ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 9 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

37

tävlingar

117

matcher

115

resultat

51

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kamza
1-0
Luftëtari Gjirokastër

Flamurtari
1-0
Laçi

 
Engordany
3-0
Encamp

Inter Club d'Escaldes
1-0
UE Santa Coloma

Ordino
1-3
Lusitanos

FC Santa Coloma
0-0
Sant Julià

 
Sabah
1-2
Keşlə

Zira
0-6
Qarabağ

Səbail
0-0
Qəbələ

Neftçi
0-0
Sumqayıt

 
Cercle Brugge
0-3
Royal Antwerp

Anderlecht
1-1
Sporting Charleroi

Gent
2-0
Eupen

 
Septemvri Sofia
2-1
Dunav 2010

Vereya
0-1
CSKA Sofia

Ludogorets
2-0
Slavia Sofia

 
Anorthosis
3-1
Doxa

APOEL
4-0
Nea Salamis

 
Vendsyssel
0-1
Randers

 

0-1 Saba Lobzhandize (44)

Publik 1 053

AaB
2-4
Horsens

1-0 Tom van Weert (13)
2-2 Kasper Kusk (33)
Utvisning Jores Okore (45+1)

1-1 Kasper Junker (25)
1-2 Oliver Drost (straff, 28)
2-3 Michael Lumb (61)
2-4 Lasse Kryger (89)

Publik 4 666

FC København
3-0
Esbjerg

1-0 Dame N'Doye (4)
2-0 Robert Skov (straff, 45)
3-0 Robert Skov (straff, 56)

 

Vejle
1-2
Brøndby

1-0 Alan Sousa (11)

1-1 Kamil Wilczek (47)
1-2 Mikael Uhre (59)

 
Newcastle United
1-2
Wolverhampton Wanderers

1-1 Ayoze Pérez (23)
Utvisning Deandre Yedlin (57)

0-1 Diogo Jota (17)
1-2 Matt Doherty (90+4)

Publik 50 223

 
Strasbourg
2-2
Caen

1-0 Pablo Martinez (5)
2-1 Lebo Mothiba (23)

1-1 Faycal Fajr (22)
2-2 Saif Khaoui (80)

Lille
1-1
Stade Reims

1-1 Nicolas Pépé (straff, 90)

0-1 Remi Oudin (64)

Saint-Étienne
Inst
Olympique Marseille

 
Åttonde omgången
Noisy-le-Grand
2-1
Lège-Cap-Ferret

Annecy-le-Vieux
1-3
Andrézieux

Pays Neslois
0-1
Gravelines

Oissel
0-1
Metz

Prix-lès-Mézières
3-3* f
Olympique St Quentin

Information Olympique St Quentin vidare efter 3-2 på straffar.

Longueau
2-1
Lannion

Charitoise
13 : 30
Bourges Foot

Olympique Strasbourg
1-0
Épinal

La Chapelle
0-1
Aurillac Arpajon

Vannes
2-3
Brest

Bastia
14 : 00
Saint-Omer

Créteil
1-1* f
Limonest

Information Limonest vidare efter 9-8 på straffar.

Challans
0-1
Niort

Sète
2-0
Rodez

Thaon
3-6 f
Valenciennes

 
Mons Calpe
1-2
Europa

 
Xanthi
1-1
Olympiakos

OFI
3-1
Panathinaikos

Atromitos
4-2
Aris

PAOK
2-1
AEL

 
Hapoel Ra'anana
0-3
Hapoel Haifa

Maccabi Netanya
1-1
Hapoel Hadera

 
Sassuolo
3-3
Fiorentina

1-0 Alfred Duncan (62)
2-0 Khouma Babacar (67)
3-1 Stefan Sensi (80)
Utvisning Filip Đuričić (86)

3-1 Giovanni Simeone (70)
3-2 Marco Benassi (89)
Utvisning Nikola Milenković (90+1)
3-3 Kevin Mirallas (90+6)

Empoli
2-1
Bologna

1-0 Francesco Caputo (10)
2-1 Antonio La Gumina (80)

1-1 Andrea Poli (41)

Parma
1-1
Chievo

1-1 Bruno Alves (53)

