ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 16 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

33

tävlingar

96

matcher

94

resultat

40

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kastrioti Krujë
0-4
Teuta Durrës

Skënderbeu Korçë
2-3
Luftëtari Gjirokastër

 
Encamp
2-0
Ordino

Engordany
0-2
FC Santa Coloma

Lusitanos
0-3
Inter Club d'Escaldes

 
Kvartsfinal, match 1:2
Qəbələ
1-0
Sabah

Qarabağ
1-0
Keşlə

 
Cercle Brugge
2-1
Anderlecht

1-0 Kylian Hazard (10)
2-1 Gianni Bruno (straff, 58)
Utvisning Johana Omolo (85)

1-1 Pieter Gerkens (22)

Genk
2-0
Oostende

1-0 Ruslan Malinovskiy (33)
2-0 Mbwana Samatta (74)

 

Standard Liège
4-1
Zulte-Waregem

1-0 Medi Carcela (11)
2-0 Medi Carcela (36)
3-0 Renauld Emond (57)
4-0 Renauld Emond (straff, 68)

Utvisning Marvin Baudry (69)
4-1 Mikael Soisalo (89)

 
Dunav 2010
0-2
Ludogorets

Etar
2-0
Septemvri Sofia

CSKA Sofia
2-1
Botev Plovdiv

 
Omonia
1-2
APOEL

Nea Salamis
0-0
Enosis

 
Esbjerg
3-0
Nordsjælland

1-0 Rudolph Austin (9)
2-0 Mathias Kristensen (20)
3-0 Adrian Petre (60)

 

Publik 2 654

Horsens
1-3
Midtjylland

1-1 Oliver Drost (35)

0-1 Rilwan Hassan (12)
1-2 Alexander Scholz (46)
1-3 Paul Onuachu (90)

Publik 2 741

SønderjyskE
0-3
FC København

 

0-1 Raobert Skov (12)
0-2 Raobert Skov (42)
0-3 Raobert Skov (62)

Publik 5 142

Brøndby
2-3
Vendsyssel

1-0 Uffe Bech (41)
2-1 Simon Tibbling (52)

1-1 Ogude Ifeanyi (50)
2-2 Moses Opondo (61)
2-3 Sander Fischer (straff, 90)

 
Brighton & Hove Albion
1-2
Chelsea

1-2 Solomon March (66)

0-1 Pedro (17)
0-2 Eden Hazard (33)

Publik 30 645

Southampton
3-2
Arsenal

1-0 Daniel Ings (20)
2-1 Daniel Ings (44)
3-2 Charlie Austin (85)

1-1 Henrikh Mkhitaryan (28)
2-2 Henrikh Mkhitaryan (53)

Publik 29 497

Liverpool
3-1
Manchester United

1-0 Sadio Mané (24)
2-1 Xherdan Shaqiri (73)
3-1 Xherdan Shaqiri (80)

1-1 Jesse Lingard (33)

 
Nîmes Olympique
2-3
Lille

1-3 Rachid Alioui (68)
2-3 Clement Dépres (90+2)

0-1 Rafael Leão (4)
Utvisning José Fonte (16)
0-2 Jonathan Bamba (41)
0-3 Nicolas Pépé (66)

EA Guingamp
Inst
Stade rennais

Nice
1-1
Saint-Étienne

Utvisning Christophe Hérelle (58)
1-1 Wylan Cyprien (straff, 81)

0-1 Lois Diony (53)
Utvisning Yannis Salibur (62)

Olympique lyonnais
3-0
Monaco

1-0 Housem Aouar (6)
2-0 Nabil Fekir (34)
3-0 Ferland Mendy (59)

Utvisning Aleksandr Golovin (47)

Olympique Marseille
Inst
Girondins Bordeaux

 
Åttonde omgången
Entente Crest-Aouste
0-1
Le Puy Foot

 
Lynx
1-0
Lions Gibraltar

 
Apollon Smirnis
1-0
Xanthi

AEL
0-0
AEK

Panathinaikos
1-0
Atromitos

Olympiakos
3-0
Lamia

 
Bnei Yehuda
2-0
Ashdod

Beitar Jerusalem
0-0
Maccabi Petah Tikva

 
SPAL
0-0
Chievo

Fiorentina
3-1
Empoli

1-1 Kevin Mirallas (40)
2-1 Giovanni Simeone (59)
3-1 Bryan Dabo (78)

0-1 Rade Krunić (23)

Frosinone
0-2
Sassuolo

 

0-1 Lorenz Ariaudo (självmål, 43)
0-2 Domenico Berardi (58)

Sampdoria
2-0
Parma

1-0 Gianluca Caprari (66)
2-0 Fabio Quagliarella (69)

 

Cagliari
0-1
Napoli

 

0-1 Arkadiusz Milik (90+1)

Roma
3-2
Genoa

1-1 Federico Fazio (31)
2-2 Justin Kluivert (45)
3-2 Bryan Cristante (59)

0-1 Krzysztof Piątek (17)
1-2 Oscar Hiljemark (33)

 
Carpi
3-2
Salernitana

Crotone
1-1
Venezia

Cosenza
0-0
Benevento

Brescia
2-1
Lecce

 
Osijek
6-0
Inter Zaprešić

Dinamo Zagreb
1-0
Hajduk Split

1-0 Damian Kądzior (49)

 

