ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 6 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

27

matcher

27

resultat

17

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första omgången
Ağsu
0-3
Sabah

Qaradağ Lökbatan
0-4
Sumqayıt

Kapaz
0-4
Səbail

Şüvəlan
0-3
Keşlə

 
Sjunde omgången
Union Saint-Gilloise
3-2
Knokke

1-0 Roman Ferber (11)
2-1 Percy Tau (59)
3-1 Percy Tau (69)
Utvisning Marcel Mehlem (70)

1-1 Maxim Vandewalle (41)
3-2 Tibo Andries (86)

 
Vitosha Bistritsa
2-0
Vereya

1-0 Chetin Sadula (22)
2-0 Chetin Sadula (84)

 

Dunav 2010
1-1
Slavia Sofia

1-0 Ahmed Ahmedov (42)

1-1 Vladislav Uzunov (90+1)

CSKA Sofia
1-1
Ludogorets

1-1 Kiril Despodov (67)

0-1 Claudiu Keșerü (29)

 
Boca Juniors
1-1
St Joseph's

 
Fjärde omgången
Genoa
3-3* f
Virtus Entella

1-1 Krzysztof Piątek (straff, 27)
2-2 Krzysztof Piątek (straff, 86)
3-2 Gianluca Lapadula (straff, 110)

0-1 Simone Icardi (20)
1-2 Simone Icardi (83)
3-3 Krisztian Adorján (120+2)

Information Virtus Entella vidare efter 7-6 på straffar.

Torino
2-0
Südtirol

1-0 Roberto Soriano (24)
2-0 Simone Edera (81)

 

 
Feyenoord
4-1
VVV

1-0 Tonny Vilhena (28)
2-0 Robin van Persie (33)
3-0 Sam Larsson (55)
4-1 Sam Larsson (75)

3-1 Tino Sušić (58)

 
Tredje omgången
Rozwój Katowice
1-4 f
Górnik Zabrze

1-0 Micha Płonka (27)

1-1 Jesús Jiménez (34)
1-2 Kamil Zapolnik (108)
1-3 Szymon Matuszek (113)
1-4 Łukasz Wolsztyński (straff, 120+3)


970

Wigry Suwałki
0-3
Raków Częstochowa

 

0-1 Petr Schwarz (straff, 11)
0-2 Tomas Petrášek (30)
0-3 Tomas Petrášek (53)

 
Dunărea Călăraşi
1-2
Astra

1-2 Mediop Bdiaye (71)

0-1 Filip Mrzljak (11)
0-2 Julien Bègue (18)

Botoşani
1-2
Politehnica Iași

1-0 Andrei Miron (6)

1-1 Platini (34)
1-2 Dylan Flores (45)

Concordia Chiajna
1-3
Universitatea Craiova

1-1 Adrian Ropotan (27)

0-1 Elvir Koljič (straff, 24)
1-2 Cristian Bărbuţ (32)
1-3 Alexandru Cicâldău (39)

 
Fjärde omgången, match 2:2
Levante
2-0
Lugo

1-0 Coke (80)
2-0 Raphael Dwamena (90+3)

Publik 10 805

Information Levante vidare med sammanlagt 3-1.

Real Madrid
6-1
Melilla

1-0 Marco Asensio (33)
2-0 Marco Asensio (35)
3-0 Javier Sánchez (39)
4-0 Isco (47)
5-0 Vinícius Júnior (75)
6-1 Isco (83)

5-1 Yacine Qasmi (straff, 81)

Publik 55 243

Information Real Madrid vidare med sammanlagt 10-1.

Eibar
2-2
Sporting Gijón

1-2 Marc Cucurella (53)
2-2 Charles (87)

0-1 +Alvaro Jiménez (13)
0-2 Pablo Pérez (39)

Publik 4 970

Information Sporting Gijón vidare med sammanlagt 4-2.

Huesca
0-4
Athletic Club

 

0-1 Aduriz (37)
0-2 Aduriz (58)
0-3 Iñaki Williams (80)
0-4 Iñaki Williams (90+2)

Publik 5 561

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 8-0.

Real Betis
4-0
Racing Santander

1-0 Jon Ander (självmål, 32)
2-0 Arnaldo Sanabria (straff, 59)
3-0 Sergio León (69)
4-0 Giovani Lo Celso (89)

 

Publik 34 732

Information Real Betis vidare med sammanlagt 5-0.

 
Femte omgången, match 1:2
BB Bodrumspor
4-2
Ankaragücü

Fatih Karagümrük
1-4
Akhisarspor

Menemen Belediyespor
1-2
Kasımpaşa

Yeni Malatyaspor
2-0
Etimesgut Belediyespor

Fenerbahçe
1-0
Giresunspor