0-1 Mariusz Stępiński (46)
Utvisning Fabio Depaoli (73)

Udinese
1-3
Atalanta

1-1 Kevin Lasagna (12)

0-1 Daniel Zapata (2)
1-2 Daniel Zapata (62)
1-3 Daniel Zapata (80)

Genoa
1-1
SPAL

Utvisning Domenico Criscito (11)
1-1 Krzysztof Piątek (straff, 38)

0-1 Andrea Petagna (15)

Milan
0-0
Torino

 
Cremonese
0-0
Cittadella

Livorno
3-1
Foggia

1-0 Alessandro Diamanti
2-1 Alessandro Diamanti (49)
3-1 Alessandro Bruno (74)

1-1 Giuseppe Loiacono (32)

Benevento
0-1
Hellas Verona

Utvisning Andrea Costa (49)

0-1 Ryder Matos (51)
Utvisning Jure Balkovec (85)

 
Inter Zaprešić
0-2
Dinamo Zagreb

Gorica
1-2
Osijek

 
Gzira United
3-3
Mosta

Hibernians
2-0
Senglea Athletic

 
Iskra
0-0
Budućnost

 
Utrecht
3-1
Heracles

1-0 Simon Gustafson (straff, 4)
2-0 Gyrano Kerk (19)
3-0 Urby Emanuelson (20)

3-1 Maximilian Rossman (75)

Publik 21 812

VVV
0-0
Groningen

Publik 6 668

Emmen
1-4
Feyenoord

1-2 Anco Jansen (71)

0-1 Jan van der Heijden (63)
0-2 Steven Berghuis (70)
1-3 Orkun Kökçü (77)
1-4 Tonny Vilhena (straff, 89)

Publik 8 301

NAC Breda
2-1
Vitesse

1-0 Mitchell te Vrede (45+1)
2-1 Arno Verschueren (84)

1-1 Brian Linssen (72)
Utvisning Matu Bero (90+2)

Publik 18 280

 
Match 2:2
Aalesund
1-1
Stabæk

1-0 Oddbjörn Lie (30)

1-1 Habib Guèye (självmål, 70)

Publik 6 333

Information Stabæk vinnare med sammanlagt 2-1.

 
Górnik Zabrze
1-3
Miedź Legnica

1-3 Angulo (90)

0-1 Tomasz Loska (självmål, 36)
0-2 Petteri Forsell (straff, 53)
Henrik Ojamaa (61)

Publik 11 978

Lechia Gdańsk
0-0
Legia Warszawa

Publik 20 856

 
Nacional
0-0
Boavista

Moreirense
0-1
Santa Clara

Utvisning Ivanildo Fernandes (77)

0-1 Zé Manuel (52)

Vitória Guimarães
3-2
Rio Ave

1-0 André André (straff, 17)
2-1 André André (straff, 43)
3-2 Pedrão (87)

1-1 Carlos (straff, 22)
2-2 Gabrielzinho (53)

Sporting CP
4-1
Desportivo Aves

1-1 Bas Dost (straff, 40)
2-1 Nani (45)
3-1 Bas Dost (48)
Utvisning Marcos Acuña (55)
4-1 Abdoulay Diaby (59)

0-1 Rodrigo Defendni (17)

 
Politehnica Iași
1-0
Dunărea Călăraşi

Astra
3-1
Concordia Chiajna

 
Dinamo Moskva
4-0
Ural

1-0 Joãozinho (12)
2-0 Evgeniy Lutsenko (44)
3-0 Abdul Tetteh (61)
4-0 Aleksey Kozlov (72)

 

Publik 4 825

FK Krasnodar
1-1
Ufa

1-1 Ivan Ignatyev (26)

0-1 Olivier Thill (14)

Publik 21 167

Zenit Sankt-Petersburg
1-2
Rubin Kazan

1-2 Leandro Paredes (straff, 59)

0-1 Egor Sorokin (7)
0-2 Egor Sorokin (50)

