ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 9 februari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

39

tävlingar

148

matcher

148

resultat

100

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Partizani Tirana
2-0
Kastrioti Krujë

1-0 Bruno Telushi (52)
2-0 Jurgen Bardhi (60)

 

 
Sabah
0-1
Qəbələ

Utvisning Marko Dević (45+1)

0-1 Rauf Əliyev (31)

Publik 600

Sumqayıt
0-2
Qarabağ

 

0-1 Filip Ozobić (20)
0-2 Badavi Huseynov (81)

Publik 1 500

 
Sporting Charleroi
1-1
Oostende

1-0 Jeremy Perbet (straff, 78)

1-1 Žarko Tomašević (90+3)

Publik 7 822

Eupen
0-1
Kortrijk

 

0-1 Felipe Avenatti (43)

Sint-Truiden
2-1
Waasland-Beveren

1-0 Jordan Botaka (straff, 18)
2-1 Kosuke Kinoshita (88)

1-1 Francesco Forte (straff, 22)

Lokeren
2-1
Royal Antwerp

1-0 Knowledge Musona (32)
2-0 Marko Mirić (67)

2-1 Lior Refaelov (straff, 90)

 
Apollon
0-0
AEL

Nea Salamis
0-2
Anorthosis

 

0-1 Nikos Englezou (27)
0-2 Gordon Schildenfeld (39)

 
Vejle
2-0
SønderjyskE

1-0 Kjartan Finnbogason (20)
2-0 Imed Louati (24)

 

Publik 3 109

 
Fulham
0-3
Manchester United

 

0-1 Paul Pogba (14)
0-2 Anthony Martial (23)
0-3 Paul Pogba (straff, 65)

Publik 25 000

Crystal Palace
1-1
West Ham United

1-1 Wilfred Zaha (76)

0-1 Mark Noble (straff, 27)

Publik 25 552

Huddersfield Town
1-2
Arsenal

1-2 Sead Kolašinac (självmål, 90+3)

0-1 Alex Iwobi (16)
0-2 Alexandre Lacazette (44)

Publik 24 182

Liverpool
3-0
Bournemouth

1-0 Sadio Mané (24)
2-0 Georginio Wijnaldum (34)
3-0 Mohamed Salah (48)

 

Publik 53 178

Southampton
1-2
Cardiff City

1-1 Jack Stephens (90+1)

0-1 Souleymane Bamba (69)
1-2 Kenneth Zohoré (90+3)

Publik 31 438

Watford
1-0
Everton

1-0 Andre Gray (65)

Utvisning Kurt Zouma (90)

Publik 20 333

Brighton & Hove Albion
1-3
Burnley

1-3 Shane Duffy (76)

0-1 Chris Wood (26)
0-2 Chris Wood (61)
0-3 Ashley Barnes (straff, 74)

Publik 29 323

 
Middlesbrough
1-1
Leeds United

1-0 Lewis Wing (47)

1-1 Kalvin Phillips (90+11)

Publik 30 881

Blackburn Rovers
0-1
Bristol City

 

0-1 Eros Pisano (80)

Publik 13 593

Bolton Wanderers
1-2
Preston North End

1-2 Clayton Donaldson (90)

0-1 Alan Browne (40)
0-2 Tom Barkhuizen (82)

Publik 17 381

Derby County
2-0
Hull City

1-0 Martin Waghorn (41)
2-0 Martin Waghorn (71)

 

Publik 28 211

Nottingham Forest
2-1
Brentford

1-0 Lewis Grabban (16)
2-0 Molla Wagué (79)

2-1 Sergi Canós (89)

Publik 27 829

Queens Park Rangers
3-4
Birmingham City

1-4 Matt Smith (45+1)
2-4 Matt Smith (48)
3-4 Jordan Cousins (80)

0-1 Che Adams (21)
0-2 Che Adams (26)
0-3 Harlee Dean (36)
0-4 Che Adams (42)

Publik 14 234

Rotherham United
1-1
Wigan Athletic

1-0 Clark Robertson (28)

1-1 Josh Windass (32)

Publik 9 611

Sheffield Wednesday
0-0
Reading

Publik 23 412

Swansea City
1-0
Millwall

1-0 George Byers (43)

 

Publik 18 650

Stoke City
0-1
West Bromwich Albion

 

0-1 Dwight Gayle (25)

