ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 23 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

17

tävlingar

48

matcher

48

resultat

47

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Luftëtari Gjirokastër
1-1
Partizani Tirana

1-1 Maldin Ymeraj (55)

0-1 Esat Mala (36)

Kukësi
2-0
Kastrioti Krujë

1-0 Vesel Limaj (2)
2-0 Reginaldo (35)

 

 
Club Brugge
5-1
Royal Antwerp

1-0 Emmanuel Dennis (21)
2-0 Siebe Schrijvers (40)
3-0 Mats Rits (54)
4-0 Emmanuel Dennis (65)
5-1 Hans Vanaken (straff, 88)

4-1 Jelle Van Damme (84)

Eupen
0-2
Genk

 

0-1 Mbwana Samatta (13)
0-2 Mbwana Samatta (20)

Zulte-Waregem
3-1
Sporting Charleroi

1-0 Hamdi Harbaoui (15)
2-0 Hamdi Harbaoui (36)
3-1 Erdin Demir (49)

2-1 Cristian Benavente (42)

 
AEL
0-3
Anorthosis

 

0-1 Michal Ďuriš (37)
0-2 Beka Mikeltadze (55)
0-3 Michal Ďuriš (82)

Alki Oroklini
2-1
Doxa

1-0 Matija Špoljarić (11)
2-1 Rafael Acosta (67)

1-1 Berat Sadik (42)

Enosis
1-1
Omonia

1-1 Eyong Enoh (85)

0-1 Isma López (77)

 
Everton
2-6
Tottenham Hotspur

1-0 Theo Walcott (21)
2-4 Gylfi Sigurðsson (51)

1-1 Son Heung-Min (27)
1-2 Bamidele Alli (35)
1-3 Harry Kane (42)
1-4 Christian Eriksen (48)
2-5 Son Heung-Min (61)
2-6 Harry Kane (74)

Publik 39 319

 
Aston Villa
2-3
Leeds United

1-0 Tammy Abraham (5)
2-0 Conor Hourihane (17)

2-1 Jack Clarke (56)
2-2 Pontus Jansson (61)
2-3 Kemar Roofe (90+5)

Publik 41 411

 
Girondins Bordeaux
1-1
Amiens

1-0 Samuel Kalu (22)

1-1 Eddy Gnahoré (87)

Publik 23 343

 
AEK
Inst
Levadiakos

Lamia
Inst
Apollon Smirnis

Olympiakos
Inst
AEL

Xanthi
Inst
Aris

PAOK
Inst
PAS Giannina

 
Åttonde omgången
Hapoel Katamon
1-2
Hapoel Tel Aviv

 
Salernitana
1-0
Foggia

1-0 Luigi Vitale (90+2)

Utvisning Alberto Gerbo (71)

Cittadella
2-2
Perugia

1-1 Andrea Schenetti (34)
2-2 Simone Branca (77)

0-1 Valerio Verre (27)
1-2 Agostino Camigliano (självmål, 57)

Lecce
3-2
Padova

1-0 Manuel Scavone (9)
2-0 Mraco Armellino (28)
3-1 Fabio Lucioni (71)

2-1 Alessandro Capello (straff, 68)
3-2 Federico Bonazzoli (straff, 90+2)

Venezia
0-1
Cosenza

 

0-1 Tommaso Dorazio (80)

Spezia
1-1
Palermo

1-1 Elio Capradossi (34)

0-1 Cesar Faletti (25)

Benevento
3-0
Crotone

1-0 Roberto Insigne (9)
2-0 Massimo Coda (straff, 58)
3-0 Cristian Buonaiuto (82)

 

 
Utrecht
1-3
Ajax

1-2 Nick Venema (74)

0-1 Kasper Dolberg (14)
0-2 Dusan Tadić (straff, 60)
1-3 Frenkie de Jong (90+5)

Publik 23 226

De Graafschap
2-2
Vitesse

1-0 Frank Olijve (12)
2-1 Furdjel Narsingh (58)

1-1 Martin Ødegaard (43)
2-2 Matu Bero (65)

Publik 12 600

ADO Den Haag
2-2
Feyenoord

1-0 Abdenasser El Khayati (4)
2-2 Abdenasser El Khayati (straff, 77)

1-1 Steven Berghuis (45)
1-2 Sam Larsson (68)
Utvisning Bart Nieuwkoop (74)

Publik 13 851

Emmen
0-2
Willem II

 

