ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 27 februari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

21

tävlingar

43

matcher

43

resultat

38

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Bermuda
0-5
Kuba

 
Kvartsfinal, match 1:2
Sarajevo
1-0
Zrinjski

Zvijezda Gradačac
0-2
TOŠK Tešanj

Široki Brijeg
2-1
Borac Banja Luka

 
Kvartsfinal, match 2:2
Ermis
2-3
AEL

1-2 Giannis Taralidis (straff, 73)
2-2 Demitar Makriev (82)

0-1 Ivan Schranz (40)
0-2 Leandro Silva (45+2)
2-3 Kevin Lafrance (90)

Information AEL vidare med sammanlagt 7-2

Enosis
1-1
Paphos

1-1 Georgios Kolokoudias (59)

0-1 Federico Rasic (9)
Utvisning Federico Rasic (83)

Information Enosis vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

 
Kvartsfinal, match 1:2
APOEL
1-1
AEK

1-0 Ghayas Zahid (straff, 18)

1-1 Lluis Sastre (39)

Karmiotissa
1-5
Apollon

1-3 Andreas Neophytou (29)

0-1 Fernando Pereyra (3)
0-2 Fernando Pereyra (7)
0-3 Mustapha Carayol (26)
1-4 David Faupala (32)
1-5 Konstantinos Papamichail (77)

 
Kvartsfinal
OB
*2-2 f
Esbjerg

1-1 Anders Jacobsen (66)
2-2 Nicklas Helenius (108)

0-1 Adrian Petre (14)
1-2 Joni Kauko (103)

Information OB vidare efter 3-2 på straffar.

 
Arsenal
5-1
Bournemouth

1-0 Mesut Özil (4)
2-0 Henrikh Mkhitaryan (27)
3-1 Laurent Koscielny (47)
4-1 Pierre Emerick Aubameyang (59)
5-1 Alexandre Lacazette (78)

2-1 Lys Mousset (30)

Publik 59 618

Southampton
2-0
Fulham

1-0 Oriol Romeu (23)
2-0 James Ward-Prowse (40)

 

Publik 27 597

Crystal Palace
1-3
Manchester United

1-2 Joel Ward (66)

0-1 Romelu Lukaku (33)
0-2 Romelu Lukaku (52)
1-3 Ashley Young (83)

Chelsea
2-0
Tottenham Hotspur

1-0 Pedro (57)
2-0 Kieran Trippier (självmål, 84)

 

Liverpool
5-0
Watford

1-0 Sadio Mané (9)
2-0 Sadio Mané (20)
3-0 Divock Origi (66)
4-0 Virgil van Dijk (79)
5-0 Virgil van Dijk (82)

 

Publik 53 316

Manchester City
1-0
West Ham United

1-0 Sergio Agüero (straff, 59)

 

Publik 53 528

 
Kvartsfinal
Stade rennais
2-0
Orléans

1-0 Benjamin Bourigeaud (65)
2-0 Mbaye Niang (71)

 

Olympique lyonnais
3-1
Caen

1-0 Jason Denayer (26)
2-0 Gnaly Cornet (49)
3-1 Memphis Depay (84)

2-1 Casimir Ninga (78)
Utvisning Alexander Djiku (82)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Asteras Tripolis
4-1
Ergotelis

1-0 Giannis Bastianos (10)
2-1 Christos Aravidis (79)
3-1 Nikolaos Kaltsas (89)
4-1 Marc Fernández (90+3)

1-1 Giannis Iatroudis (72)

Information Asteras Tripolis vidare med sammanlagt 5-1.

PAOK
4-2 f
Panionios

1-0 Diego Biseswar (32)
2-1 Karol Świderski (82)
3-2 Chuba Akpom (114)
4-2 Vieirinha (straff, 119)

1-1 Florin Durmishaj (34)
2-2 Oumar Camara (94)
Utvisning Georgios Manthatis (118)

Information PAOK vidare med sammanlagt 5-4.

 
Kvartsfinal, match 2:2
Hapoel Hadera
1-0
Kaft Qasim

1-0 Lucio Maranhão (53)

 

Information Hapoel Hadera vidare med sammanlagt 4-2.

Maccabi Petah Tikva
1-1
Maccabi Netanya

1-1 Tomas Sivok (90)

0-1 Fatos Bećiraj (88)

Information Maccabi Netanya vidare med sammanlagt 2-1.

