ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 6 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

40

matcher

40

resultat

40

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Australien
0-1
Jordanien

 

0-1 Anas Bani Yassen (26)

Publik 4 934

Thailand
1-4
Indien

1-1 Teerasil Dangda (33)

0-1 Sunil Chhetri (straff, 27) 1-2 Sunil Chhetri (46)
1-3 Anirudh Thapa (68)
1-4 Jeje Lalpekhlua (80)

Publik 3 250

Syrien
0-0
Palestina

 

Utvisning Mohammed Saleh (68)

Publik 8 471

 
Omonia
1-0
AEK

1-0 Fanos Katelaris (70)

 

Nea Salamis
0-2
Apollon

 

0-1 Antun Maglica (5)
0-2 Antun Maglica (19)
0-3 Fotios Papoulis (89)

 
Tredje omgången
Millwall
2-1
Hull City

1-1 Shane Ferguson (82)
2-1 Shane Ferguson (85)

0-1 Jon Toral (52)

Publik 5 307

Preston North End
1-3
Doncaster Rovers

1-1 Andrew Hughes (56)

0-1 John Marquis (5)
1-2 Tom Anderson (72)
1-3 Mallik Wilks (87)

Publik 8 101

Fulham
1-2
Oldham Athletic

1-0 Dennis Odoi (52)

1-1 Sam Surridge (straff, 76)
1-2 Callum Lang (88)

Publik 16 134

Manchester City
7-0
Rotherham United

1-0 Raheem Sterling (12)
2-0 Philip Foden (43)
3-0 Semi Ajayi (självmål, 45+1)
4-0 Gabriel Jesus (52)
5-0 Riyad Mahrez (73)
6-0 Nicolas Otamendi (78)
7-0 Leroy Sané (85)

 

Publik 52 708

Woking
0-2
Watford

 

0-1 Will Hughes (13)
0-2 Troy Deeney (74)

Publik 5 717

Queens Park Rangers
2-1
Leeds United

1-0 Aramide Oteh (straff, 23)
2-1 Jake Bidwell (75)

1-1 Aapo Halme (25)

Publik 11 637

Sheffield United
0-1
Barnet

 

0-1 Shaquile Coulthirst (straff, 21)

Publik 9 906

Newport County
2-1
Leicester City

1-0 Jamille Matt (10)
2-1 Padraig Amond (straff, 85)

1-1 Rachid Ghezzal (82)

Publik 6 705

 
Nionde omgången
Canet Roussillon
0-1
Monaco

 

0-1 Moussa Sylla (2)

Andrézieux
2-0
Olympique Marseille

1-0 Bryan Ngwabije (17)
2-0 Florian Milla (82)

 

Stade rennais
*2-2 f
Stade brestois 29

1-2 Adrien Hunou (41)
2-2 Ismaila Sarr (49)

0-1 Gaetan Charbonnier (24)
0-2 Gaetan Charbonnier (39)

Information Stade rennais vidare efter 5-4 på straffar.

Stade Reims
2-0
Lens

1-0 Remi Oudin (32)
2-0 Mathieu Cafaro (straff, 36)

 

St-Pryvé St-Hilaire
3-1
Aurillac Arpajon

1-0 Fabrice Seidou (2)
2-1 Fabrice Seidou (29)
3-1 Aboubacar Ouattara (45)

1-1 Pierre Jamin (14)

Olympique Strasbourg
0-6
Saint-Étienne

 

0-1 Remy Cabella (3)
0-2 Loic Perrin (9)
0-3 Wahbi Khazri (46)
0-4 Lois Diony (56)
0-5 Kenny Rocha Santos (83)
0-6 Remy Cabella (86)

Noisy-le-Grand
2-1
Gazélec Ajaccio

1-0 Moyoro N'Doye (självmål, 4)
2-1 Salim Issaad (43)

1-1 Jeremy Blayac (16)

Longueau
0-0* f
Vitré

Information Vitré vidare efter 4-1 på straffar.

Toulouse
4-1
Nice

1-0 Bafode Diakité (40)
2-0 Mark Gradel (45)
3-1 Mathieu Dossevi (68)
4-1 Manu García (84)

2-1 Ihsan Sacko (48)

Girondins Bordeaux
0-1
Le Havre

 

0-1 Ebenezer Assifuah (48)

Pontivy GSI
0-4
Paris Saint-Germain

 

0-1 Sylvain Jule (självmål, 24)
0-2 Neymar (70)
0-3 Kylian Mbappé (straff, 77)
0-4 Julian Draxler (87)

 
Ashdod
1-1
Hapoel Ra'anana

1-0 Gadi Kinda (2)

1-1 Kayes Ganem (17)

Bnei Yehuda
3-1
Hapoel Be'er Sheva

1-1 Carlos Cu+ellar (55)
2-1 Mavis Tchibota (70)
3-1 Yuval Ashkenazi (90)

0-1 Maruwan Kabha (12)

 
Vitória Setúbal
0-0
Chaves

Feirense
2-2
Santa Clara

1-2 Edinho (straff, 59)
2-2 José Valencia (65)

0-1 Zé Manuel (43)
0-2 Bruno Lamas (48)

Belenenses
1-0
Vitória Guimarães

1-0 Henrique Almeida (31)

Benfica
4-2
Rio Ave

1-2 Haris Seferović (27)
2-2 João Félix (31)
3-2 João Félix (64)
4-2 Haris Seferović (70)

0-1 Gabrielzinho (17)
0-2 Bruno Moreira (20)

Sporting Braga
1-0
Boavista

1-0 Ricardo Horta (25)

Utvisning Gonçalo Cardoso (90+3)

 
Eibar
0-0
Villarreal

Publik 4 141

Sevilla
1-1
Atlético Madrid

1-0 Wissam Ben Yedder (37)

1-1 Antoine Griezmann (45)

Publik 38 603

Real Madrid
0-2
Real Sociedad

Utvisning Lucas Vázquez (61)

0-1 Willian José (straff, 3)
0-2 Rubén Pardo (83)

Publik 53 412

Getafe
1-2
Barcelona

1-2 Jaime Mata (43)

0-1 Lionel Messi (20)
0-2 Luis Suárez (39)

Publik 14 721

 
Almería
2-0
Mallorca

1-0 Álvaro Giménez (straff, 45+1)
2-0 Juan Carlos (71)

 

Publik 5 796

Deportivo La Coruña
0-0
Lugo

 

Utvisning José Carlos (69)
Utvisning Jean Dongou (90+1)

Publik 21 516

Osasuna
2-1
Cádiz

1-1 Rubén García (26)
2-1 Roberto Torres (35)

0-1 Álex Muñoz (19)

Publik 14 940

Gimnàstic Tarragona
1-0
Córdoba

1-0 Fali Jiménez (59)

Utvisning De las Cuevas (57)

Publik 5 211

Málaga
0-3
Reus Deportiu

 

0-1 Borja Herrera (11)
0-2 Luís Gustavo (straff, 63)
0-3 David Querol (83)

Publik 16 058