ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 8 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

42

tävlingar

211

matcher

211

resultat

72

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tirana
4-0
Kastrioti Krujë

Teuta Durrës
1-1
Partizani Tirana

 
Genk
1-1
Kortrijk

Royal Excel Mouscron
0-0
Zulte-Waregem

Oostende
1-0
Lokeren

Sint-Truiden
1-1
Standard Liège

 
Cherno More
2-0
Lokomotiv Plovdiv

Botev Vratsa
0-1
Beroe

Levski Sofia
2-1
Etar

 
Paphos
1-0
AEK

Alki Oroklini
0-2
Omonia

Enosis
0-2
Apollon

 
Hobro
0-0
SønderjyskE

 
Bournemouth
0-4
Liverpool

 

0-1 Mohamed Salah (25)
0-2 Mohamed Salah (48)
0-3 Steve Cook (självmål, 68)
0-4 Mohamed Salah (77)

Publik 10 752

Arsenal
1-0
Huddersfield Town

1-0 Lucas Torreira (83)

 

Publik 59 893

Burnley
1-0
Brighton & Hove Albion

1-0 James Tarkowski (40)

 

Publik 18 497

Cardiff City
1-0
Southampton

1-0 Callum Paterson (74)

 

Publik 30 067

Manchester United
4-1
Fulham

1-0 Ashley Young (13)
2-0 Mata (28)
3-0 Romelu Lukaku (42)
4-1 Marcus Rashford (82)

3-1 Aboubakar Kamar (straff, 67)
Utvisning André-Franck Zambo Anguissa (68)

Publik 74 523

West Ham United
3-2
Crystal Palace

1-1 Robert Snodgrass (48)
2-1 Javier Hernández (62)
3-1 Felipe Anderson (65)

0-1 James McArthur (6)
3-2 Jeffrey Schlupp (76)

Publik 56 995

Chelsea
2-0
Manchester City

1-0 Ngolo Kanté (45)
2-0 David Luiz (78)

 

Publik 40 571

Leicester City
0-2
Tottenham Hotspur

 

0-1 Son Heung-Min (45+1)
0-2 Bamidele Alli (58)

 
Birmingham City
0-1
Bristol City

 

0-1 Famara Diedhiou (63)

Publik 20 961

Brentford
2-3
Swansea City

1-3 Ollie Watkins (45)
2-3 Said Benrahma (69)

0-1 Wayne Routledge (1)
0-2 Chris Mepham (självmål, 22)
0-3 Leroy Fer (27)

Publik 9 442

Leeds United
2-1
Queens Park Rangers

1-1 Kemar Roofe (45+3)
2-1 Kemar Roofe (straff, 53)

0-1 Nahki Wells (26)

Publik 33 781

Middlesbrough
1-1
Blackburn Rovers

Utvisning Muhamed Bešić (21)
1-1 Britt Assombalonga (62)

0-1 Charles Mulgrew (22)

Publik 21 985

Millwall
2-2
Hull City

1-1 Lee Gregory (22)
2-1 Aiden O´Brien (54)

0-1 Kamil Grosicki (6)
2-2 Markus Henriksen (73)

Publik 12 004

Norwich City
3-2
Bolton Wanderers

1-0 Mario Vrančić (39)
2-0 Marco Stiepermann (59)
3-2 Teemu Pukki (90+3)

2-1 Sammy Ameobi (63)
2-2 Mark Beevers (88)
Utvisning Sammy Ameobi (90+2)

Publik 25 811

Nottingham Forest
0-1
Preston North End

 

0-1 Louis Moult (56)

Publik 27 777

Sheffield Wednesday
2-2
Rotherham United

1-0 Lucas João (45+1)
2-2 Lucas João (64)

1-1 Michael Smith (46)
1-2 Richard Towell (55)

Publik 24 725

Stoke City
2-0
Ipswich Town

1-0 Thomas Ince (45+2)
2-0 Joe Allen (60)

 

Publik 24 694

Wigan Athletic
0-1
Derby County

Utvisning Kal Naismith (15)

0-1 Jack Marriott (21)

Publik 10 768

Reading
0-2
Sheffield United

 

