ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 2 december 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

45

tävlingar

135

matcher

135

resultat

33

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kastrioti Krujë
1-0
Flamurtari

Laçi
0-0
Kamza

 
Lusitanos
4-0
Engordany

Encamp
1-3
FC Santa Coloma

Sant Julià
3-0
Inter Club d'Escaldes

UE Santa Coloma
2-3
Ordino

 
Ararat
1-0
Alashkert

Pyunik
1-3
Gandzasar

 
Qəbələ
0-0
Zira

 
Club Brugge
3-0
Standard Liège

Anderlecht
0-1
Genk

Eupen
1-0
Waasland-Beveren

 
GOŠK Gabela
1-1
Radnik Bijeljina

Željezničar
2-3
Široki Brijeg

 
Botev Vratsa
4-1
Septemvri Sofia

Ludogorets
3-0
Vitosha Bistritsa

Slavia Sofia
1-0
CSKA Sofia

 
Doxa
3-2
Paphos

Anorthosis
2-1
Ermis

 
SønderjyskE
1-2
Nordsjælland

Randers
1-2
Midtjylland

Horsens
1-6
FC København

Brøndby
1-0
Hobro

 
Chelsea
2-0
Fulham

1-0 Pedro (4)
2-0 Ruben Loftus-Cheek (82)

 

Publik 40 551

Arsenal
4-2
Tottenham Hotspur

1-0 Pierre Emerick Aubameyang (straff, 10)
2-2 Pierre Emerick Aubameyang (56)
3-2 Alexandre Lacazette (74)
4-2 Lucas Torreira (77)

1-1 Eric Dier (30)
1-2 Harry Kane (straff, 34)
Utvisning Jan Vertonghen (85)

Publik 59 973

Liverpool
1-0
Everton

1-0 Divock Origi (90+6)

 

 
Bristol City
1-1
Millwall

1-0 Jake Cooper (självmål, 52)

1-1 Shaun Williams (78)

Publik 18 814

 
Andra omgången
Bury
0-1
Luton Town

Tranmere Rovers
1-1
Southport

Shrewsbury Town
1-0
Scunthorpe United

Chesterfield
0-2
Grimsby Town

Swindon Town
0-1
Woking

Barnet
1-0
Stockport County

Rochdale
0-1
Portsmouth

Slough Town
0-1
Gillingham

 
Toulouse
2-2
Dijon

Utvisning Baptiste Reynet (5)
1-2 Mark Gradel (72)
2-2 Aaron Leya (77)

0-1 Naif Aguerd (24)
0-2 Mehdi Abeid (69)

Olympique Marseille
0-0
Stade Reims

Stade rennais
1-4
Strasbourg

1-0 Ismaila Sarr (9)

1-1 Adrien Thomasson (20)
1-2 Jonas Martin (straff, 32)
1-3 Jonas Martin (straff, 50)
1-4 Pablo Martinez (77)

Girondins Bordeaux
2-2
Paris Saint-Germain

1-1 Jimmy Briand (53)
2-2 Andreas Cornelius (84)

0-1 Neymar (34)
1-2 Kylian Mbappé (66)

 
Gibraltar Phoenix
2-1
Gibraltar United

 
Levadiakos
0-2
Asteras Tripolis

Aris
1-1
Panathinaikos

AEK
2-0
Xanthi

 
Hapoel Ra'anana
2-1
Beitar Jerusalem

Maccabi Netanya
1-1
Hapoel Tel Aviv

 
Milan
2-1
Parma

1-1 Patrick Cutrone (55)
2-1 Franck Kessié (straff, 71)

0-1 Roberto Inglese (49)

Frosinone
1-1
Cagliari

1-0 Francesco Cassata (14)

1-1 Diego Farias (77)
Utvisning Nicolo Barella (85)

Sassuolo
0-0
Udinese

Torino
2-1
Genoa

1-1 Cristian Ansaldi (45+2)
2-1 Andrea Belotti (straff, 45+5)

Utvisning Rômulo (28)
0-1 Christian Kouamé (36)

Chievo
1-1
Lazio

1-0 Sergio Pellissier (25)

1-1 Ciro Immobile (66)

Roma
2-2
Internazionale

1-1 Cengiz Ünder (51)
2-2 Aleksandar Kolarov (straff, 74)

0-1 Keita Baldé (37)
1-2 Mauro Icardi (66)

 
Brescia
2-0
Livorno

Carpi
0-1
Lecce

Perugia
2-1
Pescara

 
Trepça'89
1-1
Ballkani

Prishtina
2-0
Drita

 
Dinamo Zagreb
1-0
Gorica

 
Fola Esch
3-0
Differdange 03

UNA Strassen
4-0
Victoria Rosport

Progrès Niederkorn
5-0
Jeunesse d'Esch

Racing
2-2
Rumelange

UT Pétange
1-1
Etzella Ettelbrück

F91 Dudelange
4-1
Hostert

Mondorf-les-Bains
2-2
RM Hamm Benfica

 
Akademija Pandev
0-0
Vardar

Pobeda
0-2
Makedonija GjP

Sileks
1-0
Belasica

Renova
0-3
Shkendija

Rabotnički
0-2
Shkupi

 
Tredje omgången
Nadur Youngsters
0-4
Birkirkara

Mellieha
0-5
Lija Athletic

Gudja United
1-2 f
Xewkija Tigers

Sliema Wanderers
2-0
St. Andrews

Floriana
0-1
Hamrun Spartans

Marsa
0-3
Valletta

Pembroke Athleta
0-2
Zejtun Corinthians

 
Ajax
5-1
ADO Den Haag

1-0 David Neres (15)
2-0 Nicolas Tagliafico (21)
3-1 Matthijs de Ligt (43)
4-1 Donny van de Beek (48)
5-1 Kasper Dolberg (83)