 
Venezia
2-3
Perugia

1-1 Jacopo Segre (38)
2-3 Gianfilippo Felicioli (självmål, 81)

0-1 Umar Sadiq (12)
1-2 Valerio Verre (40)
1-3 Federico Melchiorri (44)

Spezia
3-0
Livorno

1-0 Guilio Maggiore (21)
2-0 Nicholas Pierini (74)
3-0 Luca Mora (84)

 

 
Semifinal, match 1:2
Fiorentina
3-3
Atalanta

1-2 Federico Chiesa (33)
2-2 Marco Benassi (36)
3-3 Luis Muriel (79)

0-1 Alejandro Gómez (16)
0-2 Mario Pašalić (18)
2-3 Marten de Roon (58)

 
Semifinal, match 1:2
Belasica
0-1
Makedonija GjP

 
Semifinal
Feyenoord
0-3
Ajax

 

0-1 Matthijs de Ligt (45)
0-2 Nicolas Tagliafico (49)
0-3 Donny van de Beek (65)

 
Kvartsfinal, match 1:2
Górnik Zabrze
1-2
Lechia Gdańsk

1-2 Angulo (straff, 90+6)

0-1 Michal Mak (33)
0-2 Tomasz Makowski (85)

 
Kvartsfinal
Dunărea Călăraşi
1-2
Astra Giurgiu

1-2 Valentin Munteanu (89)

0-1 Vahid Hambo (5)
0-2 Vahid Hambo (7)

Sepso
0-1
CFR Cluj

 

0-1 Valentin Costache (60)

 
Kvartsfinal
Sion
2-4 f
Basel

1-0 Bruno Morgado (70)
2-0 Anto Grgic (78)

2-1 Albian Ajeti (82)
2-2 Luca Zuffi (straff, 88)
2-3 Valentin Stocker (101)
2-4 Valentin Stocker (120+3)

 
Kilmarnock
0-0
Motherwell

St. Johnstone
1-2
Hibernian

1-0 Christopher Kane (15)

1-1 Mark McNulty (straff, 65)
Utvisning Vykintas Slivka (67)
1-2 Mark McNulty (84)

Publik 4 136

Aberdeen
0-2
Hamilton Academical

 

0-1 George Oakley (34)
0-2 Mikel Miller (59)

Publik 12 468

Rangers
4-0
Dundee

1-0 Glen Kamara (4)
2-0 James Tavernier (8)
3-0 Alfredo Morelos (23)
4-0 Jermain Defoe (89)

 

Publik 48 859

Hearts
1-2
Celtic

Utvisning Jamie Brandon (44)
1-1 Oliver Bozanić (straff, 56)

0-1 James Forrest (36)
1-2 Odsonne Édouard (90+2)

Publik 18 258

 
Semifinal, match 2:2
Real Madrid
0-3
Barcelona

 

0-1 Luis Suárez (50)
0-2 Raphael Varane (självmål, 69)
0-3 Luis Suárez (straff, 73)

Information Barcelona vidare med sammanlagt 4-1.

 
Kvartsfinal, match 2:2
Hatayspor
4-2
Galatasaray

1-2 Gökhan Karadeniz (straff, 59)
2-2 Gökhan Karadeniz (straff, 71)
3-2 Mirkan Aydın (79)
4-2 İsmail Çipe (självmål, 84)

0-1 Mugdat Çelik (21)
0-2 Emre Akbaba (53)

Information Galatasaray vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Göztepe
1-0* f
Yeni Malatyaspor

1-0 Cameron Jerome (73)

 

Information Yeni Malatyaspor vidare efter 5-3 på straffar.

 
Erzgebirge Aue
0-1
1. FC Köln

 

0-1 Marco Höger (35)

Publik 13 089

 
Nionde omgången, match 2:2
Andráshida
0-1
Soroksár

 

0-1 Istvan Lakatos (2)

Information Soroksár vidare med sammanlagt 4-2.

Vidi
3-0
Taksony

1-0 Szabolcs Huszti (26)
2-0 Anel Hadžić (32)
3-0 Szabolcs Huszti (42)

 

Information Vidi vidare med sammanlagt 4-0.

Honvéd
1-1
Tiszakécske

1-0 Danilo (30)

1-1 David Szabó (46)

Information Honvéd vidare med sammanlagt 2-1.

Kaposvári Rákóczi
0-0
Budaörs

Information Budaörs vidare med sammanlagt 2-1.