ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 3 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

47

tävlingar

136

matcher

136

resultat

70

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kamza
1-1
Laçi

1-0 Sebino Plaku (56)

1-1 Bojan Najdenov (straff, 90+6)

Flamurtari
1-1
Kastrioti Krujë

1-0 Xhevair Sukaj (33)

1-1 Herald Marku (54)

 
Engordany
5-0
Lusitanos

FC Santa Coloma
1-0
Encamp

Ordino
0-1
UE Santa Coloma

Inter Club d'E…
2-1
Sant Julià

 
Shirak
0-0
Lori

Artsakh
1-1
Banants

 
Zira
1-1
Qəbələ

Keşlə
0-1
Qarabağ

 
Zulte-Waregem
1-3
Gent

1-1 Theo Bongonda (5)

0-1 Vadis Odjidja-Ofoe (2)
1-2 Jonathan David (59)
1-3 Alexander Sørloth (90+3)

Lokeren
1-2
Anderlecht

1-2 Jose Cevallos (81)

0-1 Ivan Santini (15)
0-2 Pieter Gerkens (67)

Antwerp
2-1
AS Eupen

1-0 William Owusu (52)
2-1 Jonathan Bolingi (83)

1-1 Eric Ocansey (56)

 
GOŠK Gabela
0-0
Sloboda Tuzla

Zrinjski
0-0
Radnik Bijeljina

Željezničar
2-1
Mladost Doboj Kakanj

 
Vitosha Bistritsa
1-1
Etar

Ludogorets
2-0
Botev Vratsa

Slavia Sofia
0-3
Levski Sofia

 
Nedflyttningsserien
Paphos
0-3
Alki Oroklini

Ermis
2-1
Anorthosis

 
SønderjyskE
3-0
Randers

1-0 Erik Marxen (självmål, 8)
2-0 Johan Absalonsen (22)
3-0 Mart Lieder (28)

 

Vendsyssel
2-2
AGF

1-0 Diemoco Konaté (1)
2-2 Al-Hadji Kamara (76)

1-1 Kasper Jakobsen (8)
1-2 Patrick Mortensen (32)
Utvisning Adama Guira (51)

FC København
2-0
Vejle

1-0 Jonas Wind (11)
2-0 Robert Skov (straff, 45)

 

OB
2-0
Brøndby

1-0 Bashkim Kadrii (21)
2-0 Jacob Laursen (67)

 

 
Watford
2-1
Leicester City

1-0 Troy Deeney (5)
2-1 Andre Gray (90+2)

1-1 Jamie Vardy (75)

Publik 20 062

Fulham
1-2
Chelsea

1-1 Calum Chambers (27)

0-1 Gonzalo Higuaín (20)
1-2 Jorginho (31)

Publik 24 900

Everton
0-0
Liverpool

Publik 39 335

 
Nõmme Kalju
3-2
FCI Levadia

 
RoPS
3-2
KuPS

1-2 Matias Tamminen (80)
2-2 Matias Tamminen (84)
3-2 Sampo Ala (90+3)

0-1 Ilmari Niskanen (19)
0-2 Ilmari Niskanen (78)

Mariehamn
3-0
HIFK

1-0 Aristote Mboma (20)
2-0 Robin Sid (39)
3-0 Simon Silverholt (74)

 

 
EA Guingamp
0-0
Nantes

Lille
1-0
Dijon

1-0 Wesley Lautoa (självmål, 72)

 

Nice
1-0
Strasbourg

1-0 Youcef Atal (20)
Utvisning Daniel Barbosa (89)

Utvisning Samuel Grandsir (89)

Olympique Lyonnais
5-1
Toulouse

1-0 Memphis Depay (10)
2-1 Bertrand Traoré (30)
3-1 Nabil Fekir (straff, 35)
4-1 Moussa Dembélé (67)
5-1 Moussa Dembélé (71)

1-1 Mathieu Dossevi (15)
Utvisning Yannick Cahuzac (83)

Olympique Marseille
2-0
Saint-Étienne

1-0 Mario Balotelli (12)
2-0 Florian Thauvin (straff, 21)

 

