ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 26 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

117

matcher

117

resultat

83

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kukësi
0-0
Laçi

 
Sporting Charleroi
2-2
Waasland-Beveren

1-2 Massimo Bruno (24)
2-2 Victor Osimhen (59)
Utvisning Dorian Dessoleil (76)

0-1 Nana Ampomah (15)
0-2 Floriano Vanzo (20)

Cercle Brugge
1-2
Sint-Truiden

1-0 Johanna Omolo (31)

1-1 Jordan Botaka (38)
1-2 Yohan Boli (64)

Lokeren
0-3
Zulte-Waregem

 

0-1 Hamdi Harbaoui (34)
0-2 Nill De Pauw (37)
0-3 Hamdi Harbaoui (73)

Genk
1-2
Royal Excel Mouscon

1-1 Sebastien Dewaest (73)

0-1 Mbaye Leye (straff, 17)
1-2 Taiwo Awoniyi (90)

 
Nea Salamis
1-0
Ermis

1-0 Román Golobart (30)

 

Apollon
2-0
Doxa

1-0 Antun Maglica (2)
2-0 Emilio Zelaya (28)

 

Paphos
1-0
Omonia

1-0 Adam Nemec (straff, 4)

 

 
Aston Villa
2-1
Ipswich Town

1-0 Tammy Abraham (6)
2-0 Tammy Abraham (straff, 61)

2-1 Fred Sears (76)

Publik 33 653

Blackburn Rovers
3-0
Hull City

1-0 Adam Armstrong (10)
2-0 Jack Rodwell (18)
3-0 Hamson Reed (73)

 

Publik 13 589

Norwich City
2-2
Sheffield United

1-0 Onel Hernández (11)
2-1 Teemu Pukki (56)

1-1 Billy Sharp (straff, 45+4)
2-2 Billy Sharp (78)

Publik 26 844

Nottingham Forest
3-1
Wigan Athletic

1-0 Joe Lolley (19)
2-1 Matty Cash (48)
3-1 Adiene Guédioura (80)

1-1 Josh Windass (33)

Publik 28 848

Rotherham United
1-2
Leeds United

1-0 Semi Ajayi (28)

1-1 Mateusz Klich (51)
1-2 Mateusz Klich (86)

Publik 11 259

Stoke City
0-2
Preston North End

 

0-1 Alan Browne (20)
0-2 Brad Potts (80)

Publik 25 453

 
Barnsley
2-1
Rochdale

Burton Albion
1-1
Bradford City

Coventry City
0-2
Blackpool

Fleetwood Town
0-1
Scunthorpe United

Peterborough United
0-0
Charlton Athletic

Southend United
0-1
Luton Town

Wycombe Wanderers
1-0
Plymouth Argyle

 
Northampton Town
1-1
Morecambe

Cheltenham Town
3-2
Macclesfield Town

Crewe Alexandra
2-1
Colchester United

Exeter City
1-0
Cambridge United

Grimsby Town
1-0
Milton Keynes Dons

Mansfield Town
3-0
Tranmere Rovers

Port Vale
0-1
Carlisle United

Stevenage
0-2
Forest Green Rovers

Swindon Town
0-1
Crawley Town

Bury
3-3
Lincoln City

1-1 James O'Shea (15)
2-2 Nicky Adams (42)
3-3 William Aimson (86)

0-1 Danny Rowe (9)
1-2 Christopher Stokes (självmål, 27)
2-3 John Akinde (straff, 63)

Publik 5 169

 
Fjärde omgången
Accrington Stanley
0-1
Derby County

Utvisning Daniel Barlaser (59)

0-1 Martin Waghorn (78)
Utvisning Jayden Bogle (90)

Publik 5 397

Swansea City
4-1
Gillingham

1-0 Oliver McBurnie (10)
2-0 Oliver McBurnie (32)
3-1 Bersant Celina (73)
4-1 Barry McKay (84)

2-1 Josh Rees (51)

Publik 15 080

Shrewsbury Town
2-2
Wolverhampton Wanderers

1-0 Greg Docherty (47)
2-0 Luke Waterfall (71)

2-1 Raul Jiménez (75) 2-2 Matt Doherty (90+3)

