ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 5 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

84

matcher

84

resultat

68

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Förenade Arabemiraten
1-1
Bahrain

1-1 Ahmed Khalil (straff, 88)

0-1 Mohamed Al Romaihi (78)

Publik 33 878

 
AEL
1-0
Paphos

1-0 Andreas Makris (85)

 

Anorthosis
0-0
Alki Oroklini

Doxa
1-2
APOEL

1-2 Evgen Pavlov (82)

0-1 Ghayas Zahid (60)
0-2 Léo Natel (78)

 
Charlton Athletic
1-1
Sunderland

1-1 Reece James (självmål, 50)

0-1 Luke O'Nien (2)

Publik 16 317

Rochdale
0-4
Burton Albion

 

0-1 Marcus Harness (19)
0-2 Marcus Harness (30)
0-3 Liam Boyce (78)
0-4 Marcus Harness (86)

Publik 2 666

Scunthorpe United
2-1
Coventry City

1-0 James Perch (67)
2-0 Levi Sutton (74)

2-1 Conor Chaplin (78)

Publik 4 692

 
Cambridge United
2-0
Stevenage

1-0 David Amoo (35)
2-0 Jevani Brown (4502)

Publik 4 235

Carlisle United
3-2
Mansfield Town

1-0 Jack Sowerby (4)
2-0 Hallam Hope (26)
3-1 Hallam Hope (79)

Utvisning Neal Bishop (45)
2-1 Matt Preston (77)
3-2 Tyler Walker (86)

Publik 4 563

Colchester United
3-3
Notts County

1-0 Samuel Szmodics (8)
2-3 Mikael Mandron (45+3)
3-3 Harry Pell (straff, 67)

1-1 Jon Stead (16)
1-2 Daniel Jones (19)
1-3 Kristian Dennis (32)

Publik 3 181

Crawley Town
1-0
Cheltenham Town

1-0 Ollie Palmer (straff, 39)

 

Publik 2 623

Macclesfield Town
1-2
Swindon Town

1-0 Tyrone Marsh (14)

1-1 Marc Richards (37)
1-2 Jak McCourt (90+2)

Publik 1 964

Morecambe
2-2
Crewe Alexandra

1-1 Andrew Tutte (63)
2-1 Kevin Ellison (84)

0-1 James Jones (27)
2-2 Chris Porter (straff, 90+4)

Publik 1 662

Yeovil Town
0-1
Bury

 

0-1 Nicky Maynard (24)

Publik 2 426

 
Tredje omgången
Sheffield Wednesday
0-0
Luton Town

Publik 16 974

Manchester United
2-0
Reading

1-0 Mata (straff, 22)
2-0 Romelu Lukaku (45+4)

 

Publik 73 918

West Bromwich Albion
1-0
Wigan Athletic

1-0 Bakary Sako (31)

 

Publik 15 465

Shrewsbury Town
1-1
Stoke City

1-0 Oliver Norburn (straff, 45+4)

1-1 Peter Crouch (78)

Publik 7 512

AFC Bournemouth
1-3
Brighton & Hove Albion

1-2 Marc Pugh (55)

0-1 Antony Knockaert (31)
0-2 Yves Bissouma (34)
1-3 Florin Andone (64)

Publik 10 522

West Ham United
2-0
Birmingham City

1-0 Marko Arnautović (2)
2-0 Andrew Carroll (90+1)

 

Publik 54 840

Burnley
1-0
Barnsley

1-0 Chris Wood (straff, 90+2)

 

Publik 11 053

Bolton Wanderers
5-2
Walsall

1-1 Clayton Donaldson (58)
2-1 Josh Magennis (61)
3-1 Jon Guthrie (självmål, 63)
4-2 Josh Magennis (80)
5-2 Josh Magennis (87)

0-1 Andy Cook (19)
3-2 Mark Beevers (självmål, 68)

Publik 5 506

Brentford
1-0
Oxford United

1-0 Neal Maupay (straff, 80)

Publik 6 106

Chelsea
2-0
Nottingham Forest

1-0 Álvaro Morata (49)
2-0 Álvaro Morata (59)

