ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 2 mars 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

53

tävlingar

194

matcher

194

resultat

78

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kukësi
3-0
Luftëtari Gjirokastër

1-0 Vesel Limaj (22)
2-0 Irakli Dzaria (45+3)
3-0 Valdet Rama (90+3)

 

Teuta Durrës
2-2
Skënderbeu Korçë

1-0 Sheriff Kallaku (45+1)
2-0 Boubacar Traore (61)

2-1 Gjergj Muzaka (67)
2-2 Nazmi Gripshi (90+2)

 
Alashkert
1-2
Pyunik

Ararat-Armenia
4-1
Ararat

 
Səbail
0-0
Sumqayıt

Neftçi
3-0
Sabah

 
Sporting Charleroi
1-1
Genk

1-1 David Henen (56)

0-1 Bryan Heynen (24)

Kortrijk
2-1
Cercle Brugge

1-1 Felipe Avenatti (80)
2-1 Felipe Avenatti (89)

0-1 Benjamin Delacourt (10)

KV Oostende
1-1
Waasland-Beveren

1-0 Fashion Sakala (60)

1-1 Nicolas Lombaerts (självmål, 69)

Club Brugge
1-0
Sint-Truiden

1-0 Hans Vanaken (straff, 76)

 

 
Tuzla City
1-1
Čelik

Zvijezda 09
1-1
Široki Brijeg

Sarajevo
2-1
Krupa na Vrbasu

 
Dunav 2010
1-1
Botev Plovdiv

Lokomotiv Plovdiv
4-1
Beroe

CSKA Sofia
5-1
Septemvri Sofia

 
Mästerskapsserien
AEK
1-0
AEL

Apollon
3-1
Omonia

Nea Salamis
1-1
APOEL

 
Esbjerg
1-0
Horsens

1-0 Carlo Holse (65)

 

 
Tottenham Hotspur
1-1
Arsenal

1-1 Harry Kane (straff, 74)

0-1 Aaron Ramsey (16)
Utvisning Lucas Torreira (90+5)

Publik 81 332

Bournemouth
0-1
Manchester City

 

0-1 Riyad Mahrez (55)

Brighton & Hove Albion
1-0
Huddersfield Town

1-0 Florin Andone (79)

 

Publik 30 182

Burnley
1-3
Crystal Palace

1-3 Ashley Barnes (90)

0-1 Phillip Bardsley (självmål, 15)
0-2 Michy Batshuayi (48)
0-3 Wilfred Zaha (76)

Publik 19 223

Manchester United
3-2
Southampton

1-1 Andreas Pereira (53)
2-1 Romelu Lukaku (59) 3-2 Romelu Lukaku (88)

0-1 Yann Valery (26)
2-2 James Ward-Prowse (75)

Publik 74 459

Wolverhampton Wanderers
2-0
Cardiff City

1-0 Diogo Jota (16)
2-0 Raul Jiménez (18)

 

Publik 31 309

West Ham United
2-0
Newcastle United

1-0 Declan Rice (7)
2-0 Mark Noble (straff, 42)

 

 
Aston Villa
4-0
Derby County

1-0 Conor Hourihane (9)
2-0 Tammy Abraham (37)
3-0 Conor Hourihane (44)
4-0 Jack Grealish (45+2)

 

Publik 37 273

Brentford
3-0
Queens Park Rangers

1-0 Neal Maupay (straff, 50)
2-0 Said Benrahma (71)
3-0 Sergi Canós (90+5)

 

Publik 11 771

Hull City
2-0
Birmingham City

1-0 Jarrod Bowen (23)
2-0 Jarrod Bowen (straff, 60)

 

Publik 12 551

Ipswich Town
1-2
Reading

1-1 Gwion Edwards (83)

0-1 Nélson Oliveira (19)
1-2 Modou Barrow (90)

Publik 23 009

Millwall
1-3
Norwich City

1-1 Shaun Williams (45)

0-1 Marco Stiepermann (16)
1-2 Christoph Zimmermann (69)
1-3 Teemu Pukki (79)