Publik 9 503

Brighton & Hove Albion
0-0
West Bromwich Albion

Publik 20 001

Doncaster Rovers
2-1
Oldham Athletic

1-0 Benjamin Whiteman (68)
2-1 Benjamin Whiteman (straff, 90)

1-1 Peter Clarke (84)
Utvisning Peter Clarke (90+6)

Publik 11 260

Middlesbrough
1-1
Newport County

1-0 Daniel Ayala (51)

1-1 Matthew Dolan (90+3)

Publik 15 794

Manchester City
5-0
Burnley

1-0 Gabriel Jesus (23)
2-0 Bernardo Silva (52)
3-0 Kevin De Bruyne (61)
4-0 Kevin Long (självmål, 73)
5-0 Sergio Agüero (straff, 85)

 

Publik 50 121

Portsmouth
1-1
Queens Park Rangers

1-0 Lee Brown (63)

1-1 Nahki Wells (74)

Publik 19 378

Newcastle United
0-2
Watford

 

0-1 Andre Gray (61)
0-2 Isaac Success (90)

Publik 34 604

Millwall
3-2
Everton

1-1 Lee Gregory (45+2)
2-2 Jake Cooper (75)
3-2 Murray Wallace (90+4)

0-1 Richarlison (43)
1-2 Cenk Tosun (72)

Publik 16 354

Wimbledon
4-2
West Ham United

1-0 Kwesi Appiah (34)
2-0 Scott Wagstaff (41)
3-0 Scott Wagstaff (46)
4-2 Toby Sibbick (88)

3-1 Lucas Pérez (57)
3-2 Felipe Anderson (71)

Publik 4 777

 
Honka
0-1
Lahti

 

0-1 Josu Currais (51)

KTP
4-1
Kajaani

1-0 Juuso Laitinen (23)
2-1 Tuukka Kurki (69)
3-1 Tuukka Kurki (78)
4-1 Aleksi Pahkasalo (86)

1-1 Topi Järvinen (25)

Ilves
1-1
RoPS

1-0 Diogo Tomas (57)

1-1 Matias Tamminen (60)

Haka
2-2
MYPA

1-1 Antto Hilska (76)
2-2 Elias Ahde (85)

0-1 Jari Hassel (44)
1-2 Johannes Kytilä (82)

Inter Turku
2-1
Mariehamn

1-0 Timo Furuholm (14)
2-0 Arttu Hoskonen (29)

2-1 Hampus Lönn (48)

MuSa
1-1
Jaro

1-1 Waltteri Riihimäki (65)

0-1 Pavle Milosavljević (1)

 
Dijon
2-0
Monaco

1-0 Kwong Chang-Hoon (24) 2-0 Naim Sliti (69)

Utvisning Naldo (60)

EA Guingamp
0-2
Stade Reims

Utvisning Papy Djiiobodji (59)

0-1 Mathieu Cafaro (38)

Nice
2-0
Nîmes Olympique

1-0 Youcef Atal (41) 2-0 Allan Saint-Maximin (54)

 

Strasbourg
1-0
Girondins Bordeaux

1-0 Kenny Lala (90)

 

 
Stade brestois 29
1-0
Sochaux

1-0 Larwence Ati-Zigi (självmål, 26)

 

Orléans
1-0
Chamois niortais

1-0 Armand Lauriente (35)

 

 
Europa
1-0
Gibraltar United

Lincoln Red Imps
1-0
Lynx

 
PAS Giannina
1-0
Apollon Smirnis

1-0 Dimitris Manos (6)

Utvisning Vaso Vasić (75)

Panaitolikos
0-0
Xanthi

Panionios
0-2
AEK

 

0-1 Petros Mandalos (14)
0-2 Ezequiel Ponce (90+2)

 
Hapoel Tel Aviv
3-2
Bnei Yehuda

1-0 Claudemir (7)
2-1 Ramzi Safouri (22)
3-1 Joseph Gande (49)

1-1 Mavis Tchibota (21)
3-2 Shay Konstantini (57)

Hapoel Haifa
1-1
Ironi Kiryat Shmona

1-1 Idan Shemesh (72)

0-1 Eden Shamir (48)

