ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 10 februari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

33

tävlingar

94

matcher

94

resultat

74

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kukësi
0-1
Tirana

 

0-1 Albi Doka (87)

Luftëtari Gjirokastër
0-0
Flamurtari

Teuta Durrës
0-0
Kamza

 
Encamp
1-2
Sant Julià

FC Santa Coloma
1-0
Ordino

Lusitanos
1-2
UE Santa Coloma

Engordany
1-0
Inter Club d'Escaldes

 
Neftçi
2-0
Keşlə

Səbail
0-2
Zira

 
Cercle Brugge
2-2
Club Brugge

1-1 Sofyan Amrabat (självmål, 27)
2-2 Irvin Cardona (65)
Utvisning Johanna Omolo (90)

0-1 Wesley (12)
1-2 Siebe Schrijvers (41)

Anderlecht
0-0
Zulte-Waregem

Gent
1-2
Royal Excel Mouscon

1-2 Dylan Bronn (straff, 60)

0-1 Taiwo Awoniyi (43)
0-2 Sidney Friede (51)
Utvisning Marko Bakić (86)

 
Enosis
0-2
APOEL

Omonia
2-2
Doxa

AEK
2-0
Alki Oroklini

 
Hobro
0-0
Horsens

Publik 1 430

AaB
0-3
Randers

 

0-1 Mikkel Kallesøe (58)
0-2 Saba Lobzhanidze (65)
0-3 Mikkel Kallesøe (72)

Publik 4 724

Nordsjælland
3-3
Brøndby

1-0 Godsway Donoyoh (9)
2-2 Andreas Olsen (straff, 59)
3-2 Godsway Donoyoh (67)

1-1 Besar Halimi (straff, 29)
1-2 Mikael Uhre (55)
3-3 Josip Radošević (straff, 85)

Publik 6 658

FC København
6-1
OB

1-0 Nikolaj Thomsen (22)
2-0 Peter Ankersen (30)
3-0 Robert Skov (45)
4-0 Zeca (52)
5-1 Robert Skov (78)
6-1 Robert Skov (straff, 90+3)

4-1 Ryan Johnson (60)

 
Tottenham Hotspur
3-1
Leicester City

1-0 Davinson Sánchez (33)
2-0 Christian Eriksen (63)
3-1 Son Heung-Min (90+1)

2-1 Jamie Vardy (76)

Publik 44 154

Manchester City
6-0
Chelsea

1-0 Raheem Sterling (4)
2-0 Sergio Agüero (13)
3-0 Sergio Agüero (19)
4-0 İlkay Gündoğan (25)
5-0 Sergio Agüero (straff, 56)
6-0 Raheem Sterling (80)

 

Publik 54 452

 
Norwich City
3-0
Ipswich Town

1-0 Onel Hernández (2)
2-0 Teemu Pukki (65)
3-0 Teemu Pukki (80)

 

Publik 27 040

 
MYPA
1-4
MuSa

1-1 Anttoni Huttunen (64)

0-1 Matias Sallila (26)
1-2 Juuso Rantala (74)
1-3 Matias Koskinen (90+1)
1-4 Samu Mäkelä (90+4)

IFK Mariehamn
1-0
Lahti

1-0 Robin Sid (straff, 76)

 

 
Montpellier
2-2
Monaco

1-1 Gaetan Laborde (66)
2-2 Andy Delort (straff, 90+1)

0-1 Gelson Martins (14)
1-2 Radamel Falcao (82)
Utvisning Jemerson (90+4)

Publik 13 709

Nantes
2-4
Nîmes Olympique

1-0 Kalifa Coulibaly (15)
2-0 Abdul Waris (straff, 38)

2-1 Baptiste Guillaume (47)
2-2 Antonin Bobichon (69)
2-3 Jordan Ferri (85)
2-4 Sadia Thioub (89)

Publik 34 219

Toulouse
1-1
Stade Reims

1-1 Mark Gradel (81)

0-1 Remi Oudin (54)

Publik 15 240

EA Guingamp
0-2
Lille

 

0-1 Rafael Leão (47)
0-2 Loic Rémy (straff, 90+4)

Publik 13 886

Stade rennais
3-0
Saint-Étienne

1-0 Mbaye Niang (21)
2-0 Hatem Ben Arfa (straff, 87)
3-0 Adrien Hunou (90+1)

Utvisning Romain Hamouma (90+3)

Publik 24 230

Nice
1-0
Olympique lyonnais

1-0 Remi Walter (straff, 69)

 

 
Andra omgången
Boca Juniors
2-5
Magpies

 
AEK
1-0
OFI

1-0 Marko Livaja (37)

 

Atromitos
1-0
Levadiakos

1-0 Clarck N'Sikulu (16)

 

PAOK
3-1
Olympiakos

1-0 Vieirinha (3)
2-0 Diego Biseswar (20)
3-0 Chuba Akpom (82)

3-1 Daniel Podence (87)