Publik 40 544

Fleetwood Town
2-3
AFC Wimbledon

1-2 Paddy Madden (70)
2-2 Ched Evans (straff, 72)

0-1 Andrew Barcham (16)
0-2 Anthony Hartigan (55)
2-3 Kwesi Appiah (90)

Publik 2 131

Middlesbrough
5-0
Peterborough United

1-0 Britt Assombalonga (47)
2-0 George Friend (50)
3-0 Lewis Wing (62)
4-0 Britt Assombalonga (70)
5-0 Ashley Fletcher (87)

 

Publik 11 647

Aston Villa
0-3
Swansea City

 

0-1 Courtney Baker-Richardson (2)
0-2 Nathan Dyer (47)
0-3 Jay Fulton (78)

Publik 30 572

Gillingham
1-0
Cardiff City

1-0 Elliott List (81)

 

Publik 7 090

Everton
2-1
Lincoln City

1-0 Ademola Lookman (12)
2-0 Bernard (14)

2-1 Michael Bostwick (28)

Publik 37 900

Derby County
2-2
Southampton

1-2 Jack Marriott (58)
2-2 Thomas Lawrence (61)

0-1 Nathan Redmond (4)
0-2 Nathan Redmond (48)

Publik 17 095

Accrington Stanley
1-0
Ipswich Town

1-0 Billy Kee (76)

 

Publik 2 869

Newcastle United
1-1
Blackburn Rovers

1-1 Matt Ritchie (straff, 84)

0-1 Bradley Dack (56)

Publik 36 440

Crystal Palace
1-0
Grimsby Town

1-0 Jordan Ayew (86)

Utvisning Andrew Fox (2)

Publik 19 967

Bristol City
1-0
Huddersfield Town

1-0 Josh Brownhill (72)

 

Blackpool
0-3
Arsenal

 

0-1 Joseph Willock (11)
0-2 Joseph Willock (37)
0-3 Alex Iwobi (82)

Publik 8 955

Norwich City
0-1
Portsmouth

Utvisning Grant Hanley (15)

 

Publik 23 201

 
Nionde omgången
Viry Châtillon
1-0
Angers

1-0 Mahamadou Sacko (50)

 

Croix Football IC
2-0
Raon l'Etape

1-0 Sofiane Mihoubi (85)
2-0 Fares Hassani (90+3)

 

Marignane Gignac
*1-1 f
Clermont

1-1 Yanis Barka (60)

0-1 Franck Honorat (45+3)

Information Marignane Gignac vidare efter 3-0 på straffar.

Tours
1-2
Les Herbiers

1-1 Aaron Boupendza (47)

0-1 Oumar Pouye (6)
1-2 Oumar Pouye (55)

Bastia
*2-2 f
Concarneau

1-1 Michel Moretti (39)
2-2 Louis Poggi (90+5)

0-1 Maxime Toupin (21)
1-2 Guillaume Gégousse (47)

Information Bastia vidare efter 5-4 på straffar.

Orléans
3-2 f
L'Aiglon du Lamentin

1-0 Jordan Tell (28)
2-1 Gaetan Perrin (104)
3-2 Fahd El Khoumisti (114)

1-1 Gregory Banal (70)
2-2 Thomas Renault (självmål, 112)

Amiens
1-0
Valenciennes

1-0 Cheick Timite (49)

 

Lyon Duchère
3-0
Nîmes Olympique

1-0 Jackson Mendes (13)
2-0 Frank Julienne (80)
3-0 Matthieu Ezikian (88)

 

Stade Pontivy
2-4
EA Guingamp

1-0 Baptiste Marec (6)
2-2 Kevin Le Sauce (straff, 54)

1-1 Yeni N'Gbakoto (15)
1-2 Nolan Roux (18)
2-3 Marcus Thuram (64)
2-4 Marcus Thuram (67)

Bergerac
2-1
Chamois niortais

1-1 Benoit Bisson (17)
2-1 Mehdi Belbachir (26)

0-1 Mattieu Sans (15)

Entente SSG
1-0
Montpellier

1-0 Mathieu Géran (90+3)

 

Le Puy Foot
0-1
Nancy-Lorraine

 

0-1 Wilfried Moimbé (16)