 
Virtus
1-3
Faetano

San Giovanni
0-3
Tre Penne

Cailungo
0-0
Cosmos

 
Basel
2-0
Zürich

Grasshopper
2-3
Luzern

Lugano
2-2
Sion

 
Dinamo Vranje
1-2
Voždovac

Radnički Niš
3-0
Spartak Subotica

Mačva Šabac
1-2
Radnik Surdulica

Zemun
0-3
Mladost Lučani

Proleter Novi Sad
0-0
Čukarički

Bačka Palanka
0-0
Vojvodina

Rad Beograd
0-3
Partizan

 
Dundee
1-1
Rangers

1-0 Kenny Miller (9)
Utvisning Nathan Ralph (20)

1-1 Andrew Halliday (21)

Publik 8 578

 
Mura
0-0
Triglav

Aluminij
4-1
Celje

 
Eibar
4-4
Levante

1-0 Sergi Enrich (8)
2-2 Gonzalo Escalante (57)
3-2 Charles (straff, 61)
4-2 Charles (65)

1-1 José Luis Morales (9)
1-2 Rober (25)
4-3 Toño (75)
4-4 Borja Mayoral (90+1)

Publik 5 328

Huesca
0-1
Real Madrid

 

0-1 Gareth Bale (8)

Publik 7 341

Real Sociedad
1-2
Real Valladolid

1-2 Mikel Oyarzabal (62)

0-1 Toni Suárez (16)
0-2 Antoñito (54)

Publik 23 260

Real Betis
2-0
Rayo Vallecano

1-0 Giovani Lo Celso (straff, 59)
2-0 Sidnei (76)

 

Publik 40 218

 
Alcorcón
0-1
Reus Deportiu

Utvisning Bellvís (19)

0-1 Luís Gustavo (straff, 21)

Publik 3 236

Cádiz
1-0
Rayo Majadahonda

1-0 Dani Romera (76)

 

Publik 13 258

Elche
0-0
Sporting Gijón

Publik 10 156

Lugo
4-2
Las Palmas

1-0 Cristian (straff, 12)
2-1 Cristian (36)
3-1 Dani Escriche (47)
4-2 Iriome (90)

1-1 Juan Cala (25)
3-2 Maikel Mesa (54)

Publik 2 864

Real Zaragoza
0-0
Córdoba

Publik 16 296

 
Sparta Praha
0-1
Teplice

 
Erzurumspor
1-3
Yeni Malatyaspor

1-0 Jasmin Ščuk (straff, 44)

1-1 Mitchell Donald (67)
1-2 Eren Tozlu (78)
1-3 Eren Tozlu (90+5)

Bursaspor
0-2
Antalyaspor

 

0-1 Serdar Özkan (straff, 38)
0-2 Mevlut Erdinç (43)

Akhisarspor
3-0
Fenerbahçe

1-0 Jeremy Bokila (26)
2-0 Elvis Manu (82)
3-0 Adrien Regattin (90+5)

 

 
Mainz 05
1-1
Hannover 96

1-1 Daniel Brosinski (straff, 89)

0-1 Hendrik Weydandt (12)
Utvisning Oliver Sorg (90+11)

Publik 23 305

Borussia Mönchengladbach
3-0
VfB Stuttgart

1-0 Raffael (69)
2-0 Florian Neuhaus (77)
3-0 Benjamin Pavard (självmål, 84)

Utvisning Erik Thommy (83)

Publik 48 590

 
Arminia Bielefeld
1-1
Sandhausen

1-1 Andreas Vogelsammer (79)

0-1 Fabian Schleusener (46)

Publik 14 091

Dynamo Dresden
0-2
Holstein Kiel

 

0-1 Alexander Mühling (8)
0-2 Mathias Honsak (21)

Publik 26 407

1. FC Magdeburg
1-1
Union Berlin

1-0 Christian Beck (39)

1-1 Akaki Gogia (65)

Publik 23 149

 
Olimpik Donetsk
1-1
Desna

1-0 Evgeny Pasich (60)

1-1 Denis Favorov (63)

Oleksandria
1-2
Lviv

1-2 Anton Shendrik (84)

0-1 Volodymyr Adamyuk (2)
0-2 Volodymyr Adamyuk (30)

 
Mattersburg
2-1
Austria Wien

Hartberg
2-2
Wacker Innsbruck

Rapid Wien
0-0
Sturm Graz