Hapoel Ra'anana
3-1
Hapoel Be'er Sheva

1-1 Eugene Ansah (66)
2-1 Eugene Ansah (77)
3-1 Or Dasa (90+3)

0-1 Hanan Maman (10)

Beitar Jerusalem
4-1
Ashdod

1-0 Ange Plumain (28)
2-0 Gaetan Varenne (40)
3-1 Jacob Berihon (80)
4-1 Dan Einbinder (90+1)

2-1 Dan Biton (59)

 
Sassuolo
3-0
Cagliari

1-0 Manuel Locatelli (9)
2-0 Khouma Babacar (straff, 45+4)
3-0 Alessandro Matri (87)

 

Sampdoria
4-0
Udinese

1-0 Fabio Quagliarella (straff, 33)
2-0 Fabio Quagliarella (straff, 56)
3-0 Karol Linetty (68)
4-0 Manolo Gabbiadini (78)

 

Milan
0-0
Napoli

 

Utvisning Fabián Ruiz (90+3)

 
Cittadella
3-1
Carpi

1-0 Gabriele Moncini (49)
2-0 Andrea Schenetti (53)
3-1 Giuseppe Pancio (90+1)

2-1 Andrea Arrighini (straff, 79)

Cremonese
2-0
Palermo

1-9 Mariano Arini (45+3)
2-0 Francesco Migliore (70)

 

Ascoli
0-3
Perugia

 

0-1 Valerio Verre (straff, 51)
0-2 Han Kwang-Song (56)
0-3 Marcello Falzerano (90+6)

Salernitana
1-2
Lecce

1-2 André Anderson (71)

0-1 Marco Mancosu (4)
0-2 Simone Palombi (20)

 
Pietà Hotspurs
2-0
Zejtun Corinthians

Hibernians
4-0
Fgura United

Mosta
2-1
Sliema Wanderers

Tarxien Rainbows
5-0
Zebbug Rangers

 
Heracles
0-2
PEC Zwolle

 

0-1 Mike van Duinen (16)
0-2 Lennart Thy (55)

Publik 10 667

Excelsior
2-0
De Graafschap

1-0 Luigi Bruins (76)
2-0 Mounir El Hamdaoui (90+1)

Publik 4 400

PSV
2-1
Groningen

1-0 Hirving Lozano (15)
2-0 Hirving Lozano (19)

2-1 Ludovit Reis (34)

Publik 33 000

VVV
2-3
Emmen

1-0 Jonathan Opoku (20)
2-2 Jonathan Opoku (67)

1-1 Alexander Bannink (25)
1-2 Jafar Arias (63)
2-3 Michael Chacón (90+5)

Publik 6 145

 
Ballymena United
4-1
Ards

1-0 Cathair Friel (4)
2-0 Adam Lecky (15)
3-1 Adam Lecky (47)
4-1 Cathair Friel (80)

2-1 Darren Henderson (45)

Cliftonville
1-1
Glenavon

1-0 Ryan Curran (5)

1-1 Stephen Murray (53)

Coleraine
1-2
Dungannon Swifts

1-1 Jamie McGonigle (33)

0-1 Paul McElroy (32)
1-2 Oisin Smyth (48)

Institute
1-3
Crusaders

1-3 Michael McCrudden (73)

0-1 Paul Heatley (13)
0-2 Rory Patterson (42)
0-3 Ronan Hale (44)

Newry City
0-2
Warrenpoint Town

 

0-1 Lee Duffy (22)
0-2 Alan OäSullivan (35)

 
Final
Porto
1-1* f
Sporting CP

1-0 Fernando (79)

1-1 Bas Dost (straff, 90+2)

Publik 25 213 på Estadion Municipal de Braga, Braga

Information Sporting vinnare efter 3-1 på straffar.