 
Paris FC
2-0
Lens

1-0 Julien López Baila (40)
2-0 Silla Wamangituka (63)

 

 
HB
1-0
B36

 
Dinamo Tbilisi
2-0
Chikhura

Dila
0-1
WIT Georgia

 
Gibraltar United
4-1
Lions Gibraltar

 
OFI
0-0
Larissa

Atromitos
3-0
Panionios

1-0 Efthymios Koulouris (straff, 18)
2-0 Banana Yaya (sälvmål, 26)
3-0 Clarck N'Sikulu (53)

 

Levadiakos
1-1
Lamia

1-0 Moise Adilehou (38)

1-1 Piti (43)

Panathinaikos
0-2
PAOK

 

0-1 Maurício (2)
0-2 Léo Jabá (47)
Utvisning Léo Jabá (71)

Asteras Tripolis
3-0
Panaitolikos

Utvisning Konstantinos Triantafyllopoulos (4)
1-0 José Luis Vallente (26)
2-0 Matias Iglesias (44)
3-0 Marc Fernández (62)

 

 
Första omgången, gruppspel
Keflavík
3-4
Breidablik

 
Hapoel Ra'anana
1-0
Hapoel Hadera

Hapoel Tel Aviv
6-0
Maccabi Petah Tikva

 
Torino
3-0
Chievo

1-0 Andrea Belotti (76)
2-0 Tomas Rincón (90+2)
3-0 Simone Zza (90+3)

 

Udinese
2-1
Bologna

1-0 Rodrigo de Paul (straff, 25)
2-1 Ignacio Pussetto (79)

1-1 Rodrigo Palacio (39)

Genoa
0-0
Frosinone

 

Utvisning Francesco Cassata (34)

SPAL
1-2
Sampdoria

1-2 Jasmin Kurtič (90+4)
Utvisning Thiago Cionek (90+7)

0-1 Fabio Quagliarella (4)
0-2 Fabio Quagliarella (11)

Atalanta
3-1
Fiorentina

1-1 Josip Iličić (28)
2-1 Alejandro Gómez (34)
3-1 Robin Gosens (59)

0-1 Luis Muriel (3)

Napoli
1-2
Juventus

Utvisning Alex Meret (25)
1-2 José Callejón (61)

0-1 Miralem Pjanić (28)
0-2 Emre Can (39)
Utvisning Miralem Pjanić (47)

 
Perugia
3-1
Salernitana

1-0 Valerio Verre (28)
2-0 Umar Sadiq (31)
Utvisning Umar Sadiq (54)
3-1 Han Kwang-Song (71)

2-1 Tiago Casasola (35)

Pescara
2-0
Spezia

1-0 Leonardo Mancuso (19)
2-0 Luca Crecco (59)

Utvisning Alessio da Cruz (65)

Hellas Verona
1-0
Venezia

1-0 Antonio Di Gaudio (18)

 

 
Kairat
0-2
Astana

 
Inter Zaprešić
1-3
Hajduk Split

Osijek
1-1
Slaven Koprivnica

 
Sūduva
2-1
Riteriai

Žalgiris
5-1
Palanga

 
F91 Dudelange
1-1
Fola Esch

UT Pétange
3-0
RM Hamm Benfica

Racing
2-0
Hostert

Rumelange
3-5
Etzella Ettelbrück

Jeunesse d'Esch
1-2
Mondorf-les-Bains

 
Sileks
0-0
Renova

Akademija Pandev
0-2
Shkupi

Pobeda
0-1
Rabotnički

Shkendija
3-0
Belasica

Vardar
3-1
Makedonija GjP

 
Heerenveen
4-2
Willem II

1-0 Michel Vlap (4)
2-0 Sam Lammers (straff, 10)
3-0 Sam Lammers (33)
4-2 Ben Rienstra (90+4)

3-1 Alexander Isak (54)
3-2 Evangelos Pavlidis (62)
Utvisning Thomas Meißner (67)

Publik 17 882

Groningen
3-2
VVV

1-1 Mimoun Mahi (straff, 24)
2-1 Mimoun Mahi (straff, 41)
3-2 Iliass Bel Hassani (64)
Utvisning Ritsu Doan (88)