Publik 16 478

Preston North End
1-1
Bristol City

1-0 Daniel Johnson (42)

1-1 Famara Diedhiou (69)

Publik 12 863

Rotherham United
3-2
Blackburn Rovers

1-0 Semi Ajayi (2)
2-1 Ryan Williams (57) 3-1 Semi Ajayi (83)

1-1 Amaril Bell (51) 3-2 Charles Mulgrew (straff, 90+3)

Publik 9 663

Stoke City
2-0
Nottingham Forest

1-0 Oghenekaro Etebo (15)
2-0 Benik Afobe (74)

Publik 26 736

Swansea City
2-0
Bolton Wanderers

1-0 Oliver McBurnie (80)
2-0 Bersant Celina (90+2)

Utvisning Craig Noone (43)
Utvisning David Wheater (73)

Publik 17 880

Wigan Athletic
0-0
Middlesbrough

Publik 12 726

 
Southend United
0-3
Barnsley

Accrington Stanley
0-1
Coventry City

Bristol Rovers
4-0
Blackpool

Burton Albion
0-0
Walsall

Doncaster Rovers
1-1
Charlton Athletic

Fleetwood Town
1-1
Gillingham

Luton Town
2-0
Rochdale

Oxford United
2-1
Scunthorpe United

Peterborough United
4-2
Wycombe Wanderers

Portsmouth
5-1
Bradford City

Shrewsbury Town
0-0
Wimbledon

Sunderland
2-0
Plymouth Argyle

 
Bury
3-0
Macclesfield Town

Crewe Alexandra
0-2
Northampton Town

Exeter City
0-1
Tranmere Rovers

Forest Green Rovers
1-2
Lincoln City

Grimsby Town
0-2
Cambridge United

Mansfield Town
4-2
Cheltenham Town

Milton Keynes Dons
1-0
Crawley Town

Newport County
2-0
Carlisle United

Notts County
0-0
Port Vale

Oldham Athletic
1-1
Stevenage

Swindon Town
3-0
Colchester United

Yeovil Town
3-2
Morecambe

 
Honka
2-0
Inter Turku

Oulu
4-0
MYPA

 
Caen
1-2
Paris Saint-Germain

1-0 Casimir Ninga (56)

1-1 Kylian Mbappé (straff, 59)
1-2 Kylian Mbappé (87)

Angers
2-2
Monaco

1-0 Flavien Tait (22)
2-0 Flavien Tait (45)

2-1 Radamel Falcao (49)
2-2 Radamel Falcao (straff, 80)

Nîmes Olympique
Inst
Stade rennais

Stade Reims
2-2
Amiens

1-2 Boulaye Dia (70)
2-2 Mathieu Cafaro (84)

0-1 Moussa Konaté (straff, 39)
0-2 Younis Abdelhamid (självmål, 44)

 
Lorient
1-3
Orléans

1-3 Pierre Hamel (straff, 90)

0-1 Felipe Saad (självmål, 34)
0-2 Ousmane Cissokho (43)
0-3 Thomas Ephestion (49)

 
Lokomotivi Tbilisi
4-1
Rustavi

Torpedo Kutaisi
3-2
Sioni

 
Lynx
1-2
Gibraltar Phoenix

Lincoln Red Imps
2-1
Glacis United

 
Aris
2-0
AEK

1-0 Daniel Larsson (32)
2-0 Lindsay Rose (69)

 

PAS Giannina
0-0
Xanthi

Utvisning Alexandros Michail (80)

 

 
Första omgången, gruppspel
Stjarnan
6-0
Magni

Víkingur Ólafsvík
3-3
Thróttur Reykjavík

Fylkir
4-2
ÍBV

Afturelding
3-5
KA

Leiknir Reykjavík
1-3
Grindavík

 
Maccabi Haifa
2-0
Bnei Sakhnin

Bnei Yehuda
0-1
Ironi Kiryat Shmona

Ashdod
0-2
Maccabi Tel Aviv

Maccabi Netanya
3-1
Beitar Jerusalem

 
Empoli
3-3
Parma

1-1 Christian Dell'Orco (18)
2-2 Francesco Caputo (straff, 59)
3-3 Matias Silvestre (90+1)

