ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 5 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

23

tävlingar

93

matcher

93

resultat

60

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sjunde omgången
Royal Excel Mouscron
3-3* f
KV Oostende

1-0 Frank Boya (14)
Utvisning Xhrfistophe Diedhiou (47)
2-2 Yanis Mbobo (82)
3-3 Mbaye Leye (119)

1-1 Indy Boonen (45+2)
1-2 Sindri Guri (81)
2-3 Richairo Zivkovic (101)

Information KV Oostende vidare efter 5-4 på straffar.

Mechelen
2-0
Lokeren

1-0 Gustav Engvall (80)
2-0 Igor de Camargo (83)

 

Deinze
1-3
AS Eupen

1-2 Lennart Mertens (17)

0-1 Rocky Bushiri (8)
0-2 Remi Mulumba (13)
1-3 Viktor Boone (självmål, 47) Utvisning Remi Mulumba (50)

Sint-Truiden
3-2
Mandel United

1-0 Casper De Norre (59)
2-1 Yohan Boi (83)
3-1 Daichi Kamada (85)

1-1 Daniel Oliveira (straff, 81)
3-2 Ruben Pyck (90+2)

Sporting Charleroi
1-3
Genk

1-0 Ali Gholizadeh (35)

1-1 Sebasien Dewaest (54)
1-2 Joakim Mæhle (77)
1-3 Zinho Gano (90+5)

 
Etar
2-1
Botev Vratsa

1-0 Daniel Mladenov (7)
2-0 Ventsislav Vasilev (42)

2-1 Valeri Bozhinov (49)
Utvisning Ventsislav Kerchev (51)

Septemvri Sofia
2-2
Levski Sofia

1-1 Ivan Stoyanov (66)
2-2 Miroslav Budinov (90)

0-1 Stanislav Kostov (60)
1-2 Jerson Cabral (straff, 81)

 
Första omgången
Aris
4-1
Alki Oroklini

Omonia
3-0
Onisilos

Akritas
0-7
Anorthosis

Olympiakos
0-5
Paphos

Omonia Aradippou
0-3
AEL

 
Fjärde omgången
Nordsjælland
0-1
Vendsyssel

 

0-1 Ninos Gouriye (43)

 
Burnley
1-3
Liverpool

1-0 Jack Cork (54)

1-1 James Milner (62)
1-2 Roberto Firmino (69)
1-3 Xherdan Shaqiri (90+1)

Fulham
1-1
Leicester City

1-0 Aboubakar Kamara (42)

1-1 James Maddison (74)

Publik 22 881

Wolverhampton Wanderers
2-1
Chelsea

1-1 Raul Jiménez (59)
2-1 Diogo Jota (63)

0-1 Ruben Loftus-heek (18)

Publik 31 300

Everton
1-1
Newcastle United

1-1 Richarlison (38)

0-1 Salomon Rondón (19)

Publik 39 350

Manchester United
2-2
Arsenal

1-1 Anthony Martial (30)
2-2 Jesse Lingard (69)

0-1 Shkodran Mustafi (26)
1-2 Alexandre Lacazette (68)

Publik 74 507

Tottenham Hotspur
3-1
Southampton

1-0 Harry Kane (9)
2-0 Lucas Moura (51)
3-0 Son Heung-Min (55)

3-1 Charlie Austin (90+3)

Publik 33 012

 
Girondins Bordeaux
3-2
Saint-Étienne

1-1 Jimmy Briand (22)
2-1 Francois Kamano (straff, 57)
3-2 Pablo (90)

0-1 Lois Diony (16)
2.2 Wahbi Khazri (67)

Caen
1-2
Nîmes Olympique

1-1 Prince Oniangué (90)

0-1 Umut Bozok (18)
1-2 Loic Landre (90+4)

Dijon
2-1
EA Guingamp

1-0 Benjamin Jeannot (14)
Utvisning Wesley Lautoa (71)
2-1 Oussama Haddadi (86)

1-1 Marcus Coco (79)

Olympique lyonnais
0-2
Stade rennais

 

0-1 Hatem Ben Arfa (41)
0-2 Theoson Siebatcheu (43)

Nantes
3-2
Olympique Marseille

1-1 Emiliano Sala (30)
2-2 Abdoulaye Touré (45+1)
3-2 Boschilla (63)

0-1 Morgan Sanson (28)
1-2 Florian Thauvin (straff. 36)

Stade Reims
0-1
Toulouse

 

0-1 Issiaga Sylla (45)
Utvisning Manu García (90+6)

Strasbourg
1-1
Paris Saint-Germain

1-0 Kenny Lala (straff, 40)