0-1 Danny Post (20)
Utvisning Moreno Rutten (33)
2-2 Peniel Mlapa (46)

Publik 16 000

AZ
4-2
Fortuna Sittard

1-0 Teun Koopmeiners (straff, 26)
2-2 Guus Til (54)
3-2 Oussama Idrissi (61)
4-2 Teun Koopmeiners (75)

1-1 Lazaros Lamprou (37)
1-2 Andrija Novakovich (45+1)

Publik 14 500

Feyenoord
4-0
Emmen

1-0 Robin van Persie (38)
2-0 Robin van Persie (52)
3-0 Robin van Persie (62)
4-0 Steven Berghuis (76)

 

 
Wisła Kraków
2-3
Pogoń Szczecin

1-3 Vullnet Basha (86)
2-3 Vullnet Basha (89)

0-1 Radoslaw Majewski (22)
0-2 Kamil Drygas (straff, 32)
0-3 Guarrotxena (50)

Publik 17 775

Lech Poznań
1-0
Arka Gdynia

1-0 Chrsitian Gytkjær (39)

 

Publik 18 587

 
Chaves
0-0
Santa Clara

Belenenses
4-0
Feirense

1-0 Jonatan (5)
2-0 Kikas (34)
3-0 Kikas (67)
4-0 Licá (84)

 

Rio Ave
1-2
Sporting Braga

1-0 Carlos (49)
Utvisning Nikola Jambor (56)

1-1 Paulinho (77)
1-2 Wilson Eduardo (90+1)

Sporting CP
3-1
Portimonense

1-0 Abdoulay Diaby (10)
2-0 Raphinha (11)
3-1 Bruno Fernandes (straff, 90)

2-1 Paulinho (30)

 
Hermannstadt
2-0
CSM Iaşi

Viitorul
1-0
Botoşani

CFR Cluj
1-0
Sepsi

 
Ufa
1-2
Dinamo Moskva

1-0 Sylvester Igboun (32)

1-1 Evgeniy Lutsenko (60)
1-2 Vyacheslav Grulev (90+4)

Yenisey
1-1
Rostov

1-1 Babacar Sarr (83)

0-1 Björn Sigurðarson (68)

Spartak Moskva
1-1
Krasnodar

 
Faetano
1-1
Cosmos

Juvenes/Dogana
0-0
Tre Penne

Virtus
2-3
Cailungo

 
Basel
3-1
Thun

St. Gallen
3-0
Neuchâtel Xamax

Zürich
0-1
Lugano

 
Bačka Palanka
2-0
Zemun

 
Kvartsfinal
Aberdeen
1-1
Rangers

1-0 Sam Cosgrove (straff, 11)

1-1 Joe Worrall (49)

Publik 15 395

Dundee United
1-2
Inverness CT

1-1 Nicky Clark (straff, 68)

0-1 Joseph Chalmers (19) 1-2 Aaron Doran (90+2)

Publik 7 274

 
Slovan Bratislava
2-0
Spartak Trnava

 
Aluminij
0-1
Maribor

Rudar
1-0
Krško

Gorica
1-2
Triglav

 
Eibar
1-0
Celta de Vigo

1-0 Sergi Enrich (87)

 

Publik 4 682

Real Betis
1-2
Getafe

1-2 Joaquín (75)

0-1 Leandro Cabrera (20)
0-2 Jaime Mata (44)

Publik 46 657

Real Sociedad
0-2
Atlético Madrid

 

0-1 Álvaro Morata (30)
0-2 Álvaro Morata (33)
Utvisning Koke (62)

Publik 26 004

Valencia
2-0
Athletic Club

1-0 Rodrigo (49)
2-0 Kevin Gameiro (89)

 

Publik 39 041

 
Reus Deportiu
Inst
Tenerife

Mallorca
1-1
Elche

1-1 Ante Budimir (56)

0-1 Iván Sánchez (15)
Utvisning Yacine Qasimi (66)

Publik 7 335

Numancia
1-2
Sporting Gijón

1-1 Pape Diamanka (32)