0-1 Billy Sharp (83)
0-2 Sam Baldock (självmål, 86)

Publik 12 066

 
Wimbledon
1-1
Rochdale

Accrington Stanley
1-1
Sunderland

Blackpool
2-1
Charlton Athletic

Bristol Rovers
0-4
Doncaster Rovers

Burton Albion
2-1
Shrewsbury Town

Luton Town
2-0
Fleetwood Town

Peterborough United
2-2
Oxford United

Plymouth Argyle
3-3
Bradford City

Portsmouth
2-0
Southend United

Scunthorpe United
0-2
Gillingham

Walsall
2-1
Coventry City

Wycombe Wanderers
1-0
Barnsley

 
Mansfield Town
2-0
Notts County

Bury
2-0
Exeter City

Cheltenham Town
2-1
Grimsby Town

Colchester United
1-0
Macclesfield Town

Crawley Town
0-1
Northampton Town

Crewe Alexandra
0-2
Oldham Athletic

Milton Keynes Dons
2-0
Carlisle United

Morecambe
2-2
Port Vale

Stevenage
0-1
Lincoln City

Swindon Town
2-1
Newport County

Tranmere Rovers
1-0
Cambridge United

Yeovil Town
1-2
Forest Green Rovers

 
Paris Saint-Germain
Inst
Montpellier

Angers
Inst
Girondins Bordeaux

EA Guingamp
1-2
Amiens

1-1 Étienne Didot (70)
Utvisning Marcus Thuram (90+5)

0-1 Eddy Gnahorè (63)
1-2 Steven Mendoza (81)

Nîmes Olympique
Inst
Nantes

Stade rennais
2-0
Dijon

1-0 Benjamin Bourigeaud (69)
2-0 Hatem Ben Arfa (90)

 

Toulouse
Inst
Olympique lyonnais

 
Åttonde omgången
Versailles
2-4
Lens

Côte Bleue
1-2
Lyon Duchère

L'Aiglon du Lamentin
3-2
Sainte Geneviève

Stade Beaucairois
0-2 f
Gazélec Ajaccio

Boulogne
2-2* f
Croix Football IC

Information Croix Football IC vidare efter 3-2 på straffar.

Raon l'Etape
*2-2 f
St Maur Lusitanos

Information Raon l'Etape vidare efter 3-2 på straffar.

Chamalières
0-0* f
Villefranche

Information Villefranche vidare efter 3-0 på straffar.

Villers Houlgate
1-5
Le Havre

Entente SSG
1-0
Sedan

Saint-Louis Neuweg
0-2
Nancy

Schiltigheim
2-1
Biesheim

Illkirch Graffenstaden
0-1
Sochaux

Bobigny
1-2
Clermont

Viry Châtillon
4-2 f
Angoulême

USSA Vertou
1-3
Bergerac

Châteauroux
4-0
Pau

Le Poiré sur Vie
1-6
Les Herbiers

Canet Roussillon
4-2
Fréjus St-Raphaël

Hyères
1-1* f
Grenoble Foot 38

Information Grenoble Foot 38 vidare efter 3-1 på straffar.

Avion
0-1
Red Star

Vitré
2-0
Montagnarde

Stade Pontivy
1-0
Avranches

Grand-Quevilly
1-2
Pontivy GSI

Cheminots Paray
0-4
Orléans

St-Pryvé St-Hilaire
3-2
Troyes

Besançon
1-2
Tours

Concarneau
2-0
Saint-Malo

Olympique d'Alès
0-2
Marignane Gignac

 
Chikhura
2-1
Sioni

Torpedo Kutaisi
4-0
Kolkheti Poti

Samtredia
1-4
Saburtalo

Dinamo Tbilisi
1-2
Dila

Lokomotivi Tbilisi
1-0
Rustavi

 
Glacis United
1-2
Lincoln Red Imps

Lions Gibraltar
1-0
Gibraltar United

 
Asteras Tripolis
1-0
PAS Giannina

AEK
2-0
Lamia

 
Maccabi Haifa
2-2
Ironi Kiryat Shmona

Ashdod
1-1
Maccabi Petah Tikva

Hapoel Be'er Sheva
1-1
Bnei Sakhnin

Bnei Yehuda
1-3
Maccabi Tel Aviv

 
Napoli
4-0
Frosinone

1-0 Piotr Zieliński (7)
2-0 Adam Ounas (40)
3-0 Arkadiusz Milik (68)
4-0 Arkadiusz Milik (84)