Publik 26 828

 
Wimbledon
0-2
Burton Albion

Blackpool
2-0
Walsall

Bradford City
0-1
Fleetwood Town

v

Bristol Rovers
1-1
Shrewsbury Town

Charlton Athletic
1-1
Southend United

Doncaster Rovers
3-1
Peterborough United

Gillingham
1-4
Barnsley

Luton Town
3-0
Wycombe Wanderers

Oxford United
1-1
Sunderland

Plymouth Argyle
1-1
Portsmouth

Rochdale
0-1
Coventry City

Scunthorpe United
2-0
Accrington Stanley

 
Cambridge United
1-0
Port Vale

Carlisle United
1-1
Exeter City

Colchester United
3-0
Cheltenham Town

Crawley Town
0-3
Oldham Athletic

Forest Green Rovers
1-2
Notts County

Lincoln City
1-1
Northampton Town

Macclesfield Town
3-3
Crewe Alexandra

Milton Keynes Dons
2-3
Swindon Town

Morecambe
2-3
Bury

Newport County
1-0
Mansfield Town

Tranmere Rovers
2-0
Stevenage

Yeovil Town
1-3
Grimsby Town

 
Inter Turku
1-0
HJK

1-0 Mikko Kuningas (2)

 

KuPS
2-2
SJK

1-1 Rasmus Karjalainen (60)
2-1 Rangel (67)

0-1 Denys Oliynyk (14)
2-2 Jeremiah Streng (87)

KTP
3-2
TPS

1-0 Tuukka Kurki (24)
2-1 Kimi Kolsi (54)
3-2 Kalle Multanen (78)

1-1 Eliecer Espinosa (36)
2-2 Alim Moundi (64)

Jaro
1-3
Oulu

1-2 Wilterlynd Inalien (62)

0-1 Loorents Hertsi (straff, 12)
0-2 Jere Aalikko (57)

HIFK
1-2
Honka

1-1 Kevin Larsson (23)

0-1 Arlind Sejdiu (11)
1-2 Arlind Sejdiu (29)

EIF
3-5
TPV

1-0 Antti Ulmanen (5)
2-0 Antti Ulmanen (9)
3-1 Bende Bende (33)

2-1 Tomi Ylinen (23)
3-2 Eetu Kolu (58)
3-3 Giorgi Ositashvili (64)
3-4 Eetu Kolu (85)
3-5 Arjan Goljahanpoor (88)

VPS
2-1
RoPS

1-0 Mamadou Sarr (31)
2-0 Steven Morrissey (45)

2-1 Niklas Jokelainen (69)

 
Paris Saint-Germain
1-0
Girondins Bordeaux

1-0 Edinson Cavani (straff, 42)

 

Publik 47 274

Amiens
1-0
Caen

1-0 Moussa Konaté (64)

 

Publik 9 373

Strasbourg
1-2
Angers

1-2 Sanjin Prcić (87)

0-1 Wilfride Kanga (35)
0-2 Wilfride Kanga (55)

Publik 25 010

 
Lens
0-0
Metz

Publik 24 941

 
Andra omgången
Lynx
1-3
Gibraltar Phoenix

Glacis United
1-1* f
Lions Gibraltar

Information Lions Gibraltar vidare efter 4-3 på straffar.

Europa Point
0-2
Olympique

 
Panionios
0-1
Apollon Smirnis

 

0-1 Nikos Vafeas (73)

Xanthi
0-0
Lamia

PAS Giannina
1-0
Panathinaikos

1-0 Stefanos Athanasiadis (74)
Utvisning Sandi Križman (90)

 

 
Cork City
1-2
Dundalk

1-2 Daire O'Connor (66)

0-1 Dane Massey (37)
0-2 Pat Hoban (45+1)

Publik 2 7777 på Turner's Cross, Cork

 
Första omgångnen, gruppspel
KR
1-0
ÍBV

 
Hapoel Haifa
0-1
Ashdod

 

0-1 Gal Zruya (63)

Ironi Kiryat Shmona
0-2
Maccabi Petah Tikva

 

0-1 Armando Cooper (9)
0-2 Lidor Cohen (30)

Maccabi Netanya
1-0
Hapoel Ra'anana

1-0 Fatos Bećiraj (straff, 36)

 

Hapoel Tel Aviv
1-0
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Claudemir (straff, 45)

 

 
Fiorentina
0-0
Napoli

Parma
0-1
Internazionale

 

0-1 Lautaro Martínez (79)

 
Cremonese
0-0
Padova

 

Utvisning Davide Merelli (36)

Perugia
1-2
Palermo

1-2 Federico Melchiorri (89)

0-1 George Puşcaş (2)
0-2 George Puşcaş (47)

Cittadella
0-1
Spezia

Utvisning Davide Adorni (50)

0-1 Andrey Galabinov (76)

