ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 23 februari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

46

tävlingar

180

matcher

178

resultat

85

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Luftëtari Gjirokastër
1-0
Teuta Durrës

1-0 Donald Rapo (32)

 

Partizani Tirana
3-1
Flamurtari

1-0 Jurgen Bardhi (11)
2-1 Rubin Hebaj (68)
3-1 Rubin Hebaj (71)

1-1 Andi Ribaj (40)

 
Sabah
1-1
Qarabağ

Qəbələ
0-0
Keşlə

 
Eupen
2-3
Zulte-Waregem

1-0 Nils Schouterden (9)
2-3 Luis García (straff, 90+5)

1-1 Hamdi Harbaoui (38)
1-2 Idrissa Sylla (65)
1-3 Hamdi Harbaoui (straff, 76)
Utvisning Marco Burki (90+3)

Cercle Brugge
2-2
Oostende

Waasland-Beveren
2-6
Kortrijk

Royal Excel Mouscon
1-0
Lokeren

 
Mladost Doboj Kakanj
1-0
GOŠK Gabela

Krupa na Vrbasu
1-1
Zvijezda 09

Tuzla City
0-3
Sarajevo

Čelik
2-1
Sloboda Tuzla

 
Botev Vratsa
1-3
Slavia Sofia

1-0 Ventsislav Kerchev (6)

1-1 Radoslav Kirilov (39)
1-2 Tsvetelin Chunchukov (78)
1-3 Vladislav Uzunov (87)

Cherno More
1-0
Ludogorets

1-0 Viktor Genev (13)

 

Botev Plovdiv
4-0
Vereya

1-0 Fode Doré (20)
2-0 Todor Nedelev (41)
3-0 Vasil Shopov (81)
4-0 Kristian Dobrev (86)

 

 
Paphos
1-0
Doxa

Ermis
2-3
Anorthosis

Omonia
2-0
AEL

 
Vejle
1-3
Nordsjælland

1-3 Kjartan Finnbogason (90)

0-1 Godsway Donyoh (12)
0-2 Andreas Olsen (52)
0-3 Andreas Olsen (straff, 56)

Publik 3 045

 
Burnley
2-1
Tottenham Hotspur

1-0 Chris Wood (57)
2-1 Ashley Barnes (83)

1-1 Harry Kane (65)

Publik 21 338

Bournemouth
1-1
Wolverhampton Wanderers

1-0 Joshua King (straff, 14)

1-1 Raul Jiménez (straff, 83)

Publik 10 671

Newcastle United
2-0
Huddersfield Town

1-0 Salomon Rondón (46)
2-0 Ayoze Pérez (52)

Utvisning Thomas Smith (20)

Publik 52 174

Leicester City
1-4
Crystal Palace

1-1 Jonathan Evans (64)

0-1 Michy Batshuayi (40)
1-2 Wilfred Zaha (70)
1-3 Luka Milivojević (straff, 81)
1-4 Wilfred Zaha (90+3)

 
Birmingham City
2-2
Blackburn Rovers

Brentford
5-1
Hull City

Leeds United
2-1
Bolton Wanderers

Middlesbrough
2-0
Queens Park Rangers

Millwall
1-3
Preston North End

Norwich City
3-2
Bristol City

Reading
1-1
Rotherham United

Sheffield Wednesday
3-1
Swansea City

Stoke City
1-1
Aston Villa

Wigan Athletic
1-1
Ipswich Town

West Bromwich Albion
0-1
Sheffield United

 
Accrington Stanley
1-1
Southend United

Blackpool
0-1
Oxford United

Bristol Rovers
0-2
Sunderland

Burton Albion
0-1
Fleetwood Town

Peterborough United
1-2
Shrewsbury Town

Plymouth Argyle
5-1
Rochdale

Portsmouth
0-0
Barnsley

Scunthorpe United
1-1
Doncaster Rovers

Walsall
3-2
Bradford City

Wycombe Wanderers
0-1
Gillingham

 
Bury
3-1
Oldham Athletic

Cheltenham Town
1-0
Port Vale

Colchester United
1-1
Carlisle United

Crawley Town
1-1
Macclesfield Town

Crewe Alexandra
1-2
Exeter City

Mansfield Town
1-0
Forest Green Rovers

Milton Keynes Dons
2-0
Newport County

Morecambe
0-2
Lincoln City

Stevenage
1-2
Northampton Town

Swindon Town
1-1
Grimsby Town

Tranmere Rovers
1-0
Notts County

Yeovil Town
1-0
Cambridge United

 
Honka
0-0
Mariehamn

HIFK
1-3
Inter Turku

1-0 Joel Mattsson (5)

1-1 Filip Valenčič (19)
1-2 Miro Tenho (23)
1-3 Filip Valenčič (90)

Lahti
1-4
HJK

1-4 Pyry Lampinen (90+1)