 

Cagliari
2-2
Roma

1-2 Artur Ioniţă (84)
Utvisning Darijo Srna (90+3)
Utvisning Luca Ceppitelli (90+3)
2-2 Marco Sau (90+5)

0-1 Vryan Cristante (14)
0-2 Aleksandar Kolarov (41)

Lazio
2-2
Sampdoria

1-1 Francesco Acerbi (79)
2-1 Ciro Immobile (straff, 90+6)

0-1 Fabio Quagliarella (21)
Utvisning Bartosz Bereszyński (90+2)
2-2 Riccardo Saponara (90+9)

 
Padova
1-3
Palermo

1-0 Federico Bonazzoli (30)

1-1 Aleksandar Trajkovski (43)
1-2 Slobodan Rajković (68)
1-3 Ilija Nesterovski (70)

Lecce
0-0
Perugia

Spezia
4-0
Cosenza

1-0 Tommaso Augello (1)
2-0 Paolo Bartolomei (48)
3-0 David Okereke (52)
4-0 Matteo Ricci (straff, 62)

 

Venezia
1-0
Ascoli

1-0 Nicola Citro (83)

Utvisning Lorenzo Rosseti (73)

 
Rijeka
3-0
Lokomotiva Zagreb

Hajduk Split
3-1
Istra 1961

 
St. Andrews
0-0
Floriana

Hamrun Spartans
3-2
Pietà Hotspurs

Sliema Wanderers
1-3
Balzan

Tarxien Rainbows
0-7
Valletta

 
OFK Titograd
1-0
Rudar

Zeta
0-0
Petrovac

Grbalj
3-2
Lovćen

Sutjeska
2-1
Mornar

 
Willem II
1-5
Heerenveen

1-1 Atakan Akkaynak (17)
Utvisning Freek Heerkens (39)

0-1 Nemanja Mihajlović (15)
1-2 Ben Rienstra (straff, 41)
1-3 Michel Vlap (53)
1-4 Mitchell van Bergen (58)
1-5 Mitchell van Bergen (65)

Publik 12 595

PEC Zwolle
1-4
Ajax

1-2 Lasse Schöne (självmål, 44)

0-1 Klaas Jan Huntelaar (22)
0-2 Frenkie de Jong (32)
1-3 Lasse Schöne (69)
1-4 Dusan Tadić (89)

Publik 14 000

ADO Den Haag
0-0
De Graafschap

Publik 11 105

 
Cliftonville
4-2
Glenavon

Coleraine
1-0
Ards

Dungannon Swifts
1-1
Newry City

Institute
3-3
Glentoran

Linfield
4-1
Crusaders

Warrenpoint Town
2-4
Ballymena United

 
Pogoń Szczecin
1-0
Zagłębie Sosnowiec

Korona Kielce
2-2
Wisła Płock

Wisła Kraków
2-2
Jagiellonia Białystok

 
Belenenses
1-0
Chaves

1-0 Licá (40)

 

Tondela
0-1
Sporting Braga

 

0-1 Wilson Eduardo (31)

Vitória Setúbal
0-1
Benfica

 

0-1 Jonas (17)

 
Hermannstadt
1-1
Dinamo Bucureşti

CFR Cluj
2-2
Gaz Metan Mediaş

 
Krylya Sovetov
1-0
Rostov

1-0 Paul Anton (straff, 11)
Utvisning Sergey Kornilenko (44)

Utvisning Ragnar Sigurðsson (82)
Utvisning Aleksandr Gaţcan (85)

Publik 7 213

CSKA Moskva
2-1
Yenisey

1-0 Georgi Shchennikov (4)
2-0 Nikola Vlašić (15)

2-1 Pavel Komolov (54)

Publik 9 013

Lokomotiv Moskva
2-1
Orenburg

1-1 Jefferson Farfán (76)
2-1 Jefferson Farfán (81)

