ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 19 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

24

tävlingar

121

matcher

121

resultat

115

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Standard Liège
2-1
Kortrijk

1-1 Renaud Emond (straff, 66)
2-1 Christian Luyindama (90+1)

0-1 Teddy Chevalier (36)

Eupen
4-1
Lokeren

1-0 Mamadou Fall (5)
2-0 Yuta Toyokawa (40)
3-0 Siebe Blondelle (59)
4-0 Siebe Blondelle (62)

4-1 Jakub Řezníček (65)

Waasland-Beveren
1-1
Cercle Brugge

1-0 Johanna Omolo (självmål, 51)
Utvisning Milan Massop (71)

1-1 Irvin Cardona (straff, 77)

Zulte-Waregem
1-2
Royal Antwerp

1-2 Theo Bongonda (90+2)

0-1 Dieumerci Mbokani (41)
0-2 Lior Refaelov (49)

 
Omonia
3-1
Nea Salamis

1-0 Dimitris Kolovos (58)
2-0 Dimitris Kolovos (65)
3-1 David Ramírez (73)

2-1 Thiago Santos (69)

Ermis
0-3
Apollon

 

0-1 Emilio Zelaya (6)
0-2 Adrián Sardinero (42)
0-3 Mustapha Carayol (90)

 
Wolverhampton Wanderers
4-3
Leicester City

1-0 Diogo Jota (4)
2-0 Ryan Bennett (12)
3-2 Diogo Jota (64)
4-3 Diogo Jota (90+3)

2-1 Demarai Gray (47)
2-2 Conor Coady (självmål, 51)
3-3 Wes Morgan (87)

Publik 31 278

Bournemouth
2-0
West Ham United

1-0 Callum Wilson (53)
2-0 Joshua King (90+1)

 

Publik 10 495

Liverpool
4-3
Crystal Palace

1-1 Mohamed Salah (46)
2-1 Roberto Firmino (53)
3-2 Mohamed Salah (75)
Utvisning James Milner (89)
4-2 Sadio Mané (90+3)

0-1 Andros Townsend (34)
2-2 James Tomkins (65)
4-3 Max Meyer (90+5)

Publik 53 171

Manchester United
2-1
Brighton & Hove Albion

1-0 Paul Pogba (straff, 27)
2-0 Marcus Rashford (42)

2-1 Pascal Groß (72)

Publik 74 532

Newcastle United
3-0
Cardiff City

1-0 Fabian Schär (24)
2-0 Fabian Schär (63)
3-0 Ayoze Pérez (90+3)

 

Publik 49 864

Southampton
2-1
Everton

1-0 James Ward-Prowse (50)
2-0 Lucas Digne (självmål, 64)

2-1 Gylfi Sigurðsson (90+1)

Publik 29 989

Watford
0-0
Burnley

Publik 19 510

Arsenal
2-0
Chelsea

1-0 Alexandre Lacazette (14)
2-0 Laurent Koscielny (39)

 

Publik 59 979

 
Aston Villa
2-2
Hull City

1-2 James Chester (45)
2-2 Tammy Abraham (64)

0-1 Jarrod Bowen (27)
0-2 Evandro (37)

Publik 33 619

Blackburn Rovers
2-0
Ipswich Town

1-0 Danny Graham (straff, 65)
2-0 Joseph Nuttall (74)

 

Publik 12 762

Derby County
2-1
Reading

1-0 Duane Holmes (3)
2-0 Harry Wilson (40)

2-1 Sone Aluko (66)

Publik 26 404

Middlesbrough
1-1
Millwall

1-1 Jordan Hugill (straff, 90)

0-1 Jed Wallace (22)

Publik 21 915

Nottingham Forest
0-1
Bristol City

 

0-1 Famara Diedhiou (70)

Publik 28 922

Queens Park Rangers
1-4
Preston North End

1-3 Matt Smith (84)

0-1 Jayden Stockley (14)
0-2 Jordan Storey (68)
0-3 Alan Browne (82)
1-4 Brad Potts (87)

Publik 13 736

Rotherham United
2-4
Brentford

1-1 Jon Taylor (20)
2-2 Ezri Konsa (självmål, 73)

0-1 Kamohelo Mokotjo (2)
1-2 Said Benrahma (53)
2-3 Kamohelo Mokotjo (75)
2-4 Neal Maupay (85)

