ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 1 januari 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

6

tävlingar

49

matcher

49

resultat

49

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Everton
0-1
Leicester City

 

0-1 Jamie Vardy (58)

Publik 39 052

Arsenal
4-1
Fulham

1-0 Granit Xhaka (25)
2-0 Alexandre Lacazette (55)
3-1 Aaron Ramsey (79)
4-1 Pierre-Emerick Aubameyang (83)

2-1 Aboubakar Kamara (69)

Publik 59 887

Cardiff City
0-3
Tottenham Hotspur

 

0-1 Harry Kane (3)
0-2 Christian Eriksen (12)
0-3 Son Heung-Min (26)

Publik 32 485

 
Aston Villa
2-2
Queens Park Rangers

1-0 Tammy Abraham (21)
2-2 Tammy Abraham (75)

1-1 Luke Freeman (41)
1-2 Eberechi Eze (57)

Publik 37 760

Blackburn Rovers
2-1
West Bromwich Albion

1-0 Charles Mulgrew (53)
2-0 Bradley Dack (58)

2-1 Jay Rodríguez (straff, 63)
Utvisning Jake Livermore (87)

Publik 14 258

Brentford
1-1
Norwich City

1-0 Julian Jeanvier (22)

1-1 Timm Klose (83)

Publik 9 524

Derby County
1-1
Middlesbrough

1-0 Harry Wilson (2)

1-1 Jordan Hugill (52)

Publik 28 123

Hull City
6-0
Bolton Wanderers

1-0 Kamil Grosicki (29)
2-0 Evandro (62)
3-0 Kamil Grosicki (63)
4-0 Chris Martin (67)
5-0 Jarrod Bowen (76)
6-0 Nouha Dicko (83)

 

Publik 12 418

Ipswich Town
2-3
Millwall

1-0 Jack Lankester (2)
2-3 Kayden Jackson (89)

1-1 Shane Ferguson (straff, 60)
1-2 Jake Cooper (68)
1-3 Tom Elliott (76)

Publik 16 957

Nottingham Forest
4-2
Leeds United

1-0 Jack Colback (5)
2-2 Jack Colback (69)
3-2 Daryl Murphy (72)
4-2 Ben Osborn (76(

Utvisning Kalvin Philips (42)
1-1 Jack Clarke (52)
1-2 Egzijan Alioski (64)

Publik 29 530

Reading
1-4
Swansea City

1-4 Callum Harriott (77)

0-1 Oliver McBurnie (2)
0-2 Connor Roberts (30)
0-3 Mike van der Hoorn (45)
0-4 Oliver McBurnie (straff, 48)

Publik 15 644

Rotherham United
2-1
Preston North End

1-0 Will Vaulks (45+1)
2-0 Michael Smith (76)

2-1 Lukas Nmecha (78)

Publik 9 077

Sheffield Wednesday
1-1
Birmingham City

1-0 Steven Fletcher (18)

1-1 Che Adams (48)

Publik 29 462

Stoke City
0-2
Bristol City

 

0-1 Famara Diedhiou (39)
0-2 Callum O'Dowda (81)

Publik 23 912

Wigan Athletic
0-3
Sheffield United

 

0-1 David McGoldrick (40)
0-2 Mark Duffy (48)
0-3 Billy Sharp (54)

Publik 13 054

 
Blackpool
0-1
Sunderland

0-1 Josh Maja (23)

Publik 10 994

Bradford City
3-0
Accrington Stanley

1-0 Lewis O'Brien (21)
2-0 Owen Doyle (30) 0-2 3-0 Connor Wood (49)

Utvisning Offrande Zanzala (26)

Publik 16 318

Bristol Rovers
0-0
Burton Albion

Publik 9 060

Charlton Athletic
2-1
Walsall

1-0 Karlan Ahearne-Grant (6)
2-0 Lyle Taylor (straff, 9)

2-1 Andy Cook (47)

Publik 10 421

Doncaster Rovers
5-0
Rochdale

1-0 Alfie May (1)
2-0 Ali Crawford (23)
3-0 John Marquis (34)
4-0 John Marquis (75)
5-0 James Coppinger (82)

 

Publik 7 408

Luton Town
0-0
Barnsley

Publik 9 926

Peterborough United
0-2
Scunthorpe United

 

0-1 Lee Novak (5)
0-2 Lee Novak (57)

Publik 6 974

Plymouth Argyle
3-0
Oxford United

1-0 Antoni Sarcevic (9)
2-0 Ruben Lameiras (41)
3-0 Ruben Lameiras (67)

 

Publik 10 223

Portsmouth
2-1
Wimbledon

1-0 Jamal Lowe (8)
2-1 Ronan Curtis (80)

