ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 30 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

14

tävlingar

28

matcher

28

resultat

28

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Semifinal, match 2:2
Oostende
2-2* f
Gent

1-0 Tom De Sutter (8)
2-0 Fashion Sakala (31)

2-1 Alexander Sørloth (85)
2-2 Roman Bezus (90+1)

Information Gent vidare med sammanlagt 4-4 och 4-3 på straffar.

 
Andra omgången, match 1:2
AEK
2-0
Nea Salamis

1-0 Ivan Trichkovski (22)
2-0 Acorän (58)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 4-1.

 
Andra omgången, match 1:2
AEL
8-0
EN THOI Lakatamia

1-0 André Teixeira (11)
2-0 Nestoras Mytides (25)
3-0 Adnan Aganović (31)
4-0 Nestoras Mytides (straff, 41)
5-0 Nestoras Mytides (43)
6-0 Jarchinio Antonia (45)
7-0 Rubén Jurado (straff, 87)
8-0 Andreas Timotheou (självmål, 89)

 

 
Bournemouth
4-0
Chelsea

1-0 Joshua King (47)
2-0 David Brooks (63)
3-0 Joshua King (74)
4-0 Charlie Daniels (90+5)

 

Southampton
1-1
Crystal Palace

1-1 James Ward-Prowse (77)

0-1 Wilfred Zaha (41)
Utvisning Wilfred Zaha (87)

Publik 28 339

Liverpool
1-1
Leicester City

1-0 Sadio Mané (3)

1-1 Harry Maguire (45+2)

Publik 53 092

Tottenham Hotspur
2-1
Watford

1-1 Son Heung-Min (80)
2-1 Llorente (87)

0-1 Craig Cathcart (38)

Publik 29 164

 
Nantes
1-1
Saint-Étienne

Utvisning Fábio (45+3)
1-1 Abdul Waris (70)

Utvisning Yann M'Vila (45+3)
0-1 Remy Cabella (58)

Publik 28 748

 
Semifinal
Strasbourg
3-2
Girondins Bordeaux

1-1 Ludovic Ajorque (49)
2-1 Lebo Mothiba (55)
3-1 Lebo Mothiba (60)

0-1 Younnousse Sankharé (14)
3-2 Jimmy Briand (82)

 
Panionios
1-0
Asteras Tripolis

1-0 Fiorin Durmishaj (36)

 

Lamia
2-1
Apollon Smirnis

1-0 Jeronimo Barrales (12)
2-1 Jeronimo Barrales (straff, 24)

1-1 Hilal El-Helwe (19)

AEK
1-0
Levadiakos

1-0 Ezequiel Ponce (24)

 

PAOK
2-1
PAS Giannina

1-0 Dimitris Pelkas (straff, 38)
2-1 Karol Świderski (87)

1-1 Dimitris Manos (52)

Panaitolikos
0-1
Panathinaikos

 

0-1 Ioannis Bouzoukis (32)
Utvisning Ergys Kaçe (59)

Olympiakos
4-0
AEL

1-0 Giorgios Masouras (8)
2-0 Konstantinos Fortounis (straff, 16)
3-0 Konstantinos Fortounis (45)
4-0 Konstantinos Fortounis (75)

 

 
Kvartsfinal
Fiorentina
7-1
Roma

1-0 Federico Chiesa (7)
2-0 Federico Chiesa (18)
3-1 Luis Muriel (33)
4-1 Marco Benassi (66)
5-1 Federico Chiesa (74)
6-1 Giovanni Simeone (79)
7-1 Giovanni Simeone (89)

2-1 Aleksandar Kolarov (28)
Utvisning Edin Džeko (72)

Atalanta
3-0
Juventus

1-0 Timoty Castagne (37)
2-0 Daniel apata (39)
3-0 Daniel apata (86)

 

 
Slaven Koprivnica
1-1
Rijeka

1-1 Stipe Bačelić-Grgić (85)

0-1 Boadu Acosty (48)

Publik 584

 
Vitória Setúbal
1-1
Sporting CP

1-0 Jhonder Cádiz (24)

Utvisning Stefan Ristovski (55)
1-1 Bas Dost (80)

Porto
3-0
Belenenses

1-0 Yacine Brahimi (5)
2-0 Éder Militão (29)
3-0 Tiquinho (71)

Utvisning Gonçalo Silva (87)

 
Celtic
2-0
St. Johnstone

1-0 Callum McGregor (53)
2-0 Ryan Christie (55)

 

 
Fjärde omgången
Cowdenbeath
1-3
Rangers

1-3 David Cox (47)

0-1 Andrew Halliday (12)
0-2 Lassana Coulibaly (26)
0-3 Kyle Lafferty (45+1)

Publik 4 116

 
Kvartsfinal, match 2:2
Real Betis
3-1 f
Espanyol

1-1 Giovani Lo Celso (76)
2-1 Sergio León (95)
3-1 Aissa Mandi (99)

0-1 Léo Baptistão (33)
Utvisning Marc Roca (90+4)

Publik 40 028

Information Real Betis vidare med sammanlagt 4-2.

Barcelona
6-1
Sevilla

1-0 Philippe Coutinho (straff, 13) 2-0 Ivan Rakitić (31) 3-0 Philippe Coutinho 4-0 Sergi Roberto (54) 5-1 Luis Suárez (89) 6-1 Lionel Messi (90+2)

4-1 Guilherme Arana (67)

Publik 58 050

Information Barcelona vidare med sammanalgt 6-3.

 
Jahn Regensburg
2-0
Paderborn

1-0 Maximilian Thalhammer (53)
2-0 Sebastian Stolze (73)

 

Publik 7 736

Hamburger SV
2-1
Sandhausen

1-0 Pierre Lasogga (45)
2-1 Pierre Lasogga (68)

1-1 Andrew Wooten (straff, 65)

Publik 36 564

Heidenheim
2-2
Holstein Kiel

1-1 Robert Glatzel (7)
2-1 Denis Thomalla (14)

0-1 Jonas Meffert (4)
2-2 Timo Beermann (självmål, 81)

Publik 9 000

Dynamo Dresden
3-4
Arminia Bielefeld

1-0 Osman Atilgan (19)
2-0 Brian Hamalainen (straff, 26)
3-1 Moussa Koné (40)
Utvisning Marco Hartmann (77)

2-1 Baris Atik (självmål, 34)
3-2 Joan Edmundsson (53)
3-3 Fabian Klos (straff, 69)
3-4 Julian Börner (78)

Publik 24 706