Publik 8 319

Sheffield Wednesday
1-0
Wigan Athletic

1-0 Steven Fletcher (62)

 

Publik 22 323

Stoke City
2-1
Leeds United

1-0 Sam Clucas (49)
2-0 Joe Allen (88)

Utvisning Pontus Jansson (76)
2-1 Egzijan Alioski (90+5)

Publik 28 586

Swansea City
1-0
Sheffield United

1-0 Oliver McBurnie (65)

 

Publik 18 673

 
Wimbledon
1-4
Barnsley

1-1 Joe Pigott (36)

0-1 Cauley Woodrow (19)
1-2 Kieffer Moore (15)
1-3 Mamadou Thiam (65)
1-4 Cameron McGeehan (90)

Publik 4 795

Blackpool
0-0
Shrewsbury Town

Publik 3 186

Bradford City
0-4
Southend United

 

0-1 Simon Cox (2)
0-2 Sam Mantom (26)
0-3 Stephen Humphrys (54)
0-4 Stephen Humphrys (73)

Publik 15 517

Bristol Rovers
0-1
Wycombe Wanderers

0-1 Sido Jombarti (57)

Publik 8 163

Charlton Athletic
1-0
Accrington Stanley

Utvisning Lyle Taylor (82)
1-0 Karlan Ahearne-Grant (straff, 90+3)

Utvisning Jonathan Maxted (82)

Publik 11 877

Doncaster Rovers
2-2
Burton Albion

1-1 TylerSmith (53)
2-1 TylerSmith (75)

0-1 John Brayford (8)
2-2 John Brayford (90)

Publik 7 202

Gillingham
0-3
Walsall

 

0-1 Andy Cook (9)
0-2 Andy Cook (19)
0-3 Andy Cook (47)

Publik 3 975

Luton Town
4-0
Peterborough United

1-0 Jamie Collins (8)
2-0 Jamie Collins (27)
3-0 Jamie Collins (53)
4-0 Luke Berry 66)

Utvisning Ryan Tafazolli (25)

Publik 10 055

Oxford United
2-1
Portsmouth

1-0 Cameron Brannagan (25)
2-0 James Henry (45)

2-1 Brett Pitman (64)

Publik 8 202

Plymouth Argyle
2-1
Coventry City

1-1 Ruben Lameiras (63)
2-1 Ruben Lameiras (70)

0-1 Conor Chaplin (55)

Publik 10 686

Rochdale
1-1
Fleetwood Town

1-1 Ian Henderson (75)

0-1 Paddy Madden (36)
Utvisning Lewis Coyle (54)

Publik 2 713

Scunthorpe United
1-1
Sunderland

1-1 Adam Hammill (87)

0-1 Josh Maja (59)

Publik 7 263

 
Lincoln City
1-0
Grimsby Town

1-0 Harry Toffolo (12)

Utvisning James McKeown (76)

Publik 9 650

Cambridge United
3-2
Northampton Town

1-1 Jevani Brown (45+4)
2-2 George Taft (64)
3-2 David Amoo (90+4)

0-1 Aaron Pierre (27)
1-2 Junior Morais (48)

Publik 4 849

Carlisle United
2-0
Cheltenham Town

1-0 Jamie Devitt (49)
2-0 Hallam Hope (56)

 

Publik 4 458

Colchester United
2-3
Mansfield Town

1-0 Tom Eastman (14)
2-0 Courtney Senior (30)

2-1 Nicholas Ajose (51)
2-2 Tyler Walker (64)
2-3 CJ Hamilton (79)

Publik 3 546

Crawley Town
0-1
Port Vale

 

0-1 Ricky Miller (27)

Publik 2 089

Forest Green Rovers
1-2
Bury

1-0 Reece Brown (28)

1-1 James OäShea (69)
1-2 Nicky Maynard (83)

Publik 2 940

Macclesfield Town
2-1
Oldham Athletic

1-1 Harry Smith (45+3)
2-1 Scott Wilson (54)

0-1 Urko Vera (straff, 1)
Utvisning Mohamed Maouche (90)

Publik 3 697

Milton Keynes Dons
0-1
Crewe Alexandra

 

0-1 Charlie Kirk (32)

Publik 8 347

Morecambe
1-2
Stevenage

1-1 Kevin Ellison (70)

0-1 Ben Kennedy (straff, 25)
1-2 Luke Wilkinson (90+4)

