ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 6 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

30

matcher

30

resultat

21

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Åttondelsfinaler, match 2:2
Paris Saint-Germain
1-3
Manchester United

1-1 Juan Bernat (12)

0-1 Romelu Lukaku (2)
1-2 Romelu Lukaku (30)
1-3 Marcus Rashford (straff, 90+4)

Information Manchester United vidare med sammanlagt 4-3.

Porto
3-1 f
Roma

1-0 Tiquinho (26)
2-1 Moussa Marega (52)
3-1 Alex Telles (straff, 117)

1-1 Daniele De Rossi (straff, 37)

Information Porto vidare med sammanlagt 4-3.

 
El Salvador
3-1
Guatemala

1-0 Óscar Cerén (2)
2-0 Davisa Rugamas (32)
3-1 Bryan Tamacas (67)

3-1 Hilton Moreira (79)

 
Pyunik
0-3
Ararat-Armenia

 

0-1 Georgi Pashov (12)
0-2 Giovanny Martínez (26)
0-3 Anton Kobyalko (65)

Gandzasar
2-4
Alashkert

1-1 Jorge Chula (12)
2-3 Gegham Harutyunyan (73)

0-1 Alexander Prudnikov (straff, 1)
1-2 Mladen Zeljković (45+3)
1-3 Danilo Sekulić (52)
2-4 Alexander Prudnikov (90+2)

Lori
2-0
Artsakh

1-0 Jonel Desire (10)
2-0 Jonel Desire (60)

 

Ararat
0-2
Shirak

 

0-1 Kevin Ntika (självmål, 17)
0-2 Moussa Bakayoko (straff, 48)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Apollon
2-1
Karmiotissa

Information Apollon vidare med sammanlagt 7-2.

AEK
3-3
APOEL

Information APOEL vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

 
Kvartsfinaler
Vitré
0-2
Nantes

 

0-1 Boschilla (25)
0-2 Antonio Mance (44)

 
Sioni
2-1
Dinamo Tbilisi

1-1 Jaba Ugulava (straff, 43)
2-1 Vili Isiani (69)

0-1 Dmitriy Ivanisenya (28)
Utvisning Gudzha Rukhaia (41)

Publik 700

Rustavi
0-0
WIT Georgia

 

Utvisning Giorgi Latsabidze (43)

Publik 500

Chikhura
1-1
Dila

1-0 Mikheil Sardalishvili (straff, 22)

1-1 Alvin Fortes (straff, 66)

Publik 300

 
Trepça'89
1-2
Liria Prizren

Drenica Skënderaj
1-1
Flamurtari

Gjilani
0-1
Llapi

Ferizaj
4-1
KEK-u

Prishtina
1-1
Feronikeli

 
Semifinal, match 1:2
Akademija Pandev
3-1
Podeba

 
Kvartsfinal, match 2:2
Rubin Kazan
0-1
Lokomotiv Moskva

Utvisning Filip Uremović (76)

0-1 Benedikt Höwedes (78)

Information Lokomotiv Moskva vidare med sammanlagt 2-0.

Arsenal Tula
1-1
Orenburg

1-0 Gia Grigalava (54)

1-1 Denis Popovič (straff, 86)

Information Arsenal Tula vidare med sammanalgt 5-3.

 
Kvartsfinal
Luzern
4-0
Young Boys

1-0 Pascal Schürpf (6)
2-0 Pascal Schürpf (62)
3-0 Christian Schneuwly (69)
4-0 Ruben Vargas (75)

 

 
Zemun
0-0
Proleter Novi Sad

Mačva Šabac
0-0
Dinamo Vranje

Rad Beograd
1-1
Bačka Palanka

1-0 Milorad Balabanović (32)

1-1 Branislav Tomić (67)

Mladost Lučani
1-3
Crvena Zvezda

1-2 Petar Bojić (55)

0-1 El Fardou Ben Nabouhane (straff, 15)
0-2 Milan Pavkov (29)
1-3 Marko Marin (70)

Radnik Surdulica
2-1
Voždovac

1-1 Igor Zlatanović (27)
2-1 Risto Ristović (38)

0-1 Lazar Arsić (5)

Čukarički
2-1
Napredak

1-1 Miladin Stevanović (46)
2-1 Marko Šarić (89)

0-1 Igor Ivanovic (29)

Partizan
0-1
Radnički Niš

 

0-1 Nemin Haskić (41)

Vojvodina
1-2
Spartak Subotica

1-0 Nemanja Milojević (29)

1-1 Dejan Kerkez (64)
1-2 Stefan Denković (72)