ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 2 februari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

33

tävlingar

141

matcher

141

resultat

79

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kastrioti Krujë
2-1
Skënderbeu Korçë

1-0 Ersil Ymeraj (57)
2-1 Roger (90+4)

1-1 Nazmi Gripshi (81)

Flamurtari
1-2
Kukësi

1-1 Artim Pollozhani (33)

0-1 Valon Ethemi (10)
1-2 Eduard Rroca (35)

 
Zira
0-2
Sabah

Keşlə
0-3
Səbail

 
Oostende
0-2
Royal Antwerp

0-1 Ivo Rodrigues (4)
0-2 Geoffry Hairemans (90+4)

Publik 4 000

Kortrijk
2-1
Lokeren

1-0 Felipe Avenatti (45)
2-1 Jovan Stojanović (90+5)

1-1 Anton Saroka (49)

Zulte-Waregem
3-2
Cercle Brugge

1-0 Hamdi Harbaoui (14)
2-1 Nill De Pauw (40)
3-2 Idrissa Sylla (83)

1-1 Gianni Bruno (25)
2-2 Irvin Cardona (64)
Utvisning Lloyd Palun (90+4)

Waasland-Beveren
1-2
Genk

1-0 Aleksandar Boljević (11)

1-1 Mbwana Samatta (59)
1-2 Pozuelo (82)

 
APOEL
1-2
Paphos

1-1 Nsue (27)

0-1 Antreas Karo (11)
1-2 Brayan Angulo (61)

Anorthosis
1-0
Apollon

1-0 Michal Ďuriš (39)

 

 
Tottenham Hotspur
1-0
Newcastle United

1-0 Son Heung-Min (83)

 

Publik 41 219

Brighton & Hove Albion
0-0
Watford

Publik 30 414

Burnley
1-1
Southampton

1-1 Ashley Barnes (straff, 90+4)

0-1 Nathan Redmond (55)

Publik 19 787

Chelsea
5-0
Huddersfield Town

1-0 Gonzalo Higuaín (16)
2-0 Eden Hazard (straff, 45+1)
3-0 Eden Hazard (66)
4-0 Gonzalo Higuaín (69)
5-0 David Luiz (86)

 

Publik 40 262

Crystal Palace
2-0
Fulham

1-0 Luka Milivojević (straff, 25)
2-0 Jeffrey Schlupp (87)

 

Publik 25 355

Everton
1-3
Wolverhampton Wanderers

1-1 André Gomes (27)

0-1 Rúben Neves (straff, 7)
1-2 Raul Jiménez (45)
1-3 Leander Dendoncker (66)

Publik 39 380

Cardiff City
2-0
Bournemouth

1-0 Bobby Reid (straff, 5)
2-0 Bobby Reid (46)

 

Publik 31 939

 
Birmingham City
2-0
Nottingham Forest

1-0 Jota Peleteiro (13)
2-0 Che Adams (straff, 90+3)

Utvisning Yohan Benalouane (90+1)

Publik 24 235

Brentford
5-2
Blackburn Rovers

1-2 Said Benrahma (13)
2-2 Ollie Watkins (58)
3-2 Ollie Watkins (73)
4-2 Neal Maupay (79)
5-2 Sergi Canós (90+2)

0-1 Bradley Dack (2)
0-2 Danny Graham (7)

Publik 9 972

Bristol City
2-0
Swansea City

1-0 Andreas Weimann (46)
2-0 Callum O'Dowda (74)

 

Publik 23 560

Hull City
2-0
Stoke City

1-0 Jarrod Bowen (44)
2-0 Kamil Grosicki (64)

 

Ipswich Town
0-1
Sheffield Wednesday

 

0-1 Lucas João (90)

Publik 16 888

Millwall
0-0
Rotherham United

Publik 12 084

Reading
0-0
Aston Villa

Publik 17 458

Sheffield United
2-0
Bolton Wanderers

1-0 David McGoldrick (56)
2-0 Billy Sharp (73)

 

Publik 26 131

West Bromwich Albion
2-3
Middlesbrough

1-1 Jay Rodriguez (42)
2-1 Dwight Gayle (63)