Publik 1 422

Newport County
1-0
Exeter City

1-0 Jamille Matt (71)

 

Publik 3 791

Tranmere Rovers
1-2
Swindon Town

1-2 James Norwood (52)

0-1 Marc Richards (20)
0-2 Michael Doughty (36)

Publik 5 847

Yeovil Town
2-0
Notts County

1-0 Thomas James (8)
2-0 Mihai Dobre (90+2)

 

Publik 2 716

 
Paris Saint-Germain
9-0
EA Guingamp

1-0 Neymar (11)
2-0 Kylian Mbappé (37)
3-0 Kylian Mbappé (45)
4-0 Edinson Cavani (59)
5-0 Edinson Cavani (66)
6-0 Neymar (68)
7-0 Edinson Cavani (75)
8-0 Kylian Mbappé
9-0 Thomas Meunier (83)

 

Publik 47 268

Monaco
1-5
Strasbourg

Utvisning Naldo (7)
1-2 Radamel Falcao (22)

0-1 Ludovic Ajorque (12)
0-2 Adrien Thomasson (17)
1-3 Ibrahima Sissoko (63)
1-4 Ludovic Ajorque (68)
Utvisning Stefan Mitrović (69)
1-5 Youssouf Fofana (90+4)

Publik 7 298

Nîmes Olympique
0-1
Toulouse

 

0-1 Yaya Sanogo (41)

Publik 12 736

Stade Reims
1-1
Nice

1-0 Remi Oudin (12)

1-1 Remi Walter (straff, 90+9)

Publik 11 776

 
Lens
2-1
Nancy-Lorraine

1-1 Achraf Bencharki (56)
2-1 Achraf Bencharki (73)

0-1 Amine Bassi (straff, 35)
Utvisning Ernest Seka (76)

Publik 19 741

Chamois niortais
1-1
Grenoble Foot 38

1-1 Louis Ameka (72)

0-1 Florian Sotoca (65)

Publik 3 353

 
Gibraltar Phoenix
6-0
Glacis United

St Joseph's
0-1
Europa

 
PAS Giannina
1-2
Olympiakos

1-1 Jagos Vuković (självmål, 14)

0-1 Apostolos Skondras (självmål, 8)
1-2 Lazaros Christodoulopoulos (37)

Apollon Smirnis
0-0
Levadiakos

PAOK
3-0
Panionios

1-0 Diego Biseswar (11)
2-0 Vieirinha (45)
3-0 Evgeniy Shakhov (69)

Utvisning Peter Makrillos (41)

 
Bnei Yehuda
0-0
Maccabi Netanya

Bnei Sakhnin
0-4
Hapoel Haifa

 

0-1 Matan Hozez (42)
0-2 Matan Hozez (44)
0-3 Matan Hozez (77)
0-4 Matan Hozez (86)

Maccabi Haifa
0-0
Hapoel Ra'anana

Maccabi Petah Tikva
1-3
Hapoel Be'er Sheva

1-3 Tomer Benbenishti (82)

0-1 Erik Sabo (18)
0-2 Hanan Maman (38)
0-3 Hanan Maman (straff, 66)

 
Roma
3-2
Torino

1-0 Nicolo Zaniolo (15)
2-0 Aleksandar Kolarov (straff, 34)
3-2 Stephan El Shaarawy (73)

2-1 Tomas Rincón (51)
2-2 Cristian Ansaldi (67)

Udinese
1-2
Parma

1-1 Stefano Okaka (50)

0-1 Roberto Ingelse (straff, 11)
1-2 Yao Gervinho (68)

Internazionale
0-0
Sassuolo

 
Lecce
1-1
Benevento

1-0 Marco Mancosu (62)

1-1 Massimo Coda (71)

Crotone
0-0
Cittadella

Carpi
0-2
Foggia

 

0-1 Pietro Iemmello (9)
0-2 Pietro Iemmello (83)

Perugia
0-2
Brescia

 

0-1 Ernesto Torregrossa (5)
0-2 Alfredo Donnarumma (76)

 
Mosta
0-3
Senglea Athletic

 

0-1 Augusto Cáseres (4)
0-2 Rômulo (52)
0-3 Matias García (65)

Tarxien Rainbows
2-1
St. Andrews

1-0 Michele Paolucci (24)
2-0 Ricardinho (48)