1-1 Lwesi Appiah (75)

Publik 18 732

Shrewsbury Town
0-0
Fleetwood Town

Publik 5 919

Southend United
2-0
Gillingham

1-0 Sam Mantom (40)
Utvisning Theo Robinson (90+3)
2-0 Taylor Moore (90+5)

 

Publik 7 903

Wycombe Wanderers
0-2
Coventry City

 

0-1 Conor Chaplin (straff, 34)
0-2 Jonson Clarke-Harris (62)

Publik 6 183

 
Grimsby Town
0-1
Mansfield Town

 

0-1 Neal Bishop (21)

Publik 5 931

Bury
3-1
Crewe Alexandra

1-1 Caolan Lavery (50)
2-1 James O'Shea (straff, 58)
3-1 James O'Shea (76)

0-1 Chris Porter (3)

Publik 3 812

Crawley Town
2-0
Colchester United

Utvisning Joe McNerney (32)
1-0 Luke Gambin (60)
2-0 Luke Gambin (90)

Utvisning Frankie Kent (89)

Publik 2 765

Forest Green Rovers
2-1
Northampton Town

1-0 George Williams (1)
2-1 Theodore Archibald (90+4)

1-1 Sam Foley (50)

Publik 2 909

Lincoln City
1-1
Port Vale

1-0 Shay McCartan (58)

1-1 Emmanuel Oyeleke (90)

Publik 9 106

Macclesfield Town
1-1
Tranmere Rovers

1-1 Koby Arthur (41)

0-1 Conner Jennings (32)

Publik 3 398

Milton Keynes Dons
6-0
Cambridge United

1-0 Rhys Heaöey (5)
2-0 Kieran Agard (7)
3-0 Chuks Aneke (12)
4-0 Rhys Heaöey (63)
5-0 Kieran Agard (straff, 76)
6-0 Osman Sow (85)

 

Publik 8 128

Morecambe
0-2
Carlisle United

 

0-1 Jamie Devitt (15)
0-2 Jack Sowerby (76)

Publik 3 749

Oldham Athletic
2-0
Notts County

1-0 Thomas Hamer (40)
2-0 Peter Clarke (47)

Utvisning Christian Oxlad-Chamberlain (83)

Publik 4 336

Stevenage
1-0
Newport County

Utvisning Kurtis Guthrie (39)
1-0 Alex Revell (85)

 

Publik 2 299

Swindon Town
0-2
Exeter City

 

0-1 Jonathan Forte (straff, 37)
0-2 Archie Collins (69)

Publik 6 755

Yeovil Town
1-4
Cheltenham Town

1-2 Thomas James (47)

0-1 Luke Varney (24)
0-2 Conor Thomas (straff, 34)
1-3 Jordan Forster (77)
1-4 Kevin Dawson (87)

Publik 2 883

 
Ards
0-2
Linfield

 

0-1 Jimmy Callacher (58)
0-2 Jimmy Callacher (75)

Coleraine
4-1
Cliftonville

1-0 Eoin Bradley (20)
2-0 Stephen Lowry (21)
3-1 Aaron Canning (75)
4-1 James McLaughlin (88)

2-1 Liam Bagnall (69)

Crusaders
3-2
Ballymena United

1-0 Paul Heatley (6)
2-1 Kyle Owens (29)
3-2 Paul Heatley (86)

1-1 Jude Winchester (25)
2-2 Steven McCullough (64)

Glenavon
1-3
Warrenpoint Town

1-3 Joshua Daniels (88)

0-1 Philip Donnelly (40)
0-2 Philip Donnelly (49)
0-3 Philip Donnelly (75)

Glentoran
2-4
Dungannon Swifts

1-0 Steven Gordon (37)
2-4 John Herron (79)

1-1 Daniel Hughes (40)
1-2 Daniel Hughes (51)
1-3 Mark Patton (57)
1-4 Paul McElroy (76)

Newry City
1-2
Institute

1-2 Dale Montgomery (straff, 51)

0-1 Michael McCrudden (12)
0-2 Michael McCrudden (straff, 44)

 
Cefn Druids
0-3
The New Saints

 

0-1 Ryan Brobbel (15)
0-2 Aeron Edwards (20)
0-3 Aeron Edwards (77)

Connah's Quay
4-1
Bala Town

1-0 Michael Wilde (14)
2-1 Michael Parker (38)
3-1 Andy Owens (59)
4-1 Michael Bakare (62)

1-1 Henry Jones (32)

Llandudno
1-1
Caernarfon Town

1-1 Mark Connolly (straff, 71)

0-1 Sion Bradley (65)

Carmarthen Town
2-0
Llanelli Town

1-0 Luke Bowen (7)
2-0 Luke Bowen (53)