2-1 Aaron Meijers (39)

Publik 53 644

Feyenoord
2-1
PSV

1-0 Nicolai Jørgensen (28)
2-0 Sam Larsson (33)

2-1 Steven Bergwijn (72)

Publik 47 500

Heracles
4-1
VVV

1-0 Adrián Dalmau (3)
2-0 Lerin Duarte (49)
3-0 Kristoffer Peterson (straff, 55)
4-1 Lerin Duarte (69)

3-1 Nils Röseler (65)

Publik 10 233

Groningen
5-2
NAC Breda

1-0 Mimoun Mahi (6)
2-2 Ritsu Doan (58)
3-2 Deyoraiso Zeefulk (76)
4-2 Mimoun Mahi (85)
5-2 Samir Memišević (90)

1-1 Mikhael Rosheuvel (16)
1-2 Mitchell te Vrede (56)

Publik 18 377

 
Final
Rosenborg
4-1
Strømsgodset

1-1 Mike Jensen (18)
2-1 Anders Konradsen (40)
3-1 Nicklas Bendtner (52)
4-1 Nicklas Bendtner (90+4)

0-1 Mostafa Abdellaoue (13)

 
Zagłębie Sosnowiec
1-2
Zagłębie Lubin

Cracovia Kraków
1-0
Lech Poznań

 
Portimonense
3-2
Tondela

1-1 Paulinho (straff, 13)
2-1 Jackson Martínez (29)
3-1 Shoya Nakajima (45)

0-1 António Xavier (1)
3-2 Tómané (62)
Utvisning Tómané (85)

Desportivo Aves
2-3
Nacional

1-1 Ponck (32)
2-3 Baldé (88)

0-1 Vítor Gonçalves (21)
1-2 João Camacho (straff, 65)
1-3 Bryan Rochez (84)

Chaves
0-1
Vitória Guimarães

 

0-1 Davidson (36)

Boavista
0-1
Porto

 

0-1 Hernâni (90+5)

 
Universitatea Craiova
1-0
Dunărea Călăraşi

FCSB
2-1
Gaz Metan Mediaş

 
FK Krasnodar
2-0
Ural

Rostov
0-0
CSKA Moskva

Spartak Moskva
2-1
Lokomotiv Moskva

 
Murata
0-2
Fiorentino

Tre Fiori
5-0
Domagnano

La Fiorita
7-1
Pennarossa

 
Basel
1-3
Young Boys

Lugano
2-2
Neuchâtel Xamax

Zürich
2-0
Grasshopper

 
Crvena Zvezda
2-0
Voždovac

 
Hearts
1-2
Rangers

1-0 Gareth McAuley (självmål, 27)

1-1 Connor Goldson (35)
1-2 Alfredo Morelos (41)
Utvisning Scott Arfield (72)

Publik 19 429

 
Final
Celtic
1-0
Aberdeen

1-0 Ryan Christie (45+5)

 

 
Ružomberok
3-1
Spartak Trnava

 
Mura
0-1
Celje

Rudar
3-1
Triglav

 
Real Betis
1-0
Real Sociedad

1-0 Junior Firpo (33)

 

Publik 46 562

Girona
1-1
Atlético Madrid

1-0 Carlos Stuani (straff, 45+2)

1-1 Ramalho (självmål, 82)

Publik 12 104

Barcelona
2-0
Villarreal

1-0 Piqué (36)
2-0 Carles Aleñá (87)

 

Publik 73 003

Deportivo Alavés
1-1
Sevilla

1-0 Jony 37)

1-1 Wissam Ben Yedder (78)

Publik 17 848

 
Rayo Majadahonda
0-0
Deportivo La Coruña

Osasuna
1-0
Lugo

Albacete
2-1
Alcorcón

Numancia
3-0
Gimnàstic Tarragona

Las Palmas
0-0
Real Oviedo

 
Bohemians 1905
0-0
Dukla Praha

Příbram
0-2
Baník Ostrava

Viktoria Plzeň
2-0
Sigma Olomouc

 
Bursaspor
2-1
Erzurumspor

1-0 Cengiz Meraş (36) 2-1 Iasmin Latovlevici (60)

1-1 Taylan Antalyalı (45+3)

Beşiktaş
1-0
Galatasaray

1-0 Adam Ljajić (straff, 18)

 

 
RB Leipzig
2-0
Borussia Mönchengladbach

1-0 Timo Werner (3)
2-0 Timo Werner (45+1)

 

Publik 41 939

Eintracht Frankfurt
1-2
Wolfsburg

1-2 Luka Jović (87)

0-1 Admir Mehmedi (31)
0-2 Daniel Ginczek (68)

Publik 48 000

 
MSV Duisburg
0-4
Holstein Kiel

Sandhausen
1-2
Heidenheim

1. FC Magdeburg
0-0
Bochum

 
Lviv
2-2
Mariupol

Shakhtar Donetsk
2-2
Olimpik Donetsk

 
Vidi
2-0
Honvéd

 
Tarpeda
0-3
Dinamo Minsk

Torpedo BelAZ
2-2
BATE Borisov

Luch Minsk
1-1
Smolevichy-STI

Shakhtyor Soligorsk
4-0
FK Minsk

Neman Grodno
0-3
Dinamo Brest

Gomel
1-3
Vitebsk

Gorodeya
2-0
Slutsk

Isloch
3-2
Dnepr Mogilev

 
Salzburg
1-0
Rheindorf Altach

Wacker Innsbruck
0-1
Rapid Wien

Sturm Graz
3-0
Wolfsberger AC