Red Star
0-1
Caen

 

0-1 Yacine Bammou (81)

Schiltigheim
1-3
Dijon

1-2 Benjamin Genghini (straff, 77)

0-1 Naim Sliti (64)
0-2 Kwon Chang-Hoon (72)
1-3 Júlio Tavares (90+2)

Gravelines
0-3 f
Villefranche

 

0-1 Christian Toko Edimo (115)
0-2 Christian Toko Edimo (120)
0-3 Arnold Lemb (120)

Olympique St Quentin
1-2 f
Metz

1-1 Jessy Cambrone (50)

0-1 Renaud Cohade (45)
1-2 Ivan Balliu (101)

Sète
1-0
Limonest

1-0 Abdoulaye Diaby (80)

 

Bourges Foot
0-2
Olympique lyonnais

 

0-1 Martin Terrier (59)
0-2 Ferland Mendy (77)

 
Ironi Kiryat Shmona
1-0
Hapoel Tel Aviv

1-0 Idan Nachmias (67)

 

Hapoel Haifa
1-1
Hapoel Hadera

1-1 Eli Elbaz (51)

0-1 Eliel Peretz (6)

Maccabi Petah Tikva
1-2
Maccabi Haifa

1-2 Tomas Sivok (66)

0-1 Sintiahau Sallalich (47)
0-2 Nikita Rukavytsya (53)

Bnei Sakhnin
0-0
Beitar Jerusalem

 
Femte omgången
Knockbreda
1-2
Strabane Athletic

Queen's University
6-0
Lisburn Distillery

Ards
0-1
Carrick Rangers

Ballinamallard United
5-1
PSNI

Cliftonville
0-1
Dungannon Swifts

Coleraine
2-0
H&W Welders

Crusaders
4-1
Glentoran

Dergview
3-2
Maiden City

Dundela
1-3
Ballymena United

Glenavon
5-0
Rosemount Rec

Institute
0-2
Warrenpoint Town

Larne
2-1
Newry City AFC

Limavady United
0-2
Larne Technica…

Linfield
1-0
Ballyclare Comrades

Loughgall
1-4
Crumlin Star

Portadown
5-1
Abbey Villa

 
Marítimo
2-1
Portimonense

1-0 Edgar Costa (43)
2-0 Jorge Correa (84)

2-1 Paulinho (straff, 90+2)

 
Real Valladolid
0-1
Rayo Vallecano

 

0-1 Álvaro Medrán (1)

Publik 17 261

Deportivo Alavés
2-1
Valencia

1-1 Borja Bastón (21)
2-1 Tomás Pina (45+2)

0-1 Dani Parejo (14)

Publik 18 304

Huesca
2-1
Real Betis

1-1 David Gerreiro (73)
2-1 Christian Rivera (79)

0-1 Arnaldo Sanabria (straff, 55)

Publik 6 135

 
Sporting Gijón
1-2
Real Zaragoza

1-0 Uro Đurđević (18)

1-1 Álex Muñoz (27)
1-2 Raúl Guti (39)

Publik 22 106

Extremadura UD
3-0
Alcorcón

1-0 Kike Márquez (32)
2-0 Giovani Zarfino (47)
3-0 Enric Gallego (64)

Utvisning Toribio (44)

Publik 8 890

 
Caernarfon Town
3-1
Carmarthen Town

1-1 Cai Jones (44)
2-1 Nathan Craig (67)
3-1 Darren Thomas (84)

0-1 Liam Thomas (straff, 26)

Cardiff MU
3-0
Bala Town

1-0 Eliot Evans (9)
2-0 Adam Roscrow (53)
3-0 Eliot Evans (79)

 

Cefn Druids
2-5
Barry Town United

1-1 Neil Ashton (39)
2-1 James Davies (45)

0-1 Jordan Cotterill (29)
2-2 Kayne McLaggon (51)
2-3 Momodou Touray (80)
2-4 Jordan Cotterill (90+1)
2-5 Jordan Cotterill (straff, 90+4)

Llanelli Town
2-1
Llandudno

1-1 James Loveridge (31)
2-0 James Loveridge (37)

0-1 George Harry (12)