0-1 Đorde Despotović

Publik 7 218

Anzhi
0-3
Spartak Moskva

Utvisning Roland Gigolaev (54)

0-1 Zé Luis (straff, 45+1)
0-2 Luiz Adriano (straff, 55)
0-3 Zé Luis (84)

Publik 4 280

 
Libertas
2-2
Tre Fiori

Murata
0-9
La Fiorita

Pennarossa
3-1
Folgore

Fiorentino
2-0
Domagnano

 
St. Gallen
3-2
Neuchâtel Xamax

Young Boys
3-2
Thun

 
Crvena Zvezda
3-0
Napredak

 
Aberdeen
0-2
St. Johnstone

 

0-1 Joe Shaugjnessy (71)
0-2 Blair Alston (74)

Publik 13 304

Celtic
5-1
Kilmarnock

1-0 James Forrest (5)
2-0 Odsonne Édouard (25)
3-0 Mats Lustig (35)
4-0 Ryan Christie (45+1)
5-1 James Forrest (67

4-1 Eamon Brophy (straff, 52)

Publik 58 457

Hearts
1-0
Motherwell

1-0 Peter Haring (14)

 

Publik 15 915

Livingston
3-1
St. Mirren

1-1 Scott Pittman (50)
2-1 Ryan Hardie (64)
3-1 Craig Sibbald (88)

0-1 Alfie Jones (36)

Publik 1 727

Hamilton Academical
0-1
Hibernian

 

0-1 Oliver Shaw (65)

Publik 2 169

 
Slovan Bratislava
5-2
Žilina

Sereď
0-1
DAC Dunajska Stredá

Senica
1-1
Ružomberok

Zlaté Moravce
0-3
Nitra

Podbrezová
0-1
Zemplín Michalovce

Spartak Trnava
3-1
Trenčín

 
Gorica
1-3
Olimpija

Domžale
2-1
Krško

 
Atlético Madrid
3-0
Deportivo Alavés

1-0 Nikola Kalinić (25)
2-0 Antoine Griezmann (82)
3-0 Rodri Hernández (87)

 

Publik 55 810

Valencia
1-1
Sevilla

1-1 Mouctar Diakhaby (90+2)

0-1 Pablo Sarabia (55)

Publik 40 057

Villarreal
2-3
Celta de Vigo

1-3 Carlos Bacca (83)
2-3 Carlos Bacca (87)

0-1 Brais Méndez (44)
0-2 Okay Yokuşlu (49)
0-3 Maximiliano Gómez (51)

Publik 15 720

Espanyol
0-4
Barcelona

 

0-1 Lionel Messi (17)
0-2 Ousmane Dembélé (26)
0-3 Luis Suárez (45)
0-4 Lionel Messi (65)

Publik 24 037

 
Deportivo La Coruña
2-2
Numancia

1-0 Edu Expósito (10)
2-0 Borja Valle (29)
Utvisning Saúl (90+2)

2-1 Unai Medina (59)
2-2 Pape Diamanka (78)

Publik 15 576

Gimnàstic Tarragona
0-1
Granada

 

0-1 Alejandro Pozo (35)

Publik 8 625

Albacete
2-2
Osasuna

1-1 Roman Zozulya (21)
2-1 Mathias Olivera (41)
Utvisning Roman Zozulya (87)
Utvisning Álvaro Arroyo (89)

0-1 Roberto Torres (straff, 17)
2-2 Juan Villar (82)

Publik 9 602

Mallorca
1-2
Málaga

1-1 Álex López (73)

0-1 Jack Harper (42)
1-2 Cifutentes (85)

Publik 9 463

Real Oviedo
1-2
Almería

1-0 Mossa (2)
Utvisning Javi Hernández (75)

1-1 José Corpas (15)
1-2 Juan Carlos (18)

Publik 12 408

 
Baník Ostrava
2-0
Bohemians 1905

Sigma Olomouc
1-0
Slovácko

Karviná
2-1
Jablonec

Slavia Praha
3-2
Mladá Boleslav

 
Sivasspor
2-0
Göztepe

1-0 Sergiy Rybalka (straff, 60)
2-0 Douglas Pereira (80)