0-1 Eetu Vertainen (32)
0-2 Lassi Lappalainen (41)
0-3 Kaan Kairinen (52)
0-4 Sebastian Dahlström (82)

Ilves
3-0
VPS

1-0 Ilari Mettälä (38)
2-0 Tatu Miettunen (40)
3-0 Jair (57)

 

Jaro
0-3
Haka

 

0-1 Samuel Chidi (38)
0-2 Antto Hilska (81)
0-3 Antto Hilska (87)

Oulu
0-0
MuSa

TPV
1-1
KTP

1-0 Mauno Siren (7)

1-1 Kalle Multanen (straff, 30)

Kajaani
2-1
EIF

1-0 Brite Andoh (68)
2-1 Didis Lutumba-Pitah (90+2)

1-1 Akseli Ollila (88)

 
Paris Saint-Germain
3-0
Nîmes Olympique

1-0 Christopher Nkunku (40)
2-0 Kylian Mbappé (69)
3-0 Kylian Mbappé (89)

 

Amiens
1-0
Nice

1-0 Sehrou Guirassy (11)

 

EA Guingamp
1-0
Angers

1-0 Lucas Deaux (90+2)

 

 
Boca Juniors
0-9
Europa

St Joseph's
3-1
Lions Gibraltar

 
Xanthi
Avbr.
Levadiakos

Asteras Tripolis
1-1
Atromitos

1-0 Nikolaos Kaltsas (24)

1-1 Amr Warda (82)

AEK
2-1
Apollon Smirnis

1-0 Lucas Boyé (4)
2-1 Lucas Boyé (47)

1-1 Hilal El-Helwe (24)

 
Första omgången, gruppspel
Breidablik
2-0
Víkingur Reykjavík

ÍBV
Inst
Víkingur Ólafsvík

Leiknir Reykjavík
1-1
Thór

Grindavík
3-0
Magni

Fram
1-2
KA

 
Maccabi Tel Aviv
2-0
Maccabi Petah Tikva

Bnei Sakhnin
2-1
Bnei Yehuda

Hapoel Tel Aviv
1-2
Maccabi Netanya

Beitar Jerusalem
2-0
Hapoel Ra'anana

 
Torino
2-0
Atalanta

1-0 Armando Izzo (42)
2-0 Iago Falqué (46)

 

Frosinone
2-3
Roma

1-0 Camillo Ciano (5)
2-2 Andrea Pinamonti (80)

1-1 Edin Džeko (30)
1-2 Lorenzo Pellegrini (31)
2-3 Edin Džeko (90+5)

 
Cremonese
0-1
Ascoli

Utvisning Adriano Montalto (90+1)

0-1 Lorenzo Rosseti (68)

Perugia
0-1
Cosenza

 

0-1 Mirko Bruccini (straff, 18)
Utvisning Kastriot Dermaku (90+2)

Brescia
2-0
Crotone

1-0 Salvatore Molina (självmål, 80)
2-0 Alfredo Donarumma (90+5)

Utvisning Zinedine Machach (80)

Cittadella
4-1
Lecce

1-1 Gabriele Moncini (18)
2-1 Gabriele Moncini (42)
3-1 Gabriele Moncini (58)
4-1 Davide Adorni (70)

0-1 Andrea La Mantia (12)

Pescara
2-0
Padova

1-0 Leonardo Mancuso (straff, 4)
2-0 Leonardo Mancuso (18)

 

Carpi
3-2
Spezia

1-0 Mattia Mustacchio (30)
2-2 Davide Marsura (85)
3-2 Mamadou Coulibaly (90+1)

1-1 Emanuel Gyasi (49)
1-2 David Okereke (72)

Foggia
1-1
Benevento

Utvisning Alberto Gerbo (45)
1-1 Oliver Kragi (81)

0-1 Massimo Coda (75)

 
Drenica Skënderaj
3-1
Ferizaj

Ballkani
3-0
KEK-u

Gjilani
0-0
Flamurtari

 
Slaven Koprivnica
0-1
Inter Zaprešić

 

0-1 Serder Serderov (68)

Hajduk Split
0-0
Gorica

 
Rumelange
1-1
Jeunesse d'Esch

 
Kvartsfinal
Pietà Hotspurs
14 : 00
Gzira United

Mosta
16 : 00
Birkirkara

 
Utrecht
0-0
Excelsior

Publik 18 676

PEC Zwolle
0-3
De Graafschap


0-1 Thomas Lam (självmål, 36)
0-2 Charlison Benschop (64)
Utvisning Fabian Serrarens (77)
0-3 Delano Burgzorg (80)

Publik 13 823

Fortuna Sittard
2-4
Heerenveen

1-0 Lazaros Lamprou (7)
2-0 Mark Diemers (31)
Utvisning José Rodríguez (73)