 
Första omgångnen, gruppspel
Keflavík
2-0
Haukar

 
Hapoel Hadera
0-4
Bnei Yehuda

Beitar Jerusalem
1-1
Maccabi Haifa

 
Bologna
1-1
Genoa

1-0 Mattia Destro (17)

1-1 Lukas Lerager (33)

Sampdoria
0-1
Frosinone

 

0-1 Daniel Ciofani (25)

Atalanta
2-1
SPAL

1-1 Josip Iličić (57)
2-1 Daniel Zapata (79)

0-1 Andrea Petagna (8)

Torino
1-0
Udinese

1-0 Temitayo Aina (31)

 

Sassuolo
0-3
Juventus

 

0-1 Sami Khedira (23)
0-2 Cristiano Ronaldo (70)
0-3 Emre Can (86)

Milan
3-0
Cagliari

1-0 Luca Ceppitelli (självmål, 13)
2-0 Lucas Paquetá (22)
3-0 Krzysztof Piątek (62)

 

 
Livorno
2-0
Cosenza

1-0 Niccolo Giannetti (48)
2-0 Aniello Salano (straff, 90+2)

Utvisning Gennaro Tutino (86)

Foggia
1-1
Pescara

1-0 Francesco Deli (44)

1-1 Leonardo Mancuso (straff, 67)

Hellas Verona
1-1
Crotone

1-1 Samuel Di Carmine (78)

0-1 Stefano Pettinari (50)
Utvisning Marcus Rohdén (63)

 
Kvartsfinal
Kika
0-1 f
Ballkani

Vëllaznimi
1-0
Drita

Prishtina
0-0* f
Trepça'89

Information Trepça'89 vidare efter 5-4 på straffar.

 
Inter Zaprešić
0-3
Rijeka

 

0-1 Jakov Puljić (66)
0-2 Stjepan Lončar (69)
0-3 Jakov Puljić (74)

Hajduk Split
2-1
Lokomotiva Zagreb

1-0 Ardian Ismajli (42)
2-1 Mijo Caktaš (63)

1-1 Myrto Uzuni (53)

 
Hibernians
1-0
Gzira United

1-0 Jake Grech (37)

 

Birkirkara
0-0
Floriana

 
Fortuna Sittard
4-1
Excelsior

1-0 Lazaros Lamprou (13)
2-0 Lazaros Lamprou (33)
3-1 Mark Diemers (64)
4-1 Andrija Novakovich (90)

2-1 Ali Messaoud (55)

Publik 8 479

Groningen
2-1
Vitesse

1-0 Kaj Sierhuis (13)
2-1 Mohamed El Hankouri (90+1)

1-1 O Darfalou (34)

Publik 16 498

Emmen
3-2
ADO Den Haag

1-0 Alexander Bannink (6)
2-0 Sven Braken (24)
3-2 Anco Jansen (88)

2-1 John Goossens (71)
2-2 Tomas Necid (77)

Publik 8 301

Utrecht
2-2
PSV

1-0 Sander van de Streek (7)
2-0 Gyrano Kerk (38)

2-1 Luuk de Jong (57)
2-2 Luuk de Jong (86)

Publik 19 005

 
Arka Gdynia
1-2
Korona Kielce

1-2 Rafal Siemaszko (74)

0-1 Felicio Brown Forbes (28)
0-2 Adnan Kovačević (straff, 45+4)

Publik 6 111

Wisła Płock
0-1
Legia Warszawa

 

0-1 Artur Jędrzejczyk (65)

Publik 8 184

 
Sporting Braga
2-1
Chaves

1-1 Dyego Sousa (64)
2-1 Claudemir (80)

0-1 Luís Martins (51)

Boavista
1-0
Santa Clara

1-0 Rafael Costa (straff, 59)

 

Benfica
10-0
Nacional

1-0 Álex Grimaldo (1)
2-0 Haris Seferović (21)
3-0 Haris Seferović (27)
4-0 João Félix (50)
5-0 Pizzi (straff, 54)
6-0 Francisco Ferreira (56)
7-0 Rúben Dias (64)
8-0 Jonas (85)
9-0 Rafa Silva (88)
10-0 Jonas (90)

 

Publik 54 810

Feirense
1-3
Sporting CP

1-3 Stivan Petkov (76(

0-1 Wendel (44)
0-2 Bruno Fernandes (58)
0-3 Bruno Fernandes (68)

 
Dunărea Călăraşi
2-1
Concordia Chiajna

1-1 Georgian Honciu (36)
2-1 Najib Ammari (90)

0-1 Ghislan Guessan (sraff, 26)

CSM Iaşi
1-0
Gaz Metan Mediaş

1-0 Alexandru Zaharia (29)

 

Universitatea Craiova
2-0
CFR Cluj

1-0 Andrei Cristea (14)
2-0 Elvir Koljič (78)

 

