ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 19 februari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

9

tävlingar

23

matcher

23

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Åttondelsfinaler, match 1:2
Olympique lyonnais
0-0
Barcelona

Liverpool
0-0
Bayern München

 
Slavia Sofia
3-2
Cherno More

1-0 Tsvetelin Chunchukov (9)
2-2 Radoslav Kirilov (81)
3-2 Radoslav Kirilov (90+2)

1-1 Tsvetomir Panov (33)
1-2 Dani Kiki (44)

Ludogorets
1-1
Botev Plovdiv

1-0 Jody Lukoki (47)

1-1 Antonio Vutov (68)

CSKA Sofia
2-1
Botev Vratsa

1-0 Edwin Gyasi (48)
2-0 Ali Sowe (56)

2-1 Emil Stoev (89)

 
Queens Park Rangers
2-3
West Bromwich Albion

1-1 Luke Freeman (35)
2-2 Tomer Hemed (straff, 75)

0-1 Jefferson Montero (5)
1-2 Jacob Murphy (61)
2-3 Jake Livermore (90+4)

Publik 12 257

 
Barnsley
0-0
Burton Albion

Publik 11 778

Accrington Stanley
4-2
Oxford United

1-0 Billy Kee (36)
2-0 Sean McConville (57)
3-1 Jordan Clark (73)
4-2 Luke Armstrong (90+4)

2-1 Luke Garbutt (63)
3-2 John Mousinho (89)

Publik 2 095

Portsmouth
1-1
Bristol Rovers

1-1 Omar Bogle (58)

0-1 Jonson Clarke-Harris (straff, 37)

Publik 17 880

Sunderland
4-2
Gillingham

1-0 Lee Cattermole (4)
2-1 Tom Flanagan (10)
3-2 William Grigg (straff, 66)
4-2 Aiden McGeady (straff, 77)

1-1 Tom Eaves (6)
2-2 Brandon Hanlan (40)

Publik 28 364

Rochdale
3-4
Wimbledon

1-0 Rekeil Pyke (2)
2-1 Ethan Hamilton (37)
3-3 Ian Henderson (81)

1-1 Joe Pigott (36)
2-2 Joe Pigott
2-3 Anthony Wordsworth (76)
3-4 Joe Pigott (straff, 90+5)

Publik 2 410

 
Notts County
1-4
Newport County

1-1 Kane Hemmings (10)

0-1 Fraser Franks (9)
1-2 Jamille Matt (15)
1-3 Jamille Matt (33)
1-4 Padraig Amond (47)

Publik 6 253

Cheltenham Town
2-0
Cambridge United

1-0 Ben Tozer (23)

Utvisning Jake Carroll (58)

Publik 2 339

Oldham Athletic
1-2
Morecambe

1-1 Jose Baxter (76)

0-1 Jordan Cranston (4)

Publik 4 218

Port Vale
1-2
Tranmere Rovers

1-2 Ben Whitfield (59)

0-1 James Norwood (10)
0-2 James Norwood (56)

Publik 3 835

 
Första omgången, gruppspel
HJK
2-3
Honka

1-0 Riku Riski (44)
2-0 Joonas Vahtera (55)

2-1 Borjas Martín (78)
2-2 Juha Hakola (82)
2-3 Robert Ivanov (89)

 
Budućnost
5-0
Mornar

Lovćen
1-3
Sutjeska

Petrovac
3-3
Grbalj

Rudar
1-1
Zeta

Iskra
2-3
OFK Titograd

 
Femte omgången, omspel
Inverness CT
*2-2 f
Ross County

1-1 Jordan White (56)
2-2 Jordan White (81)

0-1 Ross Stewart (22)
1-2 Michael Gardyne (67)

Publik 3 608

Information Inverness CT vidare efter 5-4 på straffar.

 
Nionde omgången, match 1:2
Ajka
2-3
Debrecen

1-1 David Illés (61)
2-2 Zoltan Kenderes (73)

0-1 Tamas Takács (59)
1-2 Krisztian Kuti (67)
2-3 Adam Újvárosi (90+1)