2-1 Daniel Høegh (45+1)
2-2 Mitchell van Bergen (61)
2-3 Sam Lammers (straff, 74)
2-4 Sam Lammers (84)

Publik 8 523

NAC Breda
0-0
Groningen

Publik 18 572

 
Ards
3-1
Newry City

Coleraine
2-0
Glentoran

Institute
2-0
Dungannon Swifts

Linfield
1-0
Ballymena United

Warrenpoint Town
0-2
Cliftonville

 
Górnik Zabrze
2-1
Zagłębie Sosnowiec

1-0 Valeriane Gvilla (12)
2-1 Angulo (60)

1-1 Žarko Udovičić (51)
Utvisning Vamara Sanogo (90+3)

Publik 13 884

Lech Poznań
2-0
Legia Warszawa

1-0 Nikola Vujadinović (8)
2-0 Christian Gytkjær (straff, 79)

 

Publik 24 164

Lechia Gdańsk
1-0
Wisła Kraków

1-0 Filip Mladenović (41)

 

Publik 12 557

 
Feirense
1-3
Moreirense

1-3 Antonio Briseño (53)

0-1 Chiquinho (1)
0-2 Arsénio (43)
0-3 Chiquinho (46)

Portimonense
1-1
Desportivo Aves

1-1 Jackson Martínez (48)

0-1 Rodrigo Alves (21)

Vitória Setúbal
1-1
Vitória Guimarães

1-1 Jhonder Cádiz (straff, 80)

+-1 Mattheus (45)
Utvisning Pedrão (78)

 
Astra Giurgiu
1-0
Hermannstadt

1-0 Mihai Butean (49)

 

CSM Iaşi
0-1
CFR Cluj

 

Emmanuel Culio (17) 0-1 George Țucudean (90+3)

 
Faetano
5-0
Virtus

Tre Penne
3-1
San Giovanni

Cosmos
1-1
Cailungo

 
Neuchâtel Xamax
0-2
Basel

Sion
2-2
St. Gallen

 
Zemun
0-0
Mačva Šabac

Mladost Lučani
5-0
Bačka Palanka

Napredak
0-0
Spartak Subotica

Radnik Surdulica
0-1
Crvena Zvezda

Partizan
3-0
Proleter Novi Sad

 
St. Johnstone
0-2
Aberdeen

 

0-1 Graeme Shinnie (16)
0-2 Graeme Shinnie (75)

Publik 5 092

Hearts
1-1
St. Mirren

1-0 Clevid Dikamona (56)

1-1 Sean Clare (självmål, 66)

Publik 16 705

Livingston
1-0
Kilmarnock

1-0 Chris Erskine (44)

 

Publik 2 569

 
Sereď
0-1
Slovan Bratislava

Spartak Trnava
3-1
DAC

Senica
0-1
Žilina

Zlaté Moravce
3-1
Trenčín

Podbrezová
0-1
Ružomberok

Zemplín Michalovce
0-0
Nitra

 
Celje
4-3
Gorica

Maribor
1-1
Mura

 
Getafe
2-1
Rayo Vallecano

1-0 Jaime Mata (28)
2-1 Jorge Molina (68)

1-1 Raúl de Tomás (58)

Publik 11 207

Sevilla
2-4
Barcelona

1-0 Jesús Navas (22)
2-1 Gabriel Mercado (42)

1-1 Lionel Messi (26)
2-2 Lionel Messi (67)
2-3 Lionel Messi (85)
2-4 Luis Suárez (90+3)

Publik 40 661

Deportivo Alavés
0-0
Celta de Vigo

Publik 18 882

Athletic Club
1-0
Eibar

1-0 Raúl García (1)

 

Publik 43 363

 
Albacete
0-0
Real Oviedo

Publik 11 457

Gimnàstic Tarragona
2-3
Cádiz

1-1 Luis Suárez (19)
2-3 José Kanté (straff, 57)

0-1 Darwin Machís (14)
1-2 José Kanté (självmål, 34)
1-3 Manu Vallejo (51)

Publik 7 494

Alcorcón
2-0
Las Palmas

1-0 Esteban Burgos (straff, 59)
2-0 Sandaza (77)

 

Publik 3 225

Osasuna
1-0
Real Zaragoza

1-0 Juan Villar (71)

Utvisning Íñago Eguaras (49)

Publik 16 750

 
Tredje omgången, gruppspel
Karlstad
3-2
Östersund

1-1 Liridon Selmani (45)
2-1 Victor Edvardsen (68)
3-1 Liridon Selmani (80)

0-1 Dino Islamovic (straff, 39)
3-2 Jamie Hopceutt (87)

Sirius
1-2
Halmstad

1-0 Jesper Arvidsson (13)

1-1 Karim Sadat (25)
1-2 Karim Sadat (44)

Hässleholms IF
0-3
Djurgården

 

