ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 23 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

13

tävlingar

34

matcher

34

resultat

34

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra omgången, match 1:2
Egnatia Rrogozhinë
0-3
Luftëtari Gjir…

 

0-1 Behar Ramadani (straff, 50)
0-2 Ismael Dunga (56)
0-3 Donald Rapo (83)

Vllaznia Shkodër
2-1
Kamza

1-1 Antonio Marku (58)
2-1 Silvio (77)

0-1 Xhuljo Mehmeti (19)

Apolonia Fier
2-1
Kukësi

1-0 Mario Gjata (42)
2-0 Taulant Hysenshahaj (90)

2-1 Valon Ethemi (90)

Bylis
2-0
Laçi

1-0 Mario Bytyçi (50)
2-0 Mario Barjamaj (84)

 

Lushnja
1-3
Teuta Durrës

1-3 Ervis Gjyla (85)

0-1 Sheriff Kallaku (straff, 30)
0-2 Lorenco Vila (36)
0-3 Gerhard Progni (51)

 
Semifinal, match 1:2
Mechelen
0-0
Union Saint-Gilloise

 

Utvisning Thibault Peyre (46)

 
Andra omgången, match 1:2
Enosis
0-0
Anorthosis

Information Enosis vidare med sammanlagt 3-2.

Paphos
4-1
Aris

1-0 Adam Nemec (23)
2-1 Adam Nemec (straff, 47)
3-1 Lulinha (57)
4-1 Federico Rasic (90)

1-1 Christos Hadjipaschalis (30)

Information Paphos vidare med sammanlagt 5-3.

 
Andra omgången, match 1:2
Karmiotissa
2-1
Ethnikos Achna

1-0 Alkiviades Christofi (30)
2-0 Edward Masinwa (38)

2-1 Andreas Kyprianou (straff, 89)

 
Semifinal, match 2:2
Burton Albion
0-1
Manchester City

 

0-1 Sergio Agüero (26)

Publik 6 519

Information Manchester City vidare med sammanlagt 10-0.

 
Nîmes Olympique
3-1
Angers

1-0 Clement Dépres (31)
2-0 Loic Landre (34)
3-0 Clement Dépres (49)

3-1 Stephane Bahoken (straff, 90+3)

Publik 12 015

 
Tionde omgången
Saint-Étienne
3-6
Dijon

1-1 Lois Diony (14)
2-5 Robert Berič (60)
3-5 Kevin Monnet-Paquet (64)

0-1 Naim Sliti (11)
1-2 Naim Sliti (28)
1-3 Jules Keita (47)
1-4 Naim Sliti (straff, 50)
1-5 Júlio Tavares (52)
3-6 Jordan Marié (90+2)

St-Pryvé St-Hilaire
0-2
Stade rennais

 

0-1 Theoson Siebatcheu (39)
0-2 Adrien Hunou (51)

Bergerac
2-3 f
Orléans

1-2 Terence Pinto (89)
2-2 Diego Gómez (90+4)

0-1 Gaetan Perrin (51)
0-2 Joseph Lopy (51)
2-3 Maxime D'Arpino (99)

Marignane Gignac
0-0* f
Croix Football IC

Information Croix Football IC vidare efter 4-3 på straffar.

Viry Châtillon
0-6
Caen

 

0-1 Yacine Bammou (4)
0-2 Saif Khaoui (12)
0-3 Saif Khaoui (30)
0-4 Malik Tchokounté (79)
0-5 Adama Mbengue (88)
0-6 Jad Mouaddib (90)

Paris Saint-Germain
2-0
Grenoble Foot 38 / Strasbourg

1-0 Edinson Cavani (4)
2-0 Ángel Di María (80)

 

 
Femte omgången, match 2:2
Atromitos
2-1
Apollon Smirnis

1-0 Kostas Kotsopoulos (7)
2-0 Bruno Souza (64)

2-1 Ioannis Varkas (67)

Information Atromitos vidare med sammanlagt 5-1.

Asteras Tripolis
5-3
AEL

1-0 Nikola Žižić (självmål, 7)
2-0 Ángel Martínez (40)
3-1 José Luis Valiente (58)
4-2 Nikolaos Kaltsas (78)

2-1 Noé Acosta (53)
3-2 Yevgeny Schikavko (60)
3-3 Nikola Žižić (75)

Information Asteras Tripolis vidare med sammanlagt 7-6.

AEK
5-0
Kissamikos

1-0 Rodrigo Galo (21)
2-0 Nenad Krstičić (28)
3-0 Petros Madalos (straff, 57)
4-0 Marko Livaja (78)
5-0 Marko Livaja (82)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 6-1.

Olympiakos Piraeus
3-1
Xanthi

1-0 Daniel Podence (29)
2-0 Koka (52)
3-0 Daniel Podence (61)

3-1 Brito (straff, 74)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 3-1.

 
Kvartsfinal
Twente
2-3
Willem II

1-0 Aitor Cantalapiedra (54)
2-1 Aitor Cantalapiedra (63)

1-1 Cristian González (självmål, 62)
2-2 Evangelos Pavlidis (76)
2-3 Kristofer Kristinsson (86)

Feyenoord
4-1
Fortuna Sittard

1-0 Robin van Persie (34)
2-1 Robin van Persie (straff, 68)
3-1 Sven van Bek (81)
4-1 Steven Berghuis (straff, 90+4)

1-1 Andrija Novakovich (54)

 
Semifinal
Sporting Braga
1-1* f
Sporting CP

1-0 Dyego Sousa (3)

1-1 Sebastian Coates (37)

Information Sporting CP vidare efter 4-3 på straffar.

 
Kilmarnock
2-1
Rangers

1-1 Eamonn Brophy (22)
2-1 Joradn Jones (66)

0-1 Jermain Defoe (12)

Publik 12 374

Hearts
1-2
Dundee

1-1 Oliver Lee (40)

0-1 Kusunga (24)
1-2 Andrew Nelson (62)

Publik 15 518

Celtic
4-0
St. Mirren

1-0 Oliver Burke (11)
2-0 Scott Sinclair (straff, 18)
3-0 Oliver Burke (55)
4-0 Timothy Weah (86)

 

Publik 54 821

Hamilton Academical
0-3
Aberdeen

 

0-1 Sam Cosgrove (25)
0-2 Sam Cosgrove (52)
0-3 Greig Stewart (56)

Publik 2 104

St. Johnstone
1-0
Livingston

1-0 Murray Davidson (78)

 

Publik 1 946

Motherwell
1-0
Hibernian

1-0 David Turnbull (43)

 

Publik 4 090

 
Kvartsfinal, match 1:2
Sevilla
2-0
Barcelona

1-0 Pablo Sarabia (58)
2-0 Wissam Ben Yedder (76)

 

Publik 38 403

 
Sjätte omgången, match 2:2
BB Bodrumspor
1-2
Yeni Malatyaspo

1-0 Göksu Türkdoğan (61)

1-1 Baris Alıcı (79)
1-2 Omer Şişmanoğlu (87)

Göztepe
3-0
Antalyaspor

1-0 Osman Çelik (självmål, 21)
2-0 Serdar Gürler (39)
3-0 Deniz Kadah (66)

 

Balıkesirspor
1-3
Trabzonspor

1-1 Steve Beleck (34)

0-1 Filip Novák (32)
1-2 Abdulkadir Parmark (59)
1-3 Abdulkadir Parmark (87)