1-1 Edinson Cavani (straff, 71)

 
Fjärde omgången, gruppspel
Panathinaikos
2-2
OF Ierapetra

 
Hapoel Hadera
0-0
Hapoel Ra'anana

Maccabi Petah Tikva
0-0
Hapoel Tel Aviv

Beitar Jerusalem
1-1
Maccabi Netanya

1-1 Dan Einbinder (87)

0-1 Moty Barshatzki (69)

 
Fjärde omgången
Novara
3-2
Pisa

1-1 Diego Peralta (22)
2-1 Davide Bove (53)
3-2 Jacopo Manconi (90+1)

0-1 Michele Marconi (16)
2-2 Francesco Lisi (72)

Sassuolo
2-1
Catania

1-0 Alessandro Matri (14)
2-1 Manuel Locatelli (80)

1-1 Fran Brodić (41)

Chievo
1-2
Cagliari

1-1 Mehdi Léris (18)

0-1 Alberto Cerri (8)
1-2 Fabio Pisacane (68)

 
Kvartsfinal
Osijek
2-1
Hajduk Split

1-0 Petar Bočkaj (26)
2-0 Ezekiel Henty (39)

2-1 Ádam Gyurcsó (64)

Dinamo Zagreb
1-0
Slaven Koprivnica

1-0 Mislav Oršić (22)

 

 
Kvartsfinal, match 2:2
Pobeda
2-0
Shkendija

Information Pobeda vidare med sammanlagt 3-0.

Belasica
2-0
Sileks

Information Belasica vidare med sammanlagt 4-0.

Korab Debar
1-6
Akademija Pandev

Information Akademija Pandev vidare med sammanlagt 9-2.

Rabotnički
0-1
Makedonija GjP

Information Makedonija GjP vidare med sammanlagt 2-0.

 
Budućnost
1-1
Sutjeska

Grbalj
2-0
Mornar

Zeta
3-0
Lovćen

OFK Titograd
3-0
Petrovac

Iskra
1-1
Rudar

 
Match 1:2
Stabæk
1-0
Aalesund

1-0 Tobias Børkeeiet (27)

 

Publik 3 831

 
Tredje omgången
Wisła Sandomierz
0-1
Odra Opole

 

0-1 Szymon Skrzypczak (15)

Nieciecza
1-3
Lechia Gdańsk

1-2 Patrik Mišák (76)

0-1 Daniel Lukasik (45)
0-2 Tomasz Makowski (67)
1-3 Rafal Wolski (90+7=

Chrobry Głogów
0-3
Legia Warszawa

 

0-1 Michal Kucharczyk (31)
0-2 Cafú (36)
0-3 Cafú (82)

 
Tredje omgången, gruppspel
Benfica
2-0
Paços de Ferreira

1-0 Haris Seferović (11)
2-0 João Félix (45)

 

 
Gaz Metan Mediaş
2-2
Viitorul

1-0 Srdjan Luchin (självmål, 25)
2-2 Marius Constantin (39)
Utvisning Yazalde (89)

1-1 Denis Drăguş (32)
1-2 Lyes Houri (74)

Sepsi
4-2
FCSB

1-0 Gabriel Vașvari (32)
2-0 Florin Ștefan (36)
3-0 Ibrahima Tandia (straff, 53)
4-2 Joseph Mensah (90+4)

3-1 Florinel Coman (61)
3-2 Raul Rusescu (88)

 
Kvartsfinal, match 1:2
Lokomotiv Moskva
1-0
Rubin Kazan

1-0 Verdan Ćorluka (54)

 

FK Krasnodar
2-2
Rostov

1-0 Ivan Ignatyev (17)
2-0 Christian Cueva (31)

2-1 Dmitri Skopintsev (40)
2-2 Aleksandr Gaţcan (89)

Spartak Moskva
1-1
Ural

1-0 Sofiane Hanni (48)

1-1 Vladimir Ilyin (67)

 
Kvartsfinal, match 1:2
La Fiorita
1-1
Tre Fiori

Murata
0-1
Libertas

 
Mladost Lučani
2-0
Dinamo Vranje

1-0 Aleksandar Pejović (straff, 35)
2-0 Vladimir Radivojević (75)

 

Radnik Surdulica
1-0
Rad Beograd

1-0 Dusan Pantelić (37)

 

Vojvodina
1-1
Mačva Šabac

1-0 Lazar Arsić (27)

1-1 Nenad Jovanović (87)

Čukarički
3-0
Bačka Palanka

1-0 Ognjen Mudrinski (27)
2-0 Asmir Kajević (51)
3-0 Ognjen Mudrinski (53)

 