2-1 Martin Davis (straff, 53)

 
AZ
3-0
Utrecht

1-0 Ricardo van Rhijn (36)
2-0 Mats Seuntjens (42)
3-0 Calvin Stengs (90+1)

 

Publik 15 000

PEC Zwolle
3-1
Feyenoord

1-0 Bram van Polen (30)
2-1 Vito van Crooij (56)
3-1 Younes Namli (76)

1-1 Robin van Persie (34)

Publik 13 850

ADO Den Haag
2-4
VVV

1-0 Sheraldo Becker (13)
2-2 Erik Falkenburg (60)
Utvisning Robert Zwinkels (80)

1-1 Patrick Joosten (43)
1-2 Patrick Joosten (51)
2-3 Peniel Mlapa (straff, 83)
2-4 Jornell Grot (90+7)

Publik 10 181

Groningen
3-0
Heracles

1-0 Samir Memišević (straff, 12)
2-0 Thomas Bruns (74)
3-0 Thomas Bruns (78)

 

Publik 16 143

 
Crusaders
0-1
Linfield

 

0-1 Jordan Stewart (5)

Dungannon Swifts
3-1
Cliftonville

1-0 Daniel Hughes (32)
2-1 Daniel Hughes (62)
3-1 Daniel Hughes (67)

1-1 Jamie Harney (57)

Glenavon
0-2
Ballymena United

 

0-1 Cathair Friel (13)
0-2 Jude Winchester (34)

Glentoran
2-1
Newry City

1-1 Darren Murray (73)
2-1 Paul O'Neill (86)

0-1 James Walker (38)

Warrenpoint Town
4-0
Institute

1-0 Alan O'Sullivan (4)
2-0 Alan O'Sullivan (17)
3-0 Lee Duffy (36)
4-0 Lee Duffy (62)

 

 
Belenenses
2-2
Tondela

1-0 Henrique Almeida (2)
2-2 Henrique Almeida (48)

1-1 Bruno Monteiro (33)
1-2 Tómané (45+2)

Sporting CP
2-1
Moreirense

1-0 Nani (3)
2-0 Bruno Fernandes (26)

2-1 Heriberto Tavares (34)

Santa Clara
0-1
Marítimo

 

0-1 Joel (23)

 
Tre Fiori
0-3
Folgore

Domagnano
2-2
Libertas

Murata
1-0
Pennarossa

Fiorentino
0-2
La Fiorita

 
Fjärde omgången
Auchinleck Talbot
1-0
Ayr United

1-0 Craig McCracken (78)

Publik 3 100

East Fife
2-1
Greenock Morton

1-1 Anton Dowds (9)
2-1 Craig Watson (75)

0-1 Robert McHugh (7)

Publik 903

St. Mirren
3-2
Alloa Athletic

Utvisning Bradley Lyons (28)
1-2 Cody Cooke (68)
2-2 Ethan Erhahon (85)
3-2 Kyle McAllister (87)

0-1 Allan Trouten (26)
0-2 Kevin Cawley (34)

Publik 2 760

Inverness CT
4-0
East Kilbride

1-0 Jordan White (6)
2-0 Aaron Doran (21)
3-0 Liam Polworth (27)
4-0 Craig Reid (självmål, 71)

 

Publik 1 196

Hibernian
4-0
Elgin City

1-0 Florian Kamberi (21)
2-0 Daryl Horgan (25)
3-0 Stephen Mallan (straff, 45)
4-0 Daryl Horgan (53)

 

Publik 7 082

Aberdeen
1-1
Stenhousemuir

1-0 Max Lowe (21)

1-1 Mark McGuigan (71)

Publik 9 661

St. Johnstone
2-0
Hamilton Academical

1-0 Jason Kerr (1)
2-0 Anthony Watt (26)

 

Publik 2 363

Dundee
1-1
Queen of the South

1-1 Jesse Curran (45)

0-1 Stephen Dobbie (28)

Publik 2 728

Motherwell
1-2
Ross County

1-2 Jake Hastie (90+1)

0-1 Brian Graham (52)
0-2 Brian Graham (60)

Publik 3 869

Raith Rovers
3-0
Dunfermline Athletic

1-0 Lewis Vaughan (straff, 69)
2-0 Lewis Vaughan (78)
3-0 Lewis Vaughan (81)

Utvisning Lee Ashcroft (55)