0-1 Yao Gervinho (13)
1-2 Luca Rigoni (45+1)
2-3 Bruno Alves (82)

Milan
1-0
Sassuolo

1-0 Pol Lirola (självmål, 35)

Utvisning Andrea Consigli (64)

Lazio
3-0
Roma

1-0 Felipe Caicedo (12)
2-0 Ciro Immobile (straff, 73)
3-0 Danilo Cataldi (89)

Utvisning Aleksandar Kolarov (90+3)

 
Carpi
1-1
Ascoli

1-1 Fabrizio Poli (48)

0-1 Fred Ngombo (42)
Utvisning Simone Ganz (87)

Brescia
0-1
Cittadella

 

0-1 Mattia Finotto (11)

Padova
0-0
Crotone

 

Utvisning Mario Sampirisi (57)

Palermo
2-1
Lecce

1-0 Aleksandar Trajkovski (4)
2-0 George Puşcaş (52)

2-1 Andrea Tabanelli (90+3)

 
KEK-u
0-1
Feronikeli

Llapi
1-0
Prishtina

Flamurtari
0-2
Trepça'89

 
Gorica
3-1
Rudeš

Lokomotiva Zagreb
1-1
Dinamo Zagreb

 
Atlantas
2-0
Kauno Žalgiris

Stumbras
1-0
Panevėžys

 
Birkirkara
2-0
St. Andrews

Mosta
3-2
Pietà Hotspurs

Sliema Wanderers
2-1
Hamrun Spartans

Qormi
1-4
Gzira United

 
Budućnost
7-0
Lovćen

Petrovac
2-1
Mornar

Rudar
1-1
Sutjeska

Iskra
1-1
Grbalj

OFK Titograd
0-2
Zeta

 
Heracles
1-5
Utrecht

Utvisning Jesper Drost (44)
1-2 Adrián Dalmau (60)

0-1 Sander van de Streek (9)
0-2 Willem Janssen (50)
1-3 Gyrano Kerk (65)
1.4 Simon Gustafson (straff, 79)
1-5 Riechedly Bazoer (straff, 86)

Publik 11 200

Excelsior
0-2
PSV

 

0-1 Steven Bergwijn (8)
0-2 Steven Bergwijn (54)

Publik 4 400

Vitesse
4-1
NAC Breda

1-1 Thomas Buitink (54)
2-1 Maikel ven der Werff (77)
3-1 Alexander Buttner (86)
4-1 Matu Bero (90+1)

0-1 Giovanni Korte (29)
Utvisning Daan Klomp (88)

 
Glenavon
0-2
Cliftonville

 
Kvartsfinal
Crusaders
3-0
Ballymena United

Dungannon Swifts
2-2* f
Ballinamallard United

Information Ballinamallard United vidare efter 3-2 på straffar.

Warrenpoint Town
3-1
Larne Technical Old Boys

 
Zagłębie Sosnowiec
4-1
Korona Kielce

1-0 Olaf Nowak (19)
2-1 Žarko Udovičić (53)
3-1 Giorgos Migas (56)
4-1 Patrik Mráz (90+1)

1-1 Elia Soriano (straff, 35)
Utvisning Iván Márquez (83)

Publik 2 568

Jagiellonia Białystok
2-2
Górnik Zabrze

Wisła Płock
3-2
Cracovia Kraków

 
Nacional
3-2
Tondela

1-1 Brayan Riascos (36)
2-1 Fernando Tissone (62)
3-2 Vítor Gonçalves (83)

0-1 Tómané (straff, 22)
2-2 Fahd Moufi (66)

Moreirense
1-1
Vitória Setúbal

1-1 Silvio (självmål, 35)
Utvisning Rafik Halliche (83)

0-1 Jhonder Cádiz (17)

Porto
1-2
Benfica

1-0 Adrián (18)