0-1 Aras Özbiliz (42)
0-2 Fran Sol (55)

Publik 8 301

 
Nacional
2-0
Chaves

1-0 Bryan Rochez (35)
2-0 Bryan Rochez (straff, 76)

 

Porto
2-1
Rio Ave

1-1 Yacine Brahimi (16)
2-1 Moussa Marega (26)

0-1 Carlos (12)
Utvisning Fábio Coentrão (90+3)

Benfica
6-2
Sporting Braga

1-0 Pizzi (19)
2-0 Jardel (39)
3-0 Álex Grimaldo (48)
4-1 Jonas (54)
5-1 Franco Cervi (63)
6-1 André Almeida (67)

3-1 Dyego Sousa (51)
6-2 João Novais (73)

Vitória Guimarães
1-0
Sporting CP

1-0 Tozé (26)

 

 
St. Johnstone
1-2
Rangers

1-0 Matthew Kennedy (45)

1-1 Alfredo Morelos (65)
1-2 Alfredo Morelos (88)

Publik 7 086

 
Valencia
2-1
Huesca

1-0 Dani Parejo (25)
2-1 Cristiano Piccini (90+4)

1-1 Juan Hernández (straff, 72)

Publik 36 547

Leganés
1-1
Sevilla

1-0 Mikel Vesga (5)

Utvisning Franco Vázquez (45+2)
1-1 Wissam Ben Yedder (90+1)

Publik 11 321

Rayo Vallecano
2-1
Levante

1-0 Toño (självmål, 23)
2-1 Raúl de Tomás (67)

1-1 Rubén Rochina (60)

Publik 11 206

 
Reus Deportiu
0-1
Osasuna

 

0-1 Juan Villar (29)
Utvisning Carlos Clerc (85)

Publik 3 516

Albacete
1-0
Rayo Majadahonda

1-0 Rey Manaj (84)

 

Publik 10 023

Alcorcón
1-1
Numancia

1-0 David Fernández (45)

1-1 Jordi Sánchez (74)

Publik 3 273

 
Erzurumspor
1-1
Kayserispor

1-1 Taylan Antalyalı (45+4)

0-1 Cristian Săpunaru (32)

Trabzonspor
4-1
Rizespor

1-0 Abdulkadir Ömur (24)
2-0 Abdulkadir Ömur (67)
3-1 Hugo Rodallega (79)
4-1 Anthony Nwakaeme (90+3)

3-1 Aminu Umar (84)

Bursaspor
1-1
Yeni Malatyaspor

1-0 Umut Nayir (45)

1-1 Guilherme (46)
Utvisning Guilherme (88)

Galatasaray
4-2
Sivasspor

1-1 Eren Derdiyok (straff, 20)
2-1 Sofiane Feghouli (30)
3-2 Henry Onyekuru (51)
4-2 Henry Onyekuru (69)

0-1 Robinho (9)
2-2 Robinho (41)

 
Augsburg
2-3
Wolfsburg

1-2 Rani Khedira (49)
2-2 Sergio Córdova (58)

0-1 Josua Guilavogui (33)
0-2 William (41)
2-3 Yannick Gerhardt (89)

Publik 28 152

1899 Hoffenheim
1-1
Mainz 05

1-0 Kerem Demirbay (11)

1-1 Jean Mateta (16)

Publik 28 216

 
Holstein Kiel
3-1
Hamburger SV

1-0 Janni Serra (7)
2-0 David Kinsombi (18)
3-1 David Kinsombi (53)

2-1 Bakery Jatta (48)

Publik 10 073

MSV Duisburg
1-3
Dynamo Dresden

1-3 Cauly (66)

0-1 Lucas Röser (4)
0-2 Baris Atik (45+2)
0-3 Moussa Koné (53)

Publik 14 836

Erzgebirge Aue
3-0
Union Berlin

1-0 Pascal Testroet (6)
2-0 Pascal Testroet (straff, 30)
3-0 Pascal Testroet (74)

 

Publik 13 800

Paderborn
6-2
Darmstadt 98

1-0 Bernhard Tekpetey (16)
2-1 Sven Michel (50)
3-2 Bernhard Tekpetey (75)
4-2 Sven Michel (77)
5-2 Bernhard Tekpetey (85)
6-2 Babacar Gueye (88)

1-1 Marvin Mehlem (32)
2-2 Joevin Jones (65)

Publik 11 547