0-1 George Saville (17)
2-2 Britt Assombalonga (75)
2-3 Britt Assombalonga (83)

Publik 24 863

Wigan Athletic
2-1
Queens Park Rangers

1-0 Josh Windass (8)
2-0 Leon Clarke (55)

2-1 Bright Osayi-Samuel (75)

Publik 9 799

Leeds United
1-3
Norwich City

1-3 Patrick Bamford (90+1)

0-1 Mario Vrančić (5)
0-2 Teemu Pukki (35)
0-3 Mario Vrančić (78)

Publik 36 524

 
Accrington Stanley
Inst
Blackpool

Barnsley
2-0
Scunthorpe United

Burton Albion
0-0
Oxford United

Coventry City
1-1
Gillingham

Fleetwood Town
1-0
Charlton Athletic

Peterborough United
0-1
Plymouth Argyle

Portsmouth
1-1
Doncaster Rovers

Shrewsbury Town
0-3
Luton Town

Southend United
1-2
Bristol Rovers

Sunderland
1-0
Wimbledon

Walsall
1-2
Rochdale

Wycombe Wanderers
0-0
Bradford City

 
Bury
1-1
Crawley Town

Cheltenham Town
Inst
Cambridge United

Exeter City
3-1
Milton Keynes Dons

Grimsby Town
3-0
Newport County

Mansfield Town
3-1
Macclesfield Town

Northampton Town
0-4
Colchester United

Notts County
1-1
Lincoln City

Oldham Athletic
Inst
Morecambe

Port Vale
Inst
Tranmere Rovers

Stevenage
1-0
Yeovil Town

Swindon Town
Inst
Forest Green Rovers

 
MYPA
0-0
Jaro

HJK
2-2
Mariehamn

1-0 Joonas Vahtera (24)
2-2 Akseli Pelvas (78)

1-1 Hampus Lönn (39)
1-2 Dylan Murnane (56)

Lahti
2-1
HIFK

1-0 Jean Coubronne (30)
2-0 Irfan Sadik (44)

2-1 Xhevdet Gela (74)

Ilves
2-1
SJK

1-0 Ilari Mettälä (2)
2-0 Ilari Mettälä (53)

2-1 Jeremiah Streng (73)
Utvisning Moshtagh Yaghoubi (90+1)

Haka
2-1
Oulu

1-1 Akseli Lehtojuuri (81)
2-1 Joona Tapani (90+4)

0-1 Loorents Hertsi (59)

TPV
6-0
Kajaani

1-0 Arjan Goljahanpoor (6)
2-0 Eetu Kolu (34)
3-0 (självmål, 47)
4-0 Arjan Goljahanpoor (51)
5-0 Topi Järvi (75)
6-0 Hakim Belbachir (90+2)

 

VPS
1-0
KuPS

1-0 Fabrice Gatambyie (60)

 

 
Angers
1-0
Dijon

1-0 Stephane Bahoken (27)

 

Monaco
2-1
Toulouse

1-0 Aleksandr Golovin (15)
2-1 Cesc Fàbregas (62)

1-1 Christopher Jullien (20)

Stade rennais
1-0
Amiens

1-0 Mehdi Zeffane (82)

 

Stade Reims
2-1
Olympique Marseille

1-0 Tristan Dingomé (21)
2-0 Suk Hyun-Jun (68)

2-1 Clinton N'Jie (86)

 
Tionde omgången
Entente SSG
0-1
Nantes

 

0-1 Kalifa Coulibaly (73)

 
Boca Juniors
0-11
Lincoln Red Imps

St Joseph's
8-0
Glacis United

 
Lamia
0-2
Panaitolikos

Olympiakos
4-0
Panionios

 
Maccabi Petah Tikva
1-1
Hapoel Ra'anana

Ashdod
2-3
Hapoel Hadera

Hapoel Be'er Sheva
1-1
Maccabi Netanya

Bnei Yehuda
0-2
Beitar Jerusalem

 
Empoli
2-2
Chievo

1-2 Francesco Caputo (45+2)
2-2 Francesco Caputo (52)

0-1 Emanuele Giaccherini (31)
0-2 Mariusz Stępiński (45+1)