1-1 João Félix (26)
1-2 Rafa Silva (52)
Utvisning Gabriel (77)

 
Gaz Metan Mediaş
0-0
Dunărea Călăraşi

Voluntari
2-2
FCSB

 
Ural
0-1
Zenit

 

0-1 Sardar Azmoun (42)

Arsenal Tula
2-0
CSKA Moskva

1-0 Luka Đorđević (48)
2-0 Evans Kangwa (88)

 

Lokomotiv Moskva
2-2
Krylya Sovetov

1-1 Anton Miranchuk (23)
2-1 Anton Miranchuk (65)
Utvisning Igor Denisov (73)

0-1 Zhano Ananidze (19)
Utvisning Agustin Rogel (56)
2-2 Ramil Şeydayev (69)

Publik 10 534

Rubin Kazan
1-0
Akhmat Grozny

1-0 Artur Sagitov (90+4)

 

 
Pennarossa
1-3
Libertas

Fiorentino
2-2
Tre Fiori

Murata
0-0
Folgore

Domagnano
2-4
La Fiorita

 
Grasshopper
1-3
Luzern

1-2 Arlind Ajeti (50)

0-1 Marvin Schulz (16)
0-2 Christian Schneuwly (23)
1-3 Arlind Ajeti (självmål, 55)

Young Boys
1-0
Sion

1-0 Ulisses Garcia (90+1)

 

 
Dinamo Vranje
4-0
Napredak

Spartak Subotica
1-2
Čukarički

Voždovac
1-0
Vojvodina

Radnički Niš
4-1
Radnik Surdulica

Proleter Novi Sad
2-0
Mladost Lučani

Crvena Zvezda
1-1
Partizan

 
Kilmarnock
0-0
Motherwell

Publik 6 215

St. Mirren
1-0
Livingston

1-0 Ryan Flynn (89)

 

Publik 4 014

 
Kvartsfinal
Hibernian
0-2
Celtic

 

0-1 James Forrest (62)
0-2 Scott Brown (75)

Publik 15 719

 
Nitra
0-2
Sereď

Ružomberok
0-0
Zemplín Michalovce

Trenčín
1-1
Podbrezová

Žilina
2-1
Zlaté Moravce

DAC
1-0
Senica

 
Mura
0-0
Domžale

Olimpija
2-0
Celje

 
Espanyol
3-1
Real Valladolid

1-0 Borja Iglesias (1)
2-1 Mario Hermoso (55)
3-1 Wu Lei (65)

1-1 Rubén Alcaraz (17)

Publik 20 467

Villarreal
1-2
Deportivo Alavés

1-1 Santi Czorla (straff, 61)

0-1 Guillermo Maripán (54)
1-2 Takashi Inui (77)

Publik 15 488

Huesca
2-1
Sevilla

1-0 Juan Añor (7)
2-1 Ezequiel Ávila (90+8)

1-1 Wissam Ben Yedder (straff, 84)

Publik 6 818

Real Madrid
0-1
Barcelona

 

0-1 Ivan Rakitić (26)

Publik 78 921

 
Cádiz
1-0
Albacete

1-0 Álex (straff, 69)

 

Publik 13 515

Córdoba
1-1
Málaga

1-0 De las Cuevas (61)

1-1 Alfred N'Diaye (90+3)

Publik 13 885

Osasuna
1-0
Gimnàstic Tarragona

1-0 Roberto Torres (39)

 

Publik 15 389

 
Tredje omgången, gruppspel
Jönköpings Södra
1-0
Norrby

1-0 Alexander Jallow (30)

 

AIK
1-0
Örgryte

1-0 Henok Goitom (85)

 

Publik 7 875

IFK Värnamo
3-4
Assyriska Turabdin

1-0 Daniel Ask (7)
2-1 Paulo Marcelo (straff, 28)
3-1 Alex Sousa (50)

1-1 Malcolm Shaw (straffm 13)
3-2 Erik Watson (54)
3-3 Malcolm Shaw (64)
3-4 Malcolm Shaw (straff, 85)