0-1 Cristian Salvador (1)
1-2 Álex Alegría (34)

Publik 4 071

Rayo Majadahonda
0-3
Granada

 

0-1 Luso (självmål, 11)
0-2 Dani Ojeda (52)
0-3 Antonio Puertas (89)

Publik 2 891

Real Oviedo
1-1
Lugo

1-0 Tejera (31)

1-1 Miguel Vieira (90)

Publik 15 655

Las Palmas
1-1
Extremadura UD

1-1 Rubén Castro (37)
Utvisning Juan Cala (83)

0-1 Ortuño (23)

Publik 10 892

Real Zaragoza
1-2
Almería

1-1 Álvaro Vázquez (77)
Utvisning Alberto Soro (90+3)

+-1 Álvaro Giménez (59)
1-2 Esteban Saveljich (83)

Publik 20 400

 
Tredje omgången, gruppspel
Halmstad
1-1
Karlstad

1-0 Karim Sadat (41)

1-1 Victor Edvardsen (56)

Östersund
3-0
Sirius

1-0 Ravel Morrison (29)
2-0 Dino Islamovic (51)
3-0 Dino Islamovic (87)

 

Frej
7-0
Hässleholms IF

1-0 Luca Gerbino Polo (11)
2-0 Moustafa Zeidan (29)
3-0 Moustafa Zeidan (52)
4-0 Abdul Hudu (58)
5-0 Luca Gerbino Polo (62)
6-0 Hjalmar Ekdal (71)
7-0 Luca Gerbino Polo (89)

 

Djurgården
3-2
Elfsborg

1-1 Jesper Karlström (47)
2-1 Haris Radetinac (54)
3-2 Dzenis Kozica (90+1)

0-1 Aslak Witry (självmål, 12)
2-2 Pawel Cibicki (57)

Publik 6 526

GAIS
4-3
Nyköping

1-0 Karl Bohm (14)
2-3 Edin Hamidovic (straff, 54)
3-3 Nikola Ašćerić (61)
4-3 Edin Hamidovic (71)

1-1 Marcus Burman (23)
1-2 Jason Romero (33)
1-3 Alexander Alp (50)

Örebro
3-3
IFK Göteborg

1-0 Viktor Prodell (straff, 28)
2-1 Johan Bertilsson (35)
3-1 Daniel Björnkvist (39)

1-1 Viktor Prodell (självmål, 30)
3-2 Victor Wernersson (69)
3-3 Patrik Karlsson-Lagemyr (86)

 
Bohemians 1905
0-3
Slavia Praha

Teplice
3-2
Opava

 
Konyaspor
1-1
Göztepe

Yeni Malatyaspor
0-2
İstanbul Başakşehir

Erzurumspor
1-1
Galatasaray

 
VfB Stuttgart
5-1
Hannover 96

1-0 Mario Gómez (4)
2-0 Ozan Kabak (16)
3-0 Ozan Kabak (45)
4-1 Steven Zuber (78)
5-1 Steven Zuber (81)

3-1 Jonathas (68)

Publik 55 781

Wolfsburg
1-1
Werder Bremen

1-0 John Brooks (54)

1-1 Max Kruse (74)

Publik 28 101

 
Arminia Bielefeld
1-0
Darmstadt 98

1-0 Fabian Klos (40)

 

Publik 15 011

Ingolstadt
1-2
1. FC Köln

1-2 Björn Paulsen (90+1)

0-1 Anthony Modeste (straff, 40)
0-2 Dominick Drexler (59)

Publik 11 042

Dynamo Dresden
2-2
Bochum

1-2 Baris Atik (33)
2-2 Jannis Nikolaou (59)

0-1 Lukas Hinterseer (10)
0-2 Milos Pantović (14)

Publik 28 153

 
Zorya
3-0
Vorskla

Olimpik Donetsk
0-1
Arsenal Kyiv

Oleksandria
1-1
Mariupol

Karpaty
0-1
Lviv

 
Sturm Graz
0-3
LASK

Austria Wien
4-2
Hartberg

Wacker Innsbruck
0-1
Mattersburg