 

Trabzonspor
3-0
Konyaspor

1-0 Hugo Rodallega (straff, 76)
2-0 Caleb Ekuban (77)
3-0 Ogenyi Onazi (89)

 

Galatasaray
2-2
Rizespor

1-0 Garry Rodrigues (40)
2-0 Eren Derdiyok (58)

2-1 Aminu Umar (67)
2-2 Samu (80)

 
Bayern München
3-0
1. FC Nürnberg

1-0 Robert Lewandowski (9)
2-0 Robert Lewandowski (27)
3-0 Franck Ribéry (56)

 

Publik 75 000

Schalke 04
1-2
Borussia Dortmund

1-1 Daniel Caliguri (straff, 61(

0-1 Thomas Delaney (7)
1-2 Jadon Sancho (74)

Publik 61 767

Bayer Leverkusen
1-0
Augsburg

1-0 Lucas Alario (75)

 

Publik 25 558

Freiburg
3-0
RB Leipzig

1-0 Nils Petersen (12)
2-0 Luca Waldschmidt (straff, 45+1)
3-0 Mike Frantz (52)

 

Publik 23 800

Wolfsburg
2-2
1899 Hoffenheim

1-1 Emin Bičakčić (självmål, 28)
2-1 Daniel Ginczek (31)

0-1 Ishak Belfodil (4)
2-2 Andrej Kramarić (71)

Publik 20 602

Hertha BSC
1-0
Eintracht Frankfurt

1-0 Marko Grujić (40)

 

Publik 42 578

 
Darmstadt 98
1-1
Ingolstadt

1-1 Tobias Kempe (straff, 83)

0-1 Dario Lezcano (straff, 2)
Utvisning Thrsten Röchler (63)

Publik 16 579

Heidenheim
4-1
MSV Duisburg

1-0 Denis Thomalla (35)
2-0 Nikola Dovedan (47)
3-0 Marc Schnatterer (straff, 67)
4-1 Nikola Dovedan (90+2)

3-1 Kevin Wolze (69)

Publik 10 250

Greuther Fürth
0-5
Erzgebirge Aue

 

0-1 Florian Krüger (28)
0-2 Pascal Testroet (47)
0-3 Jan Hochscheidt (69)
0-4 Emmanuel Iyoha (85)
0-5 Robert Hermann (88)

Publik 9 305

 
Karpaty Lviv
0-4
Dynamo Kyiv

 

0-1 Viktor Tsygankov (28)
0-2 Viktor Tsygankov (49)
0-3 Mykola Shaparenko (89)
0-4 Viktor Tsygankov (90+1)

Publik 2 756

Zorya Luhansk
3-0
Arsenal Kyiv

1-0 Oleksandr Karavaev (straff, 36)
2-0 Artem Gromov (51)
3-0 Nikita Kamenyuka (80)

 

Publik 1 576

Chornomorets Odesa
0-1
Vorskla Poltava

 

0-1 Oleksandr Chizhov (4)

 
Debrecen
2-0
Honvéd

Ferencváros
3-2
Mezőkövesd-Zsóry

Puskás
1-1
Paksi SE

Diósgyőr
1-1
Kisvárda

MTK
4-0
Szombathelyi Haladás

Újpest
2-0
Vidi

 
Tredje omgången
Cwmbran Celtic
0-3
The New Saints

Cwmamman United
3-4
Aberystwyth Town

Airbus UK
*1-1 f
Porthmadog

Information Airbus UK vidare efter 4-2 på straffar.

Goytre United
0-3
Carmarthen Town

Denbigh Town
1-2
Cambrian & Clydach

Guilsfield
2-4
Connah's Quay

Llangefni Town
1-0
Llanelli Town

Newtown
1-2
Rhyl

Ton Pentre
1-4
Cardiff MU

Haverfordwest County
3-0
Pontypridd Town

Ynysddu Welfare
1-3
Cefn Druids

Briton Ferry
2-3
Llandudno

Flint Town United
Avbr
Bala Town

 
Admira
2-2
Salzburg

Wolfsberger AC
1-1
LASK

St. Pölten
2-1
Rheindorf Altach