Istra 1961
1-0
Rudeš

 
Senglea Athletic
0-2
Birkirkara

Floriana
4-0
Tarxien Rainbows

 
Heerenveen
2-3
Utrecht

1-3 Michel Vlap (69)
2-3 Pelle van Amersfoort (75)

0-1 Emil Bergström (14)
0-2 Gyrano Kerk (26)
0-3 Oussama Tannane (45+2)

Publik 17 575

Ajax
8-0
De Graafschap

1-0 Dusan Tadić (18)
2-0 Noussair Mazraoui (25)
3-0 Hakim Ziyech (32)
4-0 Hakim Ziyech (62)
5-0 Daley Blind (65)
6-0 Hakim Ziyech (69)
7-0 Daley Blind (74)
8-0 Daley Blind (90)

 

Publik 53 388

Groningen
1-2
Emmen

1-0 Mimoun Mahi (87)

1-1 Nicklas Pedersen (88)
1-2 Nicklas Pedersen (90+3)

Publik 21 965

Feyenoord
0-2
Fortuna Sittard

 

0-1 Lars Hutten (51)
0-2 Ahmed El Messaoudi (90+1)

 
Śląsk Wrocław
1-1
Korona Kielce

Zagłębie Sosnowiec
0-6
Lech Poznań

 
Rio Ave
2-2
Belenenses

1-0 Gonçalo Silva (självmål, 28)
2-1 Gelson (64)

1-1 Licá (58)
2-2 Fredy (straff, 69)

Marítimo
0-1
Benfica

 

0-1 Jonas (straff, 45+2)

Sporting CP
5-2
Nacional

1-2 Bas Dost (straff, 35)
2-2 Bruno Fernandes (70)
3-2 Jeremy Mathieu (75)
4-2 Bas Dost (straff, 87)
5-2 Bruno Fernandes (90)

0-1 João Camacho (6)
0-2 Aleksandar Paločević (26)

 
Dunărea Călăraşi
0-3
Sepsi

Botoşani
1-3
FCSB

 
Kvartsfinal, match 2:2
Cailungo
0-3
Tre Penne

Information Tre Penne vidare med sammanlagt 6-1.

Folgore
4-0
Cosmos

Information Folgore vidare med sammanlagt 4-2.

Tre Fiori
18:00
La Fiorita

Libertas
18:30
Murata

 
Neuchâtel Xamax
1-4
Young Boys

Luzern
2-1
St. Gallen

Zürich
0-0
Lugano

 
Spartak Subotica
3-2
Voždovac

Vojvodina
0-0
Proleter Novi Sad

Čukarički
1-2
Crvena Zvezda

 
Hibernian
2-0
Celtic

1-0 Vykintas Silvka (1)
2-0 Florian Kamberi (59)

 

Publik 18 142

Rangers
1-0
Hamilton Academical

1-0 Candelas (3)

 

Publik 49 055

 
Sevilla
2-0
Girona

1-0 Éver Banega (straff, 55)
2-0 Pablo Sarabia (64)

 

Publik 33 542

Espanyol
1-3
Real Betis

1-0 Sergio García (24)

1-1 Giovani Lo Celso (43)
1-2 Cristian Tello (85)
1-3 Óscar Duarte (självmål, 90+1)

Publik 20 275

Huesca
2-2
Villarreal

1-0 Juan Hernández

2-2 Samuele Longo (90+4)

1-1 Carlos Bacca (straff, 63(
Utvisning Mario Gaspar (65(
1-2 Gerard Moreno (81)

Publik 6 455

Levante
0-5
Barcelona

Utvisning Erick Cabaco (76)

0-1 Luis Suárez (35)
0-2 Lionel Messi (43)
0-3 Lionel Messi (47)
0-4 Lionel Messi (60)
0-5 Pique (88)

Publik 23 736

 
Rayo Majadahonda
1-3
Elche

Osasuna
2-1
Alcorcón

Extremadura UD
0-1
Gimnàstic Tarragona

Las Palmas
1-1
Tenerife

Almería
1-1
Lugo

Deportivo La Coruña
3-1
Real Zaragoza

 
Viktoria Plzeň
3-1
Karviná

 
Yeni Malatyaspor
2-0
Antalyaspor

1-0 Khalid Boutaïb (16)
2-0 Khalid Boutaïb (34)
Utvisning Sadik Çiftpınar (72)

Utvisning Diego Ângelo (72)

Kayserispor
1-0
Akhisarspor

1-0 Asamoah Gyan (75)

 

Beşiktaş
2-2
Trabzonspor

1-2 Ogenyi Onazi (90+6)
2-2 Mustafa Pektemek (90+6)

0-1 Hugo Rodallega (45+1)
0-2 Anthony Nwakaeme (47)

 
RB Leipzig
4-1
Mainz 05

1-0 Yussuf Poulsen (14)
2-0 Yussuf Poulsen (19)
3-1 Timo Werner (74)
4-1 Timo Werner (88)

2-1 Karim Onisiwo (38)

Publik 30 136

Eintracht Frankfurt
2-1
Bayer Leverkusen

1-0 Danny da Costa (28)
2-0 Filip Kostić (57)

2-1 Karim Bellarabi (65)

Publik 46 500

 
Ingolstadt
1-1
Heidenheim

Sandhausen
2-2
Jahn Regensburg

Erzgebirge Aue
2-2
Darmstadt 98

 
Vidi
2-1
Ferencváros

 
Salzburg
5-1
St. Pölten

Rheindorf Altach
6-1
Hartberg

Austria Wien
6-1
Rapid Wien