ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 30 november 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

46

matcher

46

resultat

38

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Partizani Tirana
2-1
Tirana

1-1 Rubin Hebaj (66)
2-1 Rubin Hebaj (86)

0-1 Grent Halili (50)

 
Lokeren
2-2
Gent

1-0 Lukas Mareček (45´2)
2-0 Mehdi Terki (66)

2-1 Sigurd Rostef (88)
2-2 Dylan Bronn (90)

 
Zrinjski
1-0
Krupa na Vrbasu

1-0 Eman Marković (65)

Publik 32

 
Cherno More
1-0
Etar

1-0 Radoslav Vasilev (63)

 

 
Esbjerg
1-4
AaB

1-4 Joni Kauko (83)

0-1 Lucas Andersen (43)
0-2 Lucas Andersen (45´1)
0-3 Rasmus Pedersen (53)
0-4 Kasper Kusk (55)

 
Cardiff City
2-1
Wolverhampton Wanderers

1-1 Aron Gunnarsson (65)
2-1 David Hoilett (77)

0-1 Matt Doherty (18)

Publik 30 213

 
Andra omgången
Solihull Moors
0-0
Blackpool

Publik 3 005

 
Saint-Étienne
3-0
Nantes

1-0 Robert Berič (72)
2-0 Wahbi Khazri (84)
3-0 Timothee Kolodziejczak (90)

 

Publik 21 884

 
Gazélec Ajaccio
0-1
Chamois niortais

Utvisning Cafimipon Gomis (48)

Utvisning Cyriaque Rivieyran (87)

Stade brestois 29
2-0
Ajaccio

1-0 Jean Castelletto (40)
2-0 Kevin Mayi (90+4)

Utvisning Alliou Dembélé (90+1)

LB Châteauroux
1-0
Sochaux-Montbéliard

1-0 Abdoulaye Sissako (54)

 

Clermont Foot 63
2-0
Béziers

1-0 Mathias Lage (38) 2-0 Mathias Lage (59)

 

Le Havre
1-1
Auxerre

1-0 Alexandre Bonnet (2)

1-1 Romain Philippoteaux (straff, 45)

Lorient
2-2
Lens

1-0 Pierre Hamel (8)
2-0 Alexis Claude Maurice (36)

2-1 Cheick Doucoure (75)
2-2 Arthur Gomis (straff, 89)

Orléans
1-2
Nancy-Lorraine

1-2 Gabriel Mutombo Kupa (88)

0-1 Vinni Triboulet (43)
0-2 Malaly Dembélé (61)

Red Star
0-3
Troyes

 

0-1 Kavin Fortuné (straff,19)
0-2 Kavin Fortuné (25)
0-3 Yoann Touzghar (57)

Valenciennes
0-0
Paris FC

 
Lokomotivi Tbilisi
5-1
Kolkheti Poti

Dinamo Tbilisi
5-2
Sioni

Torpedo Kutaisi
0-0
Saburtalo

 
Mons Calpe
2-2
Lincoln Red Imps

 
Palermo
0-0
Benevento

 
Istra 1961
0-2
Inter Zaprešić

Utvisning Agustín Cardozo (89)

0-1 Komnen Andrić (straff, 27)
0-2 Komnen Andrić (90)
Utvisning Andrej Šimunec (90)

Publik 666

Lokomotiva Zagreb
1-1
Slaven Koprivnica

1-1 Myrto Uzuni (80)

0-1 Roy Gordana (straff, 50)
Utvisning Bruno Bogojević (90)

 
Tredje omgången
Birzebbuga
0-5
Zebbug Rangers

Qormi
1-5
Hibernians

Mdina Knights
1-4
Pietà Hotspurs

 
Excelsior
3-3
Utrecht

1-0 Elias Ómarsson (6)
2-0 Ryan Koolwijk (8)
3-0 Luigi Bruins (straff, 26)

3-1 Gyrano Kerk (55)
3-2 Nick Venema (61)
3-3 Simon Gustafson (straff, 65)
Utvisning Sean Klaiber (85)

Publik 4 400

 
Coleraine
0-1
Newry City

 

0-1 Mark McCabe (35)

 
Śląsk Wrocław
0-2
Lechia Gdańsk

 

0-1 Micha Nalepa (15)
0-2 Luka Haraslín (25)

Publik 6 860

Jagiellonia Białystok
3-1
Arka Gdynia

1-1 Karol Świderski (58)
2-1 Karol Świderski (63)
3-1 Arvydas Novikovas (83)
Utvisning Roman Bezjak (90+4)

0-1 Michael Janota (51)

Publik 5 012

 
Santa Clara
2-3
Belenenses

1-0 Osama Rashid (straff, 6)
2-3 André Santos (självmål, 80)
Utvisning Fábio Cardoso (82)

1-1 Vincent Sasso (12)
1-2 Fredy (självmål, 57)
1-3 Fredy (77)

 
Politehnica Iași
1-1
Sepsi

1-1 Dylan Flores (21)

0-1 Gabriel Vașvari (8)

CFR Cluj
5-0
Voluntari

1-0 George Țucudean (26)
2-0 George Țucudean (56)
3-0 George Țucudean (62)
4-0 Cristian Manea (85)
5-0 Ionu Costache (89)

 
Rubin Kazan
1-1
Dinamo Moskva

1-0 Evgeniy Lutsenko (självmål, 69)

1-1 Vyacheslav Grulev (86)

 
Bačka Palanka
3-3
Napredak

 
Rayo Vallecano
1-0
Eibar

1-0 Adri Embarba (53)

 

Publik 11 257

 
Real Zaragoza
0-1
Cádiz

 

0-1 Dejan Lekić (21)

Publik 17 950

 
Teplice
1-0
Slovan Liberec

1-0 Jakub Hora (3)

 

Publik 1 187

 
Rizespor
1-1
Ankaragücü

1-1 Aminu Umar (66)

0-1 Moestafa El Kabir (20)

Konyaspor
2-0
Alanyaspor

1-0 Adis Jahović (straff, 52)
2-0 Jens Jønsson (67)

Merih Demiral (61)

 
Fortuna Düsseldorf
0-1
Mainz 05

 

0-1 Jean Mateta (67)

Publik 37 091

 
Erzgebirge Aue
1-1
Jahn Regensburg

1-0 Pascal Testroet (9)

1-1 Marco Grüttner (12)

Publik 7 100

Paderborn
2-2
Arminia Bielefeld

1-1 Sebastian Schonlau (51)
2-2 Julius Düker (90)

0-1 Andreas Voglsammer (46)
1-2 Fabian Klos (63)

Publik 15 000

 
Aberystwyth Town
1-1
Carmarthen Town

1-0 Declan Walker (10)

1-1 Liam Thomas (straff, 55)

Cefn Druids
2-2
Bala Town

1-2 James Davies (56)
2-2 Jordan Evans (84)

0-1 Mike Hayes (16)
0-2 Henry Jones (21)