Napoli
3-0
Sampdoria

1-0 Arkadiusz Milik (25)
2-0 Lorenzo Insigne (26)
3-0 Simone Verdi (straff, 89)

 

Juventus
3-3
Parma

1-0 Cristiano Ronaldo (36)
2-0 Daniele Rugani (62)
3-1 Cristiano Ronaldo (66)

2-1 Antonino Barillà (64)
3-2 Yao Gervinho (74)
3-3 Yao Gervinho (90+3)

 
Cosenza
2-0
Cittadella

1-0 Daniel Sciaudone (48)
2-0 Gennaro Tutino (65)

 

Carpi
1-1
Hellas Verona

1-0 Giovanni Di Noia (43)

1-1 Ryder Matos (56)

Padova
0-0
Salernitana

Spezia
2-0
Cremonese

1-0 Paolo Bartolomei (21)
2-0 Paolo Bartolomei (53)

 

 
Dinamo Zagreb
7-2
Rudeš

Istra 1961
1-1
Slaven Koprivnica

 
Pietà Hotspurs
0-2
Qormi

St. Andrews
0-3
Hamrun Spartans

Floriana
0-1
Hibernians

Tarxien Rainbows
0-2
Mosta

 
Vitesse
2-2
Heerenveen

1-1 Mukhtar Ali (24)
2-1 Brian Linssen (58)

0-1 Michel Vlap (14)
2-2 Sam Lammers (straff, 90+3)

Publik 15 342

Willem II
1-2
Groningen

1-2 Marious Vrousai (55)

0-1 Django Warmerdam (35)
0-2 Kaj Sierhuis (37)

Publik 12 633

Ajax
6-0
VVV

1-0 Hakim Ziyech (35)
2-0 Kasper Dolberg (52)
3-0 Dusan Tadić (60)
4-0 David Neres (85)
5-0 Klaas Jna Huntelaar (87)
6-0 Donny van de Beek (90+

 

Publik 52 868

AZ
5-0
Emmen

1-0 Teun Koopmeiners (straff, 10)
2-0 Teun Koopmeiners (straff, 30)
3-0 Michael de Leeuw (självmål, 35)
4-0 Calvin Stengs (47)
5-0 Björn Johnsen (86)

 

Publik 14 700

 
Sjätte omgången
Larne
3-1
Crumlin Star

Ballinamallard United
Inst
Carrick Rangers

Ballymena United
Inst
Portadown

Coleraine
3-0
Dergview

Glenavon
Inst
Dungannon Swifts

Larne Tech Old Boys
3-1
Strabane Athletic

Linfield
1-2
Crusaders

Warrenpoint Town
Inst
Queen's University

 
Chaves
1-0
Marítimo

1-0 Renan Bressan (69)

 

Boavista
2-0
Feirense

1-0 Mateus (56)
2-0 Bueno (81)

 

Desportivo Aves
0-2
Sporting Braga

 

0-1 Marcelo Goiano (60)
0-2 Paulinho (66)

 
Dunărea Călăraşi
1-1
FCSB

CFR Cluj
1-1
Hermannstadt

 
Cailungo
2-2
Juvenes/Dogana

Cosmos
0-2
Tre Penne

Faetano
1-0
San Giovanni

 
Lugano
Inst
Thun

Young Boys
2-0
Neuchâtel Xamax

1-0 Loris Benito (14)
2-0 Moumi Ngamaleu (48)

 

 
Hibernian
1-2
Aberdeen

1-0 Oliver Shaw (9)

1-1 Andrew Considine (12)
1-2 Gary Mackay-Steven (22)

Publik 16 269

Motherwell
3-0
Livingston

1-0 Jake Hastie (6)
2-0 Curtis Main (12)
3-0 Jake Hastie (21)

 

Publik 3 839

Hamilton Academical
1-1
Dundee

1-1 Darian MacKinnon (90+1)

0-1 Scott Wright (66)

Publik 2 297

Rangers
4-0
St. Mirren

1-0 James Tavernier (straff, 3)
2-0 James Tavernier (straff, 55)
3-0 Jermain Defoe (straff, 80)
4-0 Ryan Kent (81)