 
Murata
0-3
Tre Fiori

Folgore
1-1
Fiorentino

La Fiorita
2-0
Libertas

Pennarossa
2-0
Domagnano

 
Hearts
2-0
St. Johnstone

1-0 Marcus Godinho (52)
2-0 Callumn Morrison (90+1)

 

Publik 16 672

Aberdeen
0-0
Kilmarnock

 

Utvisning Kris Boyd (82)

Publik 15 560

Celtic
3-0
Hamilton Academical

1-0 Callum McGregor (40)
2-0 Ryan Christie (77)
3-0 Scott Sinclair (87)

 

Publik 58 264

Dundee
0-1
Motherwell

 

0-1 David Turnbull (straff, 60)

Publik 4 887

 
Sevilla
5-0
Levante

1-0 Wissam Ben Yedder (48)
2-0 André Silva (60)
3-0 Franco Vázquez (71)
4-0 Pablo Sarabia (straff, 80)
5-0 Quincy Promes (90)

 

Publik 34 220

Atlético Madrid
2-0
Getafe

1-0 Antoine Griezmann (27)
2-0 Saúl (37)

Utvisning Djene Dakonam (88)
Utvisning Leandro Cabrera (90+1)

Publik 55 709

Leganés
2-2
Eibar

1-2 Youssef En-Nesyri (46)
2-2 Youssef En-Nesyri (67)

0-1 Kike (29)
0-2 Joan Jordán (36)

Publik 9 341

Valencia
3-0
Villarreal

1-0 Mouctar Diakhaby (4)
2-0 Denis Cheryshev (51)
3-0 Rodrigo (86)

 

Publik 37 685

 
Almería
0-1
Osasuna

 

0-1 Brandon (75)

Publik 7 015

Elche
1-1
Numancia

1-0 Nino (34)

1-1 Pape Diamanka (45)

Publik 9 621

Lugo
3-2
Rayo Majadahonda

1-0 Toni Martínez (24)
2-0 José Carlos Lazo (43)
3-2 Carlos Pita (73)

2-1 Aitor Ruibal (47)
2-2 Manu del Moral (69)

Publik 3 357

Cádiz
1-1
Mallorca

Utvisning Jairo Izquierdo (38)
1-1 Jon Garrido (84)
Utvisning Marcos L+opez (87)

0-1 Stoichkov (37)

Publik 13496

Tenerife
0-0
Málaga

Publik 14 465

 
Kayserispor
1-1
Bursaspor

1-1 Cristian Săpunaru (48)
Utvisning Bernard Mensah (55)

0-1 Yusuf Erdoğan (30)

Göztepe
0-1
Galatasaray

 

0-1 Sinan Gümüş (72)

 
Borussia Dortmund
5-1
Hannover 96

1-0 Achraf Hakimi (24)
2-0 Marco Reus (60)
3-0 Mario Götze (62)
4-0 Raphaël Guerreiro (67)
5-1 Axel Witsel (90)

4-1 Benjamin Hadžić (86)

Publik 81 365

Borussia Mönchengladbach
2-0
Augsburg

1-0 Oscar Wendt (78)
2-0 Patrick Herrmann (90+3)

 

Publik 42 509

Freiburg
2-4
1899 Hoffenheim

1-1 Lucas Höler (42)
2-3 Florian Niederlechner (77)

0-1 Joelinton (19)
1-2 Andrej Kramarić (straff, 59)
1-3 Andrej Kramarić (72)
2-4 Kerem Demirbay (85)

Publik 23 900

Mainz 05
2-1
1. FC Nürnberg

1-0 Daniel Brosinski (straff, 12)
2-1 Robin Quaison (73)

1-1 Georg Margreitter (43)

Publik 22 005

Wolfsburg
0-3
Bayer Leverkusen

 

0-1 Kai Kavertz (straff, 45)
0-2 Kevin Volland (62)
0-3 Julian Brandt (88)

Publik 21 736

Werder Bremen
2-2
Eintracht Frankfurt

1-0 Maximilian Eggestein (27)
2-1 Martin Harnik (52)

1-1 Ante Rebić (35)
2-2 Sebastien Haller (straff, 68)

Publik 42 100

 
Carmarthen Town
1-3
Connah's Quay

Haverfordwest …
0-4 f
Bala Town

Barry Town United
3-2
Cefn Druids

Airbus UK
2-5
The New Saints

Cambrian & Clydach
*1-1 f
Rhyl

Information Cambrian & Clydach vidare efter 5-4 på straffar.

Aberystwyth Town
1-3
Cardiff MU

Llangefni Town
1-3
Llandudno

Bangor City
1-2
Caernarfon Town