ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 22 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

23

matcher

23

resultat

22

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Åttondelsfinal
Sydkorea
2-1 f
Bahrain

1-0 Hwang Hee-Chan (43)
2-1 Kim Jin-Su (105+2)

1-1 Mohamed Al Romaihi (77)

Publik 7 658

Qatar
1-0
Irak

1-0 Bassam Hisham (62)

 

Publik 14 701

 
Andra omgången, match 1:2
Besëlidhja Lezhë
1-2
Skënderbeu Korçë

1-1 Oumar Camara (26)

0-1 Otto John (10)
1-2 Nazmi Gripshi (51)

Kastrioti Krujë
2-4
Partizani Tirana

1-0 Jurgen Vatnikaj (13)
2-3 Juljan Shehu (71)

1-1 Rubin Hebaj (31)
1-2 Emmanuel Mensah (42)
1-3 Lorenc Trashi (70)
2-4 Rubin Hebaj (75)

 
Wimbledon
0-3
Fleetwood Town

 

0-1 Ched Evans (19)
0-2 Ched Evans (30) 0-3 Ashley Hunter (83)

Publik 3 499

Plymouth Argyle
2-1
Walsall

1-0 Ryan Edwards (54)
2-0 Niall Canavan (65)

2-1 A Cook (82)

Publik 8 446

 
Yeovil Town
0-2
Lincoln City

 

0-1 Danny Rowe (27)
0-2 Danny Rowe (45)

Publik 2 486

Forest Green Rovers
3-0
Grimsby Town

1-0 Christian Doidge (29)
2-0 Christian Doidge (45)
3-0 Reece Brown (50)

 

Publik 1 810

 
Tionde omgången
Toulouse
*4-4 f
Stade Reims

1-0 Aaron Leya (44)
2-1 Manu García (68)
3-2 Aaron Leya (82)
4-4 Mark Gradel (straff, 119)

1-1 Boulaye Dia (47)
2-2 Remi Oudin (77)
3-3 Xavier Chavalerin (87)
3-4 Mathieu Cafaro (108)

Information Toulouse vidare efter 4-3 på straffar.

Nancy
1-2 f
EA Guingamp

1-1 Serge N'Guessan (67)

0-1 Ronny Rodelin (28)
1-2 Papy Djilobodji (102)

Andrézieux
1-2
Lyon Duchère

1-0 Lenny Leonil (15)

1-1 Frank Julienne (50)
1-2 Frank Julienne (63)

Villefranche
2-0
Les Herbiers

1-0 Christian Toko (63)
2-0 Brighton Labeau (90+4)

 

Sète
0-1
Lille

 

0-1 Jonathan Bamba (48)

Monaco
1-3
Metz

1-1 Radamel Falcao (40)

0-1 Gauthier Hein (32)
1-2 Marvin Gakpa (62)
1-3 Ibrahima Niane (74)

 
Femte omgången, match 2:2
Panionios
2-0
PAS Giannina

1-0 Fiorin Durmishaj (straff, 52)
2-0 Giorgos Saramantas (75)

 

Information Panionios vidare med sammanlagt 3-1.

PAOK
5-0
Panachaiki

1-0 Léo Matos (5)
2-0 Léo Jaba (37)
3-0 Dimitris Limnios (46)
4-0 Léo Jaba (54)
5-0 Josip Mišić (67)

 

Information PAOK vidare med sammanlagt 6-2.

 
Nionde omgången
Bnei Sakhnin
1-0
Maccabi Haifa

 
Kvartsfinal
AZ
2-0
Vitesse

1-0 Calvin Stengs (40)
2-0 Guus Til (54)

 

 
Newry City
0-2
Linfield

 

0-1 Michael O'Connor (8)
0-2 Michael O'Connor (56)

 
Semifinal
Benfica
1-3
Porto

1-1 Rafa Silva (31)

0-1 Yacine Brahimi (24)
1-2 Moussa Marega (35)
1-3 Fernando (86)

Publik 22 945

 
Kvartsfinal, match 1:2
Getafe
1-0
Valencia

1-0 Jorge Molina (77)

 

Publik 7 021

 
Sjätte omgången, match 2:2
Akhisarspor
0-0
Kayserispor

Information Akhisarspor vidare med sammanlagt 2-1.

 
Sjätte omgången, match 1:2
Boluspor
0-1
Galatasaray

 

0-1 Selcuk İnan (straff, 42)