Brescia
3-1
Carpi

1-0 Alfredo Donnarumma (straff, 18)
2-1 Emanuele Ndoj (37)
3-1 Alfredo Donnarumma (90+1)

1-1 Gabriele Rolando (22)

 
Kvartsfinal
Ferizaj
0-1
Feronikeli

 
Slaven Koprivnica
2-0
Gorica

1-0 Ivan Krstanović (3)
2-0 David Puclin (13)

 

Dinamo Zagreb
1-0
Istra 1961

1-0 Bruno Petković (straff, 86)

 

 
Senglea Athletic
2-1
Pietà Hotspurs

1-0 El Mehdi Sidqy (38)
2-1 Augusto Cáseres (59)

1-1 Nicholas Pisani (45)

Mosta
0-0
Balzan

Hamrun Spartans
3-0
Tarxien Rainbows

Sliema Wanderers
1-1
St. Andrews

 
Heracles
1-0
Ajax

1-0 Mohammed Osman (17)

 

Publik 12 080

Heerenveen
1-1
PEC Zwolle

1-0 Michel Vlap (30)

1-1 Thomas Lam (45+1)

Publik 19 822

VVV
2-1
Willem II

1-0 Peniel Mlapa (43)
2-1 Peniel Mlapa (77)

1-1 Dan Crowley (straff, 60)

Publik 6 134

Feyenoord
4-0
De Graafschap

1-0 Tonny Vilhena (28)
2-0 Calvin Verdonk (52)
3-0 Jeremiahjerry St Juste (54)
4-0 Jens Toornstra (63)

 

Publik 40 000

 
Cliftonville
1-0
Newry City

Dungannon Swifts
1-0
Crusaders

Glenavon
2-0
Ards

Institute
1-2
Ballymena United

Linfield
3-2
Coleraine

Warrenpoint Town
0-5
Glentoran

 
Śląsk Wrocław
2-0
Zagłębie Sosnowiec

1-0 Arkadiusz Piech (7)
2-0 Mateusz Radecki (79)

Utvisning Giorgi Gabedava (29)

Publik 7 605

Cracovia Kraków
2-1
Piast Gliwice

1-1 Airam Cabrera (38)
2-1 Sergiu Hanca (50)

0-1 Jorge Félix (22)

Publik 5 683

Lechia Gdańsk
2-1
Pogoń Szczecin

1-0 Filip Mladenović (8)
2-1 Fláio Paixão (75)

1-1 Kamil Drygas (55)

Publik 13 184

 
Marítimo
0-1
Desportivo Aves

 

0-1 Baldé (20)

Portimonense
0-1
Rio Ave

Utvisning Paulinho (73)

0-1 Bruno Moreira (31)

Tondela
1-0
Vitória Guimarães

1-0 Juan Delgado (56)

 

 
Sepsi
0-1
Dinamo Bucureşti

 

0-1 Dan Nistor (straff, 57)

 
La Fiorita
2-1
Folgore

Fiorentino
2-2
Libertas

Tre Fiori
3-1
Pennarossa

Murata
2-3
Domagnano

 
Basel
1-1
St. Gallen

1-1 Samuele Campo (90)

0-1 Axel Bakayoko (86)

Zürich
3-1
Grasshopper

1-0 Levani Kharabadze (7)
2-1 Andreas Maxsø (80)
3-1 Heinz Linder (självmål, 85)

1-1 Raphael Holzhauser (straff, 38)

 
Femte omgången
Hibernian
3-1
Raith Rovers

1-0 Daryl Hogan (22)
2-0 Vykintas Silvka (38)
3-0 Mark McNulty (58)

3-1 Euan Murray (75)

Publik 9 131

St. Mirren
1-2
Dundee United

1-2 Duckens Nazon (77)

0-1 Pavol Šafranko (15)
0-2 Nicky Clark (45)
Utvisning Calum Butcher (62)

Publik 3 965

East Fife
0-1
Partick Thistle

 

0-1 Steven Anderson (61)

Publik 1 724

Kilmarnock
0-0
Rangers

Publik 11 430

 
Getafe
3-1
Celta de Vigo

1-1 Jaime Mata (straff, 39)
2-1 Jorge Molina (62)
3-1 Jaime Mata (81)

0-1 Nestor Araújo (2)
Utvisning Maximiliano Gómez (37)

Publik 9 918

Atlético Madrid
1-3
Real Madrid

1-1 Antoine Griezmann (25)
Utvisning Thomas Partey (80)

0-1 Casemiro (16)
1-2 Sergio Ramos (straff, 42)
1-3 Gareth Bale (74)

Publik 67 752

Espanyol
2-1
Rayo Vallecano

1-1 Borja Iglesias (straff, 72)
2-1 Sergi Darder (90+5)