 

Publik 49 463

 
Levante
0-0
Getafe

Publik 18 437

Real Sociedad
2-1
Athletic Club

1-0 Mikel Oyarzabal (16)
2-0 Willian José (45)

2-1 Raúl García (82)

Publik 27 073

Barcelona
2-2
Valencia

1-2 Lionel Messi ff, 39)
2-2 Lionel Messi (64)

0-1 Kevin Gameiro (24)
0-2 Dani Parejo (straff, 32)

Publik 76 789

Celta de Vigo
1-0
Sevilla

1-0 Okay Yokuşlu (73)

 

Publik 17 503

 
Numancia
3-0
Lugo

1-0 David Rodríguez (12)
2-0 Nacho (59)
3-0 Guillermo Fernández (90+4)
Utvisning Alberto Escassi (90)

 

Publik 2 689

Rayo Majadahonda
1-0
Gimnàstic Tarragona

1-0 Luso (15)

Utvisning Fali Jiménez (73)

Publik 3 054

Córdoba
1-3
Albacete

1-0 De las Cuevas (straff, 10)

1-1 Roman Zozulya (65)
1-2 Jeremie Bela (68)
1-3 Roman Zozulya (71)

Publik 12 003

Deportivo La Coruña
0-0
Tenerife

Publik 18 071

 
Yeni Malatyaspor
1-1
Kayserispor

1-1 Daniel Aleksić (19)

0-1 Artem Kravets (14)

Kasımpaşa
1-3
Sivasspor

1-1 Stipe Perica (14)

0-1 Emre Kılınç (6)
1-2 Arouna Koné (66)
1-3 Arouna Koné (69)

Trabzonspor
1-0
Ankaragücü

1-0 Hugo Rodallega (6)

 

Alanyaspor
1-1
Galatasaray

1-0 Djalma (45+4)

1-1 Sofiane Feghouli (52)

 
1899 Hoffenheim
1-1
Fortuna Düsseldorf

1-0 Andrej Kramarić (straff, 15)

1-1 Rouwen Hennings (46)

Publik 24 747

Bayer Leverkusen
3-1
Bayern München

1-1 Leon Bailey (53)
2-1 Kevin Volland (63)
3-1 Lucas Alario (87)

0-1 Leon Goretzka (41)

Publik 30 210

Eintracht Frankfurt
1-1
Borussia Dortmund

1-1 Luka Jović (36)

0-1 Marco Reus (22)

Publik 51 500

Hertha BSC
0-1
Wolfsburg

 

0-1 Wout Weghorst (65)

Publik 38 259

1. FC Nürnberg
1-1
Werder Bremen

1-1 Mikael Ishak (86)

0-1 Johannes Eggestein (64)

Publik 35 753

Schalke 04
0-2
Borussia Mönchengladbach

Utvisning Alexnader Nübel (59)

0-1 Christoph Kramer (85) 0-2 Florian Neuhaus (90+1)

Publik 62 271

 
Arminia Bielefeld
2-0
Hamburger SV

1-0 Andreas Voglsammer (19)
2-0 Reinhold Yabo (26)

Utvisning Gotoku Sakai (12)

Publik 26 515

Heidenheim
1-0
Dynamo Dresden

1-0 Nikola Dovedan (35)

 

Publik 11 200

Paderborn
6-0
Greuther Fürth

1-0 Philipp Klement (straff, 11)
2-0 Bernhard Tekpetey (19)
3-0 Sven Michel (28)
4-0 Babacar Gueye (65)
5-0 Kai Pröger (69)
6-0 Sven Michel (77)

 

Publik 9 220

 
MTK
1-2
Paksi SE

MOL Vidi
0-3
Puskás

Debrecen
0-0
Újpest

Diósgyőr
1-1
Mezőkövesd-Zsóry

Szombathelyi Haladás
0-1
Kisvárda

Ferencváros
1-0
Honvéd

 
Mästerskapsserien
Caernarfon Town
2-0
Barry Town United

Newtown
1-2
Connah's Quay

 
Nedflyttningsserien
Carmarthen Town
1-0
Cardiff MU

Cefn Druids
0-0
Llanelli Town