Publik 6 013

Montrose
0-4
Dundee United

 

0-1 Pavol Šafranko (8)
0-2 Callum Booth (43)
0-3 Billy King (81)
0-4 Ian Harkes (90+2)

Publik 3 604

Kilmarnock
2-0
Forfar Athletic

1-0 Stuart Findlay (18)
2-0 Chris Burke (78)

 

Publik 4 376

Partick Thistle
4-1
Stranraer

1-0 Aidan Fitzpatrick (17)
2-0 Joe Cardle (50)
3-1 Steven Saunders (74)
4-1 Blair Spittal (81)

2-1 Paul Crossan (52)

Publik 2 254

Celtic
3-0
Airdrieonians

1-0 Scott Sinclair (37)
2-0 Scott Sinclair (56)
3-0 Timothy Weah (83)

 

Publik 29 941

 
Real Madrid
2-0
Sevilla

1-0 Casemiro (78)
2-0 Luka Modrić (90+2)

 

Publik 68 232

Huesca
0-3
Atlético Madrid

 

0-1 Lucas Hernández (31)
0-2 Santiago Arias (52)
0-3 Koke (71)

Publik 7 106

Celta de Vigo
1-2
Valencia

1-0 Nestor Araújo (40)

1-1 Ferrán Torres (71)
1-2 Rodrigo (84)

Publik 15 668

 
Almería
0-0
Cádiz

 

Utvisning José Mari (75)

Publik 7 716

Rayo Majadahonda
2-2
Real Zaragoza

1-0 Aitor Ruibal (42)
2-0 Federico Varela (63)

2-1 Alberto Soro (74)
2-2 Íñigo Eguaras (80)

Publik 2 907

Numancia
3-2
Córdoba

1-0 Pape Diamanka (16)
2-0 Alain Oyarzun (20)
3-0 Pape Diamanka (45)

3-1 De las Cuevas (46)
3-2 Federico Piovaccari (61)

Publik 4 302

Reus Deportiu
Inst
Las Palmas

Málaga
2-1
Lugo

1-1 Adrián (50)
2-1 Jack Harper (79)

0-1 Josete Malagón (8)
Utvisning Josete Malagón (70)

Publik 12 758

 
Erzurumspor
1-2
Konyaspor

1-2 Taylan Antalyalı (59)

0-1 Ömer Şahiner (45+3)
0-2 Volkan Findikli (57)

Yeni Malatyaspor
3-2
Göztepe

1-0 Ömer Şişmanoğlu (1)
2-1 Mitchell Donald (34)
3-2 Daniel Aleksić (straff, 54)

1-1 Halil Akbunar (20)
2-2 Andre Blyogo Poko (41)

Antalyaspor
0-0
Kayserispor

Galatasaray
6-0
Ankaragücü

1-0 Sinan Gümüş (1)
2-0 Henry Onyekuru (21)
3-0 Sinan Gümüş (26)
4-0 Henry Onyekuru (59)
5-0 Henry Onyekuru (63)
6-0 Badou N'Diaye (86)

 

 
Bayer Leverkusen
0-1
Borussia Mönchengladbach

 

0-1 Alassane Pléa (37)

Publik 29 628

VfB Stuttgart
2-3
Mainz 05

1-3 Nicolas González (83)
2-3 Marc Kempf (85)

0-1 Santiago Ascacíbar (självmål, 22)
0-2 Jean Mateta (28)
0-3 Alexander Hack (72)

Publik 51 881

Eintracht Frankfurt
3-1
Freiburg

1-0 Sebastien Haller (36)
2-0 Ante Rebić (40)
3-0 Luka Jović (45)

3-1 Nils Petersen (69)

Publik 49 200

Augsburg
1-2
Fortuna Düsseldorf

1-1 Jonathan Schmid (64)

0-1 Marvin Ducksch (45)
1-2 Benito Raman (89)

Publik 27 568

Hannover 96
0-1
Werder Bremen

 

0-1 Milot Rashica (32)

Publik 44 300

RB Leipzig
0-1
Borussia Dortmund

 

0-1 Axel Witsel (19)

Publik 41 939

 
Final
Cardiff MU
2-0
Cambrian & Ckydach

1-0 Adam Roscrow (40)
2-0 Adam Roscrow (90+4)

 

Publik 1 509 på Jenner Park, Barry