0-1 Abdoulaye Ba (33)

Publik 22 104

Girona
0-2
Huesca

Utvisning Bernardo Espinosa (68)

0-1 Ezequiel Ávila (35)
0-2 Ezequiel Ávila (40)

Publik 10 662

 
Gimnàstic Tarragona
Inst
Reus Deportiu

Elche
1-2
Real Oviedo

1-1 Nino (70)

0-1 Joselu (53)
1-2 Toché (straff, 90+5)

Publik 9 298

Extremadura UD
1-1
Rayo Majadahonda

1-0 Alberto Perea (56)

1-1 Héctor Hernández (72)

Publik 11 069

Tenerife
0-2
Córdoba

 

0-1 Chus Herrero (39)
0-2 De las Cuevas (76)

Publik 12 532

Lugo
1-2
Real Zaragoza

1-0 Carlos Pita (straff, 26)

1-1 Miguel Linares (63)
1-2 Alberto Guitián (72)

Publik 2 998

 
Slovan Liberec
4-0
Příbram

1-0 Matj Hybš (20)
2-0 Jakub Pešek (28)
3-0 Oscar Dorley (43)
4-0 Libor Kozák (62)

 

Karviná
1-1
Opava

1-1 Thomas Wagner (15)

0-1 Vaclav Jurečka (14)

Mladá Boleslav
1-1
Viktoria Plzeň

1-1 Nikolay Komlichenko (straff, 75)

0-1 Jean Baeauguel (37)

Zlín
0-1
Slovácko

 

0-1 Jaroslav Diviš (47)

Slavia Praha
2-0
Teplice

1-0 Tomas Souček (straff, 83)
2-0 Mick van Buren (84)

Utvisning Michal Jeřábek (82)

 
İstanbul Başakşehir
1-1
Erzurumspor

1-0 Kristian Opseth (självmål, 11)

1-1 Egemen Korkmaz (74)

Rizespor
1-1
Antalyaspor

1-0 Vedat Muriqi (6)

1-1 Mevlut Erdinç (68)

Beşiktaş
2-0
Bursaspor

1-0 Burak Yılmaz (40)
2-0 Burak Yılmaz (62)

 

 
Borussia Dortmund
3-3
1899 Hoffenheim

1-0 Jadon Sancho (32)
2-0 Mario Götze (43)
3-0 Raphaël Guerreiro (66)

3-1 Ishak Belfodil (75)
3-2 Pavel Kadeřábek (83)
3-3 Ishak Belfodil (87)

Publik 81 365

RB Leipzig
0-0
Eintracht Frankfurt

Publik 38 330

Borussia Mönchengladbach
0-3
Hertha BSC

 

0-1 Salomon Kalou (30)
0-2 Ondrej Duda (56)
0-3 Davie Selke (76)

Publik 48 232

Hannover 96
2-0
1. FC Nürnberg

1-0 Nicolai Müller (45+5)
2-0 Nicolai Müller (77)

Utvisning Simon Rhein (11)

Publik 33 700

Freiburg
3-3
Wolfsburg

1-1 Vincenzo Grifo (37)
2-2 Nils Petersen (70)
3-3 Luca Waldschmidt (87)

0-1 Jerome Roussillon (11)
1-2 Wout Weghorst (straff, 63)
2-3 Renato Steffen (74)

Publik 23 600

Bayern München
3-1
Schalke 04

1-0 Jeffrey Bruma (självmål, 11)
2-1 Robert Lewandowski (27)
3-1 Serge Gnabry (57)

1-1 Ahmed Kutucu (25)

Publik 75 000

 
Bochum
1-2
Paderborn

1-2 Lukas Hinterseer (79)

0-1 Ben Zolinski (1)
0-2 Sven Michel (45+1)

Publik 16 033

1. FC Union Berlin
2-0
Sandhausen

1-0 Sebastian Andersson (11)
2-0 Akaki Gogia (87)

 

Publik 19 542

Greuther Fürth
1-0
MSV Duisburg

1-0 Daniel Keita-Ruel (86)

Utvisning Enis Hajri (90+3)

Publik 8 635

 
Honvéd
2-1
Puskás

Paksi SE
1-1
Szombathelyi Haladás

Mezőkövesd-Zsóry
2-3
MTK

Vidi
1-2
Diósgyőr

Várda SE
3-0
Debrecen

Újpest
0-1
Ferencváros

 

0-1 Roland Varga (11)

 
Mästerskapsserien
Barry Town United
Avbr
Bala Town

 
Nedflyttningsserien
Llandudno
3-1
Carmarthen Town