 
Juvenes/Dogana
3-1
Cosmos

Tre Penne
5-2
Cailungo

San Giovanni
0-0
Virtus

 
Neuchâtel Xamax
2-1
Luzern

1-0 Kemal Ademi (25)
2-0 Rapha Nuzzolo (40)

2-1 Marvin Schulz (80)
Utvisning Simon Grether (84)

Publik 3 312

Sion
2-2
Lugano

1-1 Ermir Lenjani (25)
2-2 Birama Ndoye (90+4)

0-1 Alexander Gerndt (10)
1-2 Jonathan Sabbatini (77)

Publik 7 000

Thun
1-1
Young Boys

1-1 Marvin Spielmann (81)

0-1 Roger Assalé (straff, 19)

Publik 8 140

 
Femte omgången
Celtic
5-0
St. Johnstone

1-0 Scott Sinclair (3)
2-0 Scott Brown (9)
3-0 James Forrest (52)
4-0 Scott Sinclair (54)
5-0 Scott Sinclair (89)

 

Publik 28 404

Hearts
4-0
Auchinleck Talbot

1-0 Christophe Berra (10)
2-0 Demetri Mitchell (31)
3-0 Steven MacLean (38)
4-0 Aidan Keena (86)

 

Publik 14 946

Aberdeen
4-1
Queen of the South

1-0 Niall McGinn (47)
2-1 Andrew Considine (63)
3-1 Sam Cosgrove (67)
4-1 Sam Cosgrove (straff, 73)

1-1 Stephen Dobbie (50)

Publik 7 857

 
Leganés
3-0
Real Betis

1-0 Youssef En-Nesyri (22)
2-0 Youssef En-Nesyri (36)
3-0 Youssef En-Nesyri (66)

Utvisning Javi García (80)

Publik 11 381

Valencia
0-0
Real Sociedad

Publik 38 885

Sevilla
2-2
Eibar

Utvisning Éver Banega (84)
1-2 Wissam Ben Yedder (88)
2-2 Pablo Sarabia (90+2)

0-1 Fabian Orellana (22)
0-2 Charles (63)

Publik 36 343

Athletic Club
0-0
Barcelona

Publik 47 557

 
Alcorcón
1-2
Cádiz

1-0 Dorca (31)
Utvisning Laure (81)

1-1 Marcos López (84)
1-2 Darwin Machís (90+1)

Publik 3 765

Albacete
2-0
Mallorca

1-0 Jeremie Bela (6)
2-0 Néstor Susaeta (straff, 90+6)

Utvisning Miquel Parera (90+3)

Publik 11 825

Almería
1-0
Numancia

1-0 Juan Carlos (straff, 22)

Utvisning Unai Medina (70)

Publik 7 356

Granada
0-1
Deportivo La Coruña

Utvisning Aarón Escandell (83)

0-1 Quique (49)
Utvisning Nahuel Leiva (90+4)

Publik 13 128

Málaga
0-0
Las Palmas

Utvisning Keidi Bare (59)

Utvisning Deivid (72)

Publik 15 842

 
Sparta Praha
1-0
Bohemians 1905

1-0 Martin Frýdek (90+3)

Utvisning Vladislav Levin (83)

Publik 11 625

 
Konyaspor
1-1
Yeni Malatyaspor

1-1 Adis Jahović (straff, 85)

0-1 Daniel Aleksić (74)

Göztepe
3-2
Alanyaspor

1-0 Deniz Kadah (20)
2-0 Celso Borges (31)
3-2 Nabil Ghilas (89)
Utvisning Serdar Gürler (90+2)

2-1 Georgios Tzavellas (42)
2-2 Papiss Cissé (74)

Galatasaray
3-1
Trabzonspor

1-0 Mbaye Diagne (straff, 21)
2-1 Younes Belhanda (44)
3-1 Younes Belhanda (51)

1-1 Hugo Rodallega (30)

 
Werder Bremen
4-0
Augsburg

1-0 Milot Rashica (5)
2-0 Johannes Eggestein (27)
3-0 Milot Rashica (28)
4-0 Kevin Möhwald (83)

 

Publik 40 138

Fortuna Düsseldorf
3-0
VfB Stuttgart

1-0 Kenan Karaman (34)
2-0 Oliver Fink (49)
3-0 Benito Raman (85)

Utvisning Nicolas González (90+3)

Publik 40 211

 
Darmstadt 98
1-2
Heidenheim

1-2 Johannes Wurtz (84)

0-1 Robert Glatzel (34)
0-2 Robert Glatzel (straff, 59)

Publik 10 120

Erzgebirge Aue
0-3
Ingolstadt

 

0-1 Sonny Kittel (14)
0-2 Jonathan Kotzke (50)
0-3 Malcolm Cacutalua (självmål, 77)

Publik 7 000

1. FC Magdeburg
1-1
Holstein Kiel

1-1 Philip Türpitz (42)

0-1 Janni Serra (5)

Publik 19 704

 
Nedflyttningsserien
Cardiff MU
3-0
Cefn Druids