IFK Norrköping
1-1
AFC Eskilstuna

1-1 Jordan Larsson (72)

0-1 Onyedikachuwu Nnamani (38)

Degerfors
1-3
Öster

1-3 Erik Björndahl (77)

0-1 Christian Ljungberg (2)
0-2 Anton Andreasson (58)
0-3 Dragan Kapcevic (67)

Malmö FF
2-0
Falkenberg

1-0 Marcus Antonsson (3)
2-0 Anders Christiansen (41)

 

Brage
4-2
Rosengård

1-0 Andre Kamp (43)
2-0 Andre Kamp (52)
3-0 Kristian Andersen (67)
4-2 Christian Kouakou (86)

3-1 Zia Sakirovski (74)
3-2 Ismael Hussein (75)

Häcken
1-0
Brommapojkarna

1-0 Alexander Jeremejeff (77)

 

 
Dukla Praha
0-4
Sigma Olomouc

Příbram
2-1
Karviná

Slovácko
1-1
Mladá Boleslav

Viktoria Plzeň
1-0
Jablonec

Slovan Liberec
0-1
Sparta Praha

 
Bursaspor
3-2
Sivasspor

Kayserispor
2-2
Beşiktaş

Fenerbahçe
3-2
Rizespor

 
Schalke 04
0-4
Fortuna Düsseldorf

 

0-1 Dodi Lukebakio (straff, 35)
0-2 Dawid Kownacki (62)
0-3 Benito Raman (68)
0-4 Dawid Kownacki (84)

Publik 60 322

Bayer Leverkusen
2-0
Freiburg

1-0 Charles Aránguiz (4)
2-0 Leon Bailey (73)

 

Publik 26 607

Eintracht Frankfurt
3-2
1899 Hoffenheim

1-0 Filip Kostić (20)
2-2 Sebastien Haller (89)
3-2 Gonçalo Paciência (90+6)

1-1 Joeliton (43)
1-2 Ishak Belfodil (60)
Utvisning Kasim Nuhu (65)

Publik 49 500

Hertha BSC
2-1
Mainz 05

1-1 Marko Grujić (50)
2-1 Niklas Stark (60)

0-1 Niklas Stark (självmål, 46)

Publik 33 981

1. FC Nürnberg
0-1
RB Leipzig

 

0-1 Lukas Klostermann (40)

Publik 34 532

Borussia Mönchengladbach
1-5
Bayern München

1-2 Lars Stindl (37)

0-1 Javi Martínez (2) 0-2 Thomas Müller (11) 1-3 Robert Lewandowski (47) 1-4 Serge Gnabry (75) 1-5 Robert Lewandowski (straff, 90+1)

Publik 54 022

 
Sandhausen
0-3
Erzgebirge Aue

 

0-1 Pascal Testroet (1)
0-2 Pascal Testroet (68)
0-3 Jan Hochscheidt (82)

Publik 4 867

Heidenheim
1-2
Jahn Regensburg

1-1 Marc Schnatterer (50)

0-1 Marco Gruttner (44)
1-2 Sargis Adamyan (58)

Publik 10 100

Paderborn
0-1
St. Pauli

 

0-1 Alexander Meier (81)
Utvisning Ersin Zehir (87)

Publik 14 504

 
Desna
1-2
Dynamo Kyiv

Chornomorets Odesa
0-1
Shakhtar Donetsk

 
Puskás
2-0
Debrecen

Újpest
0-0
MTK

Honvéd
1-3
Szombathelyi Haladás

MOL Vidi
2-1
Kisvárda

Mezőkövesd-Zsóry
2-0
Paksi SE

Ferencváros
7-0
Diósgyőr

 
BATE Borisov
1-3
Dinamo Brest

 
Kvartsfinal
Bala Town
0-1 f
Cardiff MU

Llandudno
1-8
The New Saints

Barry Town United
3-2
Cambrian & Clydach

 
Salzburg
3-0
Wolfsberger AC

Rheindorf Altach
0-1
Admira

St. Pölten
0-4
Rapid Wien