ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 3 februari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

25

tävlingar

75

matcher

75

resultat

62

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Laçi
0-2
Luftëtari Gjirokastër

 

0-1 Dimitrios Kotsonis (2)
0-2 Albano Aleksi (40)

Kamza
0-1
Partizani Tirana

 

0-1 Jasir Asani (56)

 
Ordino
2-1
Engordany

Sant Julià
5-0
Lusitanos

Inter Club d'Escaldes
3-1
Encamp

UE Santa Coloma
0-0
FC Santa Coloma

 
Qarabağ
1-1
Neftçi

1-0 Dani Quintana (6)
Utvisning Qara Qarayev (90+2)

1-1 Mamadou Mbodj (30)
Utvisning Anton Krivotsyuk (70)

Publik 6 000

Qəbələ
1-0
Sumqayıt

1-0 Steven Joseph-Monrose (84)

 

Publik 530

 
Club Brugge
1-1
Gent

1-1 Lois Openda (71)
Utvisning Emmanuel Dennis (74)

0-1 Jonathan David (18)
Utvisning Anderson Esiti (62)

Standard Liège
2-1
Anderlecht

1-0 Razvan Marin (22)
2-1 Paul M'Poku (89)

1-1 Sven Kums (28)

Sint-Truiden
4-1
Eupen

1-1 Daichi Kamada (19)
2-1 Yohan Boli (36)
3-1 Yohan Boli (81)
4-1 Alexis De Sart (90)

0-1 Yuta Toyokawa (9)

 
AEL
0-0
AEK

Doxa
1-1
Nea Salamis

1-1 Alfonso Artabe (59)

0-1 Kingsley Onuegbu (24)

Alki Oroklini
1-2
Enosis

1-2 Matija Špoljarić (straff, 90+4)

0-1 Minas Antoniou (6)
0-2 Shoval Gozlan (7)
Utvisning Sito Riera (59)

 
Leicester City
0-1
Manchester United

 

0-1 Marcus Rashford (9)

Publik 32 148

Manchester City
3-1
Arsenal

1-0 Sergio Aguero (1)
2-1 Sergio Aguero (44)
3-1 Sergio Aguero (61)

1-1 Laurent Koscielny (11)

Publik 54 483

 
Nîmes Olympique
1-1
Montpellier

1-0 Loic Landre (2)

1-1 Andy Delort (73)

Saint-Étienne
Inst
Strasbourg

Olympique lyonnais
2-1
Paris Saint-Germain

1-1 Moussa Dembélé (33)
2-1 Nabil Fekir (straff, 49)

0-1 Ángel Di María (7)

 
Lynx
1-1
Europa

 
OFI
0-0
Xanthi

Apollon Smirnis
0-2
Asteras Tripolis

 

0-1 Marc Fernández (19)
0-2 Marc Fernández (58)

AEL
0-1
Atromitos

 

0-1 Georgios Manousos (89)

Levadiakos
0-0
Panathinaikos

Aris
1-0
PAS Giannina

1-0 Mateo García (77)

AEK
1-1
PAOK

1-1 Ezequiel Ponce (74)

0-1 Maurício (10)
Utvisning Léo Jabá (32)

 
Ironi Kiryat Shmona
2-2
Bnei Sakhnin

1-0 Ismail Ryan (10)
2-2 Iyad Abu Abaid (90)

1-1 Mahadan Radi (26)
1-2 Mohammad Ghadir (82)

Maccabi Tel Aviv
1-1
Hapoel Haifa

1-0 Saborit (37)

1-1 Gabriel Tamaş (81)

 
SPAL
0-0
Torino

 

Utvisning Nicolas N'Koulou (65)

Udinese
1-1
Fiorentina

1-0 Jens Larsen (56)

1-1 Edimilson Fernandes (65)

Genoa
1-1
Sassuolo

1-1 Arnaldo Sanabria (41)

0-1 Filip Đuričić (28)

Internazionale
0-1
Bologna

 

0-1 Federico Santander (32)

Roma
1-1
Milan

1-1 Nicolo Zaniolo (46)

0-1 Krzysztof Piątek (26)

 
Crotone
1-1
Livorno

1-1 Simeon Nwankwo (30)

0-1 Nicolas Spolli (självmål, 5)

Benevento
3-0
Venezia

1-0 Roberto Insigne (63)
2-0 Massimo Coda (straff, 89)
3-0 Roberto Insigne (90+5)

Utvisning Maurizio Domizzi (81)

Pescara
1-5
Brescia

1-4 Gaetano Monachello (58)

0-1 Alfredo Donnarumma (straff, 21)
0-2 Simone Romagnoli (32)
0-3 Dimitri Bisoli (38)
0-4 Ernesto Torregrossa (straff, 56)
1-5 Ernesto Torregrossa (90+4)

 
Osijek
0-1
Hajduk Split

 

0-1 Mijo Caktaš (49)

Publik 2 680

Rijeka
1-3
Gorica

1-0 Boadu Acosty (7)

1-1 Lukasz Zwoliński (straff, 30)
1-2 Matija Dvorneković (57)
1-3 Martin Maloča (87)

 
Gzira United
1-1
Sliema Wanderers

Valletta
2-0
Birkirkara

 
Excelsior
2-1
Feyenoord

1-1 Ali Messaoud (63)
2-1 Robin van der Meer (90)

0-1 Robin van Persie (54)