0-1 Jacob Une-Larsson (16)
0-2 Markus Danielsson (35)
0-3 Johan Andersson (88)

Elfsborg
1-1
Frej

1-1 Samuel Holmén (90+5)

0-1 Melvin Frithzell (37)

AFC Eskilstuna
4-0
IFK Värnamo

1-0 Ivan Bobko (43)
2-0 Gustav Jarl (47)
3-0 Adnan Kojic (55)
4-0 Kadir Hodzic (64)

 

Falkenberg
2-1
Degerfors

1-1 Tobias Englund (78)
2-1 Marcus Mathisen (85)

0-1 Erik Björndahl (42)

 
Zlín
0-2
Bohemians 1905

 

0-1 Daniel Krch (29)
0-2 Kamil Vacek (90+3)

Publik 3 065

Sigma Olomouc
2-0
Příbram

1-0 Jakub Plšek (26)
2-0 Tomas Zahradníček (90+3)

 

Publik 12 541

Karviná
1-1
Teplice

1-0 Thomas Wagner (45+1)

1-1 Jakub Hora (straff, 72)

Publik 4 833

Mladá Boleslav
1-0
Jablonec

1-0 Tomas Přikryl (90+3)

 

Publik 2 956

 
Sivasspor
1-2
Antalyaspor

1-2 Arouna Koné (65)

0-1 Nazim Sangare (36)
0-2 Souleymane Doukara (straff, 45+2)

Alanyaspor
3-0
Kasımpaşa

1-0 Papiss Ciss+e (7)
2-0 Papiss Ciss+e (53)
3-1 Josef Šural (89)

Utvisning Strahil Popov (44)

İstanbul Başakşehir
Avbr.
Bursaspor

 
Bayern München
1-0
Hertha BSC

1-0 Javi Martínez (62)

Utvisning Karim Rekik (84)

Publik 75 000

Borussia Mönchengladbach
0-3
Wolfsburg

 

0-1 Yannick Gerhardt (38)
0-2 Admir Mehmedi (68)
0-3 Admir Mehmedi (83)

Publik 48 041

Freiburg
5-1
Augsburg

1-0 Nls Petersen (9)
2-0 Vincenzo Grifo (30)
3-0 Nls Petersen (43)
4-1 Luca Waldschmidt (64)
5-1 Florian Niederlechner (85)

3-1 Rani Khedira (52)
Utvisning Reece Oxford (90)

Publik 23 600

Mainz 05
3-0
Schalke 04

1-0 Karim Onisiwo (18)
2-0 Jean Mateta (73)
3-0 Karim Onisiwo (84)

 

Publik 26 005

Fortuna Düsseldorf
2-1
1. FC Nürnberg

1-1 Ewerton (självmål, 62)
2-1 Kaan Ayhan (83)

Utvisning Matheus Pereira (4)
0-1 Eduard Löwen (41)

Publik 48 816

 
1. FC Köln
3-1
Sandhausen

1-1 Dominick Drexler (50)
2-1 Anthony Modeste (83)
3-1 Anthony Modeste (90+4)

0-1 Andrew Wooten (4)

Publik 49 600

Bochum
1-3
Holstein Kiel

1-3 Simon Zoller (77)

0-1 Alexander Muhling (30)
0-2 Janni Serra (straff, 32)
0-3 Masaya Okugawa (41)

Publik 13 398

Darmstadt 98
2-0
Dynamo Dresden

1-0 Tobias Kempe (straff, 43)
2-0 Serdar Dursun (85)

 

Publik 11 330

St. Pauli
1-0
Ingolstadt

1-0 Alexander Meier (54)

Utvisning Thorsten Röcher (90+1)

Publik 29 546

 
Mariupol'
2-1
Olimpik Donetsk

1-1 Oleksandr Pikhalyonok (straff, 45+3)
2-1 Andrii Boryachuk (straff, 48)

0-1 Gennady Pasich (26)

Lviv
0-1
Chornomorets

 

0-1 Vitaliy Goshkoderya (32)

 
Ferencváros
4-0
Puskás

Mezőkövesd-Zsóry
2-2
Várda SE

Vidi
1-0
Szombathelyi Haladás

Újpest
5-0
Diósgyőr

Paksi SE
2-1
Debrecen

Honvéd
2-1
MTK

 
Mästerskapsserien
Barry Town United
1-1
Connah's Quay

 
Nedflyttningsserien
Aberystwyth Town
2-0
Cardiff MU

Carmarthen Town
0-1
Cefn Druids

Llandudno
4-2
Llanelli Town

 
Admira
3-0
Wacker Innsbruck

1-0 Patrick Schmidt (11)
2-0 Emanuel Aiwu (34)
3-0 Patrick Schmidt (89)

 

Wolfsberger AC
0-0
Rheindorf Altach