ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 15 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

19

matcher

19

resultat

19

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Australien
3-2
Syrien

1-0 Awer Mabil (41)
2-1 Christopher Ikonomidis (54)
3-2 Tom Rogić (90+3)

1-1 Omar Khribin (43)
2-2 Omar Al Somah (straff, 80)

Publik 10 492

Palestina
0-0
Jordanien

Publik 20 843

 
Mansfield Town
1-0
Crawley Town

1-0 Tyler Walker (88)

 

Publik 3 739

 
Tredje omgången, omspel
Luton Town
0-1
Sheffield Wednesday

 

0-1 Atdhe Nuhiu (46)

Publik 9 259

Blackburn Rovers
2-4 f
Newcastle United

1-2 Adam Armstrong (33)
2-2 Darragh Lenihan (45+1)

0-1 Sean Longstaff (1)
0-2 Callum Roberts (22)
2-3 Joselu (105+3)
2-4 Ayoze Pérez (106)

Publik 14 228

Stoke City
2-3
Shrewsbury Town

1-0 Tyrese Campbell (20)
2-0 Tyrese Campbell (36)

2-1 James Bolton (71)
2-2 Fejiri Okenabirhie (straff, 77)
2-3 Joshua Laurent (81)

Publik 10 261

 
Angers
1-2
Girondins Bordeaux

1-1 Mateo Pavlović (64)

0-1 Samuel Kalu (31)
1-2 Yann Karamoh (90+2)

Publik 10 836

 
Le Havre
4-3
Valenciennes

1-1 Fernand Mayembo (21)
2-1 Tino Kadewere (32)
3-3 Alimami Gory (41)
4-3 Alimami Gory (67)

0-1 Florian Raspentino (16)
2-2 Florian Raspentino (33)
2-3 Jorris Romil (36)
Utvisning Johan Ramaré (88)

 
Nionde omgången
Hapoel Afula
3-1
Ashdod

1-0 Netanel Goldman (13)
2-0 Danny Gruper (32)
3-1 Dor Kochav (82)

2-1 Dean David (42)

Maccabi Petah Tikva
4-1
Hakoah Ramat Gan

1-0 Gidi Kanyuk (36)
2-0 Lidor Cohen (57)
3-0 Lidor Cohen (60)
4-1 Lidor Cohen (87)

3-1 Sharon Gormezano (64)

Maccabi Netanya
*0-0 f
Hapoel Be'er Sheva

Information Maccabi Netanya vidare efter 4-2 på straffar.

 
Kvartsfinal
Desportivo Aves
1-2
Sporting Braga

1-2 Claudio Falcão (70)

0-1 Wilson Eduardo (11)
0-2 Wilson Eduardo (41)

Leixões
1-2 f
Porto

1-1 Zé Paulo (78)

0-1 Hector Herrera (11)
1-2 Hernâni (118)

Vitória Guimarães
0-1
Benfica

 

0-1 João Félix (14)

 
Femte omgången, match 2:2
Real Valladolid
1-1
Getafe

1-1 Daniele Verde (50)

0-1 Ángel (straff, 29)

Publik 11 183

Information Getafe vidare med sammanlagt 2-1.

Valencia
3-0
Sporting Gijón

1-0 Santi Mina (65)
2-0 Santi Mina (76)
3-0 Ferrán Torres (90)

 

Publik 33 149

Information Valencia vidare med sammanlagt 4-2.

 
Sjätte omgpngen, match 1:2
Kayserispor
1-2
Akhisarspor

1-2 Tjarron Chery (straff, 78)

0-1 Adrien Regattin (15)
0-2 Atila Turan (självmål, 37)

Antalyaspor
3-3
Göztepe

1-0 Mevlut Erdinç (9)
2-0 Jean Drole (30)
3-2 Mevlut Erdinç (straff, 69)

2-1 Axel Ngando (50)
2-2 Kadu (58)
3-3 Celso Borges (straff, 86)

Boluspor
Inst
Galatasaray