Publik 4 400

PEC Zwolle
4-3
Utrecht

1-1 Vito van Crooij (25)
2-3 Thomas Lam (80)
3-3 Mike van Duinen (straff, 90)
4-3 Mike van Duinen (90+3)

0-1 Simon Gustafson (7)
1-2 Timo Letschert (59)
Utvisning Urby Emanuelson (71)
1-3 Jean Bahebeck (75)
Utvisning Riechedly Bazoer (90+6)

Publik 13 024

PSV
5-0
Fortuna Sittard

1-0 Gaston Pereiro (8)
2-0 Luuk de Jong (54)
3-0 Cody Gakpo (56)
4-0 Luuk de Jong (76)
5-0 Luuk de Jong (87)

Utvisning Clint Essers (32)

Publik 34 400

ADO Den Haag
2-0
Heracles

1-0 Tomas Necid (79)
2-0 Tomas Necid (89)

 

Publik 11 464

 
Nacional
0-0
Vitória Setúbal

Santa Clara
2-1
Portimonense

1-1 Zé Manuel (45)
2-1 Fábio Cardoso (74)

Utvisning Jadson (29)
0-1 Jackson Martínez (33)

Sporting CP
2-4
Benfica

1-2 Bruno Fernandes (43)
2-4 Bas Dost (straff, 89)

0-1 Haris Seferović (11)
0-2 João Félix (36)
1-3 Rúben Dias (47)
1-4 Pizzi (straff, 73)
Utvisning Odisseas Vlachodimos (85)

Vitória Guimarães
0-0
Porto

 
Voluntari
4-2
Sepsi

Viitorul
0-0
Universitatea Craiova

 
Domagnano
2-2
Folgore

La Fiorita
4-1
Tre Fiori

Fiorentino
1-1
Pennarossa

Libertas
3-1
Murata

 
Grasshopper
0-4
Basel

Utvisning Arlind Ajeti (26)

0-1 Ricky van Wolfswinkel (19)
0-2 Ricky van Wolfswinkel (36)
0-3 Ricky van Wolfswinkel (73)
0-4 Arlind Ajeti (76)

Publik 5 200

Luzern
Inst
Sion

St. Gallen
Inst
Zürich

 
St. Johnstone
0-2
Celtic

 

0-1 James Forrest (78)
0-2 Timothy Weah (89)
Utvisning Kristoffer Ajer (90+3)

Publik 6 242

 
Villarreal
2-2
Espanyol

1-0 Vicente Iborra (37)
2-0 Santi Cazorla (straff, 65)

2-1 Daniele Bonera (självmål, 75)
2-2 Roberto Rosales (81)

Publik 15 476

Real Betis
1-0
Atlético Madrid

1-0 Canales (straff, 65)

 

Publik 50 864

Eibar
3-0
Girona

1-0 Rubén Peña (37)
2-0 Charles (46)
3-0 Charles (straff, 57)

 

Publik 4 419

Real Madrid
3-0
Deportivo Alavés

1-0 Karim Benzema (30)
2-0 Vinícius Júnior (80)
3-0 Mariano Díaz (90+1)

 

Publik 53 132

 
Mallorca
2-0
Alcorcón

1-0 Ariday Cabrera (2)
2-0 Ante Budimir (straff, 20)
Utvisning Ante Budimir (69)

 

Publik 7 551

Real Oviedo
2-1
Cádiz

1-0 Carlos Hernández (13)
2-1 Diego Johannesson (44)

1-1 Darwin Machís (42)

Publik 12 738

Reus Deportiu
Inst
Elche

Osasuna
1-0
Granada

1-0 Rubén García (78)

 

Publik 15 083

Extremadura UD
0-3
Sporting Gijón

 

0-1 Aitor Fernández (självmål, 66)
0-2 Uro Đurđević (88)
0-3 Uro Đurđević (90+2)

Publik 10 440

 
Erzurumspor
0-1
Rizespor

 

0-1 Rick Boldrin (76)

Akhisarspor
0-3
İstanbul Başakşehir

 

0-1 Alexandru Epureanu (32)
0-2 Robinho (40)
0-3 Demba Ba (90+3)

Antalyaspor
2-6
Beşiktaş

1-3 Souleymane Doukara (50)
2-6 Chico (90)

0-1 Adam Ljajić (straff, 35)
0-2 Dorukhan Toköz (39)
0-3 Atiba Hutchinson (43)
1-4 Salih Dursun (självmål, 67)
1-5 Shinji Kagawa (82)
1-6 Shinji Kagawa (84)

 
Augsburg
3-0
Mainz 05

1-0 Alfreð Finnbogason (straff, 8)
2-0 Alfreð Finnbogason (straff, 34)
3-0 Alfreð Finnbogason (54)

 

Publik 25 733

VfB Stuttgart
2-2
Freiburg

1-1 Emiliano Insúa (75)
2-1 Daniel Didavi (83)
Utvisning Mario Gómez (89)

0-1 Janik Haberer (4)
2-2 Florian Niederlechner (90+4)

Publik 51 009

 
Holstein Kiel
2-0
Jahn Regensburg

1-0 Kingsley Schindler (12)
2-0 Stefan Thesker (82)

 

Publik 8 265

Sandhausen
3-0
Bochum

1-0 Tim Knipping (54)
2-0 Andrew Wooten (75)
3-0 Fabian Schleusener (90)

Utvisning Silvere Ganvoula (84)

Publik 5 524

Erzgebirge Aue
Inst
1. FC Köln