Napredak
1-1
Proleter Novi Sad

1-0 Milo Vulić (straff, 41)

1-1 Srdjan Vujaklija (58)

Spartak Subotica
1-3
Crvena Zvezda

1-3 Bojan Čečarić (90+1)

0-1 Marko Gobeljić (36)
0-2 El Fardou Ben Nabouhane (41)
0-3 El Fardou Ben Nabouhane (69)

Voždovac
0-1
Radnički Niš

 

0-1 Aleksandar Stanisavljević (straff, 63)

Partizan
1-0
Zemun

1-0 Ricardo Gomes (27)

 

 
Rangers
0-1
Aberdeen

Utvisning Alfredo Morelos (64)

0-1 Scott McKenna (7)
Utvisning Sam Cosgrove (34)

Publik 49 711

Dundee
4-0
Hamilton Academical

1-0 Kenny Miller (27)
2-0 Kenny Miller (51)
3-0 Jesse Curran (69)
4-0 Kenny Miller (81)

 

Publik 4 426

Kilmarnock
2-0
Livingston

1-0 Greig Stewart (3)
2-0 Greig Stewart (20)

 

Publik 4 143

Motherwell
1-1
Celtic

1-1 Daniel Johnson (88)

0-1 Ryan Christie (13)

Publik 8 433

Hibernian
2-2
St. Mirren

1-1 Oliver Shaw (56) 2-2 Ryan Porteous (73)

0-1 Adam Hammill (6) 1-2 Paul McGinn (67)

Publik 15 096

St. Johnstone
2-2
Hearts

1-1 Blair Alston (20) 2-2 Matthew Kennedy (straff, 69)

0-1 Arnaud Djoum (6)
1-2 Oliver Bozanić (41)

 
Fjärde omgången, match 2:2
Atlético Madrid
4-0
Sant Andreu

1-0 Thomas Lemar (48)
2-0 Nikola Kalinić (53)
3-0 Ángel Correa (55)
4-0 Vitolo (81)

 

Publik 31 414

Information Atlético Madrid vidare med sammanlagt 5-0.

Girona
2-1
Deportivo Alavés

1-1 Álex Granell (74)
2-1 Portu (79)

0-1Alcalá (självmål, 62)

Publik 9 290

Information Girona vidare med sammanlagt 4-3.

Sevilla
1-0
Villanovense

1-0 André Silva (49)

 

Publik 19 908

Information Sevilla vidare med sammanlagt 1-0.

Villarreal
8-0
Almería

1-0 Karl Toko Ekambi (23)
2-0 Karl Toko Ekambi (30)
3-0 Karl Toko Ekambi (36)
4-0 Carlos Bacca (45+2)
5-0 Karl Toko Ekambi (47)
6-0 Gerard Moreno (67)
7-0 Carlos Bacca (straff, 83)
8-0 Dani Raba (89)

 

Publik 12 739

Information Villarreal vidare med sammanlagt 11-3.

Real Sociedad
2-0
Celta de Vigo

1-0 Mikel Oyarzabal (10)
2-0 Adnan Januzaj (27)

 

Publik 21 336

Information Real Sociedad vidare med sammanlagt 3-1.

Barcelona
4-1
Cultural Leonesa

1-0 Munir (18)
2-0 Denis Suárez (26)
3-0 Malcom (43)
4-1 Denis Suárez (70)

3-1 Josep Señé (54)

Publik 76 398

Information Barcelona vidare med sammanlagt 5-1.

Real Valladolid
2-1
Mallorca

1-1 Óscar Plano (49)
2-1 Daniele Verde (88)

0-1 Abdón Prats (48)

Publik 9 813

Information Real Valladolid vidare med sammanalgt 4-2.

 
Femte omgången, match 1:2
Keçiörengücü
1-2
Galatasaray

Ümraniyespor
4-1
1461 Trabzon

Boluspor
5-1
Van BB

Altay
1-2
Kayserispor

Adana Demirspor
1-1
İstanbul Başakşehir

 
Åttonde omgången
Budaörs
5-3
Diósgyőr

Sényő Carnifex
0-4
Ferencváros

Tiszaújváros
0-4
Honvéd

Iváncsa
2-4
Szombathelyi Haladás

Érdi VSE
0-0* f
Andráshida

Information Andráshida vidare efter 4-3 på straffar.

Füzesgyarmati
0-1
Tiszakécske

Soroksár SC
2-0
Békéscsaba

Ajka
2-1
MTK

Budafoki MTE
1-2
Vidi

Siófok
2-2* f
Paksi SE

Information Paksi SE vidare efter 6-5 på straffar.

Kaposvári Rákóczi
1-0
Újpest