kimmich (82)
6-0 Robert Lewandowski (85)

 

Publik 75000

Borussia Dortmund
3-1
VfB Stuttgart

1-0 Marco Reus (straff, 62)
2-1 Paco Alcácer (84)
3-1 Christian Pulisic (90+2)

1-1 Marc Kempf (71)

Publik 81 365

RB Leipzig
0-0
Augsburg

Publik 38 590

Freiburg
2-1
Hertha BSC

1-0 Nils Petersen (27)
2-1 Vedad Ibišević (självmål, 80)

1-1 Vedad Ibišević (76)

Publik 24 000

Mainz 05
0-1
Borussia Mönchengladbach

 

0-1 Nico Elvedi (63)

Publik 30 405

 
1. FC Köln
5-1
Arminia Bielefeld

1-0 Dominick Drexler (14)
2-0 Simon Terodde (21)
3-0 Jhon Córdoba (48)
4-0 Simon Terodde (69)
5-1 Simon Terodde (90)

4-1 Andreas Voglsammer (71)

Publik 50 000

Jahn Regensburg
1-1
MSV Duisburg

1- Hamadi Al Ghaddioui (39)

1-1 Kevin Wolze (straff, 67)

Publik 10 141

Darmstadt 98
3-2
Holstein Kiel

1-0 Marvin Mehlem (19)
2-1 Serdar Dursun (41)
3-1 Marcel Franke (62)

1-1 Mathias Honsak (33)
Utvisning Jonas Meffert (61)
3-2 Alexander Mühling (straff, 65)

Publik 10 210

Erzgebirge Aue
2-1
Paderborn

1-0 Emmanuel Iyoha (11)
2-0 Philipp Zulechner (81)

Utvisning Uwe Hünemeier (45)
2-1 Christopher Antwi-Adjej (87)

Publik 7 350

 
Mariupol'
0-0
Chornomorets

Vorskla
0-0
Desna

Lviv
0-0
Zorya

 
Paksi SE
2-2
MOL Vidi

Kisvárda
1-1
Honvéd

Szombathelyi Haladás
3-2
Újpest

Diósgyőr
1-0
Puskás

Debrecen
1-0
Mezőkövesd-Zsóry

MTK
1-3
Ferencváros

 
Kvartsfinal, match 1:2
BATE Borisov
1-1
Isloch

Vitebsk
1-0
Lokomotiv Gomel

 
Newtown
3-0
Barry Town United

Connah's Quay
0-2
The New Saints