ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 4 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

18

tävlingar

58

matcher

58

resultat

30

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sjunde omgången
Kortrijk
1-0
Zulte-Waregem

1-0 Andriy Batsula (39)

 

Gent
3-0
Beerschot-Wilrijk

1-0 Roman Yaremchuk (18)
2-0 Sigurd Rosted (43)
3-0 Giorgi Chakvetadze (90+1)

Utvisning Marius Noubissi (74)

 
Beroe
0-1
Cherno More

 

0-1 Viktor Genev (35)

Lokomotiv Plovdiv
0-2
Botev Plovdiv

 

0-1 Kristian Dimitrov (48)
0-2 Todor Nedelev (67)

 
Bournemouth
2-1
Huddersfield Town

1-0 Callum Wilson (5)
2-0 Ryan Fraser (22)

2-1 Terence Kongolo (38)

Publik 9 980

Brighton & Hove Albion
3-1
Crystal Palace

1-0 Glenn Murray (straff, 24)
Utvisning Shane Duffy (28)
2-0 Leon Balogun (31)
3-0 Florin Andone (45+4)

3-1 Luka Milivojević (straff, 81)

Publik 26 663

West Ham United
3-1
Cardiff City

1-0 Lucas Pérez (49)
2-0 Lucas Pérez (54)
3-0 Michail Antonio (61)

3-1 Josh Murphy (90+5)

Publik 56 811

Watford
1-2
Manchester City

1-2 Abdoulaye Doucouré (85)

0-1 Leroy Sané (40)
0-2 Ryyad Mahrez (51)

Publik 20 389

 
Amiens
0-2
Monaco

Utvisning Bakaye Dibassy (90+3)

0-1 Radamel Falcao (straff, 43)
0-2 Radamel Falcao (straff, 90+7)

Nice
0-0
Angers

 

Utvisning Ludovic Butelle (90+4)

Montpellier
0-1
Lille

 

0-1 Nicolas Pépé (6)

 
Ajaccio
1-1
Nancy-Lorraine

Béziers
0-3
Grenoble Foot 38

Le Havre
2-1
LB Châteauroux

Lens
2-1
Stade brestois 29

Metz
2-0
Red Star

Chamois niortais
1-0
Valenciennes

Paris FC
3-0
Clermont Foot 63

Sochaux-Montbéliard
2-0
Gazélec Ajaccio

Troyes
3-2
Orléans

 
Sioni
0-3
Torpedo Kutaisi

Kolkheti Poti
0-2
Dinamo Tbilisi

Dila
4-0
Lokomotivi Tbilisi

Saburtalo
0-0
Chikhura

 
Glacis United
2-3
Mons Calpe

 
Ironi Kiryat Shmona
0-2
Bnei Yehuda

 

0-1 Yarden Shua (8)
0-2 Yarden Shua (79)

Bnei Sakhnin
0-2
Maccabi Haifa

 

0-1 Muhamed Awad (59)
0-2 Shon Weissman (86)

Maccabi Tel Aviv
4-0
Ashdod

1-0 Avi Rikan (26)
2-0 Eliran Atar (36)
3-0 Avi Rikan (51)
4-0 Eliran Atar (58)

 

Hapoel Haifa
4-4
Hapoel Be'er Sheva

1-2 Ness Zamir (27)
2-3 Maxim Plakuschenko (32)
3-4 Gal Arel (straff, 66)
4-4 Ness Zamir (84)

0-1 Dia Saba (9)
0-2 Hatem Elhamed (17)
1-3 Ben Sahar (30)
2-4 Nigel Hasselbaink (39)

 
Fjärde omgången
Benevento
1-0
Cittadella

1-0 Filippo Bandinelli (77)

 

Bologna
3-0
Crotone

1-0 Riccardo Orsolini (40)
2-0 Diego Falcinelli (56)
3-0 Riccardo Orsolini (67)

 

Sampdoria
2-1
SPAL

1-1 Gregoire Defrel (45)
2-1 Dawid Kownacki (82)

0-1 Sergio Floccari (34)

 
Kvartsfinal
Inter Zaprešić
3-0
Vinogradar

1-0 Komnen Andrić (13)
2-0 Karlo Muhar (23)
3-0 Antonio Bosec (76)

 

Lokomotiva Zagreb
1-2
Rijeka

1-0 Dejan Radonjić (19)

1-1 Heber (54)
1-2 Alexander Gorgon (65)

 
Kvartsfinal
Portadown
1-2
Linfield

1-1 Ryan Carmichael (69)

0-1 Michael O'Connor (7)
1-2 Jordan Stewart (90)

 
Tredje omgången
Puszcza Niepołomice
3-1
Wisła Płock

1-0 Marcin Orlowski (12)
2-0 Lukasz Szczepaniak (73)
3-1 Hubert Tomalski (90+4)

2-1 Patryk Stępiński (80)

Śląsk Wrocław
0-1
Miedź Legnica

 

0-1 Borja Fernández (43)

Arka Gdynia
0-2
Jagiellonia Białystok

 

0-1 Cillian Sheridan (75)
0-2 Patryk Klimala (86)

 
Voluntari
2-0
Hermannstadt

1-0 Richard Gadze (52)
2-0 Richard Gadze (65)

 

Dinamo Bucureşti
0-3
CFR Cluj

 

0-1 Adrian Păun (35)
0-2 Emmanuel Culio (straff, 51)
0-3 George Țucudean (84)

 
Kvartsfinal, match 1:2
Tre Penne
3-1
Cailungo

Cosmos
2-0
Folgore

 
Tredje omgången, omspel
Inverness CT
6-1
Edinburgh City

 
Fjärde omgången, match 2:2
Valencia
1-0
Ebro

1-0 Michy Batshuayi (59)

Publik 23 272

Information Valencia vidare med sammanlagt 3-1.

Getafe
5-1
Córdoba

1-0 Portillo (18)
2-0 Ángel (straff, 42)
3-0 Robert Ibáñez (49)
4-1 Ángel (78)
5-1 Ángel (80)

3-1 Aythami Artiles (70)

Publik 5 562

Information Getafe vidare med sammanagt 7-2.

Rayo Vallecano
0-1
Leganés

 

0-1 Emiliano Velázquez (självmål, 17)

Publik 8 375

Information Leganés vidare med sammanlagt 3-2.

Espanyol
1-0
Cádiz

1-0 Hernan Pérez (76)

 

Publik 12 560

Information Espanyol vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

 
Femte omgången, match 1:2
Sivas Belediyespor
2-2
Trabzonspor

Gençlerbirliği
2-1
Hatayspor

Nazilli Belediyespor
0-3
Göztepe

Antalyaspor
2-2
Darıca Gençlerbirliği

Alanyaspor
7-2
Kahramanmaraşspor

Rizespor
0-2
Balıkesirspor

 
Åttonde omgången
Pénzügyőr
0-6
Puskás

Szentlőrinc SE
1-4 f
Várda SE

III. Kerületi TUE
0-6
Mezőkövesd-Zsóry

Sajóbábony Vegyész
0-1
Taksony

Vasas
1-2
Debrecen